Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω να βρω μια ταινία με τον Gary Sinesse, που παίζει το ρόλο του κακού. Τον είχα στο μυαλό μου ως τον πρωταγωνιστή που κυνηγούσε τον schwarzenegger στο terminator 2 κι όταν το ειδα, είδα πως φυσικά δεν ήταν αυτός.

 

Εχει δει κανείς την ταινία (μάλλον επιστημονικής φαντασίας) που ψάχνω;

Μηπως εννοεις αυτο;;http://www.amazon.com/Forgotten-Julianne-Moore/dp/B0006IIKQW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=dvd&qid=1259621354&sr=1-1-spell
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

 

θα το κατεβάσω άμεσα, να δω.

ευχαριστώ :)

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ψάξω μια Χριστουγεννιάτικη παιδική ταινία.. Θα σας δώσω την περίληψη της ταινίας και αν την έχετε δει, σας παρακαλώ πείτε μου τον τίτλο..

 

Οι πρωταγωνιστές της ταινίας είναι δύο αδέρφια (ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι), δύο αρκουδάκια, ένας φακός και μία πυξίδα.. Είναι παραμονή Χριστουγέννων και μία οικογένεια ξεκινάει να πάει να κάνει Χριστούγεννα με τους συγγενείς της. Για κακή τους τύχη, όμως, το αυτόκινητό τους κολλάει στα χιόνια και ψάχνουν στο δάσος για να βρουν κάπου να μείνουν. Μετά από πολύ ψάξιμο βρίσκουν στο δάσος μια έρημη καλύβα και αποφασίζουν να μείνου εκεί.. Το κοριτσάκι, όμως, φοβάται μήπως δεν τη βρεί ο Άγιος Βασίλης και αν θα κάνουν Χριστούγεννα εκεί που βρίσκονται.. Το βράδυ που κοιμούνται, τα αρκουδάκια τους (έχει ένα ο καθένας) ξυπνάνε, βρίσκουν την πυξίδα και το φακό (που βρίσκονται μέσα σ'ένα ντουλάπα μέσα στην καλύβα) και τρέξουν έξω στο δάσος για να βρουν δέντρο, ώστε να κάνει η οικογένεια Χριστούγεννα. Στη διαδρομή για το ψάξιμο και την επιστροφή του δέντρου συμβαίνουν επικύνδυνα πράγματα, αλλά στο τέλος καταφέρνουν τα δύο αρκουδάκια να βάλουν στο σπίτι το δέντρο και ο φακός κάνει τα μαγικά του και το δέντρο ξαφνικά αποκτάει Χριστουγεννιάτικα φωτάκια..

 

Αυτά είναι τα μόνα που θυμάμαι.. Επίσης, η παρούσα ταινία είχε δωθεί πριν από 5-6 χρόνια μαζί με το περιοδικό "Το παιδί μου κι'εγώ" σε VHS μαζί με την ταινία "

".. :)

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.. :O

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω και γω να βρω μια χριστουγενιατικη ταινια που την εβλεπα παλια στην εt 3 αλλα μετα σταματησε να το βαζει το εργο στα χριστουγεννα.

Η ταινια προκειται για μια εκδοχη του σκρουτζ αλλα σε διαφορετικο τροπο απο αυτο που βλεπουμε κατα καιρους σε τετιες ταινιες.

Ειναι ενας γερος που ναι σαν το σκρουτζ στριμενος και δεν δεχεται φυσικα να κανει δωρεες για τα χριστουγεννα και ζητα διαρκως τα λεφτα που του χρωστανε φτωχοι ανθρωποι.Και το βραδι τον επισκεφτεται το φαντασμα του συνετερου του και του λεει πως θα τον επισκεφτουν 3 φαντασματα..

στο παρελθον που παει με το φαντασμα βλεπει οπως θυμαμαι οταν ηταν νεος και εγινε πλουσιος σε μια εταιρια που δουλευε καθως προτεινε την ιδεα να πουλανε πραγματα με δοσεις σε ανθρωπους,,<ηταν δεκαετεια του 30> και μετα που χωρισε με την κοπελα του επειδη τον ενδιεφερε πιο πολυ το χρημα.

