Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παραγγειλα απο ευρωπαικη αποθηκη του βικμολ///

απο χθες, δεν μου εχουν στειλει τρακινγκ ναμπερ ομως...

Μολις το ταχυδρομησουν θα σου στειλουν ενημερωτικο εμαιλ με τρακινγκ ναμπερ,μην ανησυχεις καθολου.

Tην androium 2.1 την κατεβασα και την εβαλα στην καρτα οπως ειναι ζιπαρισμενη.Επισης εχω κατεβασει βλεποντας στην πρωτη σελιδα τον οδηγο τα εξης: τα gapps, το supersu pro, το kwm recovery, τον driver(τον εχω βαλει ηδη τσο pc), το flash tool, το twrp 2.8.7.0 k3 cuoco92, το cwm 6.0.5.1 k3 cuoco92.Επισης εχω κατεβασει και αλλες 2 ρομ την lollipop 1529st και την s112 row.Εχω κολλησει στο πως περναω το twrp........το κινητο δεν ανοιγει υποψειν

Ευχαριστως να σε βοηθησω να βαλεις την ρομ που θες αλλα πρωτα πρεπει να ανοιξει το κινητο σου και για αυτο θα χρειαστεις συμβουλες απο τους εμπειροτερους (εγω ειμαι νεος στο "αθλημα"). Κατσε να λυθει πρωτα αυτο και μετα τα αλλα ειναι υποθεση λιγων λεπτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εαν εχεις brickαρει το κινητο τοτε περασε με flashtools μια official rom.

Το ειχα παθει και εγω οταν σκαλιζα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποδείχτηκε ότι ο τύπος ήταν λαμόγιο. Η carbon ήταν port μιας ρομ για το jiayu s3 την οποία πήρε ο τύπος και την πλάσαρε ως δική του και στο τέλος ζητούσε και donations. Το πήραν χαμπάρι οι developers των ρομ του jiayu και τον ξεμπρόστιασαν στο xda και ο τύπος έγινε καπνός.

 

Εγω ημουν απο τους "τυχερους" που του εσκασα ενα 5$ (κουβαρντιλικια) και μου εστειλε αυτο το link με την carbon 3 dev. https://mega.nz/#!pVIzHAAL!NGVEUub2eFAWgSCJ2y0GQ3l9GM-DpWlM7U77JxbE8aQ Στις φωτογραφιες ειναι οι κυριοτερες διαφορες σε σχεση με την 2.5. Το gps το διορθωσε και παει σφεντονα, εχει xposed, στο misc-hardware buttons σου δινει τη δυνατοτητα ν αλλαξεις τις λειτουργιες των soft keys, εχει task killer. Γενικα νομιζω οτι οταν θα ολοκληρωνε την ROM θ αγγιζε το τελειο. Παντως στο blog που διατηρουσε εφαγε τρελο κραξιμο για τη λαμογια του!!!

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα το παρέλαβα από το συγκεκριμένο κατάστημα και μέχρι στιγμής δεν έχω δει κανένα κινέζικο γράμμα :D Εξαίρεση βέβαια αποτελούν οι έντυπες οδηγίες που το συνόδευαν. Επίσης, το τηλέφωνο ήταν "καθαρό" από άποψη εφαρμογών. Δεν είχε καμία. Με την ενημέρωση εγκαταστάθηκαν κάποιες που όμως μπορούν να καταργηθούν!

Είχα αγοράσει το ίδιο τηλέφωνο πριν 3 μήνες από Κίνα και αντιμετώπισα όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρονται με άχρηστες εφαρμογές που δεν μπορεί να γίνει απεγκατάσταση, διαφημίσεις και χρήση κινέζικων, αγγλικών και ελληνικών. Επειδή δεν έχω τις γνώσεις για να κάνω root ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται για να γίνει νορμάλ κινητό και δεν έχω κουράγιο να διαβάσω τις 377 σελίδες της συζήτησης, μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχουν κάποιοι ειδικοί πχ. τεχνικοί που μπορούν να το επαναφέρουν?

