Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ας σταματίσει πια αυτή η κόντρα έλεος ρε σεις ζαλίστηκα, δεν κουραστήκατε? θα κλειδωθεί παιδιά, μετά μη λέτε πιος έφταιγε πολύ επιθετικοί είστε ας λέει ο καθένας τη γνώμη του χωρίς επιθέσεις είστε πιστεύω όριμα άτομα, μην πέφτετε σε τέτοιο επίπεδο ούτε νηπιαγωγείο να ήταν εδώ σε καμία βδομάδα θα πάω να δω το oris μου το περιμένω πως και πως

Οκ συμφωνω εχεις δικιο αλλα καθε φορα που ακου μια ανακριβεια βγαζω σπυράκια :-)

Θα το παρεις τελικα το oris ? To omega είναι super!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@dimatha

Βρε μπας και εισαι ο marketeer; Διοτι ως γνωστης του αντικειμενου ποτε δεν θα ελεγες τα Ανονυμο σαν παραδειγμα αντι-Πανεραι. Οσο για το αν η Ριτσμοντ εβαλε να της φτιαξουν μηχανισμο, δεν νομιζω (αλλα και δεν ξερω) διοτι θα μπορουσε να της δωσει εναν απο το γκρουπ πχ IWC με ελαχιστο κοστος και να τελειωνει. Η Πανεραι ανηκει στο γκρουπ αλλα ειναι ανεξαρτητη στο τι κανει. Και ειναι τοσο μαλιστα που στην Ελλαδα ΔΕΝ αντιπροσωπευεται απο τη θυγατρικη Ριτσμοντ αλλα απο τον Κεσσαρη, τον οποιο επελεξε η πανεραι και η Ριτσμοντ δεν μπορει να κανει τιποτα.

Επιπλεον οπως αναφερω και παραπανω η Ρολεξ εκτος απο γερα ρολογια εχει βγαλει και βγαζει τα πιο κιτς αντικειμενα σην ιστορια. Τα χρυσα με τα διαμαντια ειναι οτι πιο αισχρο υπηρξε στην ωρολογοποιια και αποτελει ντροπη για αυτη. Επισης νομιζω οτι μολις προσφατα η αγαπημενη σου Ρολεξ εφτιαξε μηχανισμο αντικαταστασης του el primero.

 

Ερωτησεις που δεν απαντας ομως: Ειχεις ποτε Anonimo; Ποια ρολογια σου αρεσουν;

 

ΥΓ. Οι δεικτες δειχνουν 10:08 και οχι 10:10. :)

Link to comment
Share on other sites

ghostdoc pali ta panta sxoliases ektos apo auto.... :cry:

Sorry μου διεφυγε !

Τα Tag είναι καλα ρολογια για το επιπεδο τιμης τους. Εχουν αξιοπιστια, ωραια υλικα κατασκευης και είναι τα περισσοτερα ελκυστικα στο ματι. Αυτα τα λεω απο οσα γνωριζω και βλεπω αλλα και απο προσωπικη πειρα διότι μου ειχαν κανει δωρο ένα και δε με προδωσε.

Το συγκεκριμενο μοντελο είναι επισης πολυ ομορφο και με σπορ εμφανιση, και με μπλε καντραν μαρεσει.

Για ποια μηχανη φοραει δεν το εχω ψαξει δεν ξερω.

Εσυ για ποια χρηση το θελεις; καθημερινο, για σπορ ή επισημο;

Ενα μικρο μειονεκτημα που εγω διακρίνω είναι ότι αρχιζουν να ρολεξοποιούνται και να κατατασσονται ως τα ρολογια του μεσοαστου,ειδικα ως ρολογια αρραβωνων κανουν θραυση :-) αν αυτο δε σε ενοχλει και πληρει τις αναγκες σου μην το σκεφτεσαι αλλο!

Το Ομεγκα παντως επισης πολυ καλο και ομορφο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

@dimatha

Βρε μπας και εισαι ο marketeer; Διοτι ως γνωστης του αντικειμενου ποτε δεν θα ελεγες τα Ανονυμο σαν παραδειγμα αντι-Πανεραι. Οσο για το αν η Ριτσμοντ εβαλε να της φτιαξουν μηχανισμο, δεν νομιζω (αλλα και δεν ξερω) διοτι θα μπορουσε να της δωσει εναν απο το γκρουπ πχ IWC με ελαχιστο κοστος και να τελειωνει. Η Πανεραι ανηκει στο γκρουπ αλλα ειναι ανεξαρτητη στο τι κανει. Και ειναι τοσο μαλιστα που στην Ελλαδα ΔΕΝ αντιπροσωπευεται απο τη θυγατρικη Ριτσμοντ αλλα απο τον Κεσσαρη, τον οποιο επελεξε η πανεραι και η Ριτσμοντ δεν μπορει να κανει τιποτα.

Επιπλεον οπως αναφερω και παραπανω η Ρολεξ εκτος απο γερα ρολογια εχει βγαλει και βγαζει τα πιο κιτς αντικειμενα σην ιστορια. Τα χρυσα με τα διαμαντια ειναι οτι πιο αισχρο υπηρξε στην ωρολογοποιια και αποτελει ντροπη για αυτη. Επισης νομιζω οτι μολις προσφατα η αγαπημενη σου Ρολεξ εφτιαξε μηχανισμο αντικαταστασης του el primero.

 

Ερωτησεις που δεν απαντας ομως: Ειχεις ποτε Anonimo; Ποια ρολογια σου αρεσουν;

 

ΥΓ. Οι δεικτες δειχνουν 10:08 και οχι 10:10. :)

οντως 10.08 δειχνουν. Εγω προσωπικα παντως προτιμω να δειχνει 3 παρα 8 πρωτα λεπτα, το κανει πολυ επιθετικο και πρωτοποριακο , σα να σου δειχνει το δρομο, ιδίως στα αυθεντικα military ταιριάζει γαντι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Sorry μου διεφυγε !

Τα Tag είναι καλα ρολογια για το επιπεδο τιμης τους. Εχουν αξιοπιστια, ωραια υλικα κατασκευης και είναι τα περισσοτερα ελκυστικα στο ματι. Αυτα τα λεω απο οσα γνωριζω και βλεπω αλλα και απο προσωπικη πειρα διότι μου ειχαν κανει δωρο ένα και δε με προδωσε.

Το συγκεκριμενο μοντελο είναι επισης πολυ ομορφο και με σπορ εμφανιση, και με μπλε καντραν μαρεσει.

Για ποια μηχανη φοραει δεν το εχω ψαξει δεν ξερω.

Εσυ για ποια χρηση το θελεις; καθημερινο, για σπορ ή επισημο;

Ενα μικρο μειονεκτημα που εγω διακρίνω είναι ότι αρχιζουν να ρολεξοποιούνται και να κατατασσονται ως τα ρολογια του μεσοαστου,ειδικα ως ρολογια αρραβωνων κανουν θραυση :-) αν αυτο δε σε ενοχλει και πληρει τις αναγκες σου μην το σκεφτεσαι αλλο!

