Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

Εννοείται ότι δεν υπάρχει διαφορά στο "μυαλό" των αριστερόχειρων από τους δεξιόχειρες. Απλά έχω ακούσει ότι χρησιμοποιούν αντίθετο μέρος του εγκεφάλου.

 

Και επειδή δε θυμάμαι αν έχω απαντήσει εγώ, δεξιόχειρας:).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

egw eimai aristeroxeiras..kai otan dinw mathima me vazoun sthn edra logw twn...ratsistikwn kathismatwn me to deksi ypovraxionio;) ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν και γράφω με το δεξί, παραδόξως από μικρή τρώω με το αριστερό με αποτέλεσμα να πιάνω τα μαχαιροπίρουνα ανάποδα. Δεν ξέρω πως μου συνέβει αυτό μιας και όλη μου η οικογέννεια τα κρατάει κανονικά :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Μα το "σωστο" ειναι να κρατας το πιρουνι σου με το αριστερο... Μαλλον η οικογενιεα σου τα κραταει λαθος!

Σε ολα τα εστιατορια το πιρουνι μπαινει στα αριστερα και το μαχαιρι στα δεξια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και γράφω με το δεξί, παραδόξως από μικρή τρώω με το αριστερό με αποτέλεσμα να πιάνω τα μαχαιροπίρουνα ανάποδα. Δεν ξέρω πως μου συνέβει αυτό μιας και όλη μου η οικογέννεια τα κρατάει κανονικά :wacko:

 

Αυτήν την ιδιοτροπία την έχω και εγώ:confused:

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα αν η αιτία είναι κάποια επιπλοκή στη γέννα ή κάτι άλλο, δεν το γνωρίζω!

...και δεν θέλω να το γνωρίζω... :lol:

 

Καλή συνέχεια...

 

Καλά ποιος το είπε αυτό το κουλό......:mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αριστεροχειρας ειμαι...

"Oh,sweet Christabel. Share with me your poem.

For I know now,Im a puppet on this silent stage show.

I'm but a poet who failed his best play.

A Dead Boy,who failed to write an ending,To each of his poems."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα το "σωστο" ειναι να κρατας το πιρουνι σου με το αριστερο... Μαλλον η οικογενιεα σου τα κραταει λαθος!

Σε ολα τα εστιατορια το πιρουνι μπαινει στα αριστερα και το μαχαιρι στα δεξια! ;)

 

sorry εννοώ οτι τρώω κρατώντας το πιρούνι με το δεξί και το μαχαίρι με το αριστερό :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Με το δεξι γραφω αλλα αν ειχα εξασκησει κ το αριστερο θα μπορουσα ανετα να γραφω κ με αυτο .

Οι αποπειρες να γραψω με το αριστερο ειναι αρκετα αναγνωσιμες + οτι αρκετες δουλειες τις κανω χρησιμοποιωντας το αριστερο .

Link to comment
Share on other sites

Ο εκφυλισμός καλά κρατεί.

 

Θεωρώ την αριστεροχειρία αρρώστια (σωματική - π.χ. ορμόνες, γονίδια - και ψυχική). Βέβαια, δεν με αγγίζει το θέμα... θεωρώ πως είναι μια αρρωστημένη κατάσταση που η μόδα και η τάχα μου παγκοσμιοποίηση την έφερε και την εξάπλωσε σε όλα - σχεδόν- τα μήκη και τα πλάτη της γης. (καμία μόδα δεν επέβαλε την αριστεροχειρία)

 

Καθόλη τη διάρκει της ιστορίας οι αριστερόχειρες θεωρούνταν ανώμαλοι. Η λατινική λέξη sinistra (από όπου βγαίνει και το αγγλικό sinister(=δυσοίωνος, καταστροφικός, μοχθηρός)) σήμαινε «αριστερά»· είναι τυχαίο ότι οι παλιότεροι έλεγαν «όλα δεξιά/ζερβά να σου'ρθουν»; Οι Εσκιμώοι πίστευαν ότι οι αριστερόχειρες ήταν μάγοι· στην Ιαπωνία μπορούσε ένας άντρας να χωρίσει την γυναίκα του αν καταλάβαινε ότι ήταν αριστερόχειρας. Βέβαια έχουν υπάρξει πολλοί αριστερόχειρες διάσημοι και λέγεται πως σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πιο ευφυείς και πιο προικισμένοι όσον αφορά καλλιτεχνικές ικανότητες. Ορίστε μια λίστα διάσημων αριστερόχειρων.