και οπως παλι στην ταινια το αλο φαντασμα του δειξε τη ζωη του υπαλληλου του που τον απελυσε τα χριστουγεννα και οτι ειχε ενα πεδι με αναπηρια οπως ο tiny tim:O ι οτι στο τελος θα πεθαινε

Ηταν βασικα μια εκδοχη του christmas carol αλλα σε δραματικο υφος και χωρις εφε .ετσι δηλ οπως εφανιζοταν τα φαντασματα στο παραμυθι μιας και δω εφανιζοταν κανονικοι ανθρωποι.

Η Ταινια ηταν απ τις καλυτερες τετοιου ειδους.

οπιος την γνωριζει ας μου πει τον τιτλο.

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

είναι καθαρά το "A Christmas Carol" το μόνο που έχεις να κάνεις ειναι να μπεις IMDB.com και να διαλέξεις ποια έκδοση θες από τους πρωταγονιστές

 

δες και εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_A_Christmas_Carol_adaptations#Film

Link to comment
Share on other sites

είναι καθαρά το "A Christmas Carol" το μόνο που έχεις να κάνεις ειναι να μπεις IMDB.com και να διαλέξεις ποια έκδοση θες από τους πρωταγονιστές

 

δες και εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_A_Christmas_Carol_adaptations#Film

οκ να σαι καλα η ταινια λεγεται an american christmas carol γιρισμενη για την τβ το 79.και την ψαχνω εδω και 10 χρονια λολ
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει ένα trailer τώρα τελευταία που είναι διάφοροι σε ένα σπίτι στην έρημο και τους την πεφτουν χιλιάδες διάφορα πλάσματα...

Μάλλον η ταινία δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα ή είναι έχει κυκλοφορήσει πρόσφατα...

Ξέρω δεν βοηθάω πολύ αλλά μήπως κάποιος ξέρει κάτι?

ΤΙΑ

Μαλλον εννοεις το Legion (2010)

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω μια ταινια την οποια τελευταια φορα την ειδα πριν 5 χρονια περιπου στον alpha.προκειτε για για εναν χηρο πατερα που μαζι με τα παιδια του μετακομιζουν στην επαυλη της μελλουσας γυναικας του η οποια ομως ειναι μαγισσα.δεν θυμαμαι τι ακριβως γινεται στην συνεχια.παντως η ταινια δεν ειναι τρομου ειναι περιπετεια νομιζω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πριν 13 χρονια το 97:p το Mega εβαζε αργα το βραδυ μια ενδιαφερουσα σειρα θριλλερ με τιτλο ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΕΠΥΘΙΜΙΕΣ απο οτι θυμαμαι

Η σειρα ηταν σαν την ζωνη του λυκοφωτος και οι ιστοριες ηταν γυρω απο το υπερφυσικο, και καποιες ηταν καπως τρομακτικες.Βασικα ειπηρχε και το ροματζο μεσα και το supernatural:lol: .

Μηπως γνωριζει κανεις τον αγγλικο τιτλο αυτης της σειρας;

Edited by manolissinger
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψάχνω ένα anime που το θυμάμαι αμυδρά...

Απ'όσο θυμάμαι η υπόθεση είχε να κάνει με δύο πόλεις... η μία είχε κάτι νερά και κάτι μύλους, υδατοφράκτες κοκ. Επίσης θυμάμαι κάτι παιζόταν με τους 2 απογόνους της κάθε πόλης. Επίσης θυμάμαι πως η χαρακτήρες του anime είχαν μηχανές που ήταν ιπτάμενες και κάπου και στην υπόθεση κολλάει και ένα τεράστιο δέντρο. :lol:

 

Τώρα αν ήταν δύο anime και εγώ στο κεφάλι μου τα έκανα ένα για να βγάλω το uber-anime δε ξέρω:O:confused:. Το σίγουρο είναι πως η πόλη πλημμυρίζει κάπου στα μισά.