Το Ομεγκα παντως επισης πολυ καλο και ομορφο

 

Συμφωνω και επαυξανω. Εχουν γινει πολυ σουπα. Omega σαφως μεταξυ των δυο. Απο Ταγκ μονο το Μονακο και το καρρερα μου αρεσει αλλα κανεις δεν βλεπβ να το παιρνει. Ολοι πατε στα ιδια και τα ιδια. Τολμηστε λιγο ρε σεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.syohbido.co.jp/oris/585-7525-406-1d/585-7525-406-1d-6.jpg

 

http://www.cezar-klenotnictvi.cz/new/obr/omega1.jpg

 

το πρώτο το οποίο έχω παραγγείλει είναι αυτόματο το δεύτερο που στο μέλλον θέλω να πάρω είναι με μπαταρία κοστίζει 1000 περίπου οπώς και το άλλο η διαφορά είναι οτι το ένα είναι oris kai to άλλο omega πιστεύω οτι για τώρα το πρώτο είναι καλύτερη αγορά, αν και το omega με θάμπωσε ρε παιδιά

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

καλα πρεπει παλι αντιπαρελθω σε ολα αυτα για να ξεκινησει και παλι καυγας? αλλα τον ιδιοκτητη της Anonimo τον λενε Frederico Massacesi. αλλα οπως και να τον λενε οταν ειπα οτι πουλησε την πανεραϊ στη ριτσμοντ μου μιλησες για ιστορικες ανακριβειες, τωρα λες οτι καταλαβε το λαθος του οταν την πουλησε. οτι και να εκανε δικο του προβλημα παντος τωρα μπορει να δειξει το ταλεντο του κανοντας πραγματικα αυτο που του αρεσει χωρις τις υποδειξεις της ριτσμοντ. για τη μηχανη της πανεραϊ το ηξερα θα εξαγοργιζοσουν, μπορεις να δεις την ιστορια με το τι παιζει με εταιριες στον ιδιο ομιλο. πχ JL-IWC.

οταν λες στροφη εννοεις μαλλον μοδα, πχ η μοδα των quarz, τοτε οποιες εταιριες θελησαν να ακολουθησουν τη μοδα τι επαθαν? ρολεξ και πατεκ μειναν πιστες στο δρομο που χαραξε η καθεμια και γιαυτο ειναι και σημερα αυτες που ειναι. τωρα για το οτι αλλαξαμε αιωνα εχεις δικιο, μα δεν ειναι ντροπη μια εταιρια να φτιαχνει τη πρωτη της μηχανη δυο αιωνες μετα απο καποιες αλλες που απλα φτιαχνουν σουπα? ευχαριστω για τη διορθωση.

τωρα για τη κασα της ρολεξ το απεδειξε η ιδια τη αξιζει στελνοντας την στο πιο βαθυ σημειο των οκεανων. θα μπορουσαμε να αναπτυξουμε θεμα για τους μοναδικους στο ειδος τροπους στεγανοποιησεις που εχει η ρολεξ οι οποιοι δεν απαντουντε σε αλλες εταιριες αφου ειναι φυσικα πατενταρισμενοι, αλλα και παλι θα διαφωνουσαμε γι αυτο αστο.

γιατι μια εταιρια η οποια εφτιαχνε τα παντα καλα δεν καταφερε να πουλησει καλα για να ανεβει το budget της και να καταφερει να φτιαξει τη δικη της μηχανη? ασε ξερω επειδη οι γνωστες στο ειδος που εκτιμουσαν κατι καλο ειναι λιγοι. παντος πιστευω αν ο πανεραϊ ζουσε δε θα αφηνε την εταιρια του να πεσει στα χερια της ριτσμοντ, ουτε θα εβγαζε τοσα πολλα μοδατα μοντελα, 2-3 μονο με πληρη επαγγελματικο προσανατολισμο και σε οποιον αρεσαν.

τωρα για την εμμονη σας στα ιταλικα ρολογια, ακομη και το πρωτο μηχανικο να ηταν στην ιταλια κατασκευασμενο ποια θα ηταν η σχεση του με την πανεραϊ? αλλα και το οτι καποιος εφτιαξε πρωτος κατι σημαινει οτι φτιαχνει και το καλυτερο ακομα και σημερα? και οι σουμεριοι ειχαν τον πρωτο πολιτισμο και μαλιστα πολυ μεγαλο και αξιολογο, μα που ειναι τωρα?

η ιταλια ειναι σαν χωρα αναφορας χαρις το εκρεμες του γκαλιλεο γκαλιλι που ειναι το πιο παλιο εκρεμες που υπαρχει. το πρωτο φορητο ρολόι καποιου μεγεθους βεβαια βρεθηκε στη Νυρεμβεργη και υπαρχει στο μουσειο της. το οτι βρεθηκαν δε σημαινει οτι το καναν πρωτη αυτοι. αυτα τα ρολογια ηταν ηδη καποιας τεχνολογιας για τοτε και τεχνογνωστικης εξελιξεις στην μηχανικη των ρολογιων, για να ελθει αυτη η εξελιξη πρεπει να προυπηρχαν καποια πιο απλα και πρωτογονα μοντελα. το οτι στην ευρωπη υπαρχουν διασπαρτες αναφορες για μηχανικα ρολογια σε διαφορες χωρες και μαλιστα ιδιας εποχης δεν ειναι παραξενο? ξαφνικα αρχισαν ολοι να φτιαχνουν μηχανικα ρολογια? πολυ εμπνευση τους ηρθε. αυτο ειναι μια ενδειξη οτι ηρθε απο καπου αλλου και οι τοτε δημιουργικοι τεχνιτες της εποχης αρχισαν να ασχολουνται με αυτο.

ξερω θα πεις οι ενδηξεις δεν ειναι αποδειξεις, ψαξτε στο google για chinese invention και θα το βρειτε σε αρκετες σελιδες.

οι δυστυχοι κινεζοι εχουν εφευροι πολλα αλλα αφου στην ευρωπη εχει γραφτει αλλιος η ιστορια ειναι δυσκολο να αλλαξει, ακομα και τα μακαρονια που ολοι τα ξερουμε ιταλικα αλλα και την τυπογραφια που ολοι ξερουν τον γουτεμβεργιο ειναι κινεζικες εφευρεσεις.

