Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις χτες έβαλα 2σε1 sim στο Κ800i. Δουλεύει μια χαρά. Όπως όλα τα κινητά, στην εναλλαγή γραμμής κάνει restart. Πάλι καλά που δεν έχω symbian !!!

 

YΓ: Για 3G 2σε1 sim δεν υπάρχει καμμία ενημέρωση...

 

Το N80 και το 3650 μου λένε κάτι τέτοιο: "Να γίνει ενημέρωση της SIM? Το τηλέφωνο θα επανεκκινηθεί!". Επιλέγω "Ναι" αλλά δεν κάνει επανεκκίνηση:blink:

Απλά αποσυνδέεται από τη μία γραμμή και περνάει στην άλλη...

 

Το κάνει και σε Cosmote 2σε1 και σε Vodafone 2gether! Δυστυχώς, USIM 2gether ούτε η Vodafone δίνει αν και σ'αυτήν έχω 3G γιατί το 3G Vodafone παίζει και σε απλές SIM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οκ ευχαριστώ τελικά ενώ παλιά η cosmote έλεγε τι δεν το υποστηρζει τώρα πήρα την εξυπηρέηση πελατών και μου είπαν ότι μπήκε και το Κ8ΟΟ:)
Link to comment
Share on other sites

Μα σου είπα ότι έχω τη 2σε1 sim σε Κ800 2μέρες τώρα και λειτουργεί μια χαρά. Μόνο να προσέχεις όταν πας να αλλάξεις γραμμή, η 1η επιλογή σε πάει στην 2η γραμμή χωρίς να προωθεί την 1η στη 2η και η 2η επιλογή σε πάει στη 2η γραμμή προωθώντας την 1η στη 2η. Δεν φαίνεται η 2η επιλογή παρά μόνο αν μείνεις πάνω της και περιμένεις να σκρολλάρει...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα καινούρια κινητά υποστηρίζεται πλέον, απλώς ο χρόνος ολοκλήρωσης της ενημέρωσης κάρτας SIM αλλάζει. Τα ΝΟΚΙΑ συμπεριφέρονται άριστα, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα διώχνουν και την προώθηση που έχει ζητηθεί, ενώ άλλα κινητά το κάνουν μέσα σε 1 με δύο λεπτά. ( αναφέρομαι στο αυτόματο, που έρχεται μήνυμα δικτύου λέγοντας οτι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί ). Γίνεται όμως και χειροκίνητα όπως έχω αναφερθεί ξανά με το γνωστό ##21# πιο γρήγορα...

 

Όσο για αυτό το κείμενο που πρέπει να σκρολάρεις, ναι στην Cosmote θα έπρεπε να το γράφανε πιο σύντομα πχ. 1 στην 2 μόνο, 1 στην 2 πλήρως, άτι τέτοιο... στα περισσότερα κινητά για να δείς πρέπει να περιμένεις να εμφάνιστεί όλο, η το ξέρεις από πριν τι είναι το 2ο.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Κ800 θέλει 1λεπτό και 15δευτερόλεπτα για την αλλαγή στο 2ο νο (εφόσον επιλέξεις να γίνεται προώθηση του πρώτου στο 2ο). Θα μπορούσαν να μας πουν οι κάτοχοι Nokia πόσο χρόνο χρειάζονται για την αλλαγή, διευκρινίζοντας αν έχουν symbian ή μη συσκευή;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Μαλλον καταληγω στο Qtek S200 αλλα θελω οπωσδηποτε να παιρνει την 2in1

Το εχει δοκιμασει κανεις στην πραξη? Οχι θεωρητικα - μου εχουν απαντησει απο την Cosmote οτι η συσκευη ειναι στη λιστα με τις συμβατες. Θα προτιμουσα να απαντησει καποιος υπευθυνα αν διυλευει σωστα (π.χ. γρηγορη εναλλαγη γραμμών, οχι κολληματα κλπ,)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καταληγω στο Qtek S200 αλλα θελω οπωσδηποτε να παιρνει την 2in1

Το εχει δοκιμασει κανεις στην πραξη? Οχι θεωρητικα - μου εχουν απαντησει απο την Cosmote οτι η συσκευη ειναι στη λιστα με τις συμβατες. Θα προτιμουσα να απαντησει καποιος υπευθυνα αν διυλευει σωστα (π.χ. γρηγορη εναλλαγη γραμμών, οχι κολληματα κλπ,)

 

 

σε περίπου 10 μέρες θα το δοκιμάσω εγώ οπότε αν θες να περιμένεις μέχρι τοτέ...:cool:

 

πάντως απο αναφορές που έχω δεί στο φόρουμ το επίσημο της ACE δεν πρέπει να έχει πρόβλημα(γι'αυτό άλλωστε παράγγειλα και γώ 2η εταιρική γραμμή),απ'οτι λένε στα windows smartphones απλά αλλάζει γραμμή βγαίνοντας-μπαίνοντας σε flight mode.. κάτι που δεν πρέπει να κρατάει πάνω απο 10-15 sec..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Tωρα μαλλον θα με βρισετε και θα μου πειτε να διαβασω το τοπικ...

