Jump to content

myphone #tbt: Sony Ericsson K750i


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πω...Τι είπες τώρα!! Το είχα παραγγείλει μόλις εμφανίστηκε στη Vodafone και το περίμενα γύρω στις 25 ημέρες!!!!! Το "αδερφάκι" του W800 που το έδινε με 512 ΜΒ κάρτα μνήμης και κόστιζε κανένα κατοστάρικο παραπάνω προσωπικά δε μου άρεσε ποτέ και κάποια στιγμή έβαλα το λογισμικό του το οποίο και ξήλωσα τελικά γιατί ούτε αυτό μου άρεσε :) :) !!! Μετά θυμάμαι τις διάφορες πειραγμένες εκδόσεις των αρχείων λογισμικού της κάμερας.... Μα v100 ;;;;;; Με το joystick προσωπικά δεν είχα πρόβλημα... Για τα δυο χρόνια περίπου που το κράτησα ήταν καλό. Λίγο πριν πάρω το N70 ME μουέκανε κάτι νεράκια, αλλά γενικά δεν είχα θέμα. Αποτις καλύτερες συσκευές που είχα πραγματικά και τα 378 € που είχα δώσει, τα άξιζε πραγματικά....
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο Sony Ericsson που βγήκε ποτε!το κινητό τα σπαγε!το έχω ακόμη, με εξαίρεση το joystick και το καπάκι της κάμερας....
Link to comment
Share on other sites

3 κ750 ειχα! το θεωρουσα τοσο εξελιγμενο που πηρα με επιδοτηση το τελευταιο χωρις να το χρειαζομαι, απλα για καβατζα πιστευοντας οτι θα ηταν μπροστα ακομα και μετα απο 1-2 χρονια..

 

Ακομα θυμαμαι οτι καταφερα και ειδα ταινια με υποτιτλους, τον ΤΙΤΑΝΙΚΟ, στο κινητο αυτο, μετα απο απειρες ωρες επεξεργασιας που εκανα. Οσο για τις καρτες μνημης..τι να πρωτοθυμηθω, τους απειρους ανταπτορες που ειχα? τις μνημες 512 που ηταν 1GB Και φαινονταν σαν unallocated χωρος τοτε και πουλαγαμε μουρη οι τυχεροι με 1 ολοκληρο GB???

αξεχαστες φοιτητικες εποχες!

 

Οσο για το JoysticK και το πορτακι της καμερας, ειχα παρατηρησει οτι χαλουσε σε οποιους το ελιωναν και το παρατουσαν σε σκονες κτλ. Εμενα δε χαλασε κανενα, της αδερφης μου χαλασε 2 φορες αλλα του συμπεριφεροταν πολυ βαναυσα!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν και προτιμούσα τις συσκευές της σειράς W, το K750 ήταν όντως εξαιρετική συσκευή για την εποχή της. Δεν είναι τυχαίο ότι με σχετική φροντίδα αρκετές εξακολουθούν και λειτουργούν σχεδόν 10 έτη από την παραγωγή τους.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο κινητό, να μας θυμίζει αυτό και οι φωτογραφίες που τραβούσε την.. νιότη μας.. :love:
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο τηλέφωνο για την εποχή του το είχα ευχαριστηθεί και μετά το έδωσα στην σύζυγο αφού πήγα και πήρα το w 810i. Και τα δύο αυτά αντικατέστησαν τις φωτογραφικές μηχανές.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ. Και με xenon flash παρακαλώ.

Με έβγαλε σχεδόν 5ετία. Το avatar μου δεν θα αλλάξει!

 

ps super tennis παιχνιδάκι!

Edited by neten
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ. Και με xenon flash παρακαλώ.

Με έβγαλε σχεδόν 5ετία. Το avatar μου δεν θα αλλάξει!

 

ps super tennis παιχνιδάκι!