λοιπον παιδια σας αφηνω, θα αργισω να ξαναμπω, αλλα εσεις οι πανιεριστι ειστε στο φορουμ για να βοηθατε τους αλλους λεγοντας τους τα θετικα και αρνητικα του καθε ρολογιου με βαση τεχνικων κατασκευης της κασας, μηχανης, αποδοση ποιοτητας-τιμης κτλ αναλογα με τις αναγκες του καθενος ή απλα για να τους λετε ποιο θα περνατε εσεις βαση τα δικα σας οπτικα και αισθητικα κριτηρια? ο κοσμος των ρολογιων ειναι πολυπλοκος αλλα και γοητευτικος οπως και η κατασκευη τους. οποιος πραγματι ενδιαφερεται, θα αφιερωσει λιγο χρονο για να μαθει 5 πραγματα τα οποια χρειαζεται να ξερει ωστε να εχει μια καλυτερη αποψη για αυτο που θα παρει. τωρα δυστηχως αν το πολυψαξεις το θεμα, αναλογα για τη χρηση που το θες, θα καταληξεις σε πατεκ, ρολεξ, GP, φρανκ μουλερ, και ισως τιτονι για κατι πιο οικονομικο. λεω δυστηχως γιατι θα βγαιναν πολλοι απο το κοπο και τα εξοδα ωστε να παρουν κατι της ιδιας ποιοτητας χωρις να το πληρωσουν ακριβα.

το αγαπημενο μου ρολοι (οπτικα φυσικα γιατι εδω μονο εμφανισιακα συζηταμε για ρολογια) ειναι αυτο της Gerald Genta που εχει τον μικυ να δειχνει την ωρα, παραδεχομαι οτι ειναι πολυ χαριτωμενο αν και δε θα το επερνα ποτε.

α, το πρωτο ρολοι στο διαστημα ειναι το Poljot, το ομεγα ηταν το πρωτο στη σεληνη.

και η Poljot δεν ειχε και κανα παρα πολυ αξιολογο μηχανισμο τοτε, και μονο που ηταν μηχανικο εφτανε για το διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μας, μαλλον εχεις μπερδεψει 2 πραγματα: Την ωρολογοποιια με τα ρολογια. Εσυ μαλλον εκτιμας ενα ρολοι απο τις τεχνικες του λεπτομερειες και τις καινοτομιες του. Πολλυ καλα κανεις, προφανως εχεις τα χρηματα να τα χωνεις. Ειναι ακριβο χομπυ και αφου εχεις (;;;) να παρεις Πατεκ πολυ καλα κανεις. Το 90% ομως επειδη δεν εχει, θα κοιταξει το ρολοι. Δηλαδη κατι ωραιο (διοτι οτι και να εχει μεσα αν ειναι τερας θα χασει στο τελος), αξιοπιστο και προσιτο. Σιγα σιγα μπορει να μαθει και 2-3 πραγματακια και αν μπορεσει καποτε να τα πληρωσει. Εγω επειδη δεν εχω να δωσω πανω απο 3000 ευρω για ρολοι ειμαι στη δευτερη κατηγορια. Και λοιπον ευγνωμονω τη Ριτσμοντ διοτι πηρε τη Πανεραι, τη χρηματοδοτησε ωστε να επιβιωσει και να μπορω να παρω ενα τοσο ωραιο, αξιοπιστο ρολοι με μονον 3000 ευρω. Αν εμενε στο παππου θα εκανε 10000 ευρω και θα εβγαζε 1000 ρολογια το χρονο.

Ειδα τα Τιτονι που ανεφερες. Ειναι ενα κακεκτυπο μειγμα Ρολεξ και Ταγκ. Πραγματικα εμετικα. Απορω τι σου αρεσε σε αυτα. Βεβαια ετσι εξηγειται και η απεχθεια στα Πανεραι.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες, εδω εχουμε επισκεπτες απο αλλα θεματα οπως ο bayern7 για αυτο και μονο, και θελεις να το χαλασουμε; :)

:lol: :D

 

Είπαμε όχι και έτσι.

Απλα μου αρέσει να διαβάζω αντικρουώμενες απόψεις, για τις κάσες, τους μηχανισμούς, την ιστορία κλπκλπ κάθε μάρκας.:happy:

Μαθαίνουμε και κάτι. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλα πρεπει παλι αντιπαρελθω σε ολα αυτα για να ξεκινησει και παλι καυγας? αλλα τον ιδιοκτητη της Anonimo τον λενε Frederico Massacesi. αλλα οπως και να τον λενε οταν ειπα οτι πουλησε την πανεραϊ στη ριτσμοντ μου μιλησες για ιστορικες ανακριβειες, τωρα λες οτι καταλαβε το λαθος του οταν την πουλησε. οτι και να εκανε δικο του προβλημα παντος τωρα μπορει να δειξει το ταλεντο του κανοντας πραγματικα αυτο που του αρεσει χωρις τις υποδειξεις της ριτσμοντ. για τη μηχανη της πανεραϊ το ηξερα θα εξαγοργιζοσουν, μπορεις να δεις την ιστορια με το τι παιζει με εταιριες στον ιδιο ομιλο. πχ JL-IWC.

οταν λες στροφη εννοεις μαλλον μοδα, πχ η μοδα των quarz, τοτε οποιες εταιριες θελησαν να ακολουθησουν τη μοδα τι επαθαν? ρολεξ και πατεκ μειναν πιστες στο δρομο που χαραξε η καθεμια και γιαυτο ειναι και σημερα αυτες που ειναι. τωρα για το οτι αλλαξαμε αιωνα εχεις δικιο, μα δεν ειναι ντροπη μια εταιρια να φτιαχνει τη πρωτη της μηχανη δυο αιωνες μετα απο καποιες αλλες που απλα φτιαχνουν σουπα? ευχαριστω για τη διορθωση.

τωρα για τη κασα της ρολεξ το απεδειξε η ιδια τη αξιζει στελνοντας την στο πιο βαθυ σημειο των οκεανων. θα μπορουσαμε να αναπτυξουμε θεμα για τους μοναδικους στο ειδος τροπους στεγανοποιησεις που εχει η ρολεξ οι οποιοι δεν απαντουντε σε αλλες εταιριες αφου ειναι φυσικα πατενταρισμενοι, αλλα και παλι θα διαφωνουσαμε γι αυτο αστο.

γιατι μια εταιρια η οποια εφτιαχνε τα παντα καλα δεν καταφερε να πουλησει καλα για να ανεβει το budget της και να καταφερει να φτιαξει τη δικη της μηχανη? ασε ξερω επειδη οι γνωστες στο ειδος που εκτιμουσαν κατι καλο ειναι λιγοι. παντος πιστευω αν ο πανεραϊ ζουσε δε θα αφηνε την εταιρια του να πεσει στα χερια της ριτσμοντ, ουτε θα εβγαζε τοσα πολλα μοδατα μοντελα, 2-3 μονο με πληρη επαγγελματικο προσανατολισμο και σε οποιον αρεσαν.

τωρα για την εμμονη σας στα ιταλικα ρολογια, ακομη και το πρωτο μηχανικο να ηταν στην ιταλια κατασκευασμενο ποια θα ηταν η σχεση του με την πανεραϊ? αλλα και το οτι καποιος εφτιαξε πρωτος κατι σημαινει οτι φτιαχνει και το καλυτερο ακομα και σημερα? και οι σουμεριοι ειχαν τον πρωτο πολιτισμο και μαλιστα πολυ μεγαλο και αξιολογο, μα που ειναι τωρα?