 

σευχαριστω φιλε για την απαντηση σου,σου εστειλα και ενα μηνυμα στο inbox

γιατι δεν κανει μια ερωτηση στην lenovo να δεις τι εχουν να σου πουνε? πιστευω οτι εκει θα βρεισ σιγουρα λυση αλλα λογικα επι πληρωμη

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την androium.

Εχουν βγαλει και ΟΤΑ update στην 2.1.3 που διορθωνει και καποια θεματακια που ειχε.

Φαινεται αρκετα καλη προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου ενα πραγμα γιατι θα τρελαθω...

Εβαλα την androium αλλα εχει αναποδα τις sd.

Εβαλα και το update που υποτιθεται το λυνει αυτο.

Παρολα αυτα τις εφαρμογες που κατεβασα τις περασε στην sd.

Τελος παντων πηγα να περασω ξανα τη ρομ βαζοντας τη στη μνημη του κινητου και βγαζοντας τελειως την sd αλλα δε μπορω να βρω το zip γιατι στο μενου του twrp δεν εχει καν τον φακελο storage!

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου ενα πραγμα γιατι θα τρελαθω...

Εβαλα την androium αλλα εχει αναποδα τις sd.

Εβαλα και το update που υποτιθεται το λυνει αυτο.

Παρολα αυτα τις εφαρμογες που κατεβασα τις περασε στην sd.

Τελος παντων πηγα να περασω ξανα τη ρομ βαζοντας τη στη μνημη του κινητου και βγαζοντας τελειως την sd αλλα δε μπορω να βρω το zip γιατι στο μενου του twrp δεν εχει καν τον φακελο storage!

Υπάρχει ρυθμιση στο storage για το που θες να αποθηκεύονται αρχικά τα apps

Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταια αν μπορεις να δεις.

Βιντεο βγαζει σε Mp4?γιατι ειδα κατι για 3gp.

Επισης εχει ως προεπιλεγμενο χωρο αποθηκευσης την sd?

Τώρα είδα το ποστ σου. Βίντεο βγάζει σε 3gp. Ως προεπιλεγμένο χώρο έχει το phone storage αλλά μέσα από το μενού έχει δυνατότητα επιλογής της sd ως χώρο αποθήκευσης.

 

Τώρα είδα ότι όταν το φορτίζω εμφανίζει στην μπάρα ειδοποιήσεων 2 φορές το ποσοστό της μπαταρίας. Δηλαδή πχ. λέει 59% [εικονίδιο μπαταρίας] 59%. Ασήμαντη λεπτομέρεια είναι, απλώς το αναφέρω.

 

Μέχρι τώρα ή androium για μένα.
Παρατήρησα και κάτι ακόμα. Τα βίντεο που τραβάει η κάμερα δεν τα παίζει με την μαμίσια εφαρμογή της gallery. Το κάνει και σε εσένα? Πολύ σπαστικό αυτό.

 

Χτες μετά από ένα reboot μου έβγαλε πάνω δεξιά το σηματάκι του android το οποίο ήταν εκεί σε όποιαδήποτε οθόνηκι αν ήμουν. Έκανα κι άλλα reboot αλλά δεν έφευγε με τίποτα και τελικά ξαναφλάσαρα την ρομ (androium) από την αρχή και μόνο έτσι εξαφανίστηκε. Έχει συμβεί σε κανέναν ή ξέρει κανείς τι είναι?

http://s10.postimg.org/dnvoefiex/Screenshot_2015_10_06_22_57_44.png

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις brickαρει το κινητο τοτε περασε με flashtools μια official rom.

Το ειχα παθει και εγω οταν σκαλιζα.

 

Για την περιπτωση μου το λες???

Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση μου το λες???

 

Ναι εφοσον λες οτι το κινητο δεν ανοιγει.

Κατεβασε μια official rom και περνα τη.

Μετα πας και κανεις κανονικα τα υπολοιπα βηματα για να περασεις τα υπολοιπα.

