Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ορίστε λοιπόν:

 

 

Oδηγός για clean debranding του HUAWEI Ascend P8 (GRA-L09)

 

Να διευκρινίσω ότι ο οδηγός δεν είναι δικός μου. Εγώ απλά κάνω την μετάφραση και δίνω τα link των απαραίτητων για το debrand αρχείων.

 

Το οδηγός στην Αγγλική του έκδοση βρίσκεται στο λινκ:

http://forum.xda-developers.com/android/development/clean-debranding-p8-gra-l09-t3210658

 

Αυτός είναι ο μόνος τρόπος για καθαρό debranding του HUAWEI P8 με το official firmware της HUAWEI “ L09V100R001C900B170”.

 

1.Download το firmware version L09V100R001C900B170 από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/qkjwx5oilic1ps4/D__documents_Temp_upload_GRA-L09C900B170CUSTC432D001-Europe.rar?dl=0

2.Μέσα στο αρχείο που κατεβάσατε θα βρείτε δύο (2) φακέλους: i) /CUSTOM και ii) /dload

3.Κάντε copy και τους δύο (2) φακέλους μαζί με το αρχείο update.app στον καθένα, στην κάρτα SD.

4.Κάντε Shutdown το κινητό.

5.Πατήστε ταυτόχρονα τα κουμπιά VOL+ / VOL- / POWER μέχρι το κινητό να δονηθεί.

6.Θα ξεκινήσει αυτόματα το update. Αν έχετε ROM κάποιου operator μπορεί να δείτε ένα error message στο τέλος. Μην ανησυχείτε.

7.Ανοίξτε το τηλέφωνο και προχωρήστε σε configuration. Δεν είναι απαραίτητο να δώσετε το Google account σας, ούτε και να συνδεθείτε σε κάποιο WiFi.

8.Ανοίξτε τον file manager του κινητού και μετονομάστε τον φάκελο /dload που περιέχει το update.app (2.91Gb) σε /dload.rom (ή όποιο άλλο όνομα σας αρέσει).

9.Μετονομάστε τον φάκελο /CUSTOM που περιέχει επίσης το update.app, (19Kb) σε /dload

10.Επαναλάβατε τα βήματα 4 έως και 7

11.Ανοίξτε τον file manager του κινητού και μετονομάστε τον φάκελο /dload που περιέχει το update.app (19Kb), σε /CUSTOM

12.Μετονομάστε τον φάκελο /dload.rom (2.91Mb) (ή όπως αλλιώς τον είπατε), σε /dload.

13.Επαναλάβατε ξανά τα βήματα 4 έως και 7.

14.Ανοίξτε τον file manager του κινητού και σβήστε τους 2 φακέλους (/CUSTOM & /dload) από την SD

 

Τέλος! Το branded κινητό έχει γίνει πλέον complete debranding και θα έχει την version B170.

Εφόσον λοιπόν θα έχουν πάει όλα καλά, θα σας ζητήσει να προχωρήσει και σε ΟΤΑ update τις μετέπειτα version που έχουν βγει.

 

Τελειώνοντας αν και δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό σας προτρέπω να κρατήσετε ένα backup τα δεδομένα σας και πριν ξεκινήσετε την διαδικασία του debranding να κάνετε ένα factory reset, καθώς και ένα ακόμη, μετά το τέλος της διαδικασίας του debranding.

 

Credit to @ArtZ senior member xdadevelopers.

Μπράβο! Πολύ θετικό να υπάρχει μια ξεκάθαρη διαδικασία στα Ελληνικά.

 

Μόνο μία παρατήρηση θα ήθελα να κάνω. Όταν η διαδικασία τοποθετηθεί στην αρχή του νήματος, η τελευταία παράγραφος με το backup και τα factory reset να μπει κάπου πιο ψηλά πριν την έναρξη διαδικασίας και να τονηθεί καλά ώστε να η διαδικασία να γίνεται όσο πιο σωστά μπορεί να γίνει χωρίς προβλήματα. Το λέω αυτό γιατί συνήθως αυτό το ένα factory reset που μπορεί να παραλείψουν κάποιοι γιατί δεν το θεωρούν απαραίτητο, μπορεί στη συνέχεια να αποβεί μοιραίο στην καλή λειτουργία της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ θετικό να υπάρχει μια ξεκάθαρη διαδικασία στα Ελληνικά.

 

Μόνο μία παρατήρηση θα ήθελα να κάνω. Όταν η διαδικασία τοποθετηθεί στην αρχή του νήματος, η τελευταία παράγραφος με το backup και τα factory reset να μπει κάπου πιο ψηλά πριν την έναρξη διαδικασίας και να τονηθεί καλά ώστε να η διαδικασία να γίνεται όσο πιο σωστά μπορεί να γίνει χωρίς προβλήματα. Το λέω αυτό γιατί συνήθως αυτό το ένα factory reset που μπορεί να παραλείψουν κάποιοι γιατί δεν το θεωρούν απαραίτητο, μπορεί στη συνέχεια να αποβεί μοιραίο στην καλή λειτουργία της συσκευής.

