Jump to content

Προτεραιότητα στην χρήση μεταξύ συμβολαίου - καρτοκινητού.


cmvr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογικό. Το "ασύρματο" ιντερνετ (κινητής τηλεφωνίας). Είναι διαμοιραζόμενο μέσο. Το χρησιμοποιεί ένας έχει όλο το εύρος, δύο το μισό, τέσσερις το 1/4 κτλ. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι πύκνωση κυψελών 4g και πολύ καλό Backbone.

Με δωράν 1gb για ένα χρόνο με 8€, 1gb με κάθε ανανέωση κτλ τι περιμένατε να γίνει? Πέσαν όλοι πάνω.

 

Το κακό είναι ότι εμείς που έχουμε συνδέσεις mobile broadband επηρεαζόμαστε αρνητικά από την χρήση των καρτοκινητών.

Πρέπει να το λύσει αυτό η wind όπως κάνει και η cosmote που τα συμβόλαια έχουν προτεραιότητα και τα καρτοκινητά πέφτουν σε ταχύτητα όταν φορτώνεται πολύ η κυψέλη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και νόμιζα πως ήμουν μονον εγω με το αργό ιντερνετ.

Άσε που πρωτομαγιά πήγα Κωνσταντινούπολη και αν εξαιρέσω ελάχιστα σημεία του οδικού άξονα πάνω στον Ε75 και Ε90 (Αιγαίου και Εγνατία) στην πλειονότητα της διαδρομής το σήμα ήταν GPRS κι Edge.

Στην Τουρκία είχα καρτοκινητό της Turkcel και 3G είχα κυριολεκτικά παντού. Απο τον Πόλη μέχρι τα Ίψαλα και Κήπους (σύνορα Ελλάδας), ακόμα και μέσα στον Βόσπορο καθώς πήγαινα Χάλκη και Πρίγκιπο.

Καλές οι προσφορές της Wind/Q αλλά καλό θα ήταν να φτιάξουν και την κάλυψή τους... 2015 έχουμε , όχι 1995!

 

Άσε την Τουρκία. Ακόμα υποστηρίζουν ταχύτητες μέχρι 21 mbps. Πολύ πίσω το δίκτυο τους σε πάρα πολλά σημεία. Και στην Πόλη σε ώρες αιχμής σε αρκετά σημεία δεν κουνιόταν φύλλο. Μην ξεχνάς ότι εκεί οι κεραίες είναι σε εμφανέστατα σημεία μέσα στην πόλη γιατί απλά εκεί δεν είναι Ευρώπη και δεν τολμάνε οι άνθρωποι να διαμαρτυρηθούν για τις κακές κεραίες από ότι μου είπαν ντόπιοι σε κατάστημα κινητής όταν πήγα να πάρω μια κάρτα για data.

 

Η roaming κάρτα μου mysims2go πάντως έπαιζε σωστά σε φωνή με όλα τα δίκτυα τους. Το χειρότερο δίκτυο τους εκεί είναι η AVEA σε όλα τα επίπεδα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι εμείς που έχουμε συνδέσεις mobile broadband επηρεαζόμαστε αρνητικά από την χρήση των καρτοκινητών.

Πρέπει να το λύσει αυτό η wind όπως κάνει και η cosmote που τα συμβόλαια έχουν προτεραιότητα και τα καρτοκινητά πέφτουν σε ταχύτητα όταν φορτώνεται πολύ η κυψέλη.

 

Δηλαδή εσένα σου φαίνεται σωστό αυτό; Με την ίδια λογική εγώ λέω να δώσει προτεραιότητα στα καρτοκινητά. Μήπως έχει αυτό νόημα; Προφανώς και όχι. Κανείς από τις 2 πλευρές δεν έχει συμφωνήσει σε αυτό. Η διαφορά στη τιμή μπορεί να υπάρχει (επειδή κάποιοι επιλέγουν το συμβόλαιο), σίγουρα όχι για να έχουμε κατώτερες υπηρεσίες εμείς με τα καρτοκινητά. Αυτή η λογική είναι εξαρχής λάθος μέχρι τη στιγμή που θα το δω κάπου officially γραμμένο (περί προτεραιότητας στο δίκτυο) και να συμφωνήσω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι εμείς που έχουμε συνδέσεις mobile broadband επηρεαζόμαστε αρνητικά από την χρήση των καρτοκινητών.