Μια απορεια

Μονο μεταξυ COSMOTE παιζει το συστημα ετσι?

Υπαρχει η περιπτωση μελλοντικα να παιξει με 2 διαφορετικες εταιρειες πχ COSMOTE και TIM?

 

thanx! sorry!

Link to comment
Share on other sites

EGW PERYSI POU EIXA KANEI TO VODAFONE2GETHER EIXA APOGOHTEYTEI...EIXA TO S700 KAI DEN ME ENHMERWSAN OTI GIA NA ALLAZW GRAMH(APO THN SYNDESH STO CU KAI ANTITHETA)TO KIMHTO THA SVHNEI KAI THA MOU ZHTAEI PIN ME APOTELESMA NA SPASOUN TA NEYRA MOU KAI NA ANAGASTW NA TO XANA SPASW STA DYO..MOU VGHKE O KOUKOS AHDONI...PLHRWSA GIA NA MPW STO VODAFONE2GETHER KAI OTAN HTHELA NA BGW PLHRWSA 2 SIM GYRW ST 34 EUROS...MAKRIA APO TETOIA PAIDIA
Link to comment
Share on other sites

@ MAD 13: Δεν γίνεται αυτό που λες και θα ήταν ουτοπικό ακόμη και να το φανταστούμε!! ;) Εδώ δεν συνεργάζονται για πιο σημαντικά οι εταιρίες, γι αυτό θα συνεργαστούν; Παρατραβηγμένο!!

 

@ sonakiasfun: Απ' όσο ξέρω στη Vodafone πληρώνεις για να μπεις όπως είπες αλλά όταν θέλεις να φύγεις σου την αντικαθιστούν δωρεάν. Σε σένα γιατί ζήτησαν χρήματα; Μάλλον έπρεπε να το ψάξεις τότε... ;)

EDIT: Συγγνώμη λάθος. Αυτό που λέω, γίνεται μόνο στην περίπτωση του Vodafone Double. Απλά είχα την εντύπωση ότι γίνεται και στο 2gether αλλά μόλις είδα ότι αυτό δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κλασικο κ παλιο nokia 6510 το οποιο δουλευει αψογα κ δεν σκοπευω να το αλλαξω μεχρι να τα παιξει τελειως. Ξερει κανεις μηπως αν ειναι συμβατο με την υπηρεσια 2σε1 της κοσμοτε? ειναι κατασκευης 2002-03 επομενως φοβαμαι μηπως κ δεν δουλεψει με τετοια καρτα. Γενικα,τι γινεται με κινητα της 'γενιας' του δικου μου?

 

Επισης εχω εταιρικο κοσμοτε και καρτοσυμβολαιο, λογικα με αυτα που διαβασα δεν θα πληρωνω παγιο ετσι? Αν εχει καποιος εμπειριες με ιδιο κινητο θα εκτιμουσα δεοντως την αποψή του :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

Ξέρει κανείς εάν στο εξωτερικό υπάρχει κάρτα dual USIM. Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση που τόσο καιρό δεν έχει διατεθεί από τις ελληνικές εταιρείες. Μήπως γενικότερα δεν υποστηρίζεται από τα δίκτυα 3ης γενιάς.

Και το δεύτερο είναι το εξής: Ενα φιλαράκι πήρε κάρτα SIM 2in1 για το SE W550i. Η συσκευή είναι στις συμβατές σύμφωνα με την Cosmote, αλλά όταν αλλάζει γραμμή το κινητό κάνει επανεκκίνηση και ζητάει PIN. Υπάρχει τρόπος να μη γίνεται αυτό και να αλλάζει γραμμή χωρίς να ανοιγoκλείνει ή τουλάχιστον να μη ζητάει PIN; Σε motorola που έχω δοκιμάσει δεν έχει τέτοια συμπεριφορά.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κλασικο κ παλιο nokia 6510 το οποιο δουλευει αψογα κ δεν σκοπευω να το αλλαξω μεχρι να τα παιξει τελειως. Ξερει κανεις μηπως αν ειναι συμβατο με την υπηρεσια 2σε1 της κοσμοτε? ειναι κατασκευης 2002-03 επομενως φοβαμαι μηπως κ δεν δουλεψει με τετοια καρτα. Γενικα,τι γινεται με κινητα της 'γενιας' του δικου μου?

 

Επισης εχω εταιρικο κοσμοτε και καρτοσυμβολαιο, λογικα με αυτα που διαβασα δεν θα πληρωνω παγιο ετσι? Αν εχει καποιος εμπειριες με ιδιο κινητο θα εκτιμουσα δεοντως την αποψή του :)

 