 

Done!

Παρακαλώ όποια άλλη παρατήρηση έχετε ή αν πιστεύετε οτι πρέπει να συμπληρώσουμε κάτι, γραψτε το να το διορθωσω/προσθέσω ώστε να τον φτιάξουμε όσο το δυνατόν πληρέστερο.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα και εγω παιδια....Απο οτι ειδα δεν βγαζει καποιο παροχο και φοραει B200 λογικα δεν χρειαζεται πειραγμα ετσι; Απο ενημερωση δεν βρισκει καποια....Μπορω να περασω καποια μεσω pc;

Απο glass επειδη διαβασα για του e-shop το Forever και το Nilkin ποιο ειναι καλυτερο; Αν καποιου παιδιου του περισσευει καποιο ας στειλει ενα μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα και εγω παιδια....Απο οτι ειδα δεν βγαζει καποιο παροχο και φοραει B200 λογικα δεν χρειαζεται πειραγμα ετσι; Απο ενημερωση δεν βρισκει καποια....Μπορω να περασω καποια μεσω pc;

Απο glass επειδη διαβασα για του e-shop το Forever και το Nilkin ποιο ειναι καλυτερο; Αν καποιου παιδιου του περισσευει καποιο ας στειλει ενα μηνυμα

 

εισαι κομπλε εσυ δεν χρειαζετε να κανεις καποιο update

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Oδηγός για clean debranding του HUAWEI Ascend P8 (GRA-L09)

 

Ο οδηγός είναι ήδη στο πρώτο post. Για οτιδήποτε άλλο κρίνετε ότι είναι απαραίτητο να προστεθεί εκεί... με ενημερώνετε. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ισχύει οτι το τηλέφωνο έρχεται με κάποιο προστατευτικό οθόνης φορεμένο???

 

Ναι. Ζελατίνα βέβαια, μην περιμένεις κανα tempered glass :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ζελατίνα βέβαια, μην περιμένεις κανα tempered glass :)

 

πόσο δύσκολα βγαίνει??? :p

το παλεύαμε χθες με έναν γνωστο και στο τέλος λέμε αστο μήπως δεν έχει τελικά :p :p :p

Edited by jimsakpt3
Link to comment
Share on other sites

Όχι και ιδιαίτερα δύσκολα. Λίγο νυχάκι θέλει!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Όχι και ιδιαίτερα δύσκολα. Λίγο νυχάκι θέλει!

 

να βάλω μαχαιράκι? γιατί νυχάκι δεν υπάρχει :p

(δεν υπάρχει περίπτωση να μην φοράει ε??? )

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το Poweramp (full) και δεν μπορεί να "κατεβάσει" τα εξώφυλλα των mp3 μου.

Είναι το πρώτο και μοναδικό κινητό που εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

να βάλω μαχαιράκι? γιατί νυχάκι δεν υπάρχει :p

(δεν υπάρχει περίπτωση να μην φοράει ε??? )

 

εχω δει περιπτώσεις που δεν φορούσε αλλά και στης 2 περιπτώσεις είχε ανοιχτή η συσκευη και σφραγιστεί αργοτερα (απο scan memory που είχα κάνει) σε όλες της αλλες περιπτοσεις ειχε απλή ζελατινιτσα που βγαίνει παρα πολυ ευκολα (και χωρίς νυχάκι)

Link to comment
Share on other sites

εχω δει περιπτώσεις που δεν φορούσε αλλά και στης 2 περιπτώσεις είχε ανοιχτή η συσκευη και σφραγιστεί αργοτερα (απο scan memory που είχα κάνει) σε όλες της αλλες περιπτοσεις ειχε απλή ζελατινιτσα που βγαίνει παρα πολυ ευκολα (και χωρίς νυχάκι)

 

με προβληματιζεις τωρα.... γιατί έτσι εύκολα δεν βγαίνει...

ήταν σφραγισμένο, αγορασμένο από τη wind. υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβεις αν φοράει ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, ημαρτον! Τι μαχαίρια λέτε! Λίγο με το νύχι να τη συκωσεις στην γωνία και βγήκε! Μην βαζετε μαχαίρια. Και στο φως να το δείτε θα καταλαβετε αν φοράει ζελατίνα. Θα φαίνεται ξεκάθαρα στα τελειώματα στις άκρες της οθόνης και γύρω στο ακουστικό.!

 

Τώρα εγώ ξέρω οτι απο το εργοστάσιο έρχεται στάνταρ με ζελατίνα. Δεν έχω ακούσει καινούργιο του κουτιού να μην έχει. Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει το δικο σου. Εκτός βέβαια αν είναι δεύτερο χέρι και ο προηγούμενος το αφαίρεσε για κάποιο λόγο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ενδιαφερομαι για την αγορα του, απο αυτα που καταλαβαινω ειναι λαχειο η αγορα απο σκρουτζομαγαζα ε; παιζει δυνατα να πετυχουμε branded δηλαδη...
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, ημαρτον! Τι μαχαίρια λέτε! Λίγο με το νύχι να τη συκωσεις στην γωνία και βγήκε! Μην βαζετε μαχαίρια. Και στο φως να το δείτε θα καταλαβετε αν φοράει ζελατίνα. Θα φαίνεται ξεκάθαρα στα τελειώματα στις άκρες της οθόνης και γύρω στο ακουστικό.!