η ιταλια ειναι σαν χωρα αναφορας χαρις το εκρεμες του γκαλιλεο γκαλιλι που ειναι το πιο παλιο εκρεμες που υπαρχει. το πρωτο φορητο ρολόι καποιου μεγεθους βεβαια βρεθηκε στη Νυρεμβεργη και υπαρχει στο μουσειο της. το οτι βρεθηκαν δε σημαινει οτι το καναν πρωτη αυτοι. αυτα τα ρολογια ηταν ηδη καποιας τεχνολογιας για τοτε και τεχνογνωστικης εξελιξεις στην μηχανικη των ρολογιων, για να ελθει αυτη η εξελιξη πρεπει να προυπηρχαν καποια πιο απλα και πρωτογονα μοντελα. το οτι στην ευρωπη υπαρχουν διασπαρτες αναφορες για μηχανικα ρολογια σε διαφορες χωρες και μαλιστα ιδιας εποχης δεν ειναι παραξενο? ξαφνικα αρχισαν ολοι να φτιαχνουν μηχανικα ρολογια? πολυ εμπνευση τους ηρθε. αυτο ειναι μια ενδειξη οτι ηρθε απο καπου αλλου και οι τοτε δημιουργικοι τεχνιτες της εποχης αρχισαν να ασχολουνται με αυτο.

ξερω θα πεις οι ενδηξεις δεν ειναι αποδειξεις, ψαξτε στο google για chinese invention και θα το βρειτε σε αρκετες σελιδες.

οι δυστυχοι κινεζοι εχουν εφευροι πολλα αλλα αφου στην ευρωπη εχει γραφτει αλλιος η ιστορια ειναι δυσκολο να αλλαξει, ακομα και τα μακαρονια που ολοι τα ξερουμε ιταλικα αλλα και την τυπογραφια που ολοι ξερουν τον γουτεμβεργιο ειναι κινεζικες εφευρεσεις.

λοιπον παιδια σας αφηνω, θα αργισω να ξαναμπω, αλλα εσεις οι πανιεριστι ειστε στο φορουμ για να βοηθατε τους αλλους λεγοντας τους τα θετικα και αρνητικα του καθε ρολογιου με βαση τεχνικων κατασκευης της κασας, μηχανης, αποδοση ποιοτητας-τιμης κτλ αναλογα με τις αναγκες του καθενος ή απλα για να τους λετε ποιο θα περνατε εσεις βαση τα δικα σας οπτικα και αισθητικα κριτηρια? ο κοσμος των ρολογιων ειναι πολυπλοκος αλλα και γοητευτικος οπως και η κατασκευη τους. οποιος πραγματι ενδιαφερεται, θα αφιερωσει λιγο χρονο για να μαθει 5 πραγματα τα οποια χρειαζεται να ξερει ωστε να εχει μια καλυτερη αποψη για αυτο που θα παρει. τωρα δυστηχως αν το πολυψαξεις το θεμα, αναλογα για τη χρηση που το θες, θα καταληξεις σε πατεκ, ρολεξ, GP, φρανκ μουλερ, και ισως τιτονι για κατι πιο οικονομικο. λεω δυστηχως γιατι θα βγαιναν πολλοι απο το κοπο και τα εξοδα ωστε να παρουν κατι της ιδιας ποιοτητας χωρις να το πληρωσουν ακριβα.

το αγαπημενο μου ρολοι (οπτικα φυσικα γιατι εδω μονο εμφανισιακα συζηταμε για ρολογια) ειναι αυτο της Gerald Genta που εχει τον μικυ να δειχνει την ωρα, παραδεχομαι οτι ειναι πολυ χαριτωμενο αν και δε θα το επερνα ποτε.

α, το πρωτο ρολοι στο διαστημα ειναι το Poljot, το ομεγα ηταν το πρωτο στη σεληνη.

και η Poljot δεν ειχε και κανα παρα πολυ αξιολογο μηχανισμο τοτε, και μονο που ηταν μηχανικο εφτανε για το διαστημα.

Αντε να πω οτι εχεις δικιο μηπως και ηρεμησεις γιατι αν πληκτρολογησω κι εγω αναλογα μεγαλο ποστ ολοι θα σκυλοβαρεθουνε και θα κλεισουν το pc (αν παντως επιμενεις θα το κανω ετσι για να μην ξαναπεις μετα οτι δεν εχουμε επιχειρηματα )

Σε ευχαριστω που με ενημερωσες οτι η σεληνη δε ειναι στο διαστημα, ειμαι σκραπας στην Αστρονομια ;-)

Α και κατι τελευταιο: αν διαβασεις ολα τα προηγουμενα ποστς ισως αντιληφθεις οτι προσπαθουμε να απαντησουμε σε ολες τις ερωτησεις για ολα τα ρολογια, για τα panerai δεν εχω καμια ιδιαίτερη επιθυμια να μιλω συνεχως απλως επανερχομαι οταν ακουω ιστορικες και συγχρονες τερατολογίες.

Παρακληση (τελευταια): επειδη εισαι φανερα εκτος τοπου εκτος χρονου και εκτος κλιματος φόρουμ, αν θελεις να συνεχισεις με το ιδιο εχθρικο/πολεμικο υφος μεινε Ροδο τηρωντας την υποσχεση σου και ασε εμας τους ασχετους να μιλαμε ή μεινε στην παρέα μας αν μπορεις επιτελους να εισαι φιλικος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

http://www.syohbido.co.jp/oris/585-7525-406-1d/585-7525-406-1d-6.jpg

 

http://www.cezar-klenotnictvi.cz/new/obr/omega1.jpg

 

το πρώτο το οποίο έχω παραγγείλει είναι αυτόματο το δεύτερο που στο μέλλον θέλω να πάρω είναι με μπαταρία κοστίζει 1000 περίπου οπώς και το άλλο η διαφορά είναι οτι το ένα είναι oris kai to άλλο omega πιστεύω οτι για τώρα το πρώτο είναι καλύτερη αγορά, αν και το omega με θάμπωσε ρε παιδιά

 

Το πρωτο ωραιο το δευτερο σορυ το μπερδεψα, νομιζα εννοουσες αυτο, για να ειμαι ειλικρινης καθολου δε μου αρεσει ο συνδυασμος κιτρινο-ασημι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia...

kserete tin sillogi tou philippe starck apo tin fossil?

den psaxno roloi me pollous deiktes. tis klassikes leitourgies xreiazomai opos imerominia, xronometro, antistrofi metrisi, ka ligo fos gia to vradi(as einai theamatikos o fotismos tou) elafri, praktiko, aneto, omorfo k ola afta an ginetai se digital. an ginetai. exete kamia kali protasi?

k se logiki timi... an iparxei...

efxaristo prokatavolika

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia...

kserete tin sillogi tou philippe starck apo tin fossil?

