Jump to content

myphone Poll: Πάσχα ή Χριστούγεννα;


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η αγαπημένη σας γιορτή;  

359 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η αγαπημένη σας γιορτή;

    • Πάσχα
      105
    • Χριστούγεννα
      219
    • Άλλη γιορτή / οι χωρισμενοι δεν γιορταζουνε ποτέ
      35


Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι τέτοια polls Μου θυμίζουν κάτι ερωτήσεις που μας κάνανε όταν ήμασταν μικρά τυπου "τι σου αρέσει πιο πολύ παιδακι? Το βουνό η η.θαλασσα? Ποιόν αγαπάς πιο πολύ την μαμα Η τον μπαμπα?" :D

Στο θέμα μας όμως! Εγώ προτιμώ το πασχα !!!!! Έτσι χωρίς ιδιαίτερο λόγο!!!

Μάλλον επειδή πέφτει άνοιξη κ είναι πιο εύκολο να κάνεις τις διακοπές σου άνετα κ χωρίς κρύο κ βροχές (εκτός από φέτος που έχουμε και χιονια)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θρησκευτικά για εμάς τους ορθόδοξους το Πάσχα είναι πιο σημαντική γιορτή. Αντίθετα για τους καθολικούς η πιο σημαντική γιορτή είναι τα Χριστούγεννα.

Για μένα, αν και ορθόδοξος, προτιμώ τα Χριστούγεννα.:lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παρότι άθεος το Πάσχα πάντα μου γεννούσε μια φόρτιση λόγω του έντονου μυστηριακού χαρακτήρα του που έχει να κάνει με τις βαθιές ριζωμένες παραδόσεις των παππούδων μας ενώ τα Χριστούγεννα έχουν κατεξεφτιλιστεί πλέον σε καταναλωτική χαζοχαρουμενιά. Αλλά ένας προσωπικός λόγος είναι πως το αριστούργημα της θρησκευτικής μουσικής είναι τα Πάθη κατά Ματθαίον του Μπαχ ενώ ο Μεσσίας του Χέντελ είναι τέρμα επιτομή της (ξανά) χαζοχαρουμενιάς.
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο γιορτες ειναι πολυ ομορφες, η καθεμια για διαφορετικους λογους.

Απο την μια τα Χριστουγεννα, που γιορταζουμε την γεννηση του Χριστου, και την εναρξη της νεας χρονιάς. Συνηθως γιορταζουμε πιο συνθετα και λαμπερά, με δεντρα, φωτακια, ρεβεγιον κτλ.

Απο την αλλη το Πασχα, με κλιμα πιο κατανυκτικο, την μεγαλη εβδομαδα, αλλα και αισιοδοξο ταυτοχρονα, με την Ανάσταση, και την ανοιξη τριγυρω.. Συνηθως γιορταζουμε πολυ διαφορετικα, με πιο απλα αλλά παραδοσιακα χρωματα, περισσοτερη επαφη με την φυση/υπαιθρο κτλ.

Και οι δυο γιορτες διαφορετικες, με αλλα μηνυματα και αλλο κλιμα. Ομως και οι δυο πολυ ομορφες.

Να ειστε ολοι καλα και να περασετε υπεροχα. Υγεια και φωτιση για ολους. Μακαρι να γινουμε ολοι λιγο καλυτεροι ανθρωποι.

Χρονια πολλα, καλη Ανασταση!

Edited by maximillian
Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα baby!

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πασχα, τα Χριστουγεννα τα βρισκω μελαγχολικα...

Βεβαια αν μου ξαναπεσει κινητο το Πασχα και πληρωνω οθονες μπορει και να αλλαξω γνωμη!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ Χριστούγεννα.

