Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι κουφό είναι πάλι αυτό? Κατά λάθος έσβησα τους stock ήχους των alarms και ο papabill μου ανέβασε τους ήχους από το δικό του κινητό και τους ξαναπέρασα στο δικό μου. Ίδια κινητά, ίδιες ρομ. Έβαλα τους ήχους των alarms αυτούσιους στο φάκελο στο system/media/audio/alarms και όταν ανοίγω το ξυπνητήρι μου εμφανίζει να επιλέξω μόνο σε 5-6 από τους συνολικά 14 ήχους που έχει ο φάκελος. Ενώ πρώτα (πριν τους σβήσω) τους έβλεπε όλους. Έκανα ρεστάρτ και μου εμφανίζει πάλι λιγότερους (7-8 αυτή τη φορά) διαφορετικούς από τους 5-6 πριν. Με επόμενο ρεσταρτ δεν άλλαξε κάτι. Τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια ερώτηση από τον άσχετο… αυτά τα δύο έχουν καμιά διαφορά;;;

LENOVO K3 NOTE/K50-T5

Lenovo K3 NOTE Teana Angelic Voice

 

βλέπω ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ίδια και το ένα δίνει στο antutu 36000 και στο άλλο 46000 ταχύτητα + η διαφορά τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Τι κουφό είναι πάλι αυτό? Κατά λάθος έσβησα τους stock ήχους των alarms και ο papabill μου ανέβασε τους ήχους από το δικό του κινητό και τους ξαναπέρασα στο δικό μου. Ίδια κινητά, ίδιες ρομ. Έβαλα τους ήχους των alarms αυτούσιους στο φάκελο στο system/media/audio/alarms και όταν ανοίγω το ξυπνητήρι μου εμφανίζει να επιλέξω μόνο σε 5-6 από τους συνολικά 14 ήχους που έχει ο φάκελος. Ενώ πρώτα (πριν τους σβήσω) τους έβλεπε όλους. Έκανα ρεστάρτ και μου εμφανίζει πάλι λιγότερους (7-8 αυτή τη φορά) διαφορετικούς από τους 5-6 πριν. Με επόμενο ρεσταρτ δεν άλλαξε κάτι. Τι γίνεται?

Μήπως να κανείς fix permissions από το recovery? Προσοχή όχι τα linux

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μια ερώτηση από τον άσχετο… αυτά τα δύο έχουν καμιά διαφορά;;;

LENOVO K3 NOTE/K50-T5

Lenovo K3 NOTE Teana Angelic Voice

 

βλέπω ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ίδια και το ένα δίνει στο antutu 36000 και στο άλλο 46000 ταχύτητα + η διαφορά τιμής.

Ίδια είναι, απλά το teana έχει εξωτερικό κεραμικό ηχείο στο καπάκι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ με τίποτα να κάνω το light flow να δουλέψει στην carbon. Τo led δεν ανάβει όταν πατάω τεστ ή σε πραγματικές συνθήκες. Θέλει καμιά ρύθμιση;

 

Αν ψάξεις σε παλαιότερα post θα δεις ότι υπάρχει βίντεο που δείχνει πως γίνεται... Δυστηχως δεν μπορώ να βρω τώρα από το κιν που ακριβώς είναι αλλά αν θες δες τις δημοσιεύσεις μου και θα το βρεις ή κανε μια αναζήτηση light flow στο thread...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... Έχω το κινητό στην κατοχή μου περίπου 2 εβδομάδες και μπορώ να πώ ότι είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος....

Το πήρα από ελληνικό κατάστημα στα 230euro με τα μεταφορικά (το ξέρω ότι είναι ακριβά σε σχέση με vickmall).

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να αλλάξω rom γιατί αυτή που φορούσε ήταν με τα κινέζικα app (διαφημίσεις κινεζικες και κινέζικα στον τηλ καταλογο).