Πρέπει να το λύσει αυτό η wind όπως κάνει και η cosmote που τα συμβόλαια έχουν προτεραιότητα και τα καρτοκινητά πέφτουν σε ταχύτητα όταν φορτώνεται πολύ η κυψέλη.

 

Τα λεφτα σου εχουν μεγαλυτερη αξια απο τα λεφτα μου και πρεπει να δημιουργησουν ταξεις συνδρομητων;

Link to comment
Share on other sites

επειδη το apn της q είναι διαφορετικο απο αυτο της wind θα υποθεσω οτι οι συνδρομητες της q θα μπορούσαν να εχουν μια ορισμενη δικη τους χωρητικοτητα ή σειρά προτεραιότητας, διαφορετική απο της wind.Υπαρχει το αναλογο παραδειγμα της vodafone,που υπάρχουν διαφορετικά apn για καθε μια κατηγορια συνδρομητων,για προφανεις λόγους διαχωρισμου της κινησης...
Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι σε μένα,δεν καταλαβαινω την ειρωνια...ποια ανεση? είπαμε υποθέτω.Δεν ειμαι τεχνικος της wind για να ξερω αν ή τι ακριβως εχουν κανει και πως.Αν εχεις καποια παραπάνω γνωση επι του θεματος,ευχαριστως να μας διαφωτίσεις. Δεν ειπα ποτε οτι γινεται ετσι,μια σκεψη εκανα. Εκτος αν απαγορευεται να εκφραζομαστε ελευθερα,τότε πάω πάσο.Αυτο για τη vodafone που εγραψα εχει γραφτει από αλλα μέλη σε θέμα της vodafone σαν σκέψη (η ερώτηση εκεί ήταν γιατι εχει η vodafone διαφορετικά apn για καρτοκινητούς,συνδρομητες συμβολαίου και mobile broadband). Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

όπως και να έχει χρειάζεται απαραιτήτως καλύτερος σχεδιασμός του κορμού τους ωστε να μπορεί να αντέξει την ζήτηση.

Δεν έχει νόημα να βάζουν ανταγωνιστικές προσφορές για να προσελκύσουν κόσμο και να μην μπορούν να εξυπηρετήσουν όλους τους συνδρομητές.

Είναι εμφανής η πτώση στην ταχύτητα. Ελπίζω συντομα να διορθωθεί.

 

 

offtopic

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς υπάρχουν 3 ειδών συνδρομητές runner70.

1. Αυτοί με συμβόλαιο

2. Αυτοί με καρτοσυμβόλαιο

3. Αυτοί με καρτοκινητό

 

κι αυτό βασίζεται στα χρηματα που έχει ο κάθε ένας. Συνεπώς εαν το καλοσκεφτείς... συμβαίνει ήδη!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

όπως και να έχει χρειάζεται απαραιτήτως καλύτερος σχεδιασμός του κορμού τους ωστε να μπορεί να αντέξει την ζήτηση.

Δεν έχει νόημα να βάζουν ανταγωνιστικές προσφορές για να προσελκύσουν κόσμο και να μην μπορούν να εξυπηρετήσουν όλους τους συνδρομητές.

Είναι εμφανής η πτώση στην ταχύτητα. Ελπίζω συντομα να διορθωθεί.

 

 

offtopic

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς υπάρχουν 3 ειδών συνδρομητές runner70.

1. Αυτοί με συμβόλαιο

2. Αυτοί με καρτοσυμβόλαιο

3. Αυτοί με καρτοκινητό

 

κι αυτό βασίζεται στα χρηματα που έχει ο κάθε ένας. Συνεπώς εαν το καλοσκεφτείς... συμβαίνει ήδη!

 

Πιο χαζό συμπέρασμα ever...

Link to comment
Share on other sites

@ filippos αυτο που ειπες ειναι τελειως αστοχο.

