Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει ξεκινησει και το δικο μου να βγάζει αυτές τις ροζουλι γραμμές στις κατακόρυφες πλευρές της οθονης. Ειδικα σε γκρι φαίνεται πολυ!

Λετε σιγα σιγα να ξεκινήσει να γινεται edge η οθονη;

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις αν του δουλευει κανονικα η γρηγορη φορτιση με το miracast ενεργοποιημενο?

Τι είναι το miracast? Βρίσκεται κάπου στο κινητό ? Είμαι άσχετη.... Φαίνεται νομίζω! :D

 

--Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1--

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις???βαζω τις επιλογες και βγαινω απο το μενου.....

Αφου επιλεξεις τα 0.5Χ υστερα ΜΗΝ κλεισεις το κουμπι επανω δεξια που απενεργοποιει τις επιλογες προγραμματιστων. Οποτε το κλεινω τα επαναφερει στο 1Χ, αν δεν το πειραξω απλα παραμενει στο 0.5χ ακομα και μετα απο επανεκκινηση του τηλεφωνου εμενα.

Κρατα ανοιχτες τις επιλογες προγραμματιστη μονιμα απο το κουμπι που σου εχω σημειωσει στην παρακατω εικονα.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160823/9a9d70aa7b0cb82d56cd8698a2b85e4c.jpg

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Αφου επιλεξεις τα 0.5Χ υστερα ΜΗΝ κλεισεις το κουμπι επανω δεξια που απενεργοποιει τις επιλογες προγραμματιστων. Οποτε το κλεινω τα επαναφερει στο 1Χ, αν δεν το πειραξω απλα παραμενει στο 0.5χ ακομα και μετα απο επανεκκινηση του τηλεφωνου εμενα.

Κρατα ανοιχτες τις επιλογες προγραμματιστη μονιμα απο το κουμπι που σου εχω σημειωσει στην παρακατω εικονα.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160823/9a9d70aa7b0cb82d56cd8698a2b85e4c.jpg

 

δεν το πειραζω αυτο ποτε ειναι bug της 6.0 και μου τα επαναφερει...βασικα τα κλεινει εντελως τα 2 πρωτα το τριτο το αφηνει ετσι!νομιζω παλια το ειχε αναφερει και αλλος

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου τα επαναφερει, τις κραταει τις ρυθμισεις. Αρκει να μην κλεισω τις επιλογες προγραμματιστων. Αν ηταν γενικο bug δεν θα επρεπε να τις κανει reset και σε εμενα. ?

Για να ειμαι ειλικρινης, δεν ειχα παρατηρησει αν τις κραταει με την V20D. (ισως και να το εκανε και να μην το ειχα παρει χαμπαρι. Ομως μετα το update διαπιστωσε το ματι μου την πτωση ταχυτητας στο scroll, οποτε πιθανως τις κρατουσε και πριν)

Με αφορμη την αναβαθμιση ομως παρατηρησα πως ειχαν αλλαξει, τις ξανα αλλαξα και τωρα με την V20G βλεπω πως τις κραταει μετα απο κλεισιμο ή επανεκκινηση του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι είναι το miracast? Βρίσκεται κάπου στο κινητό ? Είμαι άσχετη.... Φαίνεται νομίζω! :D

 

--Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1--

 

Δες

.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινησει και το δικο μου να βγάζει αυτές τις ροζουλι γραμμές στις κατακόρυφες πλευρές της οθόνης. Ειδικα σε γκρι φαίνεται πολυ!

Λετε σιγα σιγα να ξεκινήσει να γινεται edge η οθονη;

:lol:

 

Χαρακτηριστικό του G4, V10, G5 κοινή μεταβλητή = το Quantum IPS display της LG.

αν κλείσεις την οθόνη για όση ώρα χρειαστεί να επανέλθουν οι κρύσταλλοι στην αρχική κατάσταση, φεύγουν, μέχρι να ξαναπαρουσιαστούν

 

Image retention / image persistence έχουν την τάση να παρουσιάζουν γενικά τα LCD panels απλά

αυτό το quantum IPS της LG το "βγάζει εύκολα" για αυτό και γίνεται εμφανές από τους χρήστες.

 

 

Περιμετρικά της οθόνης γίνεται περισσότερο

Πολλοί λένε ότι βλέπουν αχνά τα εικονίδια από το status bar μερικές φορές (image retention)

Αυτό γίνεται απλά επειδή τα εικονίδια εκεί είναι

αυτά που παραμένουν την περισσότερα ώρα ακίνητα όταν χρησιμοποιείς την συσκευή.

 

Image retention / image persistence παρουσιάζει το G4 περιμετρικά της οθόνης και γίνονται εμφανή τα αποτελέσματα

στο χρήστη αν μετά από θέρμανση της οθόνης δοκιμάσει να βάλει ένα solid grey σε fullscreen.

