Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το unlock δεν το κάνεις μέσω του site της LG όπου δηλώνεις ιμει? Πιστεύεις ότι η LG δεν έχει προνοησει ούτως ώστε να υπάρχει μια βάση δεδομένων για αυτά?

 

Στάλθηκε από το 1+3

 

 

Το ότι έχεις κατεβάσει το αρχείο που χρειάζεται για να ξεκλειδώσεις τον bootloader δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το έχεις πράξει κιόλας. Και εγώ το έχω κατεβάσει έχω κρατήσει αντίγραφο των partitions ώστε να ξανακάνω relock αν χρειαστεί αλλά αυτήν την στιγμή δεν βρίσκω πραγματικό λόγο ώστε να ξεκλειδώσω τον bootloader γιατί ήδη υπάρχουν custom roms που δεν χρειάζονται twrp για εγκατάσταση όπως αυτή που χρησιμοποιώ, απλα δεν είμαι root.

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις κατεβάσει το αρχείο που χρειάζεται για να ξεκλειδώσεις τον bootloader δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το έχεις πράξει κιόλας. Και εγώ το έχω κατεβάσει έχω κρατήσει αντίγραφο των partitions ώστε να ξανακάνω relock αν χρειαστεί αλλά αυτήν την στιγμή δεν βρίσκω πραγματικό λόγο ώστε να ξεκλειδώσω τον bootloader γιατί ήδη υπάρχουν custom roms που δεν χρειάζονται twrp για εγκατάσταση όπως αυτή που χρησιμοποιώ, απλα δεν είμαι root.

Καλησπέρα μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες με τις custom γιατί με ενδιαφέρει το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχει προνοήσει. Μπορεί να σου δώσει το unlock αρχειο αλλα δεν στο ξεκλειδωνει μετα. Ειναι δικια σου υποθεση να το κανεις. Για να καταλαβουν οτι το ξεκλειδωσες κοιτανε απλα το μηνυμα στον bootloader. Άρα, ξανακλειδωνει κανονικα. Αλλά δεν υποστηριζεται το 818. Εγώ σκεφτομαι να το κανω στο 815. Επίσης, καποιος ετοιμαζε ενα tool για unlock/relock αλλα δεν εχουμε νεα του ακομη, λογικα δεν θα το κανει.

 

Το ότι έχεις κατεβάσει το αρχείο που χρειάζεται για να ξεκλειδώσεις τον bootloader δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το έχεις πράξει κιόλας. Και εγώ το έχω κατεβάσει έχω κρατήσει αντίγραφο των partitions ώστε να ξανακάνω relock αν χρειαστεί αλλά αυτήν την στιγμή δεν βρίσκω πραγματικό λόγο ώστε να ξεκλειδώσω τον bootloader γιατί ήδη υπάρχουν custom roms που δεν χρειάζονται twrp για εγκατάσταση όπως αυτή που χρησιμοποιώ, απλα δεν είμαι root.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες με τις custom γιατί με ενδιαφέρει το θέμα?

 

Η ρομ ειναι η [bL Lock][TOT] Genisys UX 5.0 περνας την στοκ v20j και μετα κανεις εγκατασταση του tot αρχειου ολα μεσω LGUP γινονται, υπαρχουν και δυο επιλογες στο DPI της ρομ, ειτε στοκ 640 ειτε 540 (αυτην χρησιμοποιω).

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχει προνοήσει. Μπορεί να σου δώσει το unlock αρχειο αλλα δεν στο ξεκλειδωνει μετα. Ειναι δικια σου υποθεση να το κανεις. Για να καταλαβουν οτι το ξεκλειδωσες κοιτανε απλα το μηνυμα στον bootloader. Άρα, ξανακλειδωνει κανονικα. Αλλά δεν υποστηριζεται το 818. Εγώ σκεφτομαι να το κανω στο 815. Επίσης, καποιος ετοιμαζε ενα tool για unlock/relock αλλα δεν εχουμε νεα του ακομη, λογικα δεν θα το κανει.

Για να κατεβάσεις το αρχείο αποδέχεσαι τους όρους χρήσης που λένε ότι σου αφαιρείται το δικαίωμα αξίωσης επισκευής εντός εγγυήσεως.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Για να κατεβάσεις το αρχείο αποδέχεσαι τους όρους χρήσης που λένε ότι σου αφαιρείται το δικαίωμα αξίωσης επισκευής εντός εγγυήσεως.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

+1

Και η Sony, άμα ζητήσεις κωδικό για ξεκλείδωμα του bootloader, από τη στιγμή που θα στον στείλει, είτε το κάνεις, είτε όχι, έχεις χάσει την εγγύηση. Ακόμα κι αν έχεις κρατήσει τα DRM. Γι'αυτό προσοχή για τυχόν εκπλήξεις σε περίπτωση service

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μήνες το σέρβις δεν αντικαθιστά τις οθόνες με image retention, μιας και πήρε αντίστοιχη οδηγία από την LG Hellas γιατί θεωρεί το φαινόμενο "φυσιολογικό"...