 

Θέλεις να εξηγήσεις, γιατί είναι χαζό;

 

Γιατι και οι 3 πληρωνουν χρηματα. Τι πιο απλο; Το που θα αποφασισει καποιος να παει, συμβολαιο ή καρτοσυμβολαιο ή καρτοκινητο, το κρινει με βαση τις αναγκες του. Οποιος κανει μεγαλη χρηση και δεν το συμφερει το καρτοκινητο και θελει να παιρνει και επιδοτηση, παει σε συμβολαιο. Ακουσες ποτε να σου πει κανενας στην cosmote, θα παω σε συμβολαιο γιατι τα data εκει εχουν μεγαλυτερη ταχυτητα; Επι 11 συναπτα ετη ειχα συμβολαιο με τη wind, θα επρεπε να αιτουμαι καλυτερη ταχυτητα απο αυτους των καρτοκινητων;

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να εξηγήσεις, γιατί είναι χαζό;

 

Τι ακριβώς να εξηγήσω; Το συμπέρασμα βασίστηκε καθαρά στην υπόθεση του ότι οι πλούσιοι δίνουν πολλά σε συμβόλαιο και οι φτωχοί λίγα σε κάρτα. Ε και εγώ μπορώ να πω ότι οι περισσότεροι full-time εργαζόμενοι έχουν συμβόλαιο και οι μαθητές-φοιτητές-άνεργοι κάρτα. Πιο accurate μου ακούγεται, αλλά ούτε αυτό μου φτάνει. Αν έχει κανείς τις φορολογικές δηλώσεις των πελατών, ας παραθέσει στοιχεία. Μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

χαζό συμπέρασμα δεν θα το έλεγα.

Όπως και να το εξηγήσεις ή απο όποια οπτική και να το δεις το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο.

3 είδη συνδρομητών βάσει των χρημάτων που διαθέτουν ή βάσει τον τρόπο που διαθέτουν τα χρήματα

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παντως, οταν εγινε η "εκρηξη" με τα whats up, "σερνοταν ολη η COSMOTE, οχι μονο τα καρτοκινητα και τους πηρε πολυυυυ καιρο να "συνελθουν"
Link to comment
Share on other sites

Γιατι και οι 3 πληρωνουν χρηματα. Τι πιο απλο; Το που θα αποφασισει καποιος να παει, συμβολαιο ή καρτοσυμβολαιο ή καρτοκινητο, το κρινει με βαση τις αναγκες του. Οποιος κανει μεγαλη χρηση και δεν το συμφερει το καρτοκινητο και θελει να παιρνει και επιδοτηση, παει σε συμβολαιο. Ακουσες ποτε να σου πει κανενας στην cosmote, θα παω σε συμβολαιο γιατι τα data εκει εχουν μεγαλυτερη ταχυτητα; Επι 11 συναπτα ετη ειχα συμβολαιο με τη wind, θα επρεπε να αιτουμαι καλυτερη ταχυτητα απο αυτους των καρτοκινητων;

 

Μα, ακριβώς αυτή θα ήταν και η δική μου απάντηση. :)

 

Τι ακριβώς να εξηγήσω; Το συμπέρασμα βασίστηκε καθαρά στην υπόθεση του ότι οι πλούσιοι δίνουν πολλά σε συμβόλαιο και οι φτωχοί λίγα σε κάρτα. Ε και εγώ μπορώ να πω ότι οι περισσότεροι full-time εργαζόμενοι έχουν συμβόλαιο και οι μαθητές-φοιτητές-άνεργοι κάρτα. Πιο accurate μου ακούγεται, αλλά ούτε αυτό μου φτάνει. Αν έχει κανείς τις φορολογικές δηλώσεις των πελατών, ας παραθέσει στοιχεία. Μέχρι τότε...

 

Δηλαδή, θες να μας πεις ότι αν κάποιος έχει μεγάλη οικονομική δυνατότητα, δε θα πάει σε συμβόλαιο (αφού θα μπορεί να το πληρώνει), αλλά θα έχει καρτοκινητό... Ενώ, αν έχει περιορισμένη οικονομική δυνατότητα, θα πάει σε συμβόλαιο, ασχέτως αν "δεν έχει να φάει".