Του έβαλα την s121 row και μπορώ να πω (χωρίς να έχω δει άλλες) ότι είναι αρκετά καλή.... Έχω παρατηρίσει λίγο lag που και που αλλά δεν είναι και τόσο ενοχλητικό (για μένα προσωπικά).

Αυτά οσο αφορά της εντυπώσεις μου από το κινητό.....

Τωρα θα ήθελά να μοιραστώ κάτι μαζί σας...... (χωρις να θέλω να κανω διαφήμιση φυσικά) Το e-shop αυτή την εβδομάδα έχει σε προσφορά κάρτα μνήμης της Samsung στα 64gb.... Την αγόρασα και την έβαλα στο κινητό με επιφύλαξη για το αν θα την διαβάσει ή όχι......

Μια χαρά την διαβάζει!!!! Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει άλλος να βάλει μεγαλύτερη κάρτα από 32gb πάντως την συγκεκριμένη την διαβάζει!!!

Η κάρτα είναι αυτή http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp64da-eu-evo-64gb-micro-sdxc-class-10-adapter-p-PER.576922

Στα 26,90euro είναι μια καλή ευκαιρία πιστεύω!!!

Αυτά για την ώρα.... :rolleyes:

Eddie7
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα του κινητού με row ρομ (121) όλα τέλεια με το κινητό ΑΛΛΑ ένα μεγάλο θέμα υψίστης εθνκής σημασίας

Προσπαθώ να κάνω screen cast σε τηλεόραση smart Samsung που με 2 προηγούμενους κινέζους (doogee, umi) έκαναν μια χαρά σύνδεση

με το λενόβα όμως ενώ βρίσκει την τβ με το που συνδέεται ξεσυνδεέτε, το ίδιο πρόβλμα με λίγο γκούγκλ είδα το αντιμετωπίζουν και άλλοι χρήστες στο εξωτερικό, ωστόσο λύση καμία!!!!

αν γνωρίζει κάποιος οτηδήποτε να βρούμε μια λύση παρακαλώ θερμά να την υποβάλλει γιατί χρυσό και άγιο το κινητό αλλά η λειτουργία του screencast/mirror screen είναι αναγκαία.

ενημερωτικά το να προβάλλω multimedia περιεχόμενο μέσω widi με αφήνει

όχι όμως όλη την οθόνη με μενού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κανείς fix permissions από το recovery? Προσοχή όχι τα linux
Εκανα αναζήτηση Google να δω πως γίνεται αυτό και τα πρώτα αποτελέσματα ήταν να μην κάνουμε με τίποτα fix permissions σε lollipop rom!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναζήτηση Google να δω πως γίνεται αυτό και τα πρώτα αποτελέσματα ήταν να μην κάνουμε με τίποτα fix permissions σε lollipop rom!

Το είχα κάνει χωρίς πρόβλημα παλαιότερα. Τώρα δεν έχω ιδέα τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άστο τότε μην τα κάνω χειρότερα γιατί διάβασα πολλά περίεργα. Δεν αξίζει να ρισκάρω για τον ήχο του ξυπνητηριού.

 

Γενική ερώτηση για androium: Υπάρχουν εφαρμογές στην androium που μπορούμε να σβήσουμε χωρίς πρόβλημα? Κάτι chrome, mixplorer κλπ. Κάποιος που να το έχει κάνει και να μην συνάντησε προβλήματα στη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άστο τότε μην τα κάνω χειρότερα γιατί διάβασα πολλά περίεργα. Δεν αξίζει να ρισκάρω για τον ήχο του ξυπνητηριού.

 

Γενική ερώτηση για androium: Υπάρχουν εφαρμογές στην androium που μπορούμε να σβήσουμε χωρίς πρόβλημα? Κάτι chrome, mixplorer κλπ. Κάποιος που να το έχει κάνει και να μην συνάντησε προβλήματα στη λειτουργία.