den psaxno roloi me pollous deiktes. tis klassikes leitourgies xreiazomai opos imerominia, xronometro, antistrofi metrisi, ka ligo fos gia to vradi(as einai theamatikos o fotismos tou) elafri, praktiko, aneto, omorfo k ola afta an ginetai se digital. an ginetai. exete kamia kali protasi?

k se logiki timi... an iparxei...

efxaristo prokatavolika

Καλωσήρθες . Πες μας το ποια θεωρείς λογικη τιμη και το μεγεθος της κασας που επιθυμείς καθως και το αν προτιμας μπρασελε ή λουρακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Ρωσοπόντιος είσαι ;-)) γιατί τοσο ενδιαφερον για τα ρωσικα ρολογια;
...:wacko: :) Οχι,βρε καμμία σχέση.Γιατί πρέπει να έχει κανείς ρίζες ή σχέση με μια χώρα αν του αρέσουν τα ρολόγια της μεταξύ των αλλων χωρών??Απλώς έχω διαβάσει πολύ για ρολόγια και από μικρός είχα ψώνιο με αυτά και ότι μάρκα έβλεπα -ακόμα και τις πιο εξωτικές-την θυμόμουν και διάβαζα...Τα Poljot τα έμαθα πρόσφατα τυχαία από το ιντερνετ.Πάντως σου είπα η αδυναμία μου είναι τα Vacheron Constantin και τα Rolex..Θεωρητικά όμως, γιατί είπαμε οι τιμές μεγάλες..Αλήθεια σε αυτό που ρώτησα δηλαδή στην τάξη τιμής των 500-600 Ευρώ τι αυτόματο ελβετικής μάρκας βρίσκεις??
Link to comment
Share on other sites

...:wacko: :) Οχι,βρε καμμία σχέση.Γιατί πρέπει να έχει κανείς ρίζες ή σχέση με μια χώρα αν του αρέσουν τα ρολόγια της μεταξύ των αλλων χωρών??Απλώς έχω διαβάσει πολύ για ρολόγια και από μικρός είχα ψώνιο με αυτά και ότι μάρκα έβλεπα -ακόμα και τις πιο εξωτικές-την θυμόμουν και διάβαζα...Τα Poljot τα έμαθα πρόσφατα τυχαία από το ιντερνετ.Πάντως σου είπα η αδυναμία μου είναι τα Vacheron Constantin και τα Rolex..Θεωρητικά όμως, γιατί είπαμε οι τιμές μεγάλες..Αλήθεια σε αυτό που ρώτησα δηλαδή στην τάξη τιμής των 500-600 Ευρώ τι αυτόματο ελβετικής μάρκας βρίσκεις??
@ghostdoc Sorry,τώρα είδα την απάντηση σου...Για τα Baume-Mercier ξέρεις???Πρέπει να είναι καλά..
Link to comment
Share on other sites

Παρακληση (τελευταια): επειδη εισαι φανερα εκτος τοπου εκτος χρονου και εκτος κλιματος φόρουμ, αν θελεις να συνεχισεις με το ιδιο εχθρικο/πολεμικο υφος μεινε Ροδο τηρωντας την υποσχεση σου και ασε εμας τους ασχετους να μιλαμε ή μεινε στην παρέα μας αν μπορεις επιτελους να εισαι φιλικος.

 

εγώ θα έλεγα ότι κανέναν εχθρικό τόνο δεν βλέπω από πλευράς dimatha...απεναντίας απαντά με συγκεκριμένα επιχειρήματα και πηγές που δυστυχώς αντικρούονται από συναισθηματικά και προσωπικά κριτήρια...

θα πρότεινα δε , να σταματήσεις τα ειρωνικά-υποτιμητικά σχόλια και να αντιπαραθέσεις στοιχεία και γεγονότα που αφορούν την τεχνική σκοπιά του θέματος και όχι προσωπικές απόψεις και προτιμήσεις, του στυλ τα panerai είναι τα πιο όμορφα και καλά...(παρεπιπτόντως και εμένα μου αρέσουν)

διαβάζω με προσοχή το συγκεκριμένο τόπικ και μπορώ να πω δημόσια ότι τα γραφόμενα του φίλτατου dimatha είναι από τα πιο εμπεριστατωμένα στο φόρουμ...''προκαλεί'' με τις γνώσεις του και παρουσιάζει στοιχεία που ξεφεύγουν από την προσωπική άποψη του ωραίου που στο φινάλε είναι υποκειμενική...

κοιτάχτε λοιπόν προς χάρη της κουβέντας να διαφωνείτε παραγωγικά και όχι στείρα...;)

ρολόγια υπάρχουν πολλά και για διάφορα βαλάντια και γούστα...

το να βγάζουμε όμως π.χ την rolex μούφα , αντικειμενικά είναι άτοπο και ανόητο...

συνεχίζουμε on topic ( που πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον)...:)

Link to comment
Share on other sites

@ghostdoc Sorry,τώρα είδα την απάντηση σου...Για τα Baume-Mercier ξέρεις???Πρέπει να είναι καλά..

Ναι ειναι πολυ καλα, ανηκουν και αυτα στη Richemont (panerai,vacheron,cartier κλπ) και ορισμενα μοντελα τους ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ !Ομως και παλι δυστυχως τα πολυ καλα ξεκινανε απο 1500 ευρω και πανω. Στα 2000-2000+ βρισκεις σουπερ κομματια οπως πχ αυτα τα υπεροχα δυο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα ότι κανέναν εχθρικό τόνο δεν βλέπω από πλευράς dimatha...απεναντίας απαντά με συγκεκριμένα επιχειρήματα και πηγές που δυστυχώς αντικρούονται από συναισθηματικά και προσωπικά κριτήρια...

θα πρότεινα δε , να σταματήσεις τα ειρωνικά-υποτιμητικά σχόλια και να αντιπαραθέσεις στοιχεία και γεγονότα που αφορούν την τεχνική σκοπιά του θέματος και όχι προσωπικές απόψεις και προτιμήσεις, του στυλ τα panerai είναι τα πιο όμορφα και καλά...(παρεπιπτόντως και εμένα μου αρέσουν)

διαβάζω με προσοχή το συγκεκριμένο τόπικ και μπορώ να πω δημόσια ότι τα γραφόμενα του φίλτατου dimatha είναι από τα πιο εμπεριστατωμένα στο φόρουμ...''προκαλεί'' με τις γνώσεις του και παρουσιάζει στοιχεία που ξεφεύγουν από την προσωπική άποψη του ωραίου που στο φινάλε είναι υποκειμενική...

κοιτάχτε λοιπόν προς χάρη της κουβέντας να διαφωνείτε παραγωγικά και όχι στείρα...;)

ρολόγια υπάρχουν πολλά και για διάφορα βαλάντια και γούστα...

το να βγάζουμε όμως π.χ την rolex μούφα , αντικειμενικά είναι άτοπο και ανόητο...