 

Για τις φορολογικές δηλώσεις, πραγματικά δεν ξέρω πώς να το σχολιάσω... Αν θέλεις να δεχτείς τα λεγόμενα κάποιου, θα τα δέχεσαι χωρίς στοιχεία, όπως ακριβώς κάνουμε και για τα δικά σου. Όλοι στο internet έγιναν αστυνομικοί και δικαστές ξαφνικά και "απαιτούν" και στοιχεία...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μα, ακριβώς αυτή θα ήταν και η δική μου απάντηση. :)

 

 

 

Δηλαδή, θες να μας πεις ότι αν κάποιος έχει μεγάλη οικονομική δυνατότητα, δε θα πάει σε συμβόλαιο (αφού θα μπορεί να το πληρώνει), αλλά θα έχει καρτοκινητό... Ενώ, αν έχει περιορισμένη οικονομική δυνατότητα, θα πάει σε συμβόλαιο, ασχέτως αν "δεν έχει να φάει".

 

Για τις φορολογικές δηλώσεις, πραγματικά δεν ξέρω πώς να το σχολιάσω... Αν θέλεις να δεχτείς τα λεγόμενα κάποιου, θα τα δέχεσαι χωρίς στοιχεία, όπως ακριβώς κάνουμε και για τα δικά σου. Όλοι στο internet έγιναν αστυνομικοί και δικαστές ξαφνικά και "απαιτούν" και στοιχεία...

 

Ότι να ναι... είπα εγώ πουθενά ότι "έτσι είναι" ; Προφανώς δε δέχτηκα τα λεγόμενα του κάποιου, εδώ εγώ δε δέχτηκα τα λεγόμενα τα δικά μου. Εφόσον κανείς δεν έχει στοιχεία, το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει ο καθένας είναι μόνο από προσωπικές εμπειρίες. Αν εσύ θες να βγάλεις συμπέρασμα για όλο το κόσμο από τα 10-20-30 άτομα που συναναστρέφεσαι καθημερινά, δικό σου θέμα. Για μένα τόσο μικρό δείγμα δεν είναι αποδεκτό. Και είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε γνωρίσει άτομα που μπορούν να "αντέξουν" συμβόλαιο αλλά μένουν στη κάρτα όπως και άτομα που ζουν με οικονομικά προβλήματα και έχουν συμβόλαιο.

 

Άλλωστε, η συζήτηση αυτή δε καταλήγει πουθενά. Και το κυριότερο, ο λόγος για τον οποίο ξεκίνησε (καλύτερες-χειρότερες υπηρεσίες σε συμβόλαιο-κάρτα) είναι επίσης άκυρος. Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να ειπωθεί με σιγουριά. Η για να το διατυπώσω καλύτερα, δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να ειπωθεί με σιγουριά για την οικονομική κατάσταση αυτών που έχουν συμβόλαιο καθώς και αυτών που έχουν κάρτα που με κάποιο μαγικό τρόπο να πρέπει να μας ενδιαφέρει εμάς. Εμείς είμαστε οι χρήστες. Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς είναι το user experience.

 

Συνεπώς, το θέμα το οποίο πραγματικά μας απασχολεί είναι τι θα γίνει με το σάπιο Internet της εταιρίας που είμαστε (με κάρτα ή χωρίς) συνδρομητές.

Edited by PanagiotaroS
Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι... είπα εγώ πουθενά ότι "έτσι είναι" ; Προφανώς δε δέχτηκα τα λεγόμενα του κάποιου, εδώ εγώ δε δέχτηκα τα λεγόμενα τα δικά μου. Εφόσον κανείς δεν έχει στοιχεία, το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει ο καθένας είναι μόνο από προσωπικές εμπειρίες. Αν εσύ θες να βγάλεις συμπέρασμα για όλο το κόσμο από τα 10-20-30 άτομα που συναναστρέφεσαι καθημερινά, δικό σου θέμα. Για μένα τόσο μικρό δείγμα δεν είναι αποδεκτό. Και είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε γνωρίσει άτομα που μπορούν να "αντέξουν" συμβόλαιο αλλά μένουν στη κάρτα όπως και άτομα που ζουν με οικονομικά προβλήματα και έχουν συμβόλαιο.

