Jump to content

LeTV Le One Pro (X800)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, αν και το βλεπω λιγο δυσκολο να την περασω μονος μου,πρεπει να εισαι ¨"χειρουργος" να το κανεις.
Letv Le1Pro X800_US
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, αν και το βλεπω λιγο δυσκολο να την περασω μονος μου,πρεπει να εισαι ¨"χειρουργος" να το κανεις.

 

Προσπαθησε ετσι κι αλλοιως για πεταμα ειναι.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχεις και καμια Rom δικη σου για το CN?

 

Εχω βαλει Official CN στου αδερφου μου αλλα μου λεει του κανει κατι ακυρα Reboot τα οποια τα εκανε και παλιοτερα με Rom του Rusch,

και του πεταγονται και διαφημισεις του e-food στα καλα καθουμενα, ισως να φταιει που δεν εσβησα ολες τις Κινεζιες απο μεσα, και δεν το εκανα γιατι ειχα σβησει μια τις LeEco και εβγαζε ασταματητα crash μηνυμα.

 

Οποτε η Rom πρεπει να βρω η αν εχει καποιος μια λιστα με τις εφαρμογες που ειναι ασφαλες να σβησεις χωρις να επηρεασει το συστημα.

 

Επίσημη 20s ή του torra33 Miui8 6.12.22...

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια

Δε θελω να κουρασω με τη δικια μου ιστορια με τα LeTV (θα τις πω ομως καποια στιγμη). Ενα ποστ που εγραψε ενας φιλος παραπανω για τις ωρες που εφαγε και την ταλαιπωρια με τις rom, τις οθονες, τα κινεζικα κλπ με καλυπτει πληρως. Προσωπικα ηθελα τηλεφωνο και οχι να γινω expert στα recovery τα flush και τα λοιπα.

Τελοσπαντων

 

ΙΣΤΟΡΙΑ

Εχω Χ800 CN. Ειχα τη μαμισια τη rom απο aliexpress που ειχε καποια malware. Με kingsroot αφαιρεσα αυτα που θεωρησα υποπτα.

Καποια στιγμη αρχισε να μη δουλευει σωστα το google play και το gps, οποτε ακολουθησα τις πολυ καλες οδηγιες του tora33 και εγκατεστησα (μπραβο ρε φιλε πολυ καλες οδηγιες) την 14S του ιταλου.

Καλη η 14S του ιταλου διορθωθηκε το θεμα με το google play, αλλα δε διορθωθηκε το gps. Οποτε τωρα που το εμαθα ειπα να ξαναπειραματιστω και να βαλω την 17S τη μαμισια

Για να βαλω τη 17S, προερχομενος απο 14S ιταλου, επρεπε να βαλω πρωτα την 13S τη μαμισια.

Ακολουθησα την ιδια διαδικασια (του tora33).

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

αφου εγκατεστησα, επελεξα γλωσσα English και η επομενη οθονη ηταν INSERT SIM CARD στην οποια και κολλησε η διαδικασια

Την καρτα την ειχα μεσα και προφανως δεν την διαβαζει

Εκανα επανεκκινηση

Ξαναεκανα επανεκκινηση,

Εβγαλα εβαλα την καρτα,

Μπηκα απο το recovery (πατημενα ηχος πανω+ on/off) και εκανα clear data (τι αλλο μπορω να κανω?)

 

Ο,τι κι αν εκανα, με το restart με εβγαζε στη φαση που μου ζητουσε INSERT SIM CARD

 

Τι μπορω να κανω?

 

Πραγματικα ειμαι εντελως απογοητευμενος, με τις απειρες ωρες που χω φαει να ασχολουμαι με ολα τα χαζα που εχουν προκυψει με το Χ600 και το Χ800 που εχω παρει

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφέρεται η διαδικασία αναβάθμισης απο 5.8.019s σε 5.9.020s μεσω OTA οταν έχουμε εγκαταστησει το twrp αντι για το stock recovery είναι η εξης.

Α. Οταν μας έρθει ειδοποίηση οτι είναι διαθέσιμη η αναβαθμιση την κατεβαζουμε.

Β. Οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία μας ρωτάει αν θέλουμε reboot now or later.