Δεν φαίνονται σε όλους τους τόνους του γκρι.

πχ στο #F808080 δεν φαίνεται τίποτα.

και έχει να κάνει και με το πόσο λευκό περιέχουν οι ακίνητες εικόνες όταν χρησιμοποιείς την συσκευή

 

Αν δεν το έχουν παρατηρήσει κάποιοι δεν σημαίνει ότι δεν το έχουν.

Edited by Demoneoire
Link to comment
Share on other sites

Bs player (free) σε nexus 7 (2012) και στο LG G4. Έχω κάποια mkv που ενώ παίζουν στο Nexus δεν παίζουν στο lg.

Πρέπει να κατεβάσω κάποια codecs για το Lg?

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

Ποιον browser χρησιμοποιείτε; Της LG, τον Chrome ή κάποιον άλλο; Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει και τους 2 (LG και Chrome) έχει δει κάποια διαφορά (απόδοσης, ταχύτητας);
Link to comment
Share on other sites

Ποιον browser χρησιμοποιείτε; Της LG, τον Chrome ή κάποιον άλλο; Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει και τους 2 (LG και Chrome) έχει δει κάποια διαφορά (απόδοσης, ταχύτητας);

 

εγω της lg ειμαι ποιο ελαφρύς και σταθερος και γρηγορότερος....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με KIRIS...και απλά να προσθέσω ότι έχει και μηδαμινή σχετικά κατανάλωση...από εποχή g2 μόνο τον δικό της browser.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Lighting browser από μένα. Μακράν ο καλύτερος σε όλα δοκιμασμένα.

Επίσης όσοι έχετε Image retention κατεβάστε από τo store την εφαρμογή nightly και βάλτε την ρύθμιση που έχει στο 80.

Την φωτεινότητα του κινητου βάλτε την στο Auto η όπου αλλού σας βολεύει. Από αυτό κια μετά το Image retention δεν θα εμφανιστεί ξανά..

Δεν ξέρω πως γίνεται αλλά λειτουργεί..

 

 

Sent from awesome black LG V10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσοι έχετε Image retention κατεβάστε από τo store την εφαρμογή nightly και βάλτε την ρύθμιση που έχει στο 80.

Την φωτεινότητα του κινητου βάλτε την στο Auto η όπου αλλού σας βολεύει. Από αυτό κια μετά το Image retention δεν θα εμφανιστεί ξανά..

Δεν ξέρω πως γίνεται αλλά λειτουργεί..

 

 

Sent from awesome black LG V10

 

Λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω. Ειναι παροδικο. Οσο θα περνα ο καιρος το retention θα εμφανιζεται ολο και συχνοτερα, ακομα και χωρις να θερμαινεται η οθονη πολυ. Πολυ θα ηθελα να διαψευστω, αλλα ενω οσο ολοι ασχολουνται με τα bootloop, εγω εχω στρεψει στην προσοχη μου στο retention της οθονης.

Μου εμφανιζεται ολο και πιο συχνα, αρκει π.χ. να γραψω στο viber για 3 λεπτα.

Το ποσο ευκολα ή οχι εμφανιζεται σε καποιον, εχει να κανει με τις ωρες λειτουργιας της οθονης. Εγω το εχω 1 χρονο και το εμφανισδ σε 7-8 μηνες. Εκτοτε, ερχεται πολυ ευκολα με το παραμικρο.

Κατσε να γραψουν μερικους μηνες με την οθονη οι φρεσκιοι κατοχοι που τα αγορασαν μετα το γεναρη-φλεβαρη και εδω ειμαστε.

Ισως το χειμωνα δεν θα εμφανιζεται ευκολα. Αν παιξεις κανενα παιχνιδι ή οτιδηποτε θερμανει την οθονη ομως...θα εμφανιστει.

Δεν θα εξαφανιστει ποτέ, μονο θα χειροτερευει με τις μερες λειτουργιας της οθονης.

Μονο αντικατασταση με νεα θα λυσει το προβλημα, μεχρι και η νεα να γραψει καποιους μηνες και αυτη και τοτε θα ξανα εμφανιστει.

Πιθανολογω πως οι quantum ips ειναι ευπαθεις στις θερμοκρασιες.

 

Κατα τη δικη μου αποψη, ειναι το επομενο θεμα που θα απασχολησει γενικα ολους τους κατοχους. Μακαρι να διαψευστω, αλλα εδω ειμαστε και θα τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια με την V20G νομιζω οτι στην κουρτινα στους ηχους προστεθηκε αλλη μια επιλογη.

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160824/0cf582c26d702fef672b569e014ed186.jpg

 

Edit:

.