 

Ε, αφού οι προσωπικές εμπειρίες δε "μετράνε", δεν "επιτρέπεται" μσ εκφέρουμε και γνώμη... Ελπίζω να κάνεις το ίδιο και σε περιπτώσεις που σε κάποια θέματα εσύ δε γνωρίζεις...

 

Άλλωστε, η συζήτηση αυτή δε καταλήγει πουθενά. Και το κυριότερο, ο λόγος για τον οποίο ξεκίνησε (καλύτερες-χειρότερες υπηρεσίες σε συμβόλαιο-κάρτα) είναι επίσης άκυρος. Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να ειπωθεί με σιγουριά. Η για να το διατυπώσω καλύτερα, δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να ειπωθεί με σιγουριά για την οικονομική κατάσταση αυτών που έχουν συμβόλαιο καθώς και αυτών που έχουν κάρτα που με κάποιο μαγικό τρόπο να πρέπει να μας ενδιαφέρει εμάς. Εμείς είμαστε οι χρήστες. Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς είναι το user experience./QUOTE]

 

Άκυρος, γιατί; Προσπαθούμε, μέσω των "προσωπικών μας εμπειριών", να έρθουμε σε κάποιο συμπέρασμα και να δούμε αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο. Κατά κάποιο τρόπο θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει, μόνο βλέποντας και κάνοντας σύγκριση των υπηρεσιών μεταξύ συμβολαίων και καρτοκινητών. Αν εσύ θέλεις να απέχεις, έχει κάθε δικαίωμα και κανείς δε θα σου πει και κάτι.

 

Συνεπώς, το θέμα το οποίο πραγματικά μας απασχολεί είναι τι θα γίνει με το σάπιο Internet της εταιρίας που είμαστε (με κάρτα ή χωρίς) συνδρομητές.

 

Ναι, γιατί είναι το μοναδικό σάπιο πράγμα σε αυτή τη χώρα...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος mod? Δεν νομιζω οτι ειμαστε υποχρεωμενοι να διαβαζουμε τις αντιπαραθεσεις σας καταστρεφοντας το topic, υπαρχουν και τα pm.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει πρόσβαση στο internet μέσω wind/q ταυτόχρονα από το ίδιο σημείο με 2 ίδια κινητά όπου το ένα θα βγαίνει internet με συμβόλαιο και το άλλο θα βγαίνει internet με κάρτα, ας κάνει κάμποσα Speedtests (κάποια ταυτόχρονα, κάποια το ένα μετά το άλλο) με την εφαρμογή speedtest.net και πάντα στον ίδιο Ελληνικό server.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει πρόσβαση στο internet μέσω wind/q ταυτόχρονα από το ίδιο σημείο με 2 ίδια κινητά όπου το ένα θα βγαίνει internet με συμβόλαιο και το άλλο θα βγαίνει internet με κάρτα, ας κάνει κάμποσα Speedtests (κάποια ταυτόχρονα, κάποια το ένα μετά το άλλο) με την εφαρμογή speedtest.net και πάντα στον ίδιο Ελληνικό server.

 

Δεν νομίζω να έχει διαφορά αν βρίσκονται στο ίδιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το apn της q είναι διαφορετικο απο αυτο της wind θα υποθεσω οτι οι συνδρομητες της q θα μπορούσαν να εχουν μια ορισμενη δικη τους χωρητικοτητα ή σειρά προτεραιότητας, διαφορετική απο της wind.Υπαρχει το αναλογο παραδειγμα της vodafone,που υπάρχουν διαφορετικά apn για καθε μια κατηγορια συνδρομητων,για προφανεις λόγους διαχωρισμου της κινησης...