 

Καλησπέρα! Το έχω βάλει εδώ και λίγες μέρες και έχω βγάλει εκτός από αυτά που αναφέρεις και πολλές ακόμα εφαρμογές και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Πάει σφαίρα και έχει και καλή αυτονομια στη μπαταρία (από όσο μπορώ να καταλάβω με 5μέρες που το δουλέυω). Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη και μου φαίνεται καλύτερη σαν ρομ από την Carbon 2.5 που είχα πριν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ή androium σε γενικά πλαίσια είναι αψεγάδιαστη. Το μόνο θέμα που έχω συναντήσει είναι το αυτόματο pause όταν παίζει media. Για κάποιο λόγο σε άκυρες στιγμές κάνει μόνο του pause σε audio/video κτλπ.

 

Επίσης έχω ένα ψιλοθεματακι με το flash νομίζω ότι αργεί το stutter σε σχέση με το flash και δεν βγάζει την φωτογραφία στο πιο bright level. Δεν έχω δοκιμάσει άλλη κάμερα πέρα από την snapit βέβαια.

 

Το μόνο που μένει είναι να βρεθεί τρόπος να περαστούν τα DTTW και τα αλλά lenovo features για να είναι perfect. (Ίσως με το διαθέσιμο source code, όχι;)

Edited by psarogen
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άστο τότε μην τα κάνω χειρότερα γιατί διάβασα πολλά περίεργα. Δεν αξίζει να ρισκάρω για τον ήχο του ξυπνητηριού.

 

Γενική ερώτηση για androium: Υπάρχουν εφαρμογές στην androium που μπορούμε να σβήσουμε χωρίς πρόβλημα? Κάτι chrome, mixplorer κλπ. Κάποιος που να το έχει κάνει και να μην συνάντησε προβλήματα στη λειτουργία.

 

Τα εχω σβησει εγω,κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα θέμα με την κάμερα, αργούσε το φλας

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα του κινητού με row ρομ (121) όλα τέλεια με το κινητό ΑΛΛΑ ένα μεγάλο θέμα υψίστης εθνκής σημασίας

Προσπαθώ να κάνω screen cast σε τηλεόραση smart Samsung που με 2 προηγούμενους κινέζους (doogee, umi) έκαναν μια χαρά σύνδεση

με το λενόβα όμως ενώ βρίσκει την τβ με το που συνδέεται ξεσυνδεέτε, το ίδιο πρόβλμα με λίγο γκούγκλ είδα το αντιμετωπίζουν και άλλοι χρήστες στο εξωτερικό, ωστόσο λύση καμία!!!!

αν γνωρίζει κάποιος οτηδήποτε να βρούμε μια λύση παρακαλώ θερμά να την υποβάλλει γιατί χρυσό και άγιο το κινητό αλλά η λειτουργία του screencast/mirror screen είναι αναγκαία.

ενημερωτικά το να προβάλλω multimedia περιεχόμενο μέσω widi με αφήνει

όχι όμως όλη την οθόνη με μενού κλπ.

 

Το ιδιο πρόβλημα ειχα με το galaxy s4 όταν προσπαθουσα να κανω screen mirroring στην 60αρα Samsung h6200.

Το πρόβλημα ηταν το baby monitor στο διπλα δωματιο, επειδή επαιζε στο ιδιο καναλι με το screen cast.

Όταν αλλαξα καναλι, όλα οκ.

Μετα που πηρα το lenovo και εχοντας την s121 δεν αντιμετωπισα κανενα πρόβλημα και συνδέομαι κανονικότατα.

Δοκιμασε να αλλαξεις καναλι στο router σου ή τσεκαρε αν εχεις καποια άλλη συσκευή που παιζει στα 2.5GHz και σου δημιουργει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

διαβασα αρκετα απο το νημα, αυριο παραλαμβανω απο vickmall EU warehouse...πρεπει να τσεκαρω κατι?