καπου ηταν ενα βιντεο ενος κινεζου που τα εκανε καλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν απο τους "τυχερους" που του εσκασα ενα 5$ (κουβαρντιλικια) και μου εστειλε αυτο το link με την carbon 3 dev. https://mega.nz/#!pVIzHAAL!NGVEUub2eFAWgSCJ2y0GQ3l9GM-DpWlM7U77JxbE8aQ Στις φωτογραφιες ειναι οι κυριοτερες διαφορες σε σχεση με την 2.5. Το gps το διορθωσε και παει σφεντονα, εχει xposed, στο misc-hardware buttons σου δινει τη δυνατοτητα ν αλλαξεις τις λειτουργιες των soft keys, εχει task killer. Γενικα νομιζω οτι οταν θα ολοκληρωνε την ROM θ αγγιζε το τελειο. Παντως στο blog που διατηρουσε εφαγε τρελο κραξιμο για τη λαμογια του!!!

 

Την εχεις πανω? την δουλευεις?

 

 

Ασχετο !!!! αλλά εχει κανεις ιδεα αν η lenovo δωσει android 6.0 στο K3?

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο !!!! αλλά εχει κανεις ιδεα αν η lenovo δωσει android 6.0 στο K3?

http://www.ibtimes.co.in/list-android-smartphones-expected-get-android-6-0-marshmallow-os-update-643594

 

Lenovo, is expected to release the Android M update to K3 Note, Vibe Shot and to the recently unveiled ZUK Z1.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ibtimes.co.in/list-android-smartphones-expected-get-android-6-0-marshmallow-os-update-643594

 

Lenovo, is expected to release the Android M update to K3 Note, Vibe Shot and to the recently unveiled ZUK Z1.

 

να ενα ωραιο νεο, ευχαριστω για την απαντηση

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

http://www.ibtimes.co.in/list-android-smartphones-expected-get-android-6-0-marshmallow-os-update-643594

 

Lenovo, is expected to release the Android M update to K3 Note, Vibe Shot and to the recently unveiled ZUK Z1.

Μην το δεσετε και κόμπο αυτό. Δεν είναι 100% σίγουρο αν βασίζεται στις προηγούμενες φημολογίες

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν απο τους "τυχερους" που του εσκασα ενα 5$ (κουβαρντιλικια) και μου εστειλε αυτο το link με την carbon 3 dev. https://mega.nz/#!pVIzHAAL!NGVEUub2eFAWgSCJ2y0GQ3l9GM-DpWlM7U77JxbE8aQ Στις φωτογραφιες ειναι οι κυριοτερες διαφορες σε σχεση με την 2.5. Το gps το διορθωσε και παει σφεντονα, εχει xposed, στο misc-hardware buttons σου δινει τη δυνατοτητα ν αλλαξεις τις λειτουργιες των soft keys, εχει task killer. Γενικα νομιζω οτι οταν θα ολοκληρωνε την ROM θ αγγιζε το τελειο. Παντως στο blog που διατηρουσε εφαγε τρελο κραξιμο για τη λαμογια του!!!

 

Για εμένα - που και εγώ έδωσα λεφτά (Κροίσος -10$)- είναι η καλύτερη ROM ακόμα και στο στάδιο που την άφησε. Γρήγορη και με την τελευταία έκδοση 5.1.1

Ο όλος χαμός έγινε όχι γιατί έκλεψε την ROM αλλά γιατί δεν έδωσε τα gredits στους developers του Jiayu S3

Edited by clear
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα - που και εγώ έδωσα λεφτά (Κροίσος -10$)- είναι η καλύτερη ROM ακόμα και στο στάδιο που την άφησε. Γρήγορη και με την τελευταία έκδοση 5.1.1

Ο όλος χαμός έγινε όχι γιατί έκλεψε την ROM αλλά γιατί δεν έδωσε τα gredits στους developers του Jiayu S3

 

προβληματα?

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικό με τα notification δεν ανάβουν τα λαμπάκια (που δεν με ενοxλούν καθόλου, θέλει light flow) Ο αποθηκευτικός χώρος είναι σωστά ταξινομημένος και χωρισμένος , εμφανίζεται η sd card. Δεν έχω κάτι που με προβληματίζει μέχρι στιγμής. Έχω βάλει dolfin browser και έχω παγώσει τον αντίστοιχο του developer. Δεν ξέρω τι είναι το xposed δεν το ακουμπάω , όπως και το gravity box που τερματίζει όλες τις εφαρμογές.

