Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έγινε φίλε μου.το σκέφτηκα ότι κάτι τέτοιο παίζει αλλά ήθελα να σιγουρευτώ.Δυστυχώς το vickmall που κάνει παράδοση σε μια μερα Ελλάδα με πιο ακριβή τιμη δεν έχει αλλα κομμάτια.

 

Ρώτα μια πότε θα ξαναφέρουν,μιας και το ζητάνε αρκετοί τελευταία το συγκεκριμένο σίγουρα κάτι θα κάνουν.

Αλλιώς υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το vickmall έβγαλε πριν κάτι μέρες μια διαφήμιση για το κινητό που λέει rooted with clean ROM. Τι εννοεί με αυτό? Θα είναι διορθωμενα τα προβλήματα που αναφέρθηκαν στις προηγούμενες σελίδες? Περιμένω να γράψει κάποιος που θα το έχει παραγγείλει έτσι (όταν αρχίσουν οι παραλαβες).

Και κάτι ακόμα. Αν το παραγγείλω με από eu warehouse έρχεται με άλλη ROM? Εκεί ξέρουμε αν υπάρχουν θέματα η όχι? Ή είναι ακριβώς τα ίδια είτε το πάρουμε από Κίνα είτε από eu?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ας πούμε οτι έχω την stock rom.

Θα κάνω μερικές ερωτήσεις...

- Μπορώ να εγκαταστήσω gapps χωρις να κανω root?

- Μπορώ να χρησιμοποιήσω προγράμματα όπως το morelocale (δίνοντας permissions απο developer mode κτλ) για μια σχεδον πληρη μετάφραση στα ελληνικά?

 

Και τέλος η σημαντικότερη ερώτηση: Οταν κάνω ΟΤΑ update θα διατηρούνται τα gapps και η μετάφραση με τα permissions απο morelocale?

 

Αν ναι, τοτε ενδεχομένως θα μπορούμε να έχουμε stock rom με ΟΤΑ update και ταυτόχρονα gapps και ελληνικά (εννοείται με εναν διαφορετικό dialer και πληκτρολόγιο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αποφευγω απλα δεν ξερω πως να το κανω για το συγκεκριμενο κινητο. Ειμαι φαν του ρουτ.

 

...εφόσον δε γνωρίζεις να φλασάρεις SuperSU μέσω custom recovery, θα σου πρότεινα για απλούστερα μέσω υπολογιστή και iRoot ή ανάλογο.

 

Λοιπόν, ας πούμε οτι έχω την stock rom.

Θα κάνω μερικές ερωτήσεις...

- Μπορώ να εγκαταστήσω gapps χωρις να κανω root?

- Μπορώ να χρησιμοποιήσω προγράμματα όπως το morelocale (δίνοντας permissions απο developer mode κτλ) για μια σχεδον πληρη μετάφραση στα ελληνικά?

 

Και τέλος η σημαντικότερη ερώτηση: Οταν κάνω ΟΤΑ update θα διατηρούνται τα gapps και η μετάφραση με τα permissions απο morelocale?

 

Αν ναι, τοτε ενδεχομένως θα μπορούμε να έχουμε stock rom με ΟΤΑ update και ταυτόχρονα gapps και ελληνικά (εννοείται με εναν διαφορετικό dialer και πληκτρολόγιο)

 

...μπορείς να βάλεις gapps γενικά μέσω custom recovery. Δεν απαιτείται root. Ωστόσο αν δεν λανθάνω, όπως και στο παρόμοιο A936 Note, τα gapps είναι προεγκατεστημένα τουλάχιστον σε επίπεδο Playstore/Play Services.

Φυσικά και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις more locale εφόσον υποστηρίζεται σε Lollipop (νομίζω το συγκεκριμένο όχι για την ώρα αλλά υπάρχουν ανάλογα). Για τη σχεδόν πλήρη μετάφραση (ή καν ικανοποιητική) διατηρώ προσωπικά αμφιβολίες. Το ΟΤΑ Update λογικά θα διατηρεί ή/και εμπεριέχει τα gapps αλλά πιθανόν να χρειάζεται επανενεργοποίηση του more locale η ανάλογου.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα να το κάνω ΄σημερα Πάλεψα πάνω απο δυο ώρες και με το vickmall στο τσατ αλλά τ'ιποτα. Τί και να έβαλα τιν ορίγιναλ ρομ που μου ΄δωσανε να καταβάσω τι ί και να κατέβασα πάλι τους οδηγους.Άδικως κόπος. Μου πρότειναν να το στείλω πίσω στην Κίνα να το φτιάξουν εκείνοι
Link to comment
Share on other sites

...εφόσον δε γνωρίζεις να φλασάρεις SuperSU μέσω custom recovery, θα σου πρότεινα για απλούστερα μέσω υπολογιστή και iRoot ή ανάλογο.

