Jump to content

[Microsoft Lumia] Οι εμπειρίες σας από τη μπαταρία


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας από τις συσκευές Microsoft Lumia[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/3299/battery.png[/imgalign]

Στο παρόν θέμα θα συγκεντρώσουμε απόψεις, παρατηρήσεις και προβληματισμούς σχετικά με τη μπαταρία στις Microsoft Lumia συσκευές. Θα ήταν σημαντικό να αναφέρουμε στα μηνύματά μας για ποια συσκευή και ποια έκδοση του λειτουργικού γίνεται λόγος ώστε να μπορούν να υπάρξουν συγκρίσεις μεταξύ των χρηστών.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παραθετω εικονες απο την μπαταρια χωρις να εχω καν κανει τους 3 πρωτους κυκλους φορτισης(στον πρωτο ειμαι)(microsoft 640 ds).

εχτες το βραδυ(00:00) το αφησα ανοιχτο χωρις καποια συνδεση 3g η wifi και το πρωι (09:20)και εχει χασει 2%

πως μπορω να δω ποσο screen on time εχω?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για τις μπαταρίες. Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει να μου δώσει συμβουλές για σωστές πρακτικές. Αναφέρομαι σε καινούρια συσκευή αλλά και στην συνέχεια.

 

Το Microsoft Lumia 640 LTE (4G) που πήρα πριν από μερικές μέρες έχει πολύ δυνατή μπαταρία η οποία κρατάει άνετα 1 μέρα χωρίς πολλές υποχωρήσεις. Με την χρήση που κάνω εγώ μου κρατάει 2 μέρες αλλά το απενεργοποιώ το βράδυ που κοιμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να πω οτι με την μπαταρια του 640ds ειμαι πολυ ευχαριστημενος αφου με 3g-wifi και λοιπα κραταει σχεδον 2 μερες,αλλα οταν το βγαζω απο την φορτιση και κανω ενα rr απο 100% παει αμεσως στο 97%.σημερα λεω οκ με το βλεπω το 97% το ξαναβαζω να φορτισει και ξανα κανω rr και παλι 97%.αυτο συμβαινει και σε αλλους?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

640 XL DS 3G

 

2ημέρες με βαριά χρηση (WiFi/Data/BT ανοιχτα 24/7), Video ενα 3ωρο συνολικα, 1 ωρα κλήσεις, viber, browsing, soxial media με αρκετο SoT

 

Υπερευχαριστημένος σε αυτον τον τομέα :)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα υπερευχαριστημένος. Το φορτίζω ανα 2 μέρες, με φουλ χρήση (ακόμη δεν εχω χρησιμοποιήσει 3G). Πάντως στη δουλειά χθες το ειχα ένα 3ωρο να παίζει το spotify, συν whatsapp, fb (τι δουλειά κάνεις είπαμε?) και το κινητο έπεσε 3%.
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε 3% όχι στο 3%....καθόλου δεν σε κοροιδεύω..το κινητό είναι 3 εβδομάδων,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό...όσο για τη δουλειά λόγω σπουδών στο εξωτερικό βγάζω μεροκάματο σε λάτζα ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλησπερα , χτες αγορασα το 640 XL LTE και ηθελα να ρωτησω ποιος ειναι ο σωστος τροπος για την φορτιση μπαταριας ?? στο καταστημα οπου το αγορασα μου ειπε να ξεφορτιστει πρωτα οτι εχει μεινει στην μπαταρια και μετα μια φουλ φορτιση ξανα να σβησει απο ρευμα και ξανα φορτιση και ειμαι ετοιμος δλδ 2 φουλ φορτισεις αυτο ειναι που λενε πρωτοι κυκλοι φορτισεις ? 'η εχω καταλαβει λαθος ?
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει το manual. Πρώτη φόρτιση στο 100% αμέσως μόλις βγάλεις το κινητό από το κουτί (κατά προτίμηση χωρίς να του κάνεις χρήση όσο φορτίζει). Χρειάζεται 3-4 κύκλους φόρτισης για να στρώσει αλλά όταν λέμε για κύκλους σαφώς και δεν πρέπει να εξαντληθεί η μπαταρία. Βάζουμε στην πρίζα μόλις πέσει στο 10-20%.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.....για την γρηγορη απαντηση αλλα το παιδι απο το καταστημα με εκαψε γτ μου ειπε μολις ξεφορτιση η μπαταρια τοτε βαλτο για φορτισει οχι στο 10-20% .... και οπως καταλαβες ετσι εκανα.... ελπιζω να μην μου εκανε ζημια στην μπαταρια μου... . :(
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.....για την γρηγορη απαντηση αλλα το παιδι απο το καταστημα με εκαψε γτ μου ειπε μολις ξεφορτιση η μπαταρια τοτε βαλτο για φορτισει οχι στο 10-20% .... και οπως καταλαβες ετσι εκανα.... ελπιζω να μην μου εκανε ζημια στην μπαταρια μου... . :(

 

