Jump to content

[Microsoft Lumia] Οι εμπειρίες σας από τη μπαταρία


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα microsoft smartphone χρειαζονται root για να μπορεις να αποθηκευεις τις εφαρμογες στην micro sd card???

 

 

 

 

 

Η μεγαλη πλειοψηφια των εφαρμογων που υπαρχουν στο Store μπορουν να μπουν στην καρτα μνημης.

 

Sent from mTalk Lumia 640 XL DS 3G

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε συνέχεια από το thread του Windows 10 Mobile,

 

Θα κάνω ένα Hard Reset το Σ/Κ, και θα δώ τότε πως θα κινηθεί η μπαταρία.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και εγώ εδώ.

Στο δικό μου 950XL σε ένα 640 και σε ένα ακόμα 640XL ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ αύξηση της διάρκειας της μπαταρίας με την .318

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και εγώ εδώ.

Στο δικό μου 950XL σε ένα 640 και σε ένα ακόμα 640XL ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ αύξηση της διάρκειας της μπαταρίας με την .318

 

Κάτι γίνεται λάθος προφανώς. Θα κάνω hard reset και θα επανέλθω :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το αντίθετο βλέπω.Στο xl βασικά το απλό είναι καλά.

Δραματική μείωση μέρα με τη μέρα.

τώρα το στήνω από την αρχή και βλέπουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το αφήνω πριν κανένα 15λεπτο στην φόρτιση με 82%.

το κοιτάζω τώρα 79% τι φάση;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνεται το κινητό να στρώσει αν συνέχεια κάνετε hard reset,στις πρώτες αναβαθμίσεις η μπαταρία και σε εμένα τελείωνε πιο γρήγορα,δεν έχω κάνει κανένα hard reset και τώρα η μπαταρία είναι καλύτερη.

Άποψη μου είναι δεν λέω ότι είναι σωστό,μπορεί να είναι θέμα αναβάθμισης,δεν χάθηκε ο κόσμος όμως μια που πειραματιζόμαστε να κάνετε μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν χρειάζεται στρώσιμο,δεν έχουν φαινόμενα μνήμης οι μπαταρίες όπως οι παλιές.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν χρειάζεται στρώσιμο,δεν έχουν φαινόμενα μνήμης οι μπαταρίες όπως οι παλιές.

Δεν αναφέρομαι μόνο στις μπαταρίες αλλά γενικά στο τηλέφωνο,ασχολούμαι μόνο με ότι έχει πρόβλημα (εφαρμογές,κ.τ.λ.) για ένα η δυο προβλήματα δεν κάνω hard reset άντε κάνα soft και περιμένω τις αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Mα συγνώμη τώρα,νομίζεις ότι κάνουμε hard reset κάθε φορά που έχει ενημέρωση ή για χαβαλέ;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Mα συγνώμη τώρα,νομίζεις ότι κάνουμε hard reset κάθε φορά που έχει ενημέρωση ή για χαβαλέ;

 

Όχι δεν λέω αυτό,ούτε λέω πώς κάνετε λάθος,απλά θέλει λίγο υπομονή.

Ερώτηση,έστρωσε μετά το hard reset που έκανες η μπαταρία;αν όχι σε τη βοήθησε;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν λέω αυτό,ούτε λέω πώς κάνετε λάθος,απλά θέλει λίγο υπομονή.

Ερώτηση,έστρωσε μετά το hard reset που έκανες η μπαταρία;αν όχι σε τη βοήθησε;

 

Ε θέλει να περάσει λίγο η μέρα για να δω.

Υπομονή φυσικά και κάνουμε/έχουμε κάνει για να προβούμε σε Hard reset.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν λέω αυτό,ούτε λέω πώς κάνετε λάθος,απλά θέλει λίγο υπομονή.

Ερώτηση,έστρωσε μετά το hard reset που έκανες η μπαταρία;αν όχι σε τη βοήθησε;

 

63% και μόλις τελείωσα τα update των εφαρμογών της MS. Το μόνο που έχω βάλει είναι τα accounts και οι επαφές. Ούτε καν mail. Ένδειξη μπαταρίας? 1 ημέρα.. :lol: :lol:

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε φίλε μου,σκέψου το πιο απλό.

όταν πήρα τα 640/640 xl με 8.1 όταν τα φόρτισα στο 100% έλεγαν 2 μέρες και κάτι.

με το πέρασμα των 10 και την ίδια διαδικασία έγραφε 1 μέρα και λίγες ώρες.

Μιλάμε για μια μέρα διαφορά στην καλύτερη.

Δεν είναι αμελητέα διαφορά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε φίλε μου,σκέψου το πιο απλό.

όταν πήρα τα 640/640 xl με 8.1 όταν τα φόρτισα στο 100% έλεγαν 2 μέρες και κάτι.

με το πέρασμα των 10 και την ίδια διαδικασία έγραφε 1 μέρα και λίγες ώρες.

Μιλάμε για μια μέρα διαφορά στην καλύτερη.

Δεν είναι αμελητέα διαφορά.

 

Δεν συγκρίνεται η μπαταρία, και ούτε επιδιώκω κάτι τέτοιο. Απλά θεωρώ, τελικά, ότι οι εφαρμογές καταναλώνουν πολύ και update με το update θα στρώνουν.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι γιατί το καλοκαίρι μας βλέπω να κουβαλάμε μπαταρίες αυτοκινήτου μαζί μας.:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνεται η μπαταρία, και ούτε επιδιώκω κάτι τέτοιο. Απλά θεωρώ, τελικά, ότι οι εφαρμογές καταναλώνουν πολύ και update με το update θα στρώνουν.