 

διπλο led..οσο για το τεννις, στο κ810 ηταν ωραιο που εκανες save,εκει επρεπε να το πας σερι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το ειχα οπως και το K800 και νομιζω ακομη ενα της σειρας!νομιζω το προηγουμενο.απιστευτο.εκανε την νυχτα μερα το φλας και ειχε ενα ηχειο που οταν χτυπουσε το ringtone ακουγοταν....παντου!!!!αξεπεραστο....
Link to comment
Share on other sites

Τι NOKIA και βλακείες ... το καλύερο κινητό με διαφορά για την εποχή του με τη καλύτερη κάμερα ...;)
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το είχα για σχεδόν 2 χρόνια. Η μοναδική ΜΗ νόκια συσκευή που είχα ποτέ, μέχρι και το G2 που έχω τώρα (οκ είχε περάσει και το k810 για λιγάκι από τα χέρια μου και μετά μόνο νόκια).. Πραγματικό εργαλείο, υπερπλήρης συσκευή για την εποχή της! Σε αντίθεση με πολύ κόσμο που παραπονιέται εδώ, άλλα θυμάμαι και τότε, για το Joistick που είχε, εγώ το θεωρούσα πολύ βολικό ειδικά για τα παιχνιδάκια και το συνήθισα αμέσως σε βαθμό που έψαχνα να βρω κινητό με αντίστοιχο Joistick όταν ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσω (πήρα το N73 που είχε κάτι παρόμοιο :p). Μπαταρία ατελείωτη και κάμερα πολύ μπροστά...Το μοναδικό μελανό σημείο του, άλλα πολύ μελανό όμως, ήταν το φινίρισμα της συσκευής. Αν και ανθεκτικό σαν υλικό το μαύρο χρώμα ξέβαφε για πλάκα με πολύ γρήγορο ρυθμό ειδικά αν το ταλαιπωρούσες λιγάκι. Από τη στιγμή που έμαθα να ζώ με αυτό το πρόβλημα καταευχαριστήθηκα το k750.:D

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

αν υπηρχουν οι παρουσιασεις των μοντελων ,γιατι δεν βαζεται καποιο link ωστε να μας μεταφερει οπως και την προηγουμενη πεμπτη με το Κ610;

 

Γιατί τότε δεν υπήρχαν, υπάρχει preview όμως, το οποίο συμπεριέλαβα

Link to comment
Share on other sites

Συγκινήθηκα :cry: το είχα και εγώ το εργαλείο.
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο, όμως, θετικό της συσκευής, ήταν σίγουρα οι δυνατότητες τροποποίησης λογισμικού που προσέφερε. Οι λάτρεις της τεχνολογίας θα θυμούνται σίγουρα τη δυνατότητα cross-flashing σε W800 με το XS++, τα αμέτρητα .vkp patches που άλλαζαν αρκετές λειτουργίες, τη δυνατότητα χρήσης θεμάτων, την αλλαγή των εικονιδίων του menu με την τροποποίηση του .ml αρχείου, την αλλαγή διαφόρων εικονιδίων (σήματος, μπαταρίας) με το sysgfx patch. Και τι κι αν το κινητό σας ήταν CID49 κι όχι CID36; Μπορεί η απογοήτευση στην αρχή να ήταν μεγάλη, στο τέλος όμως, ευτυχώς, η υποστήριξη ήταν πλήρης.

 

Και λίγα λες. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν αυτό η το t68i ήταν το πιο αγαπημενο κινητό που έχω κρατήσει. Ιδιατερα για τα πειράγματα πάντως είχαν ενα πολύ παράξενο λειτουργικό που είχε c code στο background και ενα xml interface στο interface, σαν ενα πρωτόγονο site. Αυτό το έκανε εύκολο να το πειράζεις χωρίς πολλές γνώσεις, γιαυτό και ηταν το πρώτο κινητό που του πέταξα τα μάτια. Ξεθαψα μάλλον τον αρχαιο οδηγό για το customization , που τον ειχα δημοσιεύσει και στο SE-NSE, με φωτογραφίες βεβαίως βεβαίως...