Καποια φλασια θα ειχε φαει, μιας και αυτο το βγαζει μονο κατα τη διαρκεια κλησων.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω. Ειναι παροδικο. Οσο θα περνα ο καιρος το retention θα εμφανιζεται ολο και συχνοτερα, ακομα και χωρις να θερμαινεται η οθονη πολυ. Πολυ θα ηθελα να διαψευστω, αλλα ενω οσο ολοι ασχολουνται με τα bootloop, εγω εχω στρεψει στην προσοχη μου στο retention της οθονης.

Μου εμφανιζεται ολο και πιο συχνα, αρκει π.χ. να γραψω στο viber για 3 λεπτα.

Το ποσο ευκολα ή οχι εμφανιζεται σε καποιον, εχει να κανει με τις ωρες λειτουργιας της οθονης. Εγω το εχω 1 χρονο και το εμφανισδ σε 7-8 μηνες. Εκτοτε, ερχεται πολυ ευκολα με το παραμικρο.

Κατσε να γραψουν μερικους μηνες με την οθονη οι φρεσκιοι κατοχοι που τα αγορασαν μετα το γεναρη-φλεβαρη και εδω ειμαστε.

Ισως το χειμωνα δεν θα εμφανιζεται ευκολα. Αν παιξεις κανενα παιχνιδι ή οτιδηποτε θερμανει την οθονη ομως...θα εμφανιστει.

Δεν θα εξαφανιστει ποτέ, μονο θα χειροτερευει με τις μερες λειτουργιας της οθονης.

Μονο αντικατασταση με νεα θα λυσει το προβλημα, μεχρι και η νεα να γραψει καποιους μηνες και αυτη και τοτε θα ξανα εμφανιστει.

Πιθανολογω πως οι quantum ips ειναι ευπαθεις στις θερμοκρασιες.

 

Κατα τη δικη μου αποψη, ειναι το επομενο θεμα που θα απασχολησει γενικα ολους τους κατοχους. Μακαρι να διαψευστω, αλλα εδω ειμαστε και θα τα λεμε.

 

Aυτο με το nightly που το λεω το ειδα στο xda στο θεμα του v10.Ιmage retention ειχα και στο 4αρι και στο v10.Και στα 2 αλλαχτηκαν οθονες.

Το 10αρι ακομα μια χαρα ειναι(εχει 2 μηνες που αλλαχτηκε οθονη)

 

Σε 10αρι φιλου που ειχε πολυ retention και δοκιμασαμε το nightly δεν το ξαναεμφανισε και ας ανεβασε θερμοκρασιες...Κουλο αλλα ετσι ειναι.Ακομη και εγω κουφαθηκα..Τι να πω..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έγινε με την επεξεργασία φωτογραφιας;;που πήγαν όλες αυτές οι επιλογές;;το έχει δει κανείς ,ξέρει κάποιος πως μπορώ να έχω τις παλιές επιλογές;;HELP..
Μια του κλεφτη δυο του κλεφτη τρεις και εγινε ΥΠΟΥΡΓΟΣ:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το nightly δεν κανει τιποτε αλλο απο το να κατεβαζει την φωτεινοτητα της οθονης το βραδυ για να μην εχεις eye strain.

Φωτεινοτητα οθονης θα μπορουσες να κατεβασεις και χειροκινητα, ωστε να προσπαθησεις να κρατησεις την οθονη λιγοτερο θερμη.

Το image retention δεν εξαφανιζεται βασικα απο καποιο προγραμμα, απλα με το να σβησει για αρκετο διαστημα ή η οθονη να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο φωτεινη για να μην συντελουνται μεγαλες θερμοκρασιες.

 

Οταν η οθονη εχει φτασει να εxει Image retention σε μεγαλο βαθμο (χειροτερευει εκθετικα) τιποτε πλεον δεν μπορει να βοηθησει. Ηδη με τις χαμηλες θερμοκρασιες που εχουμε τωρα, το κινητο κλειστο για 5+ ωρες, και αν ανοιξω οθονη στο 25% φωτεινοτητας, μετα απο λιγο εμφανιζεται το I.R.

 

Eνω για να αποφυγουμε το image retention θα πρεπει να τηρουμε 2 κανονες (χαμηλη θερμοκρασια κατω απο 35 βαθμους και στατικες εικονες οχι πανω απο 30 λεπτα), για να διωξουμε οσο το δυνατον το image retention θα πρεπει να κανουμε το αντιθετο οσον αφορα την θερμοκρασια.

 

Να βαλουμε καποιο πατερν (κατα προτιμηση καταμαυρο ) και να το τρεξουμε .

 

http://www.practical-home-theater-guide.com/image-sticking.html

 

εγινε edit στο Post, προτιμηστε μαυρο πατερν αντι λευκου οπως εγραψα στην αρχη.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έγινε με την επεξεργασία φωτογραφιας;;που πήγαν όλες αυτές οι επιλογές;;το έχει δει κανείς ,ξέρει κάποιος πως μπορώ να έχω τις παλιές επιλογές;;HELP..