Δεν λαγκάρει και δεν κολλάει έδω και 3 ημέρες που το δουλεύω

Link to comment
Share on other sites

Αφου καταφερα με τα πολλα να περασω androium.

Τελικα τα zip καταφερα και τα βρηκα απο το twrp μεσα στο /data/media

Εκανα εγκατασταση χωρις την sd,για να μη γινει κανα μπερδεμα,περασα και την 2.1.3 εβαλα τα παντα ολα και μετα εβαλα την sd και ολα καλα.

Φαινεται αρκετα καλη και γρηγορη και φτιαχνει καποια θεματακια που ειχε η carbon.

Εβγαλα τον nova launcher Και εβαλα τον hola που ειναι πιο ομορφος αν και πεταει κανα εκνευριστικο με διαφημιση δικης τους εφαρμογης.

Εχει 2-3 προγραμματακια αχρειαστα.

Κανα music player εχετε να προτεινετε?

Μιας και ειχε μια βλακεια μεσα και το εβγαλα και εβαλα 2-3 αλλα δε μου αρεσαν οσο ο stock που εχει η aosp.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα - που και εγώ έδωσα λεφτά (Κροίσος -10$)- είναι η καλύτερη ROM ακόμα και στο στάδιο που την άφησε. Γρήγορη και με την τελευταία έκδοση 5.1.1

Ο όλος χαμός έγινε όχι γιατί έκλεψε την ROM αλλά γιατί δεν έδωσε τα gredits στους developers του Jiayu S3

Τα credits ειναι το λιγοτερο, το χειροτερο ειναι οτι εβγαλε χρηματα απο αυτο λεγοντας ψεμματα.

Συμφωνω παντως οτι αυτη η ρομ ηταν η καλυτερη, τουλαχιστον μεχρι την εκδοση 2.5 που την ειχα καιρο. Δοκιμασα λιγο την 3.0 απο το λινκ του gama και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο. Ειχε ενα ολοκληρο νεο μενου (smart wake) με ενα σωρο καλουδια που ομως δεν λειτουργει κανενα και εχει προεγκατεστημενες βαριες εφαρμογες τυπου Facebook και messenger (250 mb και οι δυο μαζι, ελεος). Μου φαινεται η 2.5 ηταν καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Στην anrdroium μολις δοκιμασα και gps.

10 δευτερα ενω ημουν στη πορτα του σπιτιου(καλυμμενος ο μισος ουρανος ουσιαστικα) και με ακριβεια 3 μετρα δεν ειναι και ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου καταφερα με τα πολλα να περασω androium.

Τελικα τα zip καταφερα και τα βρηκα απο το twrp μεσα στο /data/media

Εκανα εγκατασταση χωρις την sd,για να μη γινει κανα μπερδεμα,περασα και την 2.1.3 εβαλα τα παντα ολα και μετα εβαλα την sd και ολα καλα.

Επειδή κι εγώ δεν τα έβρισκα τα ζιπ και θέλω να κάνω το ίδιο, πως το έκανες? Τα έβαλες στο /data/media (εννοείς μέσα στο /system?) και εκεί τα "είδε" το twrp?

 

Η μαμίσια gallery σου παίζει τα βίντεο που τραβάς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι βοήθεια όποιος μπορεί ας με βοηθήσει

Νομίζω οτι έχω ιο στο κινητό μου, (έχω διαβάσει προηγούμενες σελίδες που λένε να αφαιρέσω κάποια αρχεία(SystemServer.apk ) αλλα δεν υπάρχουν στο κινητο μου)

Μόλις συνδέομαι στο ιντερνετ ανοίγω το chrome και ανοίγει αυτόματα άλλες σελίδες, κανει εγκατάσταση δίαφορες εφαρμογες απο μόνο του (πχ DU speed battery).

Έκδοση: Vibeui_V2.5_11520_5

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...