 

ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ image retention Η ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΕΠΕΙΔΗ Η LG ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ, ΖΗΤΗΣΤΕ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ .. ΘΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΡΟΠΑΡΙΟ

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ image retention Η ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΕΠΕΙΔΗ Η LG ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ, ΖΗΤΗΣΤΕ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ .. ΘΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΡΟΠΑΡΙΟ

 

Mα ουτως ή αλλως εγγραφως σου το λενε.

Στο χαρτι επισκευης που σου δινουν το αναφερουν.

π.χ. εμενα εγραφε: "τα ειδωλα στην οθονη συμφωνα με την LG ειναι φυσιολογικα"

Μηπως τους ΕΙΠΕΣ οτι ΘΑ κανεις καταγγελια στον συνηγορο. ? (ισως αυτος ηταν ο λογος)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τους το ειπα. εφοσον το εχεις εγγραφως κανε καταγγελια. θα κερδισεις κατα μεγαλο ποσοστο. εγω πετυχα αλλαγη οθονης για αποτυπωμα.( παρολο που διεγραφα τις ειδοποιησεις αυτες αφηναν αποτυπωμα.. )
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις κατεβάσει το αρχείο που χρειάζεται για να ξεκλειδώσεις τον bootloader δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το έχεις πράξει κιόλας. Και εγώ το έχω κατεβάσει έχω κρατήσει αντίγραφο των partitions ώστε να ξανακάνω relock αν χρειαστεί αλλά αυτήν την στιγμή δεν βρίσκω πραγματικό λόγο ώστε να ξεκλειδώσω τον bootloader γιατί ήδη υπάρχουν custom roms που δεν χρειάζονται twrp για εγκατάσταση όπως αυτή που χρησιμοποιώ, απλα δεν είμαι root.

 

Εγώ το είχα με unlocked bootloader. Πραγματικά όπως το είπες. Αν γύρναγα τον χρόνο πίσω δεν θα το είχα πειράξει καθόλου. Με το τηλέφωνο το συγκεκριμένο και με το bootloop να παραμονεύει δεν ειναι να κάνεις ταρζανιες

 

Ναι δεν εχει προνοήσει. Μπορεί να σου δώσει το unlock αρχειο αλλα δεν στο ξεκλειδωνει μετα. Ειναι δικια σου υποθεση να το κανεις. Για να καταλαβουν οτι το ξεκλειδωσες κοιτανε απλα το μηνυμα στον bootloader. Άρα, ξανακλειδωνει κανονικα. Αλλά δεν υποστηριζεται το 818. Εγώ σκεφτομαι να το κανω στο 815. Επίσης, καποιος ετοιμαζε ενα tool για unlock/relock αλλα δεν εχουμε νεα του ακομη, λογικα δεν θα το κανει.

Δοκίμασε να το πας σε περίπτωση που τύχει κάτι με relock bootloader και το συζητάμε.

Για να κατεβάσεις το αρχείο αποδέχεσαι τους όρους χρήσης που λένε ότι σου αφαιρείται το δικαίωμα αξίωσης επισκευής εντός εγγυήσεως.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

+1

Και η Sony, άμα ζητήσεις κωδικό για ξεκλείδωμα του bootloader, από τη στιγμή που θα στον στείλει, είτε το κάνεις, είτε όχι, έχεις χάσει την εγγύηση. Ακόμα κι αν έχεις κρατήσει τα DRM. Γι'αυτό προσοχή για τυχόν εκπλήξεις σε περίπτωση service

Ακριβώς αυτό. Είναι πλέον ελάχιστες οι εταιρείες που δέχονται τα παιχνίδια. Όπως HTC και 1+.

 

Στάλθηκε από το 1+3

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβες αυτο αλλα ελπιζω πως οχι θα ειναι κριμα να μην παρει την ενημερωση.http://www.theandroidsoul.com/lg-g4-wont-get-android-7-0-nougat-update-officially/
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εάν ισχύει αυτό θα ειναι η μεγαλύτερη ξεφτίλα της lg να μην δώσει την ενημερώσει.ελπίζω τον μαρτιο να βγάλει εστω μια ανακοινώσει για την αναβάθμιση.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβες αυτο αλλα ελπιζω πως οχι θα ειναι κριμα να μην παρει την ενημερωση.http://www.theandroidsoul.com/lg-g4-wont-get-android-7-0-nougat-update-officially/

 