Διαλέγουμε reboot later.

Γ. Το αρχείο zip της ota τωρα έχει κατέβει στον κατάλογο Android/data/com.letv.android.ota/files/otaUpdate/5.9.020S.sta.zip

Δ. Το κανουμε move εξω απο τον κατάλογο Android.

 

Τέλος ακολουθούμε τα βήματα που ακολουθουμε πάντα οταν εγκαθιστουμε μια rom με twrp επιλέγοντας το 5.9.020S.zip και κανοντας μετά την εγκατάσταση wipe την dalvik cache.

 

Την διαδικασία την δοκίμασα πρώτα στο δικό μου τηλέφωνο με επιτυχια.

Ωστόσο οτι κανετε είναι παντα με δική σας ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια...

Ο,τι κι αν εκανα, με το restart με εβγαζε στη φαση που μου ζητουσε INSERT SIM CARD

Τι μπορω να κανω?

Πραγματικα ειμαι εντελως απογοητευμενος, με τις απειρες ωρες που χω φαει να ασχολουμαι με ολα τα χαζα που εχουν προκυψει με το Χ600 και το Χ800 που εχω παρει

Αν είχες πάρει backup με το TWRP κάνε restore και φλάσαρε μόνο το EFS μήπως και την διαβάσει... Αν δεν, λογικά πας για full wipe και νέο clean Installation.:(

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κατι σημαντικο στο τηλεφωνο

 

που εχουμε οδηγιες για full wipe και clean installation?

 

επισημαινω οτι το τηλεφωνο κολλαει συνεχεια στην οθονη InsERT SIM CARD και δεν μπορω να κανω κατι αλλο

 

Υ.Γ. ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κατι σημαντικο στο τηλεφωνο

 

που εχουμε οδηγιες για full wipe και clean installation?

 

επισημαινω οτι το τηλεφωνο κολλαει συνεχεια στην οθονη InsERT SIM CARD και δεν μπορω να κανω κατι αλλο

 

Υ.Γ. ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση

 

ok.... Αλλά σου είπα αν έχεις backup EFS να δοκιμάσεις μήπως και επαναφέρει IMEI και ρυθμίσεις...

Οδηγός: Αρχική σελίδα για CN που λέει....

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

για να κανω τις ενεργειες της πρωτης σελιδας (Οδηγός "καθαρής" εγκατάστασης custom ROM (by tora33)) πρεπει να συνδεσω το κινητο στον Η/Υ και να ξεκινησω με το TWRP.

 

Δυστυχως οταν συνδεω το κινητο στη USB και τρεχω το TWRP (X800-TWRP-INSTALLER.exe), οπως εκανα οταν αλλαζα τις rom, το TWRP δεν βλεπει το κινητο

 

edit: τωρα καταλαβα οτι πρεπει να κατεβασω τον οδηγο σου. θα τον μελετησω και αν εχω απορια θα επανελθω. Ευχαριστω και παλι

Edited by vor4
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανω hard brick fix? Δεν ειδα κατι αλλο στον οδηγο.

 

Νομιζω δεν ειμαι σε τοσο χαλια κατασταση για να πρεπει να κανω κατι τετοιο. Το τηλεφωνο ανοιγει, κλεινει απλα κολλαει στο INSERT SIM CARD.

 

ασε που αποκλειεται να μπορω να κανω αυτο το hard brick fix

 

Οταν ειπες να δω τον οδηγο, εννοουσες να παω στο λινκ του xda developers για το hard brick?

Link to comment
Share on other sites

Κανε full wipe και την internal και κανε εγκτασταση μια official rom απο την αρχη εχοντας βγαλει την καρτα sim και ενημερωσε.
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

αυτο θελω να κανω αλλα ΔΕΝ εχω καταλαβει πως με δεδομενο οτι

 

1. πατωντας απο τον Η/Υ το twrp δε βλεπω το κινητο

2. δεν ξερω πως να το κανω με τα πληκτρα (power, volume)

 

Επισημαινω οτι το κινητο κολλησε μετα που πηγα να βαλω την 13S mamisia απο την 14S του ιταλου.

Οταν λεω κολλησε εννοω το εξης

1. ετρεξα twrp

2. εκανα wipe (εκτος internal)

3. εκανα Install .