συνεχίζουμε on topic ( που πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον)...:)

 

Καλησπερα καταρχην και χρονια πολλα

 

Εάν διαβαζες προσεκτικα το topic θα διαπιστωνες ότι τα όσα λες απεχουν απο την αληθεια. Εχουμε επανειλημμενως πει ότι μας αρεσουν οι αντιπαραθεσεις στα πλαισια του ειρηνικου διαλογου, καλωσορίζουμε τα επιχειρηματα και τους γνωστες αρκει να είναι φιλικοι και όχι εχθρικοι.

Επισης εφοσον εισαι moderator δε θα βιαζοσουν να κανεις ένα ποστ χωρις ιδιαίτερο ψάξιμο στις εκατερωθεν ανταπαντησεις, το λεω αυτο γιατί ποτε δεν ειπαμε ότι τα ρολεξ μουφα ειναι οπως το λες, ειπαμε οτι ειναι σουπα δηλαδη χιλιοφορεμενα, αν αμφιβαλλεις γι αυτο τοτε λυπαμαι αλλα ετσι είναι.

Εχουμε παραθεσει παρα πολλα επιχειρηματα μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα απο τοτε που μπηκαμε στο τοπικ, τι ακριβως επιθυμεις δηλαδη, να αραδιάζουμε κι εμεις τις γνωσεις μας για να πεισουμε οπωσδηποτε ; Ε δεν θα το κανω, εγω τουλαχιστον. Οπου κρινω ότι χρειαζεται και αν γνωριζω θα απαντω όχι για να το παίξω ξερόλας αλλά για να βοηθησω εφόσον υπαρχει δυνατοτητα.

Συμφωνω απολυτα για τα βαλαντια , την παραγωγικη αντιπαραθεση και την υποκειμενικη αισθηση και χαιρομαι που σου αρεσουν τα panerai αυτο δειχνει πως εχεις γουστο, εννοείται πως τα ειρωνικα-υποτιμητικα σχολια δεν είναι του χαρακτηρα μου όμως οταν χρειαζεται να απαντω σε αντιστοιχα επιθετικο υφος-τονο που ΑΛΛΟΙ, το τονίζω ΑΛΛΟΙ (και αυτό επρεπε επισης να το είχες προσεξει) εισηγαγαν στο φορουμ δε θα δισταζω να το κανω.

 

Πολυ φιλικα

ghostdoc

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω και θα προτείνω να λήξουμε εδώ το συγκεκριμένο θέμα..

καταρχήν το τόπικ το διαβάζω αρκετά εώς πολύ προσεκτικά,πρώτο γιατί με απασχολεί ώς θέμα και δεύτερον διότι οι υποχρεώσεις μου το απαιτούν μιας και αρκετές φορές φτάνει σε επικίνδυνα σημεία αντιπαράθεσης...

ξαναλέω ότι το μέλος dimatha δεν έχει φανεί εχθρικό,όχι τουλάχιστον έτσι όπως το εννοείς...ξαναλέω προκαλεί με τις γνώσεις του...

το ότι τα ρόλεξ είναι χιλιοφορεμένα (όντως είναι), δε λέει κάτι για την αξία τους και το κύρος τους...και BMW έχει πάρει και η κουτσή Μαρία αλλά παραμένει the ultimate driving machine...;)

εννοείται ότι το να αραδιάζεις τις γνώσεις σου είναι ο σκοπός του φόρουμ αυτού...ειλικρινά απολαμβάνω τα ποστ που παραθέτουν ιστορικά στοιχεία και επιστημονικές λεπτομέρειες...πόσο μάλιστα όταν δημιουργούνται αντιπαραθέσεις...στις οποίες μόνο με γνώσεις μπορεί κάποιος να απαντήσει και όχι με ποστ του στυλ ''η ομορφιά προστάζει πανεράι'' και ''όλα τα άλλα είμαι μάπα'' (χοντρικά το γράφω-δεν είναι λόγια κάποιου συγκεκριμένα αλλά το νόημα πλησιάζει πολύ σε αυτά που έχουν αναφερθεί)...

τέλος, το αν υπάρχει επιθετικό και αυστηρό ύφος από κάποιους, το κρίνουν άλλοι και όχι εσύ ή ο dimatha...προσπάθησε please να πείθεις τους άλλους με στοιχεία και επιχειρήματα και όχι με απαξιωτικά και ειρωνικά σχόλια,που σίγουρα υποβιβάζουν την σπουδαιότητα της εμπειρίας και των γνώσεών σου...να΄σαι σίγουρος ότι το φόρουμ διαβάζεται από τους συντoνιστές και ελέγχεται καθημερινά..:)

φιλικά όπως πάντα..

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάζω οποιοδήποτε θέμα στο myphone, το βλέπω από δυο διαφορετικές σκοπιές. Από τη σκοπιά του seventh_heaven και από τη σκοπιά του moderator.

 

To συγκεκριμένο θέμα λοιπόν μέχρι και πριν μερικές ημέρες το διάβαζα σαν seventh_heaven, επειδή μ' ενδιέφερε το περιεχόμενο, άσχετα αν το ρολοί που φοράω τώρα δεν κάνει πάνω από 100 €. Ο καθένας πόσταρε ένα μοντέλο ρολογιού, οι άλλοι έλεγαν την άποψή τους, πρότειναν άλλα ρολόγια και γινόταν "παιχνίδι".

 

Τις τελευταίες μέρες όμως, πιστέψτε με, μπαίνω αποκλειστικά και μόνο σαν moderator για να δω πόσο έχετε τσακωθεί μεταξύ σας έτσι ώστε να επέμβω. Το ενδιαφέρον του seventh_heaven για το θέμα, εξαφανίστηκε (και φυσικά όταν λέω seventh_heaven εννοώ και όλους τους άλλους χρήστες που το παρακλουθούν)...

 

Φροντίστε λοιπόν, να αλλάξει η κατάσταση. Αντιπαρατεθείτε με επιχειρήματα και όχι με αφορισμούς και διαμάχες. Προσπαθήστε να κάνετε και τον πιο άσχετο να μάθει 5 πράγματα με το αντικείμενο και γενικά δώστε νέο ενδιαφέρον στο θέμα. Στο χέρι σας είναι... ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κλειδωνετε να ησυχασουμε; Αμα μπαινουν και μοντ και αρχισει το παραμυθι ειναι για τον πουλο. Ας κατσει να γραφει ο dimatha που εχει σοβαρα επιχειρηματα και εσυ να τον ακους και να λες "πω πω γνωσεις". Και που να ξερεις βεβαια οτι ειναι κατεβατα σκονακια απο βιβλια και απο ουσια ειναι κουκουναρες. Ειναι σαν να συζητας για αυτοκινητα και να λες το πιστονι ειναι τοσα επι τοσα χιλιοστα και φτιαγμενο απο ταδε υλικο. Τοτε εσυ αγορασε το S3 απο το βιβλιαρακι, μη πας να το δεις ουτε να το κανεις τεστ drive. Ψωνιστε απο μπροσουρες, καντε copy/paste μερικες "ταχα μου γνωσεις" και ολα καλα. Τα ρολογια εχουν ψυχη αλλα που να το καταλαβετε.