 

 

 

...μπορείς να βάλεις gapps γενικά μέσω custom recovery. Δεν απαιτείται root. Ωστόσο αν δεν λανθάνω, όπως και στο παρόμοιο A936 Note, τα gapps είναι προεγκατεστημένα τουλάχιστον σε επίπεδο Playstore/Play Services.

Φυσικά και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις more locale εφόσον υποστηρίζεται σε Lollipop (νομίζω το συγκεκριμένο όχι για την ώρα αλλά υπάρχουν ανάλογα). Για τη σχεδόν πλήρη μετάφραση (ή καν ικανοποιητική) διατηρώ προσωπικά αμφιβολίες. Το ΟΤΑ Update λογικά θα διατηρεί ή/και εμπεριέχει τα gapps αλλά πιθανόν να χρειάζεται επανενεργοποίηση του more locale η ανάλογου.

 

Περιμένω να μου έρθει λογικα αυτή την εβδομάδα με sg post.

Αν έχει πολλα bugs τοτε θα κατεβάσω την τελευταία επίσημη ROM και θα κάνω τα παραπάνω.

Ελπίζω μόνο να μην ειναι πολύ ενοχλητικές οι διαφημίσεις...

 

Τέλος και όσον αφορα την επίσημη ROM, μόλις μπήκα στο σαιτ της Lenovo και είδα τα bands που υποστηρίζει.

Αν κατάλαβα καλα, υποστηρίζει επισήμως LTE TDD 41 και 38. Μήπως τα μαγαζιά που το πωλούν ενεργοποιούν τις FDD? οπότε αν βάλουμε την επίσημη ROM πρέπει να το προσέξουμε...

 

Αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιαα παιδιαα.ευχαριστω παρα πολυ..!! Μηπως υπαρχει καποιος που ν το εχει παρει απο vickmall και του το εστειλαν Κρητη ν μου πει ποσες μερες περιπου εκανε ν ερθει..;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 1 βδομάδα. Εξαιρετικό value for money, με μια προϋπόθεση...Δεν απευθύνεται σε normal user. Μου πήρε 3 μέρες να το εξευρωπαΐσω! Το πήρα από την Ευρωπαϊκή αποθήκη του Vickmall, μου ήρθε σε 2 μέρες, γεμάτο από κινεζοεφαρμογές και ενοχλητικές διαφημίσεις, που εμφανίζονταν σε ανύποπτες στιγμές, σου ζητούσαν να εγκαταστήσεις άλλες εφαρμογές κ.ο.κ... To vickmall έχει εξαιρετικό support και μιας και είμαι της δουλειάς, κατάφερα να το rootάρω, να πετάξω έξω όλα τα κινέζικα και να έχω πλέον ένα 100% ευρωπαϊκό τηλέφωνο, που βάζει άνετα κάτω πολλά τηλέφωνα των 400 ευρώ! Το 4g λειτουργεί κανονικά, η κάμερα άψογη, κολλήματα 0, γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Το συμπέρασμα λοιπόν κατά τη γνώμη μου, είναι ότι τη δεδομένη χρονική στιγμή (στο μέλλον σίγουρα τα πράγματα θα έχουν πάρει το δρόμο τους), το τηλέφωνο απευθύνεται σε ανθρώπους που έχουν κάποιες τεχνολογικές δυνατότητες, μεγαλύτερες από το μέσο χρήστη...Οι υπόλοιποι, καλό θα ήταν να περιμένουν, αλλιώς θα απογοητευθούν και θα γεμίζουν το παρόν forum με αρνητικά σχόλια, που για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, θα είναι άδικα.
www.TechDoctorOnline.com
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μου έρθει λογικα αυτή την εβδομάδα με sg post.

Αν έχει πολλα bugs τοτε θα κατεβάσω την τελευταία επίσημη ROM και θα κάνω τα παραπάνω.

Ελπίζω μόνο να μην ειναι πολύ ενοχλητικές οι διαφημίσεις...

 

Τέλος και όσον αφορα την επίσημη ROM, μόλις μπήκα στο σαιτ της Lenovo και είδα τα bands που υποστηρίζει.

Αν κατάλαβα καλα, υποστηρίζει επισήμως LTE TDD 41 και 38. Μήπως τα μαγαζιά που το πωλούν ενεργοποιούν τις FDD? οπότε αν βάλουμε την επίσημη ROM πρέπει να το προσέξουμε...