 

Καλά η Vodafone διαχωρίζει (δεν γνωρίζω αν το κάνει ακόμα) τους συνδρομητές της με το αν είχαν πανω ή κάτω από 30€ πάγιο το μήνα στο συμβόλαιο τους. Δίνοντας στους πάνω των 30€ Voip και στους άλλους όχι. Τραγικά πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Δωσε σαπια επιδοτιση στα θυματα και φατους τα λεφτα cosmote wind vodafone δε θελουν καρτοκινητο γιατι ειναι για τους φτωχους...
Link to comment
Share on other sites

Καλά η Vodafone διαχωρίζει (δεν γνωρίζω αν το κάνει ακόμα) τους συνδρομητές της με το αν είχαν πανω ή κάτω από 30€ πάγιο το μήνα στο συμβόλαιο τους. Δίνοντας στους πάνω των 30€ Voip και στους άλλους όχι. Τραγικά πράγματα..

Όντως τραγικό αυτο που περιγράφεις.

Να ίσχυε κι όλας καλα θα ήταν.

Ας επανέλθουμε στη wind τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσένα σου φαίνεται σωστό αυτό; Με την ίδια λογική εγώ λέω να δώσει προτεραιότητα στα καρτοκινητά. Μήπως έχει αυτό νόημα; Προφανώς και όχι. Κανείς από τις 2 πλευρές δεν έχει συμφωνήσει σε αυτό. Η διαφορά στη τιμή μπορεί να υπάρχει (επειδή κάποιοι επιλέγουν το συμβόλαιο), σίγουρα όχι για να έχουμε κατώτερες υπηρεσίες εμείς με τα καρτοκινητά. Αυτή η λογική είναι εξαρχής λάθος μέχρι τη στιγμή που θα το δω κάπου officially γραμμένο (περί προτεραιότητας στο δίκτυο) και να συμφωνήσω σε αυτό.

 

Τα λεφτα σου εχουν μεγαλυτερη αξια απο τα λεφτα μου και πρεπει να δημιουργησουν ταξεις συνδρομητων;

 

 

Έχετε παρεξηγήσει αυτό που έγραψα. Και εγώ έχω καρτοκινητό Q, f2g, cu και frog ως προσωπικά νούμερα. Συμβόλαιο πληρώνω για το mobile broadband.

 

Η γνώμη μου για τα πακέτα δεδομένων mobile broadband και πρέπει να υπάρχει προτεραιότητα σε σχέση με όλα τα συμβόλαια και καρτοκινητά φωνής + δεδομένων γιατί είναι εξειδικευμένα πακέτα μόνο για δεδομένα. Πρέπει να κάνουν throttling στα αλλά ώστε να κρατιέται ζωντανή η εμπειρία χρήσης που έχει συνδεμένο το laptop του που έχει πολύ περισσότερες απαιτήσεις σε κατέβασμα δεδομένων σε σχέση με ένα κινητό. Και αυτό ισχύει παντού έξω. Τα δεδομένα tethering για pc - laptop είναι πάντα ποιο ευνοημένα εάν πλακώσουν 50 συνδρομητές σε μια κεραία αλλιώς ή υπηρεσία δεν κάνει για την δουλειά που υποτίθεται ότι την πουλάνε.

 

Το ποιο κρίσιμο από όλα με το συμβόλαιο είναι η ΔΕΣΜΕΥΣΗ που αυτό δεν ισχύει στην καρτοκινητή. Κάποιος που θα κάνει συμβόλαιο για δεδομένα σημαίνει ότι το χρειάζεται πραγματικά ειδάλλως με ένα f2g και 5€ το gb την βγάζει μια χαρά χωρίς δεσμεύσεις.

 

Παντού στον κόσμο τα συμβόλαια πάντα έχουν προτεραιότητα στην χρήση του δίκτυου δεδομένων σε σχέση με τα καρτοκινητά. Αυτό προκύπτει για απλούστατους λόγους. Ένας από τους λόγους είναι ότι τα καρτοκινητά είναι περισσότερα και επιβαρύνουν περισσότερο το δίκτυο. Και η cosmote το κάνει για το 4g δίκτυο που κάνει throttling ρίχνοντας τις ταχύτητες σε επίπεδα 3g.