 

Αν εννοεις το κουμπι με το μολυβι, αυτο δεν ειναι η επεξεργασια του google photos. ?

Μηπως εχει γινει κατι με αυτο. ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Johnnyman , οσο και να θελουμε , ενα προγραμμα δε μπορει να διορθωσει την αστοχια ή την ευπαθεια του υλικου. Σα να μου λες οτι εχει προβλημα ο επεξεργαστης μου, αρχιζει και σβηνει σιγα σιγα, αλλα τον σωζω με software. Γινεται; δε γινεται. Ετσι και η οθονη του G4.

Σε εμενα δεν εχει εμφανιστει ακομη (το κινητο κλεινει 5.5 μηνες στα χερια μου) , αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν αυξησω την χρηση (γιατι πλεον το χρησιμοποιω ελαχιστα), θα αρχισει τα δικα του... Το κινητο ειναι τοπ σε αρκετα θεματα , και bottom σε αρκετα as well... Δυστυχως ειναι μια κινουμενη πατατα τσεπης το κινητο, απο τις τοσες περιπτωσεις, αυτο το συμπερασμα εχω εξαγει. Το αν παθω ή οχι bootloop, i.r. και τα σχετικα, ειναι καθαρα θεμα τυχης. (για το i.r. , not so sure αν ειναι θεμα τυχης ή χρησης...)

 

Ντρεπομαι να το πουλησω το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οπως εχω αναφερει εχω εντονο image retention (θα αλλαξω οθονη στο προσεχες μελλον) δοκιμασα διαφορα patterns για να δω ποιο ειναι πιο δραστικο. Ανεφερα σε προηγουμενο post οτι προτιμαται (γενικα) το λευκο φοντο.

 

Εως τωρα ειχα χρησιμοποιησει εναλλασομενα rgb χρωματα, τα οποια βοηθουσαν ελαχιστα εως καθολου. Σημερα δοκιμασα να παιξω ενα βιντεο απο το youtube σε λευκο φοντο. Αποτελεσμα ηταν το image retention οχι μονο να μην μειωθει, αλλα να γινει ακομα χειροτερο.

Αμεσως υστερα, δοκιμασα βιντεο με ολομαυρο pattern. Αποτελεσμα...μεσα σε μολις 4 λεπτα μου εξαφανισε το image retention (που μαλιστα ειχε δυναμωσει με το white pattern.)

Συμπερασμα, για την συγκεκριμενη οθονη, το μαυρο pattern δειχνει να κανει την καλυτερη δουλεια.

 

Οποτε οσοι θελουν να δοκιμασουν, οταν θα βρισκεστε σπιτι (με wifi), ανοιξτε την φωτεινοτητα οθονης στο manual 100% και υστερα πατηστε να παιξει (σε πληρη οθονη) το παρακατω βιντεο με black pattern. Το βιντεο ειναι παρα πολλων ωρων, αλλα κατα διαστηματα σταματηστε το και ελεγξτε με μια γκρι καρτελα εαν εφυγε το image retention.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1WULq4aG3r0

Link to comment
Share on other sites

με αυτούς τους τρόπους θα ξαναέρθει.

αν αλλάξεις οθόνη θα ξαναέρθει.

 

κάνε αυτό , ειχα την εντύπωση οτι χρειάζεται root για να πειραξω τα rgb λιγο hue tint και temperature αλλά και ετσι λειτουργεί. Δεν υπάρχει ίχνος retention πλέον. Περισσότερα στην συνέχεια. ειμαι εκτός.

 

https://postimg.org/image/u2dciig3t/

 

Να στο ξαναπώ ... Οχι μονο retention δεν υπαρχει αλλα η οθόνη κατω απο όλες τις συνθήκες λειτουργει αψογα

 

υπάρχουν λογικές εξηγήσεις πάντως.

Edited by Demoneoire
Link to comment
Share on other sites

με αυτούς τους τρόπους θα ξαναέρθει.

αν αλλάξεις οθόνη θα ξαναέρθει.

 

κάνε αυτό , ειχα την εντύπωση οτι χρειάζεται root για να πειραξω τα rgb λιγο hue tint και temperature αλλά και ετσι λειτουργεί. Δεν υπάρχει ίχνος retention πλέον. Περισσότερα στην συνέχεια. ειμαι εκτός.

 

https://postimg.org/image/u2dciig3t/

 

Να στο ξαναπώ ... Οχι μονο retention δεν υπαρχει αλλα η οθόνη κατω απο όλες τις συνθήκες λειτουργει αψογα

 

υπάρχουν λογικές εξηγήσεις πάντως.

Κάνει παρόμοια δουλειά με το nightly που έλεγα..

 

Sent from awesome black LG V10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...