εχω ζητησει ρουτ, αλλα δεν ξερω με ποια ρομ θα μου το στειλουνε...με ενδιαφερει κυριως να ειναι ρουτ η να το ρουταρω εγω.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα αρκετα απο το νημα, αυριο παραλαμβανω απο vickmall EU warehouse...πρεπει να τσεκαρω κατι?

εχω ζητησει ρουτ, αλλα δεν ξερω με ποια ρομ θα μου το στειλουνε...με ενδιαφερει κυριως να ειναι ρουτ η να το ρουταρω εγω.

 

Λογικα θα ειναι ηδη ροοτ.

Με το που το παρεις περα την androium κατευθειαν για να χαρεις το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΤΟ LIGHT FLOW ΣΤΗΝ ANDROIUM ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ...ΕΝΩ ΣΤΗΝ CARBON 2.5 ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΓΙΑΤΙ ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ROM ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕYΕΙ ΤΟ LED...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα δύσκολο, κατέβασε τις εφαρμογές πρώτα να ελέγξεις θερμοκρασίες και τι παίρνει απο μπαταρία. Πχ εμένα με 2Α δείχνει μεταξύ 1400-1800mAh οπότε λογικό να φορτίζει κοντά στο 2ώρο. Με φορτιστη παλιότερο βγάζει 400-700Mah και κάνει 4-5 ώρες. Δε νομίζω να φταίει αυτό κι εγώ από vickmall το πήρα. Αλλά έχω διαβάσει και σε reviews που κάποιοι έγραφαν ότι αργεί πολύ στη φόρτιση

http://www.gizchina.com/2015/07/08/lenovo-k3-note-review-best-mt6752-device-date/

Charging unfortunately takes a bit too long at 4 – 5 hours.

οπότε ίσως κάτι έπαιζε με κάποιους φορτιστές τι να πω εμενα απο την αρχή κοντά στο 2ωρο+ ήταν

 

Καλημέρα και σε ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις. θα κατεβάσω σήμερα τις εφαρμογές. εχτές φόρτισα πλήρως τη μπαταρία. για το 100% χρειάστηκε 7 ώρες!!!!!! επειδή πιστεύω οτι κάτι θα παίζει με το φορτιστή, να δοκιμάσω κάποιον άλλον ή θα κάνω ζημιά? ο φορτιστής γράφει 2000mhA. έχω έναν άλλον με 1,5 Α και ένα SONY με 850mhA. Υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά αν δε το φορτίσω με το δικό του φορτιστή ή απλά θα αργήσει περισσότερο λόγω μικρότερου φορτιστή? σε περίπτωση που δω (με τις εφαρμογές που μου προτείνεις) οτι βγάζει λίγα A, θα πρέπει απλά να πάρω άλλο φορτιστή?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα ειναι ηδη ροοτ.

Με το που το παρεις περα την androium κατευθειαν για να χαρεις το κινητο σου.

 

βοηθησε μια και πες ποια ακριβως ειναι η εκδοση, κωδ κοκ, η δωσε λινκ. Θα την βρω στο needrom??

Link to comment
Share on other sites

βοηθησε μια και πες ποια ακριβως ειναι η εκδοση, κωδ κοκ, η δωσε λινκ. Θα την βρω στο needrom??

Πιάσε:

https://mega.nz/#!c9IxGArY!ZeQaNEJnt-GWNUmARzuUVoBOqWkljm12IlPr1o4gjTc

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Πρωτόμπαρκο μέλος στο φόρουμ με βλέπω να αποκτώ μόνιμο πονοκέφαλο αφού διαπιστώνω πως ότι διαβάζω εδώ μέσα είναι μακράν εκτός της αντίληψης μου. Και σαν να μην έφτανε αυτό αποφάσισα να αγοράσω το Κ3, αυτό για το οποίο όσα έχουν γραφτεί έχουν φτάσει τις 381 σελίδες.