 

Τώρα εγώ ξέρω οτι απο το εργοστάσιο έρχεται στάνταρ με ζελατίνα. Δεν έχω ακούσει καινούργιο του κουτιού να μην έχει. Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει το δικο σου. Εκτός βέβαια αν είναι δεύτερο χέρι και ο προηγούμενος το αφαίρεσε για κάποιο λόγο.

 

Εντάξει παιδιά, το κατάφερε γυναίκα με νύχια! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμ, ειδες? Γι' αυτό είπα λίγο μανικιουρ! :p

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εμ, ειδες? Γι' αυτό είπα λίγο μανικιουρ! :p

 

σήμερα πέρασα 3 glassses σε 3 p8 του φώναζα μην με πλησιάζετε αν πέσει μια σκόνη θα το κλάψετε :lol: ευτιχος και τα 3 έκατσαν (πάντα τρέμω όταν περνάω σε αυτό το κινητό glass γιατί μια μ...α να κάνεις πάει φούσκα για πάντα)

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πέρασα 3 glassses σε 3 p8 του φώναζα μην με πλησιάζετε αν πέσει μια σκόνη θα το κλάψετε :lol: ευτιχος και τα 3 έκατσαν (πάντα τρέμω όταν περνάω σε αυτό το κινητό glass γιατί μια μ...α να κάνεις πάει φούσκα για πάντα)

 

Καλησπερα.

Τι εννοεις με αυτο που λες (πάει φούσκα για πάντα)...?

Θα παθει κατι η οθονη του κινητου?

Δηλαδη αν καποιος δεν το βαλει καλα, δεν μπορει να το αφαιρεση και να βαλει καποιο αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Τι εννοεις με αυτο που λες (πάει φούσκα για πάντα)...?

Θα παθει κατι η οθονη του κινητου?

Δηλαδη αν καποιος δεν το βαλει καλα, δεν μπορει να το αφαιρεση και να βαλει καποιο αλλο ?

Όχι απλα αχριστευεται το γυαλί, έτσι μπορείς να κάτσεις να χαλάσεις καμία 10 και να μην βάλεις ειδικά στο p8 αν δεν βάλεις καλά ούτε να το σηκώσεις μπορείς ούτε σκόνη να βγάλεις τπτ μα τπτ αν δεν μπει τέλεια με την μια αυτό ήταν

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλα αχριστευεται το γυαλί, έτσι μπορείς να κάτσεις να χαλάσεις καμία 10 και να μην βάλεις ειδικά στο p8 αν δεν βάλεις καλά ούτε να το σηκώσεις μπορείς ούτε σκόνη να βγάλεις τπτ μα τπτ αν δεν μπει τέλεια με την μια αυτό ήταν

 

Αφου λοιπον ειναι τοσο επικικδυνο στο αν δεν μπει σωστα, οπως αναφερεις (και μπραβο σου για την ενημερωση σε ολους μας), νομιζω πως αν τελικα παρουμε μια δερματινη θηκη που καλυπτει ολο το κινητο δεν θα εχουμε καποιο προβλημα...!!! Ετσι δεν ειναι ?

Την παρακατω θηκη εννοω...!!!!

http://www.mythiki.gr/thikes/huawei/huawei-ascend-p8/p8-smart-case-black-detail.html

Τι γνωμη εχεις γι αυτην ?

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πέρασα 3 glassses σε 3 p8 του φώναζα μην με πλησιάζετε αν πέσει μια σκόνη θα το κλάψετε :lol: ευτιχος και τα 3 έκατσαν (πάντα τρέμω όταν περνάω σε αυτό το κινητό glass γιατί μια μ...α να κάνεις πάει φούσκα για πάντα)

 

Ωχ, Παναγία μου! Φόβος και τρόμος!! :lol:

Κάποιος, κάπου, κάποτε, μου είχε πει για ένα κόλπο με πλαστική σακούλα από σουπερ μαρκετ κάτω από το τηλέφωνο, την στιγμή που περνάς το γυαλί. Καλά και ντε, ο στατικός ηλεκτρισμός της σακούλας τραβάει τις τριχούλες της σκόνης και δεν κάθονται στην οθόνη.

Δεν ξέρω αν δουλεύει. Σαν ιδέα βέβαια καλή ακούγεται! :rolleyes:

 

Έχω εγκαταστήσει το Poweramp (full) και δεν μπορεί να "κατεβάσει" τα εξώφυλλα των mp3 μου.

Είναι το πρώτο και μοναδικό κινητό που εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα.

Καμία ιδέα;

 

Αν και δεν την ξέρω την εφαρμογή (φαντάζομαι το κατεβάζει από το internet), access του έχεις δώσει?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...