 

Αυτα!!

 

...μη μπερδεύεσαι, οι συχνότητες που μας αφορούν είναι οι FDD-LTE 1800/2100/2600MHz και τις υποστηρίζει, δεν κάνουν κάτι οι πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και απο θεμα ρουτατισματος vickmall ; ευχαριστω!!

Το vickmall έβγαλε πριν κάτι μέρες μια διαφήμιση για το κινητό που λέει rooted with clean ROM. Τι εννοεί με αυτό? Θα είναι διορθωμενα τα προβλήματα που αναφέρθηκαν στις προηγούμενες σελίδες?

Παιδια χ8ες μιλησε φιλος μου με vickmall και τους ειπαν οτι ειναι λαθος το root που γραφουν στο site και δεν το κανουν!:X

Το εχω ξαναγραψει οτι στο θεμα root το vickmall τo φοβαμαι.

 

Έχω το κινητό 1 βδομάδα. Εξαιρετικό value for money,

Φιλε εχεις προβλημα με την αναγνωριση κλησεεων σε κλησεις αλλα και στα μηνυματα?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους κατόχους Κ3 Note,

αφου έχω επενδύση κανά 5ώρο μπροστά στην οθόνη θέλω να ρωτήσω τι θα μου προτείνατε με τα σημερινά δεδομένα.

Βρίσκομαι μεταξύ Χ2 και Κ3 Note. Πρός το παρών είμαι κάτοχος Κ910 που θα το πάρει το έτερο ήμιση.

Ευχαριστώ.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 1 βδομάδα. Εξαιρετικό value for money, με μια προϋπόθεση...Δεν απευθύνεται σε normal user. Μου πήρε 3 μέρες να το εξευρωπαΐσω! Το πήρα από την Ευρωπαϊκή αποθήκη του Vickmall, μου ήρθε σε 2 μέρες, γεμάτο από κινεζοεφαρμογές και ενοχλητικές διαφημίσεις, που εμφανίζονταν σε ανύποπτες στιγμές, σου ζητούσαν να εγκαταστήσεις άλλες εφαρμογές κ.ο.κ... To vickmall έχει εξαιρετικό support και μιας και είμαι της δουλειάς, κατάφερα να το rootάρω, να πετάξω έξω όλα τα κινέζικα και να έχω πλέον ένα 100% ευρωπαϊκό τηλέφωνο, που βάζει άνετα κάτω πολλά τηλέφωνα των 400 ευρώ! Το 4g λειτουργεί κανονικά, η κάμερα άψογη, κολλήματα 0, γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Το συμπέρασμα λοιπόν κατά τη γνώμη μου, είναι ότι τη δεδομένη χρονική στιγμή (στο μέλλον σίγουρα τα πράγματα θα έχουν πάρει το δρόμο τους), το τηλέφωνο απευθύνεται σε ανθρώπους που έχουν κάποιες τεχνολογικές δυνατότητες, μεγαλύτερες από το μέσο χρήστη...Οι υπόλοιποι, καλό θα ήταν να περιμένουν, αλλιώς θα απογοητευθούν και θα γεμίζουν το παρόν forum με αρνητικά σχόλια, που για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, θα είναι άδικα.

Αν μας έφτιαχνες ένα αναλυτικό οδηγό πως να το Rootάρουμε, φίλε, μέχρι να έρθει και το δικό μας (ή για όσους το έχουν και είναι πελαγωμένοι) θα σε κάναμε λαϊκό ήρωα εδώ μέσα!

Τι καλά, οι MTK6592 Rootάτονταν με το Framaroot, χωρίς την χρήση υπολογιστή και πολύπλοκων μεθόδων!

Link to comment
Share on other sites

Λέω να δοκιμάσω τις οδηγίες όπως αναφέρονται σε αυτό το post μέσα στο forum.

Τελικα δοκιμασες να περασεις την ρομ των Ρωσων ?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Γράφει 4G στο σήμα τώρα που το ενεργοποίησα.

 

Πως το ενεργοποιησες? Εγω πηρα τηλ στην cosmote και το ανοιξα απο τις ρυθμισεις. Παρ ολα αυτα δεν πιανω ενω οι φιλοι μου πιανουν :/

Btw ποιος ειναι ο κωδικος για το hidden menu?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χ8ες μιλησε φιλος μου με vickmall και τους ειπαν οτι ειναι λαθος το root που γραφουν στο site και δεν το κανουν!:X

Το εχω ξαναγραψει οτι στο θεμα root το vickmall τo φοβαμαι.