 

Θα έπρεπε να έχουν οι αριστερόχειρες το δικαίωμα να χρησιμοποιουν το αριστερό χέρι δημόσια;

Δε με νοιάζει τι κάνει ο καθείς στο σπίτι του... αρκεί να μην με ενοχλεί. Μέχρι πρίν λίγες δεκαετίες, οι δάσκαλοι και οι γονείς ανάγκαζαν τα αριστερόχειρα παιδιά να γράφουν με το δεξί· σήμερα ο καθένας γράφει όπως θέλει, όπου θέλει. Θεωρείτε σωστή την κατάσταση όπως έχει σήμερα; (ναι, γιατί όχι; )

 

Όσοι είστε «ανοιχτόμυαλοι» και «δε σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με τα χέρια του», να σας καμαρώσω όταν αποκτήσετε παιδιά και σας βγούν αριστερόχειρες. (δεν θα κάνω απολύτως τπτ! Γιατί άλλωστε...)

 

 

Το άλλο: Έχετε σκεφτεί τα παιδιά των αριστερόχειρων γονέων; Τι παραδειγμα θα παρουν αυτα απ'τους γονεις τους;

Χωρίς να είμαι ψυχολόγος, αλλά από όσα έχω διαβάσει, οι γονείς παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού και φυσικά η επιρροή που δέχεται το παιδί από το οκογενειακό του περιβάλλον καθορίζει την κοινωνική του συμπεριφορά όταν θα μεγαλώσει.

 

Το θέμα δεν είναι αν η αριστεροχειρία είναι ηθική ή όχι... Το θέμα είναι ότι προβάλεται υπερβολικά ως μία «φυσική» κατάσταση. Η πορεία αυτή μας έχει φτάσει σε σημείο οτιδίποτε "ανώμαλο" να μας το περνάνε η να προσπαθούν να το πασάρουν ως φυσιολογικό. Οι αριστερόχειρες θέλουν να σφετεριστούν κάποιους υγιείς θεσμούς της κοινωνίας μας, όπως την παιδεια και τις τέχνες. (Έλεος φίλτατε! Το έχεις πάρει πολύ ζεστά το θέμα!! Εγώ και εσύ, είμαστε ακριβώς το ίδιο...)

 

Και μην γράψουν, κάποιοι, ότι εμείς πλάθουμε την Κοινωνία μας για να γίνει πιο δεκτική και ανθρώπινη... το ότι όλοι σχεδόν είναι δεξιόχειρες δεν είναι καθόλου τυχαίο. (μήπως ωφείλετε στην παλιά νοοτροπία για τα αριστερόχειρα παιδιά;;; Η τότε κατάσταση, έχει αφήσει ορισμένα σημάδια, τα οποία, θέλουν το χρόνο τους να ξεπεραστούν. Πρέπει να είσαι της παλιάς σχολής. Έτσι δεν είναι; )

 

Σας παραθέτω ένα απόσπασμα από παλιότερη εργασία μου στο πανεπιστήμιο [δλδ 5 λεπτά googling].

«Left-handed people cringe at this theory, because its basic premise is that left-handedness is due to brain damage during the birth process. Unfortunately, some statistics do back this theory up.

 

Difficult or stressful births happen far more commonly among babies who grow up to be left-handed or ambidextrous. Birth stress is also associated with a number of birth defects and complications, including cerebral palsy and autism.

 

According to one study, gay people may be 39% more likely to be left-handed than straight people (Blanchard, Lalumiere and Zucker , 2000).» (να και το επίμαχο σημείο...)