4. Meta to Reboot με εβαλε να διαλεξω γλωσσα (english) πατησα Next που ειναι αναγνωριση καρτας sim και εκει εμεινε γραφοντας INSERT SIM CARD

 

απο κει και περα εκανα επανεκκινησεις, κολλαω ακριβως στο ιδιο σημειο

εκανα power + volume+ ειχε επιλογες clear ή update, θπδατε δε γινεται , clear εκανα, μετα reboot, και παλι τα ιδια (επιλογη γλωσσας και κολλαει στο INSERT SIM CARD, ενω εχω μεσα sim card που στανταρ δουλευει)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Πως γινεται full wipe και στην internal υπο αυτες τις συνθηκες?

Link to comment
Share on other sites

αυτο θελω να κανω αλλα ΔΕΝ εχω καταλαβει πως με δεδομενο οτι

 

1. πατωντας απο τον Η/Υ το twrp δε βλεπω το κινητο

2. δεν ξερω πως να το κανω με τα πληκτρα (power, volume)

 

Επισημαινω οτι το κινητο κολλησε μετα που πηγα να βαλω την 13S mamisia απο την 14S του ιταλου.

Οταν λεω κολλησε εννοω το εξης

1. ετρεξα twrp

2. εκανα wipe (εκτος internal)

3. εκανα Install .

4. Meta to Reboot με εβαλε να διαλεξω γλωσσα (english) πατησα Next που ειναι αναγνωριση καρτας sim και εκει εμεινε γραφοντας INSERT SIM CARD

 

απο κει και περα εκανα επανεκκινησεις, κολλαω ακριβως στο ιδιο σημειο

εκανα power + volume+ ειχε επιλογες clear ή update, θπδατε δε γινεται , clear εκανα, μετα reboot, και παλι τα ιδια (επιλογη γλωσσας και κολλαει στο INSERT SIM CARD, ενω εχω μεσα sim card που στανταρ δουλευει)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Πως γινεται full wipe και στην internal υπο αυτες τις συνθηκες?

 

Eχεις πμ ...................

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μια σελιδα πριν σας λεω οτι ειχα στου αδερφου την Official Κινεζικη και του εκανε καποια Restars στο ακυρο του πεταξε διαφημισεις κλπ,

 

Μπηκα στο Recovery ειχε TWRP για να δω καποια πραγματα να σβησω το παλιο backup και να κανω νεο, αφου ολοκληρωσα πατησα Reboot to system και απο τοτε μπαινει μονο σε Recovery,

 

Πολλες φορες το κινητο το αναγνωριζει στο Universal Serial Bus Controller ως Unknown USB Device εκει δεν δεχεται καποιον Driver χειροκινητα, οποτε το θυμηθει αναγνωριζει την εσωτερικη μνημη και εβαλα μεσα Official Rom 13S την ολοκληρωσε την εγκατασταση παταω Reboot to system και ξανα μπαινει σε Recovery.

 

Εχω δοκιμασει ολα τα Wipes ακομα και Wipe Internal Storage και Format Data, καμια λυση? Εν το μεταξυ δεν μπορω να βρω σε καμια επισημη Rom Recovery.img γιατι δεν υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθω τον οδηγο που βρηκα εδω του Crisbal https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/19375-Letv-Leeco-Le-1-pro-X800-US-CN-version/?postID=238669#post238667

 

και ενημερωνω αν τα καταφερω, πολυ σπαστικα τα Letv δυσκολα θα ξανα προτεινω σε καποιον..

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθω τον οδηγο που βρηκα εδω του Crisbal https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/19375-Letv-Leeco-Le-1-pro-X800-US-CN-version/?postID=238669#post238667

 

και ενημερωνω αν τα καταφερω, πολυ σπαστικα τα Letv δυσκολα θα ξανα προτεινω σε καποιον..