Υπαρχει κυκλωμα ασφαλειας που κλεινει την συσκευη πριν εκφορτισει τελειως η μπαταρια και καταστραφει, αλλα καλο ειναι να αποφευγεις να πεφτει κατω απο 15 - 20% για να σου κρατησει περισοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπάλληλοι έχουν μείνει στην εποχή των NiMH και στα φαινόμενα μνήμης. Οι λιθίου θέλουν άλλο τρόπο χρήσης.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστειτε ρε παιδια μολις εβγαλα το κινητο απο την φορτιση ( μολις ειχε τελειωσει δλδ η φορτιση και ετυχε να το δω ) και επεσε στο 98% Ημαρτον...... δλδ τι εγινε ?
Link to comment
Share on other sites

Φανταστειτε ρε παιδια μολις εβγαλα το κινητο απο την φορτιση ( μολις ειχε τελειωσει δλδ η φορτιση και ετυχε να το δω ) και επεσε στο 98% Ημαρτον...... δλδ τι εγινε ?

 

Δεν συμβαινει κατι ανησυχητικό. Η σταθμη φορτισης που δειχνουν οι ηλεκτρονικες συσκευες ειναι παντα προσεγγιστικη. Μερικες φορες μπορει να δειχνει 100 για πολυ ωρα μετα την αποσυνδεση μερικες φορες μπορει να δειχνει 99 και 98% στιγμες μετα που θα το βγαλεις απο την πριζα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβαινει κατι ανησυχητικό. Η σταθμη φορτισης που δειχνουν οι ηλεκτρονικες συσκευες ειναι παντα προσεγγιστικη. Μερικες φορες μπορει να δειχνει 100 για πολυ ωρα μετα την αποσυνδεση μερικες φορες μπορει να δειχνει 99 και 98% στιγμες μετα που θα το βγαλεις απο την πριζα.

 

 

 

Και μενα το κανει,απλα στο 10-20% βαζε το για φορτιση.Επισης ρυθμισε κατω απο το 20% να εχεις εξοικονομηση.Θα σε σωσει,και σωζεις χρονο για να μη σβησει.Δυο φορες μου εσβησε οσο το δουλευα.Το μηχανημα ειναι σκυλι.οπως ολα τα Lumia.Δεν μασαει πουθενα,καλες καμερες και ικανοποιητικο ηχειο(πηρα ηχειακι με καλωδιο) γιατι το μπαμ και το δυνατο ηχο που ακουγεται παντου το ηχειο δεν ειναι δυνατο ωστε να φτασει σε τετοιο επιπεδο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα μολις τωρα Σε ευχαριστω πολυ...τωρα περιμενω ποτε θα βγαλει η cosmote app για να βλεπω το προγραμμα μου τις παροχες μου :P :X
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει το manual. Πρώτη φόρτιση στο 100% αμέσως μόλις βγάλεις το κινητό από το κουτί (κατά προτίμηση χωρίς να του κάνεις χρήση όσο φορτίζει). Χρειάζεται 3-4 κύκλους φόρτισης για να στρώσει αλλά όταν λέμε για κύκλους σαφώς και δεν πρέπει να εξαντληθεί η μπαταρία. Βάζουμε στην πρίζα μόλις πέσει στο 10-20%.

 

Για να κρατάει πρέπει να μην την αφήνουμε να πέφτει κάτω από 10%?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά που κινητό βγάζει ως τις 9-10 το βράδυ από το πρωί σε 640.

Το συγκρίνω και με άλλα Lumia πιο καλά πήγε το 532.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατάει πρέπει να μην την αφήνουμε να πέφτει κάτω από 10%?

 

 

 

Οι λιθίου ζουν περισσότερο εάν τις φορτίζεις πριν πέσουν κάτω από 10%. Δεν έχει σχέση με το αν βγάλει την ημέρα αλλά με το αν χρειαστείς νέα μπαταρία σε μερικούς μήνες..

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Οι λιθίου ζουν περισσότερο εάν τις φορτίζεις πριν πέσουν κάτω από 10%. Δεν έχει σχέση με το αν βγάλει την ημέρα αλλά με το αν χρειαστείς νέα μπαταρία σε μερικούς μήνες..

 

 

 

Ναι,παντα πανω απο το 10% το βαζω,σπανια κατω απο 10%.Αλλα το 535 μια χαρα μπαταρια.Λιγο μικρη μεν σε σχεση με το xperia e4(2.300 vs 1.900) αλλα λογω επεξεργαστη πιστευω ειναι η διαφορα(MTK 6582 vs Snapdragon 200).Θα μπορουσαν να βαλουν 2.100 μπαταρια οπως στο 550 και ας ηταν πιο χοντροκομενο.Το καπακι δεν ειναι τοαο ανθεκτικο σαν του 640 και 550 τα οποια δεν νιωθουν γρατζουνιες.Δεν χρειαζεται θηκη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα microsoft smartphone χρειαζονται root για να μπορεις να αποθηκευεις τις εφαρμογες στην micro sd card???
Link to comment
Share on other sites

Τα microsoft smartphone χρειαζονται root για να μπορεις να αποθηκευεις τις εφαρμογες στην micro sd card???

 

 

 

Οχι,υπαρχει κανονικα οπως ερχεται στα χερια σου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Microsoft Lumia] Οι εμπειρίες σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...