 

Α, και gkr41: http://www.myphone.gr/gallery/data/500/3290.gif

 

Disclaimer: Δεν έχω απολύτως τίποτα με τους αριστερόχειρες· έχω και έναν φίλο αριστερόχειρα και είναι πολύ καλό παιδί. (αυτό και μόνο, δεν σου λέει τπτ; )

 

Φιλικά πάντα,

Φίλιππος

 

Διαβάστε το! Είναι κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις ενός δεξιόχειρα (φαντάζομαι από αυτά που γράφει) για εμάς, τα τέρατα της φύσης, τους αριστερόχειρες. :p

 

No offence στον Φίλιππο αλλά θεωρώ ότι κάποιες από τις απόψεις του, είναι λίγο εκτός πραγματικότητας.

 

(αυτό το post βρίσκεται στην πρώτη σελίδα του thread αυτού...)

 

Υ.Γ: Οι παρενθέσεις με μπλε χρώμα που βρίσκονται μετά τις σειρές, είναι οι ενστάσεις μου! (...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνει ο Φίλιππος προφανώς.

Θέλει να δείξει πως τα ίδια επιχειρήματα ενάντια στους ομοφυλοφύλους μπορούν να χρησιμοποιηθούν ενάντια των αριστερόχειρων. :p

 

BTW: Eίμαι ένας ανώμαλος αριστερόχειρας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
List of famous left-handed people

 

 

Λες ολοι οι αριστερόχειρες να είναι ανώμαλοι;;;

 

xmmm...ean isxyei tote kati tetoio erxomai k ego sto syberasma oti eimai k ego enas aptus anomalus aristeroxeires!!!:lol: :ninja: :shifty:

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένας από τους ανώμαλους αριστερόχειρες είμαι.

Μάλιστα στο νηπιαγωγείο (εποχή του Χαλκού) η δασκάλα μου είχε δέσει το χέρι ώστε να γράφω με το δεξί. Το τι έγινε την άλλη μέρα καλύτερα να μη το γράψω.............!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένας από τους ανώμαλους αριστερόχειρες είμαι.

Μάλιστα στο νηπιαγωγείο (εποχή του Χαλκού) η δασκάλα μου είχε δέσει το χέρι ώστε να γράφω με το δεξί. Το τι έγινε την άλλη μέρα καλύτερα να μη το γράψω.............!!!!!!!!!!

 

Εμένα εκτη δημοτικού η καθηγητρια με χτυπουσε με βέργα για να γράψω με το δεξί.Εγώ πήγα στον διευθυντή του είπα το περιστατικό και μου απάντησε με μία απάθεια..'πολύ καλά σε έκανε'. Εννοείται οτι άλλαξα σχολείο.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκτη δημοτικού η καθηγητρια με χτυπουσε με βέργα για να γράψω με το δεξί.Εγώ πήγα στον διευθυντή του είπα το περιστατικό και μου απάντησε με μία απάθεια..'πολύ καλά σε έκανε'. Εννοείται οτι άλλαξα σχολείο.

 

Και είχα την εντύπωση ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Κάποιοι νομίζουν ότι ακόμη ζούμε στην εποχή του Μεταξά!!!!!!! Ξύλο που θέλουν........... Φυσικά αναφέρομαι σε ορισμένους δασκάλους-ες και καθηγητές-ιες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τους φαίνεται περίεργο που είμαι (είμαστε) αριστερόχειρας.

 

Είναι περίεργο γιατί καλώς ή κακώς , ζούμε σε ένα κόσμο φτιαγμένο από δεξιόχειρες, για δεξιόχειρες.

 

π.χ. Τα τετράδια που γράφουμε, ακόμα και η θέση του "ποντικιού" σε ένα desktop pc μαρτυρά ότι χρησιμοποιείται από δεξιόχειρα!

 

Αλλά το λες με ένα παράπονο...

:)

Ποιός σας κατηγόρησε;

 

Ίσα - ίσα, νομίζω ότι υπάρχει μια φήμη που λέει ότι οι αριστερόχειρες είναι άτομα με αυξημένη αντίληψη και καλλιτεχνικές ανησυχίες...

;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εγώ είμαι δεξιόχειρας, αλλά μπορώ να γράφω και με το αριστερό, όχι το ίδιο καλά βέβαια, αλλά ικανοποιητικά.:D

 

κι εγω τα ιδια..προχθες μαλιστα προσπα8ησα να τροχισω δοντι με το αριστερο χερι(εκτος στοματος φυσικα,να δοκιμασω ηθελα) not bad....:D

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...