 

Αυτό πιστεύω και εγώ γι' αυτό λέω ότι τζάμπα είναι το hard reset υπομονή για τις επόμενες ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ γι' αυτό λέω ότι τζάμπα είναι το hard reset υπομονή για τις επόμενες ενημερώσεις.

 

ποτέ δεν είναι τσάμπα ένα Hard reset.

Άλλο να φεύγει γενικά η μπαταρία και άλλο να βλέπεις πως με την ίδια έκδοση μέρα με την μέρα πάει χειρότερα.

Αυτό σημάινει πως κάτι έχει στραβώσει και ο μόνος τρόπος να φτιαχτεί είναι το reset.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,εχω να πω οτι η μπαταρια πεφτει αποτομα μολις αποσυνδεθει απο τον φορτιση3-4%,το βραδυ το αφησα55%(κλειστα τα παντα) και το πρωι στις 9.00 ειχε 53%,μεχρι αυτη την ωρα 20.30 που εχω 23%το δουλεψα αρκετα με τον edge,fb και ανοιχτα τα data ολη μερα.Νομιζω οτι ειναι αρκετα καλα για δευτερη μερα,τι λετε? Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αυτό το 3-5% αρχικό πέσιμο μόλις βγει από τον φορτιστή είναι πλασματικό και δεν σημαίνει ότι η μπαταρία έχασε άμεσα 5%. Τα δεκάρια έχουν ένα API που διαβάζει την κατάσταση της μπαταρίας. Δύο από τα properties είναι τα "RemainingCapacityInMilliwattHours" και "Status". Αυτό που παρατήρησα διαβάζοντας τα με ένα προγραμματάκι είναι ότι μόλις φορτίζει στο 100% το status αλλάζει από charging σε discharging οπότε ενδεχομένως μόλις το βγάλεις το τηλέφωνο από την πρίζα το τηλέφωνο εκείνη την στιγμή δεν έχει φορτίο 100% αλλά παίζει να έχει ελαφρώς εκφορτίσει και να αρχίζει να ξαναφορτίζει μόνο αν πέσει κάτω από ένα κατώφλι η φόρτιση του ακόμα και αν το έχεις μια μέρα στην πρίζα. Το δεύτερο που παρατήρησα είναι ότι το RemainingCapacityInMilliwattHours που πχ στο lumia 535 φτάνει μέχρι την τιμή 7050 στο φουλ, δεν πέφτει μια μια μονάδα αλλά με γκαπς. Πχ μπορεί να φας λίγη μπαταρία και να δείχνει ακόμα 7050 και μετά ακαριαία να ενημερώσει κάποια στιγμή και να δείξει 6700 οπότε μπορεί να δεις κάποια στιγμή το τηλέφωνο να είναι πχ στο 65% και να ακούσεις ένα τραγούδι mp3 και να δεις την κατάσταση στο 62% και να φανταστείς ότι με ένα mp3 έφαγε 3% ενώ απλά έκανε βηματικά την ενημέρωση κατάστασης.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,εχω να πω οτι η μπαταρια πεφτει αποτομα μολις αποσυνδεθει απο τον φορτιση3-4%,το βραδυ το αφησα55%(κλειστα τα παντα) και το πρωι στις 9.00 ειχε 53%,μεχρι αυτη την ωρα 20.30 που εχω 23%το δουλεψα αρκετα με τον edge,fb και ανοιχτα τα data ολη μερα.Νομιζω οτι ειναι αρκετα καλα για δευτερη μερα,τι λετε?

 

Μόνο καλά;!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το hard reset και το στήσιμο εκ νέου, ορίστε η απόδοση μόλις το έβγαλε από το φορτιστή. Συνήθως μου έδειχνε 16 - 18 ώρες. Οπότε , υποθέτω ότι είναι τεράστια βελτίωση.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν το νούμερο που βγάζει εκεί λαμβάνει υπόψη και την διάρκεια που κρατάγαν οι προηγούμενοι κύκλοι χρήσης. Στο 930 που δεν πολυδουλεύω wifi και data μου βγάζει 4 μέρες εκτίμηση και φαντάσου ότι δεν του έχω κάνει και ποτέ hard reset.
Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεση από τον φορτιστή στις 8,30 με ανοιχτά τα data,αυτη την ώρα έχει 91%,νομίζω ότι κάθε μέρα είναι και καλύτερα
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν το νούμερο που βγάζει εκεί λαμβάνει υπόψη και την διάρκεια που κρατάγαν οι προηγούμενοι κύκλοι χρήσης. Στο 930 που δεν πολυδουλεύω wifi και data μου βγάζει 4 μέρες εκτίμηση και φαντάσου ότι δεν του έχω κάνει και ποτέ hard reset.

 

Χμμ.. Δεν το ξέρω αυτό. Είναι η πρώτη πλήρης φόρτιση μετά το hard reset.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το πηρα καταναλωσα όλη την μπαταρία που είχε από το εργαστασιο μέχρι να κλείσει, και μετά το φόρτισα πλήρως. Της υπόλοιπες φορες το βάζω από το 10-20% μέχρι να φορτισει 100%. Πάντα μου βγάζει στο 100% υπολειπόμενο χρόνο 1μερα και 3-5ωρες. Μπορεί να επηρέασε την διαρκεια της μπαταριας μου ότι δεν το φόρτισα την πρώτη φορα κατευθείαν? Σαν υπολειπομενος χρόνος φαίνεται οκ η έπρεπε να δείχνει περισσότερο , γιατί άλλοι έχω ακούσει λένε και για 3μερες..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Microsoft Lumia] Οι εμπειρίες σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...