Εχουν μια μαγεία διάχυτη στην ατμόσφαιρα που μου ξυπνάει πάντα ομορφες παιδικές αναμνήσεις! Ειδικά όταν κάνω βόλτα στα μαγαζιά για δώρα! Τα πάντα είναι στολισμένα και είναι ίσως οι μόνες μέρες που η πόλη είναι μια κούκλα!! Για να μην πω και για το last christmas από wham που παίζει παντού! :p

 

Το πάσχα το βρίσκω λιγάκι κιτσαριό σαν γιορτή! Αρνιά, σούβλες, τσάμικα, γοριλοζεϊμπέκικα και αφορμή για μάσα ατελειώτη! Not my style... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 εχουν την δικη τους χαρη. Απλα το ενα ειναι αποκλειστικα χαρμοσυνη γιορτη ενω η αλλη πρωτα πενθιμη και επειτα χαρμοσυνη. Αλλα Χριστουγεννα θα ελεγα λογω του κλειματος που υπαρχει :)

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Πάσχα για τον καιρό και όλα τα θετικά που γράψατε αλλά και γιατί νοιώθω οτι είναι πιο οικογενειακή γιορτή γύρω από την σούβλα κτλ.
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Κανενα. Δεν γουσταρω τις γιορτες... Εθιμα, παραδοσεις κλπ Ελληνικα.... Σε λαθος χωρα γεννηθηκα.....
Link to comment
Share on other sites

Εχω ψυφησει πασχα αλλα προτιμω και τα χριστουγεννα :)

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΣΧΑ δαγκωτο γιατι αρνι,κοκορετσι,μαγειριτσα,ανοιξη....και επειδη αργω να στειλω ευχες σημερα θα πρωτοτυπησω ευχομενος καλα..χριστουγεννα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα είναι πλέον λίγο απρόσωπα. Βασικά κάνεις δεν τα γιορτάζει. Πιο πολύ ασχολούνται με την πρωτοχρονιά παρά με τα Χριστούγεννα που έρχονται και φεύγουν χωρίς να αγγίξουν.

Ψηφίζω Πάσχα γιατί είναι η κατεξοχήν γιορτή που σε φέρνει πίσω στο χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα στην πόλη και Πάσχα στο χωριό, λέει μία σοφή ρήση. Η κάθε γιορτή έχει τη δική της μοναδική χάρη, αλλά, κατ' εμέ, από Χριστιανικής άποψης, το Πάσχα έχει το κάτι παραπάνω σε σχέση με τα Χριστούγεννα. Μου «βγάζει» μία θρησκευτική κατάνυξη μοναδική. Δεν θέλω να το παίξω και εγώ θρησκευόμενος, ή θρησκόληπτος, αλλά ενώ τα Χριστούγεννα η όλη διαδικασία αφορά μία ημέρα, την ημέρα των Χριστουγέννων, που είναι βέβαια σημαντική μιας και γεννήθηκε ο Χριστός, το Πάσχα λόγω της Μεγάλης Εβδομάδας και της όλης κατανυκτικής αυτής «διαδρομής» μέχρι την Κυριακή, ή μαλλον το Μ. Σάββατο το βράδυ δημιουργεί μια ξεχωριστή ατμόσφαιρα. Άσε που αρνί στη σούβλα, ή τη μαγειρίτσα δεν τα τρως κάθε μέρα, ή ή τουλάχιστον όχι τόσο συχνά όσο θα ψήσεις μπριζόλες, ή έστω παραδοσιακή γαλοπούλα που μπορείς να τα φριάξεις και άλλη ημέρα. Και επειδή κούρασα με την πολυλογία μου, εύχομαι καλή Ανάσταση και με το μαλακό το βράδυ η μαγειρίτσα :)...Έρχομαι (με φονάζουν για να βοηθήσω στο ράψιμο του αρνιού:blink:)

 

Βέβαια, τα Χριστούγεννα μπορείς να πάρεις πιο εύκολα ένα κινητό, ή tablet μιας και το δώρο είναι ολόκληρο (εάν το πάρεις βέβαια και εάν δεν σου το πάρει η εφορία:mad:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλή Επιτυχία !

 

Τί άκυρο ειναι αυτό;

Η πολυήμερη νηστεία προκαλεί παρενέργειες:) (εννοείται αστειεύομαι)

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 γιορτές είναι υπέροχες στην πανέμορφη Ελλάδα μας , αρκεί να είσαι με αγαπημένα σου πρόσωπα και με φίλους και όχι μόνος σου ή να έχεις κατάθλιψη π.χ. ...............

 

Ψήφισα τα Χριστούγεννα , γιατί μου αρέσουν ελάχιστααααααααααα παραπάνω από το Πάσχα .

 

Καλή Ανάσταση και καλό και ευτυχισμένο Πάσχα του 2015 να έχετε όλοι , εύχομαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...