Επειδή το έγραψε κάποιος στο xda δε σημαίνει ότι αληθεύει, ας περιμένουμε λίγο ακόμα για την επίσημη απάντηση της LG.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το λεω οτι αν ειναι ακριβες αυτο που γραφουν αλλα γενικα το κινητο δεν πηρε καμια αναβαθμιση μεχρι τωρα εκτος απο την 6.0.με λιγα λογια το εχουν παρατησει σε αναβαθμισεις.εγω ειμαι ακομα με την επιδιόρθωση ασφαλειας του ιουλιου ετσι το πηρα καινουργιο και ουτε μια αναβαθμιση δεν πηρε
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ναι το λεω οτι αν ειναι ακριβες αυτο που γραφουν αλλα γενικα το κινητο δεν πηρε καμια αναβαθμιση μεχρι τωρα εκτος απο την 6.0.με λιγα λογια το εχουν παρατησει σε αναβαθμισεις.εγω ειμαι ακομα με την επιδιόρθωση ασφαλειας του ιουλιου ετσι το πηρα καινουργιο και ουτε μια αναβαθμιση δεν πηρε

 

Ειναι που κατα τ'αλλα "LG G4 will continue to receive security updates, as always" , οπως λεει το αρθρο :lol: . Αλλα δε πιστευω να μη παρει nougat.

Link to comment
Share on other sites

Παπαλα η lg. Κριμα. Απο δω και περα μονο κινεζικο και μονο xiaomi.

 

χααχχαχαχαχ ζησαμε να το διαβασουμε και αυτο το ποστ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορώ να καταλαβω κάτι, η Samsung εκανε ανακοίνωση για nougat η sony το ιδιο και ολες η αλλες εταιρίες εκτος απο την lg.τι γίνεται? ειδικα στο g4 με το προβλημα που εχει παθει επρεπε να την δωσει την αναβάθμιση.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορώ να καταλαβω κάτι, η Samsung εκανε ανακοίνωση για nougat η sony το ιδιο και ολες η αλλες εταιρίες εκτος απο την lg.τι γίνεται? ειδικα στο g4 με το προβλημα που εχει παθει επρεπε να την δωσει την αναβάθμιση.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παιδια λογω δουλειας δεν προλαβαινω να τα διαβαζω ολα :P για πιο προβλημα λετε που χριζει αναβαθμιση σε nougat ?

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

παιδια λογω δουλειας δεν προλαβαινω να τα διαβαζω ολα :P για πιο προβλημα λετε που χριζει αναβαθμιση σε nougat ?

Μιλαμε για το "παρηγορια στον αρρωστο, μεχρι να βγει η ψυχη του" :)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ;

 

Για αυτο το προβλημα μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια λογω δουλειας δεν προλαβαινω να τα διαβαζω ολα :P για πιο προβλημα λετε που χριζει αναβαθμιση σε nougat ?

 

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που μπορεί να το λύσει η αναβάθμιση σε nougat. Αυτό που συζητιέται πιο πάνω είναι η επιθυμία των κατόχων να πάρει και την τελευταία έκδοση του λειτουργικού η συσκευή κάτι που όσο περνάει ο καιρός φαίνεται και πιο δύσκολο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που μπορεί να το λύσει η αναβάθμιση σε nougat. Αυτό που συζητιέται πιο πάνω είναι η επιθυμία των κατόχων να πάρει και την τελευταία έκδοση του λειτουργικού η συσκευή κάτι που όσο περνάει ο καιρός φαίνεται και πιο δύσκολο.

 

εγω προσωπικα δεν προκειται να ξαναπαρω lg . η εξυπηρετηση τους και το σερβις ειναι γτπ. το σερβις της samsung ειναι καλυτερο

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ;

Με αυτο το χαριτολογημα εννοουσα πως με ολα οσα συνεβηκαν με την συσκευη εξ αρχης (bootloops, image retention, μη επισκευη image retention) οι χρηστες δεν πηραν "ανασα" ωστε να νιωσουν καποια στιγμη πως εχουν ενα οκ κινητο και αισθανθηκαν ριγμενοι.

Τουλαχιστον ας παρηγορηθουν λιγακι με μια νεα αναβαθμιση μπας και νιωσουν λιγακι οτι "κατι ακομη πηραν" απο αυτο το κινητο πριν ερθει ο καιρος να το αλλαξουν καποια στιγμη.

Απλα χρησιμοποιησα την παραπανω εκφραση γιατι ενα nugat απλα θα χρυσωνε λιγο το χαπι, αλλα θα εδινε τουλαχιστον μια αισθηση μη εγκαταλειψης στους κατοχους.

Αν μη τι αλλο, με ολα αυτα που εβγαλε η συσκευη και τους ταλαπωρησε, αξιζουν οχι νουγκατ αλλα και μια ακομη υστερα. Φυσικα αυτο δεν θα αλλαξει την εμπειρια χρησης και πραγματικοτητα ως το που βαδιζει το κινητο απλως...μια παρηγορια βρε παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...