 

Αναρωτιέστε γιατί πχ η cosmote και η vodafone πουλάνε 5€ τα 500mb μα για να είναι ακριβό και να μειώνει την επιθυμία των χρηστών των καρτοκινητών να επιβαρύνουν το δίκτυο.

 

Εάν στα ίδια χρήματα δώσει ας πούμε 2gb τα πράγματα θα γίνουν έως και τρεις φορές ποιο αργά αφού επί το πλείστων οι περισσότεροι θα τα τρώνε αφού θα υπάρχουν διαθέσιμα είτε τα χρειάζονται είτε όχι.

 

Όσο για του πιάνου τα χρήματα έχουν περισσότερη αξία είναι εντελώς άτοπο σαν λογική.

 

Η εκάστοτε εταιρία γνωρίζει ότι από έναν πελάτη με μέσης τιμής συμβόλαιο πχ θα μαγκώσει τον χρόνο 420€. Από ένα συνδρομητή καρτοκινητής μπορεί να κερδίσει μόνο 2 ανανεώσεις τον χρόνο (ανά 6 μήνες). Αυτό σημαίνει αβεβαιότητα για το πόσο θα του αποδώσει ο πελάτης σε σχέση με ένα πελάτη συμβολαίου.

 

Αυτό σημαίνει ότι 1000 συνδρομητές συμβολαίου είναι αυτομάτως 420000€ εγγυημένος τζίρος υπηρεσιών ενώ 1000 πελάτες καρτοκινητής μπορεί να είναι από 20.000€ / έτος (αν υποθέσουμε ότι θα κάνει 2 ανανεώσεις των 10€) και αν υπολογίσουμε πχ ότι το 50% θα βάλει από 10 ευρώ τον μήνα θα πάρει 80000€ τον χρόνο. Τα νούμερα έχουν τεράστια διαφορά.

 

Από τους πελάτες καρτοκινητής βγάζουν χρήματα από τον όγκο αριθμού συνδρομητών και όχι από την “ποιότητα” της υπηρεσίας σε λεπτά ομιλίας ή και δεδομένα.

 

Τώρα αν πάμε στο καρτοκινητό internet εκεί τα πράγματα αντίστοιχα είναι πανάκριβα και δεν έχουν νόημα αφού το κόστος είναι πολλαπλάσιο σε σχέση με το συμβόλαιο ανά mb.

 

Θα έπρεπε αφού βγάζουν υπερκέρδος να εγγυούνται ελάχιστη δυνατή ταχύτητα πχ τα 4 mbps στους πελάτες συμβολαίου mobile broadband όπως είναι έξω επενδύοντας στο δίκτυο τους και όχι να τα βγάζουν στο εξωτερικό για να τα χαίρονται οι μητρικές τους εταιρίες. Αφού όμως τα κορόιδα εμείς το δεχόμαστε και δεν κάνουμε μποϊκοτάζ καλά μας κάνουν.

 

Θα μου πεις τώρα στο εξωτερικό υπάρχουν και πακέτα unlimited στο κινητό για data και φωνή με ελάχιστα χρήματα αλλά αυτό είναι μια άλλη σοβαρή κουβέντα (unlimited για tethering δεν δίνουν αλλά πάλι μπορείς να αγοράσεις και κάποια gb αν θέλεις να συνδέσεις το laptop).

 

Όσο για την wind απλά έδωσε πολλά στην καρτοκινητή (1gb με ανανέωση κλπ καλό για εμάς που την χρησιμοποιούμε και το υπέροχο πακετάκι που έκανα στην q με 8€ 1gb κάθε μήνα έως το τέλος του χρόνου) αλλά χωρίς να έχει την κατάλληλη χωρητικότητα δικτύου και σέρνεται η όλη κατάσταση. Μην μιλήσω τώρα για την χωρητικότητα δικτύου στην επαρχία με το παλιό αργό 3g και την μηδαμινή κάλυψη γιατί εκεί αν βρεθείς ώρες αιχμής μπορεί να πηγαίνει και σαν gprs.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...