Δηλώνοντας παντελώς άσχετος για τα ενδότερα του κινητού, για την κατανόηση των αγγλικών όρων που παρατίθενται σε όλα σχεδόν τα ποστ και κατά συνέπεια και για το πως θα βελτιώσω κι εγώ την συσκευή ζητώ πρώτα απ' όλα την κατανόηση σας για τυχόν άστοχες ερωτήσεις και θα εκτιμούσα πολύ να δεχόμουν την βοήθεια σας ως προς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να το στήσω σωστά.Αν φυσικά το θέλει, αυτό θα το διαπιστώσω αύριο που αρχίσω το παίδεμα μαζί του.

Για να μην φορτώνεται το νήμα με επαναλαμβανόμενες πληροφορίες ( αφού όλα υπάρχουν μέσα σε αυτές τις 382 σελίδες, αλλά άντε βρες τες) αν το κρίνετε ποιο βολικό δώστε τις όποιες πληροφορίες θεωρείτε χρήσιμες έστω και μέσω π.μ. :thanks:

 

Α, το κινητό το αγόρασα από εδώ. Συγκεκριμένα από το Youhou.gr. Από ότι μου είπαν έρχεται με ελληνικό μενού

Edited by Nikolas18v
Link to comment
Share on other sites

στην s121 δεν υπαρχει η επιλογη "Number match bits" με επιλογή "By 7" για την αναγνωριση?

Δεν χρειάζεται το κάνει αυτόματα, είναι διεθνής έκδοση (Rest Of World-ROW).

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Πρωτόμπαρκο μέλος στο φόρουμ με βλέπω να αποκτώ μόνιμο πονοκέφαλο αφού διαπιστώνω πως ότι διαβάζω εδώ μέσα είναι μακράν εκτός της αντίληψης μου. Και σαν να μην έφτανε αυτό αποφάσισα να αγοράσω το Κ3, αυτό για το οποίο όσα έχουν γραφτεί έχουν φτάσει τις 381 σελίδες.

Δηλώνοντας παντελώς άσχετος για τα ενδότερα του κινητού, για την κατανόηση των αγγλικών όρων που παρατίθενται σε όλα σχεδόν τα ποστ και κατά συνέπεια και για το πως θα βελτιώσω κι εγώ την συσκευή ζητώ πρώτα απ' όλα την κατανόηση σας για τυχόν άστοχες ερωτήσεις και θα εκτιμούσα πολύ να δεχόμουν την βοήθεια σας ως προς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να το στήσω σωστά.Αν φυσικά το θέλει, αυτό θα το διαπιστώσω αύριο που αρχίσω το παίδεμα μαζί του.

Για να μην φορτώνεται το νήμα με επαναλαμβανόμενες πληροφορίες ( αφού όλα υπάρχουν μέσα σε αυτές τις 382 σελίδες, αλλά άντε βρες τες) αν το κρίνετε ποιο βολικό δώστε τις όποιες πληροφορίες θεωρείτε χρήσιμες έστω και μέσω π.μ. :thanks:

 

Α, το κινητό το αγόρασα από εδώ. Συγκεκριμένα από το Youhou.gr. Από ότι μου είπαν έρχεται με ελληνικό μενού

Για αρχή κοίτα πρώτα ποια έκδοση λογισμικού έχει το κινητό σου. Είναι στις ρυθμίσεις, πληροφορίες συσκευής κλπ. Από εκεί και πέρα όταν το πάρεις στα χέρια σου δούλεψέ το και αν δεν σε χαλάει κάτι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το σκαλίσεις (αφού σου είναι και άγνωστο αυτό το πεδίο). Αν από την άλλη διαπιστώσεις ότι υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει στη χρήση του τότε το αναφέρεις εδώ και σίγουρα θα βρεις άκρη να το λύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι, απο που κατεβάζω roms και που μπορω να βρω την androium και την s121?

Ποια απο τις 2 θα προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...