Εγω δεν ξαναγραφω εδω, ας μεινουν οι "γνωστες". Ακου ρε σεις, τα Ανονυμο ειναι τα original και τα Panerai τα μαιμου. Δεν παμε καλα. Αλλα οπως ειχε πει και ο ξανθος, αν ο Αλογοσκουφης εβαζε φορο στη μ... το κρατος θα ηταν παμπλουτο.

 

Διορθωση: Οχι και η BMW Ultimate Driving Machine. H M3/5 ναι, αλλα οχι γενικως. Στα χαρτια το Impreza STi δεν ειναι και τιποτα το σπουδαιο. Ενας boxer 2000cc παλαιας σχεδιασης και κοπης, ασχημο μα μετριαποιοτητα κατασκευης. Αν πας ομως καμμια βολτα θα σου φυγουν τα σφραγισματα. Καταλαβες γιατι οι λεπτομερειες ειναι για θεωρητικους μπουλσιτολογους;

 

Γεια σας και καλοφορετα οτι και να παρετε.

 

θα σου απαντήσω μόνο στις σκέψεις-απορίες σου μιας και για τα άλλα(βλ.ύφος,λεξιλόγιο και χαρακτηρισμούς) θα ασχοληθούν άλλοι σύντομα..:)

1) εντυπωσιάστηκα από την άποψή σου ότι το θέμα είναι για τον π**λο , αφού μπήκα και πήρα θέση...φοβερή κριτική σκέψη εκ μέρους σου...

2)το πως κρίνω εγώ και οι άλλοι κάποιον που παραθέτει τουλάχιστον σκονάκια από βιβλία (αλήθεια από πότε ότι λένε βιβλία είναι κατεβατά και κουκουνάρες..??-προφανώς δεν ασχολείσαι και πολύ με το διάβασμα..) είναι δικό μου θέμα...αν χρειαστώ σύμβουλο ...σίγουρα δεν θα σε ειδοποιήσω...

3)σαφέστατα και κάποιος που ασχολείται σοβαρά με την αυτοκίνηση θα κάτσει να δει και να ασχοληθεί ακόμα και με το πώς είναι και με τι φτιάχνεται το πιστόνι...οι άλλοι απλά θα πάνε να βάλουν αεροτομή στυλ μπάτμαν...

4)το πως αγόρασα το s3 είναι καθαρά προσωπική μου υπόθεση...αν το αγοράσεις και εσύ, έλα να συζητήσουμε τα περί του θέματος...

5)τα ρολόγια έχουν ψυχή...συμφωνώ..όπως ψυχή έχει και για κάποιον ένα yugo..δεν ωγάζει μάπα όμως τις mercedes...

6)το αν θα ξαναγράψεις εδώ...ειλικρινά μας αφήνει αδιάφορους...αν θες να αποχωρήσεις είσαι ελέυθερος...αν θες να παραμείνεις όμως, είσαι υποχρεωμένος να σεβαστείς και να τηρείς τους ΟΠΧ , που δέχτηκες να ακολουθείς με την εγγραφή σου στο φόρουμ...

7)οι απόψεις του κ.Αλογοσκούφη που ασπάζεσαι με αφήνουν παγερά αδιάφορο...

8)τις απόψεις σου για την αυτοκίνηση δεν τις σχολιάζω καν....είναι επιπέδου elementary και έχω ξεπεράσει αυτό το επίπεδο...:)

Link to comment
Share on other sites

ηρεμια ρε παιδια ....... μιλα ο Μεγαλος :)

ας ξαναβαλουμε τα πραγματα στην θεση τους και με κεφι, ορεξη και οσες γνωσεις εχεις ο καθενας μας , να μιλησουμε για ΡΟΛΟΓΙΑ, ανεξαρτητου μαρκας.

οσοι θελουν συμβουλες και οσοι μπορουν να συμβουλευσουν ας το κανουν με σεβασμο και αλληλοκαλυψη.Ο φανατισμος σκοτωνει :worry:

και ας αναφερθουμε και σε πολλες μαρκες που δεν εχουν αναφερθει και εχουν και μεγαλη ιστορια και αξιολογοτατα κομματια :D

Link to comment
Share on other sites

@ x+y=z

ριξε μια ματια στα Fortis αν θες κατι καθημερινο για οτι κανεις αλλα και να μπορεις να το βαλεις και σε μια εξοδο. αν θες κατι πιο κλασικο αλλα οχι τοσο ντουρο για θαλασσα κτλ δες και τα Glycine.

 

@ ghostdoc

δυστυχως φιλε μαζι σου δε μπορω να συνεννοηθω. και ουτε με τον redcon. αυτο για τη σεληνη που δεν ειναι στο διαστημα πως το εβγαλες παλι? οι ρωσοι με τον γκαγκαριν ηταν οι πρωτοι στο διαστημα και φορουσε Poljot, δε πατησε στη σεληνη. Ο αμστρογκ πατησε στη σεληνη και φορουσε το omega speedmaster. πρωτο στο διαστημα ηταν το poljot, δευτερο στο διαστημα αλλα πρωτο στη σεληνη ειναι το speedmaster. πιστευω εγινε σαφεις η διαφορα. και η διαφημηση της omega το αναφερει σαν το πρωτο ρολοι στη σεληνη, γιαυτο και λεγεται moonwatch. τωρα εχει βγαλει και το marsmission αλλα και αυτο που εχει στα μικρα dials του χρονογραφου τη γη, τη σεληνη και τον αρη και το ονομαζει speedmaster from moon to mars. τωρα το οτι ποτε δεν πηγε ρολοι στον αρη ή ανθρωπος στον αρη δε μας ενδιαφερει. πιστευω ειναι απλο και κατανοητο οτι ειναι καθαρο μαρκετινγκ.

οσο για τη μηχανη του speedmaster ναι ειναι στους 3 καλυτερους χρονογραφους που υπαρχουν αλλα καθολου χρηστικο σαν ρολοι. ειναι κουρδιστο και η κορονα του αρκετα βαθια κρυμενη στη κασα ωστε να ειναι πολυ δυσκολο το κουρδισμα. το μυστικο της μηχανης ειναι κυριως ο καλα ζυγισμενος balancewheel με τις 4 ακτινες. ειναι λογικο ενας τροχος με 4 αντιδιαμετρικα τοποθετημενες ακτινες να εχει καλυτερο ζυγισμα απο εναν με τρεις ο οποιος καθε στιγμη σε καποια πλαγια θεση οι 2 ακτινες που βρισκονται στη μια μερια ειναι πιο βαριες απο την αλλη που ειναι μονη της απεναντι.