 

http://minoas.blogspot.co.uk/2006/11/k750-w800-modding-guide.html

 

Το κράτησα 3 χρόνια+ με αντικαταστασή μόνο οταν μου έφεραν ενα απο τα πρώτα ιPhone, και έβγαλε και μια στρατιωτική θητεία.Mετα από πολλές εγχειρήσεις και μεταμοσχεύεσεις απο w800 και καποιά αλλα κινητά της Ιαπωνικής αγοράς που είχαν συμβατά κομμάτια. Δουλεύει ακόμα αν και η μπαταρια τα έχει φτύσει...

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περάσει πολλά κινητά από τα χέρια μου, το καλύτερο με φυσικό πληκτρολόγιο είναι αυτό, μόλις το οίδα τώρα στην οθόνη και συγκινήθηκα θυμήθηκα άλλες εποχές όχι και πολύ μακρινές.
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα και εγω. Κινηταρα για την εποχή του. Ολα καλα εκτος απο το joystick, μου εκανε νερα μετα απο μερικους μηνες. πανω που ελεγα οτι θα μεινω με τον μοχλο στο χερι!, τελικα χαλασε η υποδοχη φορτισης, απο το βαλε βγαλε.
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό τηλέφωνο! Τι μου θύμησες τώρα.. Υπάρχει κάπου ακόμα μέσα σε κάποιο συρτάρι πρέπει να δουλεύει αν δεν έχει φουσκώσει τίποτα καμιά μπαταρία ήταν πλήρως λειτουργικό όταν το άφησα στην άκρη..
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά Κ αν θυμάμαι καλά ήτανε τα "φωτογραφικα" και η σειρα W τα "μουσικα".

Είχα την τύχη να έχω κινητά και από τις δύο σειρες, και το κ750 ήτανε από τα καλύτερα . Εποχή που μεσουρανουσε η Sony Ericsson και κατασκευάζε πολύ καλές συσκευές (ανάλογα με την εποχή τους βεβαια)

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό τηλέφωνο! Τι μου θύμησες τώρα.. Υπάρχει κάπου ακόμα μέσα σε κάποιο συρτάρι πρέπει να δουλεύει αν δεν έχει φουσκώσει τίποτα καμιά μπαταρία ήταν πλήρως λειτουργικό όταν το άφησα στην άκρη..

 

Να φουσκώσει από μόνη της όσο είναι αποθηκευμένη σε κατάλληλο περιβάλλον δε παίζει. Να μην κρατάει καθόλου είναι το πιο πιθανό.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ζει ακόμη και λειτουργεί κανονικά. Λίγο το Joystick δυστροπεί λίγο η μπαταρία του τα έχει παίξει αλλά κατά τα άλλα είναι απόλυτα λειτουργικό. Μαζί με το T28 (σκέτο Ericsson) και το Τ610 είναι από τα καλύτερα και από τα πιο στυλάτα και πρακτικά τηλέφωνα που κυκλοφόρησε η εταιρία.

Το δικό μου μάλιστα λόγω της γνωστής δυνατότητας που είχε για τροποποίηση, το είχα κάνει κανονικότατο W800 (μαζί με το housing) :D

Τελικά βαρέθηκα τη walkman αισθητική και επέστρεψα στο αρχικό housing όπως και στο αρχικό firmware.

Τηλεφωνάρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και περίμενα το W800, τελικά δεν είχα κρατηθεί και πήγα και το αγόρασα πρώτη ημέρα κυκλοφορίας από το πλαίσιο στην Τσιμισκή... Όντως από τις θρυλικότερες συσκευές της Ιαπωνο-Σουιδικής κοινοπτραξίας και όχι μόνο. Δουλεύει ακόμα και είναι σε άριστη κατάσταση. Άξιος διάδοχος του K700 και μέχρι την αντικατάσταση του από το K800...

 

ΥΓ: Μακάρι να δω αντίστοιχο αφιέρωμα στο αιώνια αγαπημένο μου Ericsson T39m... Ο "βασιλιάς" ακόμα ζεί...

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο τηλέφωνο, βγάλαμε και το φανταρικό με αυτό! Όσο για το joystick, δεν είχα ποτέ θέμα.

Ασχετο αλλά ακόμα εχω σε λειτουργία το C 905 με την 8 αρα κάμερα....κανονίστε κανένα....τέστ:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...