 

 

Φιλε εχεις προβλημα με την αναγνωριση κλησεεων σε κλησεις αλλα και στα μηνυματα?

 

Κανένα (και έχω Cosmote). Μου κάνει εντύπωση που διάβασα ότι υπάρχει θέμα με Cosmote. Στα μηνύματα και στις κλήσεις, η αναγνώριση εμφανίζεται κανονικά. Έχω βάλει τη ρύθμιση για τα 7 Digits και τα τηλέφωνα είναι όλα γραμμένα με +30 μπροστά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν μας έφτιαχνες ένα αναλυτικό οδηγό πως να το Rootάρουμε, φίλε, μέχρι να έρθει και το δικό μας (ή για όσους το έχουν και είναι πελαγωμένοι) θα σε κάναμε λαϊκό ήρωα εδώ μέσα!

Τι καλά, οι MTK6592 Rootάτονταν με το Framaroot, χωρίς την χρήση υπολογιστή και πολύπλοκων μεθόδων!

 

Μα ήδη υπάρχει οδηγός εδώ μέσα, δεν έκανα κάτι διαφορετικό. Επίσης μπορείς να δείς ένα ρώσο να το κάνει

.
www.TechDoctorOnline.com
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκιμασες να περασεις την ρομ των Ρωσων ?

 

Καλή μέρα όχι δεν δοκίμασα τπτ ακόμα δεν πρόλαβα καθόλου και αφου εφτιαξα luncher κλπ ειπα να περιμένω να βγούν και άλλες εκδόσεις..

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε λίγο ακόμα η τιμή του! Σε προσφορά για 7 ημέρες από το to2c αυτή τη φορά με όλα τα γνωστά δωράκια που έδινε και το vickmall στα 165,99$ ενώ και το minideal έριξε τη τιμή στα 169,99$!

http://www.to2c.com/lenovo-k3-note-2g-ram-16g-rom.html

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Κανένα (και έχω Cosmote). Μου κάνει εντύπωση που διάβασα ότι υπάρχει θέμα με Cosmote. Στα μηνύματα και στις κλήσεις, η αναγνώριση εμφανίζεται κανονικά. Έχω βάλει τη ρύθμιση για τα 7 Digits και τα τηλέφωνα είναι όλα γραμμένα με +30 μπροστά....

Την 1511 εχεις? Δηλαδη ολα οκ γενικα με το κινητο, δεν σου εχει κανει κατι κουλο? Την μπαταρια την θεωρεις καλη?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στην παρέας σας!Πήρα από το to2c δύο κινητά LENOVO,ένα Κ3 ΝΟΤΕ για εμένα και ένα Α806 για την γυναίκα μου!!Επειδή δεν τα έχω παραλάβει ακόμα και δεν γνωρίζω τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω και έχω ψιλοπήξει με αυτά που διαβάζω!!!Είμαι τέρμα άσχετος!!:lol:Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τα προβλήματα που αντιμετώπισε και στα δύο κινητά και τρόπους λύσης αυτών!!Ακόμα και κάποιον ή κάποιο μαγαζί που μπορώ να πάω να μου τα λύσει εντός Αθήνας!!

 

 

Μπορώ να σε βοηθήσω εγώ φίλε μου δες στα μηνύματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Την 1511 εχεις? Δηλαδη ολα οκ γενικα με το κινητο, δεν σου εχει κανει κατι κουλο? Την μπαταρια την θεωρεις καλη?

 

Ναί, την 1511. Ως τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλα μια χαρά. Το προηγούμενο τηλέφωνό μου ήταν ένα Samsung Galaxy Ace 2. Η μπαταρία του Lenovo είναι αρκετά καλύτερη.

www.TechDoctorOnline.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του Κ3 NOTE!!

Είμαι νέος στο Forum και μπήκα ιδικά γι'αυτό το threat.

Έχω διαβάσει όλα τα Post και έχω μια απορία, αν το παραγγείλω με την official ROM και το δουλεύω μόνο στα Αγγλικά

(όπως και όλα μου τα κινητά μέχρι τώρα) θα έχω πάλι τα προβλήματα με τις κινεζο-εφαρμογές ή ακόμα και ασυμβατότητα με κάποια

launcher; (όπως γράφτηκε πιο πριν)

Απ'οτι κατάλαβα αυτά είναι "θεματάκια" τις ΜΗ official multi-language ROM του Vickmall.

Tι λέτε εσείς που το έχετε ήδη; Το έχει κάνεις με Official ROM να μας πει διάφορες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...