 

Καλησπέρα. Φερτο Περιστέρι αν δεν καταφέρεις τίποτα να το φτιάξουμε. Κατέβασε μόνο μια ρομ CN. Του Γιώργου την 6.12.22 την έχω.. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φερτο Περιστέρι αν δεν καταφέρεις τίποτα να το φτιάξουμε. Κατέβασε μόνο μια ρομ CN. Του Γιώργου την 6.12.22 την έχω.. ;)

 

Crisbal αυτος ο οδηγος που εκανες ειναι μονο για το US η και για το CN? ρωταω γιατι το link για QFIL_X800_HARD_BRICK_FIX δεν δουλευει το εψαξα στο google και βρηκα αυτο http://s7yler.blogspot.gr/2016/06/how-to-unbrick-us-version-of-letv-l1.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Φερτο Περιστέρι αν δεν καταφέρεις τίποτα να το φτιάξουμε. Κατέβασε μόνο μια ρομ CN. Του Γιώργου την 6.12.22 την έχω.. ;)

 

Σε ευχαριστω πολυ που εθελοντικα προσφερεσαι να μου το φτιαξεις, αλλα αν ειναι σωστα τα αρχεια θα την βγαλω την ακρη, αλλιως οντως θα του κανω hard brick..

Link to comment
Share on other sites

Crisbal αυτος ο οδηγος που εκανες ειναι μονο για το US η και για το CN? ρωταω γιατι το link για QFIL_X800_HARD_BRICK_FIX δεν δουλευει το εψαξα στο google και βρηκα αυτο http://s7yler.blogspot.gr/2016/06/how-to-unbrick-us-version-of-letv-l1.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστω πολυ που εθελοντικα προσφερεσαι να μου το φτιαξεις, αλλα αν ειναι σωστα τα αρχεια θα την βγαλω την ακρη, αλλιως οντως θα του κανω hard brick..

 

Ο οδηγός κάνει και για τα δύο.

Μην κάνεις unbrick θέμα σωστού φλασαρισματος είναι. Ότι θες πες μου.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ελυσα το προβλημα μου

Ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρο

απλα δεν ηξερα τι ειναι fastboot και πως δουλευεις με τον πιγκουινο

 

επρεπε πρωτα να μπω στο fastboot (πιγκουινος) και μετα να συνδεσω στο pc και να εκτελεσω το TWRP

 

οποτε

1. μπηκα fastboot (power + volume-)

2. συνεδεσα το κινητο στον Η/Υ

3. εκτελεσα το TWRP 3.0.2

4. εκανα τα σχετικα wipe (χωρις internal storage)

5. Εβαλα την 17S του ιταλου (η οποια νομιζα οτι ηταν η μαμησια αλλα τελοσπαντων)

 

Να επισημανω οτι κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης μου τελειωσε η μπαταρια και το κινητο εσβησε χωρις να το παρω χαμπαρι και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο

Το φορτισα στο ρευμα και μολις ανεβηκε η μπαταρια το ανοιξα

Συνεχισε το boot κανονικα μαλλον απο κει που σταματησε! Ολε

 

Αυτα

ευχαριστω για την ψυχολογικη υποστηριξη και ευχαριστω και το μελος @varajohn για την αμεση αποκριση

Link to comment
Share on other sites

score antutu 10001 thermal idle 23c games max 40c ram 2.8g free open gl 3.2 gpu camera work all work........... {geekbence-4} 4200 multiscore sigle 1400 3dmark 28000 unlimited http://www.mediafire.com/file/45w0xqpuljljy8t/CM14_NOUGAT711_ABM30_03.ian.2016-BT.zip only cn x800 pro and x900 { no lagy} the best rom for x800cn all roms tested cn.............
Link to comment
Share on other sites

score antutu 10001 thermal idle 23c games max 40c ram 2.8g free open gl 3.2 gpu camera work all work........... {geekbence-4} 4200 multiscore sigle 1400 3dmark 28000 unlimited http://www.mediafire.com/file/45w0xqpuljljy8t/CM14_NOUGAT711_ABM30_03.ian.2016-BT.zip only cn x800 pro and x900 { no lagy} the best rom for x800cn all roms tested cn.............

 

Την κατεβασα και δεν ανοιξε στο χ900 με full wipe και twrp 3 . Μηπως θελει καποιο κολπο?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

wants RUNNING 2 days for perfect use ...... format fullwipe instal rom instal super,su

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

root app delete program delete one clock htc and delete calendar htc and whatever else you want ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...