Πιάνει με 6510 και μάλιστα είναι και γρήγορη η αλλαγή:happy: . Το πάγιο στο συμβόλαιο θα το έχεις:confused: . Στο καρτοσυμβόλαιο δεν έχω ψάξει. Για τον φίλο με το SE για τη αλλαγή ο μόνος τρόπος να μην σου ζητάει PIN είναι να το απενεργοποιήσεις το PIN από μενού της συσκευής. Είναι θέμα συσκευής. πχ. τα motorola δεν ζητούν.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα Motorola το ξέρω γιατί έχω το 1070. Για ένα φίλο ρωτάω που το έχει. Και μου κάνει εντύπωση γιατί σε ένα Τ630 που έχω και δοκίμασα την κάρτα δε ζητάει pin και μάλιστα κάνει πολύ γρήγορα την αλλαγή γραμμής.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστω racOOn! θα παω να το κανω. το ηξεραοτι θα πληρωνω παγια,εννοουσα αν εχει επιπλεον αλλα δεν εχει τελικα .και παλι thanx!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν είναι δυνατό να ενεργοποιήσω την προώθηση κλήσεων από τη μια γραμμή στην άλλη χωρίς να κάνω την αλλαγή γραμμών; Για να γίνω πιο σαφής: αν επιλέξω να ενεργοποιήσω τη δεύτερη γραμμή χωρίς ενεργές τις προωθήσεις, μετά αν θελήσω να προωθήσω την πρώτη γραμμή στη δεύτερη θα μπορέσω να το κάνω χωρίς να χρειαστεί να ξανααλλάξω γραμμές;

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα pda Eten G500 και θέλω να βάλω τα 2 νούμερα στην 1 sim. Πήρα στην Cosmote να ρωτήσω αν η συσκευή μου κάνει και φυσικά ούτε που την ήξεραν. Ρώτησα αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα η δυνατότητα να το δοκιμάσω πρώτα μέσω κάποιας demo κάρτας αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Πρέπει να πάρω το ρίσκο.

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος που έχει την dual sim να τον συναντήσω να κάνουμε μια γρήγορη δοκιμή για να μην πάρω τέτοιο ρίσκο και μετά δεν κάνει; :worry:

 

Τελικά τι έγινε; Έπαιξε; Μ' ενδιαφέρει (έχω G500+)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έγινε; Έπαιξε; Μ' ενδιαφέρει (έχω G500+)

 

Έπαιξε!

Βέβαια με αναγκάζει να κάνω χειροκίνητο κλείσιμο και άνοιγμα του radio αφού επιλέξω αλλαγή γραμμής αλλά είναι πολύ εύκολο και το προτιμώ από το να μην έπαιζε καθόλου.

Εμένα τώρα όμως με καίει αν παίζει με το HTC P3300 καθώς θα είναι το επόμενο pda μου. Το πιθανότερο είναι να παίζει αλλά αν το έχει δοκιμάσει κανείς ήδη (χλωμό το βλέπω) καλό θα ήταν να το αναφέρει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος 2in1 με 2 καρτοκινητά γιατί προσπάθησε να το κάνει ένα φιλαράκι και του είπαν ότι δεν γίνεται.

 

Επίσης για όσους ενδιαφέρονται μου είπαν στο κατάστημα Cosmote της Καβάλας ότι η dual USIM βρίσκεται σε δοκιμαστικό στάδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος 2in1 με 2 καρτοκινητά γιατί προσπάθησε να το κάνει ένα φιλαράκι και του είπαν ότι δεν γίνεται.

.

 

Tι;;;;;;;;;;Δε γίνεται;Ποιός τoυ το είπε αυτό;Φυσικά και γίνεται.Το έχω κάνει εγώ.Έχω κάρτα sim cosmote 2 σε 1 με τους δύο αριθμούς να είναι cosmoκάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο φιλος ο pantel γινεται και παραγινεται.

Ποιος λεει οτι δεν γινεται?

Αν στο ειπαν σε καταστημα Cosmote τοτε θελουν κραξιμο :p

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί άνθρωποι έχουν την κακή συνήθεια να είναι απόλυτοι σε θέματα που δεν γνωρίζουν 100%.Το ίδιο κάνουν και μερικοί πωλητές και τηλεφωνήτριες σε τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.Μου έχει συμβεί κι εμένα πάρα πολλες φορές να πάρω λανθασμένες πληροφορίες από κάποιον που εργάζεται σε τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.Όπως ξέρουμε, αυτοί που χρησιμοποιούν κάρτες sim 2 σε1, αποτελούν ένα μικρό ποσοστό επι του συνόλου των χρηστών κινητών τηλεφώνών.Οι υπάλληλοι των καταστημάτων ασχολούνται σπάνια με το συγκεκριμένο θέμα, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουν και πολλές λεπτομέρειες.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως είναι 100% βέβαιο οτι κάνουν λάθος αυτοί που σου είπαν πως δεν γίνεται να έχεις dual sim με 2 αριθμούς καρτοκινητής.Δεν έχει περάσει ούτε ένας μήνας απο τότε που το έκανα εγώ.

Και για να συμπληρώσω με κάτι σχετικό, οι κοπέλες απο το τμήμα εξυπηρέτησης της cosmote μου έλεγαν οτι η κάρτα 2 σε 1 , δεν είναι συμβατή με τα nokia 6020 και nokia 3200 που έχω.Όταν την πήρα και τη δοκίμασα, είδα οτι παίζει(και γίνεται και εναλλαγή μεταξύ των 2 γραμμών ), όχι μόνο στις συσκευές που προανέφερα ,αλλα και σε ένα παλιό ericson t20s που έχω !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...