τωρα για το σεισμο στη ροδο δεν καταλαβαμε τιποτα. το μονο προβλημα ειναι οτι το καλοκαιρι εχει σχετικα ζεστη και αν φορας ρολοι με λουρακι συνεχεια υδρωνεις εξω στον ηλιο, τωρα το πως το πανεραϊ ταλαντιουμ με το λουρακι δε θα υδρωνει καθολου στη σαχαρα δε ξερω, ισως στη ροδο εχουμε πιο πολυ ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

@ redcon

πρωτον για τον σχετικα προσφατο μηχανισμο της ρολεξ αντικαταστατη του el primero εχω μιλησει εκτεταμενα σε παλαιοτερο post μου.

ειπες κατι που θεωρω εγω τουλαχιστον σωστο αλλα παλι καπως υπερεβαλες. ναι τα χρυσα ρολεξ ειναι αθλια, της σειρας oyster παντα. πιστευω ειναι αρνητικο σε ενα ρολοι κατασκευασμενο για να ειναι πολυ ανθεκτικο να ειναι χρυσο επειδη το χρυσο εκ φυσεως ειναι ενα μαλακο μεταλλο και οχι τοσο ανθεκτικο οσο το ατσαλι. ειναι και παρα πολυ βαρυ για ενα ρολοι που προοριζεται για καθημερινη χρηση. τι να κανουμε ομως, αυτοι που τα εχουνε χοντρα θελουν χρυσα ρολογια τα οποια τα φορανε ομως καθε μερα και γι αυτο το λογο τα θελουνε να ειναι καποιας αντοχης. ευτυχως ομως που υπαρχουν και αυτα και οι ρολεξ φοραει πρωτα σε αυτα τις νεες της τεχνολογικες καινοτομιες ωστε να γινει σχετικα γρηγορα η αποσβεση τους και να περασουν μετα και στα ατσαλινα μοντελα.

τωρα για τα τιτονι δεν ειπα οτι μου αρεσουν, ειναι πολυ καλη και σοβαρη εταιρια (οικογενιακη επιχειρηση) η οποια κραταει μια συγκεκριμενη πορεια και μπραβο τους που δεν επιρεαζονται απο μοδες κτλ.

ποτε δεν ειπα οτι απεχθανομαι τα πανεραι, μπορεις να κοιταξεις και σε ολα τα προηγουμενα ποστ μου, ειχα πει πολυ καλα και ωραια ρολογια αλλα οχι και πανω απο ρολεξ, ομεγα και μπραιτλινγκ και καποιες αλλες που εσεις τις ισοπεδωνεται και τις βαζεται απο κατω. αυτο ειναι που απεχθανομαι και οχι τα πανεραϊ, καποιους πανεριστι που νομιζουν οτι φορανε το ενα και μοναδικο ρολοι που αξιζει να φοριεται.

τωρα για τα ρολεξ εχω μιλησει τοσο διεξοδικα γιατι ηταν τα ρολογια που τους πετουσατε συνεχως λασπη. ενω εχουν συνησφερει περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη εταιρια στην εξελιξει των ρολογιων με τη σημερινη τους μορφη οπως τα γνωριζουμε. δηλαδη χειρος αυτοματα και αδιαβροχα.

τωρα για τα patek ουτε εχω ουτε ποτε θα αποκτισω γιατι εκτος απο τη τιμη δεν ειναι της φιλοσοφιας μου, δηλαδη καθημερινο ρολοι που να το φοραω συνεχεια οτι και αν κανω να αντεχει τα παντα, αλλα ταυτοχρονα να εχει και καποια τεχνολογια πανω του αλλα να μπορει να φορεθει και σε μια εξοδο.

αλλα επειδη η πατεκ δεν ειναι του γουστου μου δε μπορω να τη σνομπαρω και να την υποβαθμιζω. επισης δε μπορω να σνομπαρω και να υποβαθμιζω καθε ρολοι πχ πατεκ και διαφορα αλλα complication της GP, frank muller και αλλα tourbillon, minute repeaters κτλ επειδη απλα ειναι πολυ ακριβα και ανηκουν στα μεγαλα σαλονια. ξερω τι θελω και τι ειναι αυτο που φοραω, δεν υποβαθμιζω τα αλλα για να δειχνω οτι αυτο που φοραω ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορει και θα πρεπει να κανει ο καθενας. τωρα για το τι ρολοι φοραω θα μου επιτρεψετε να μη πω. παντος δεν ειναι ρολεξ. δε θελω ουτε να διαφημισω την εταιρια αλλα ουτε και να τη δυσφημισω, λεω να τη δυσφημισω γιατι μια φορα μου πηρε νερα και επρεπε να παει για ολικο σερβις και στεγανωποιηση, ενω ειναι divers για 200m, και εγω ειχα παει μονο στα 199m! :) πλακα κανω.

ελπιζω θα ξαναριξεις μια ματια στο φορουμ να δεις τις απαντησεις μου.

 

@ nikos_s3

καταρχας καλη χρονια.

πιστευω πως η συμπεριφορα μου ηταν πραγματι σε καποια σημεια αρκετα ειρωνικη και ερειστικη απεναντι στους δυο πανεριστι, ειχα νιωσει την αναγκη να υπερασπιστω καποιες εταιριες απο τη λασπολογια γιατι εβλεπα οτι δε γινοντουσαν συζητησεις γενικα για ρολογια αλλα μονο για πανεραϊ και ηταν σαν οποιαδηποτε αλλη εταιρια δεν ειχε λογο υπαρξεις και οποιος ειχε κατι αλλο ηταν σαν κατωτερος. ναι πραγματι μπηκα με πολυ αποτομο και με δυναμικο ρυθμο στο φορουμ (ο ghostoc εχει δικιο σε αυτο) και πολλες φορες εβγαλα τον κακο μου εαυτο αλλα δυστυχως μου βγαινει σχετικα ευκολα οταν ξερω μια αληθεια η οποια διαστρεβλωνεται απο καποιους, οποιοι και αν ειναι αυτοι, και ειδικα στο χωρο των ρολογιων που ειναι το παθος μου. παραδεχομαι τη συμπεριφορα μου και ζητω συγνωμη οχι μονο απο σας αλλα και ολους οσους διαβαζουν το φορουμ. γιαυτο και θελησα να φυγω για το καλο του φορουμ για να μην υπαρχουν και αλλοι καυγαδες. απο αυριο ετσι και αλλιως δε θα εχω πολυ χρονο για να μπαινω στο ιντερνετ αλλα αν μου επιτρεπετε να μπαινω στο φορουμ οποτε μπορω θα το κανω με ευχαριστηση για να ενημερωνω καποιους σε οτι θελουν να μαθουν πανω στο θεμα ρολόι.

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη βλεπω σχετικη ησυχια-επιτελους- ας κανω καποιες ερωτησεις

Εχετε σπιτι παλαια ρολογια -κουρδιστα ? Και αν ναι τι μαρκες ειναι?

Βασικα μιλαμε για ρολογια των γονεων η παπουδων σας -για τους περισσοτερους τουλαχιστον απο εσας . Μαλιστα υπαρχει περιπτωση να εχετε τσεπης ?

Για πειτε μας :happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...