 

Όποιος το βρει θα του δώσω λίγο από το καλό μου κάρμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδιά ψάχνω μια ταινία με ένα ζευγάρι που μένει σε ένα μεγάλο σπίτι και αυτό μέρα με την μέρα αρχίζει και διαλύεται...είναι κωμωδία σχετικά παλιά.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω μια ταινία με ένα ζευγάρι που μένει σε ένα μεγάλο σπίτι και αυτό μέρα με την μέρα αρχίζει και διαλύεται...είναι κωμωδία σχετικά παλιά.....

 

Μάλλον λες το The Money Pit του 1986

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μου πέφτει λίγο μακριά. χαχαχα

παρακαλώ :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα anime που το θυμάμαι αμυδρά...

Απ'όσο θυμάμαι η υπόθεση είχε να κάνει με δύο πόλεις... η μία είχε κάτι νερά και κάτι μύλους, υδατοφράκτες κοκ. Επίσης θυμάμαι κάτι παιζόταν με τους 2 απογόνους της κάθε πόλης. Επίσης θυμάμαι πως η χαρακτήρες του anime είχαν μηχανές που ήταν ιπτάμενες και κάπου και στην υπόθεση κολλάει και ένα τεράστιο δέντρο. :lol:

 

Τώρα αν ήταν δύο anime και εγώ στο κεφάλι μου τα έκανα ένα για να βγάλω το uber-anime δε ξέρω:O:confused:. Το σίγουρο είναι πως η πόλη πλημμυρίζει κάπου στα μισά.

 

Όποιος το βρει θα του δώσω λίγο από το καλό μου κάρμα.

 

Λες για το Once Upon a Time (Windaria).. και εγώ το έψαχνα καιρό.. ιδού και λινκ για επιβεβαίωση :D http://www.youtube.com/watch?v=r-Ca4sN9BoQ

If it weren't for physics and law enforcement I'd be unstoppable
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και συγχαρητήρια για τις γνώσεις σας.

 

Μια κι η ελπίδα πεθαίνει τελευταια θα δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου, αν και χλωμό το βλέπω.

 

Ανάμεσα στις πάμπλολλες ταινίες που δε θυμάμαι, αυτό τον καιρό με παιδεύει μια που είχα δει σε βιντεοκασέτα στα ογδόντας. Θυμάμαι το ράφι στο βίντεοκλάμπ, αλλά όχι πολλά παραπάνω. Ήταν σαν παιδικό θρύλερ. Στο εξώφυλλο πρέπει να υπήρχε ένα παλιό σπίτι στην άκρη ενός γκρεμού, όπου γίνονταν όλα.

 

Νομίζω ότι υπήρχε ένα καλό φάντασμα και κάποια κακή δύναμη, αλλά δε θέλω να επιστρατεύσω τη δημιουργική μου μνήμη για περισσότερα και μπερδέψω όποιον τυχόν θυμάται την ταινία. Αλλά ίσως ήταν η ψυχή ενός παιδιού ή της μητέρας του ή...

πάντως είχε αισθηση περισσότερο παραμυθιού παρά τρόμου. Και με ευτυχισμένο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και συγχαρητήρια για τις γνώσεις σας.

 

Μια κι η ελπίδα πεθαίνει τελευταια θα δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου, αν και χλωμό το βλέπω.

 

Ανάμεσα στις πάμπλολλες ταινίες που δε θυμάμαι, αυτό τον καιρό με παιδεύει μια που είχα δει σε βιντεοκασέτα στα ογδόντας. Θυμάμαι το ράφι στο βίντεοκλάμπ, αλλά όχι πολλά παραπάνω. Ήταν σαν παιδικό θρύλερ. Στο εξώφυλλο πρέπει να υπήρχε ένα παλιό σπίτι στην άκρη ενός γκρεμού, όπου γίνονταν όλα.

 

Νομίζω ότι υπήρχε ένα καλό φάντασμα και κάποια κακή δύναμη, αλλά δε θέλω να επιστρατεύσω τη δημιουργική μου μνήμη για περισσότερα και μπερδέψω όποιον τυχόν θυμάται την ταινία. Αλλά ίσως ήταν η ψυχή ενός παιδιού ή της μητέρας του ή...

πάντως είχε αισθηση περισσότερο παραμυθιού παρά τρόμου. Και με ευτυχισμένο τέλος.

αυτη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αυτο http://www.imdb.com/title/tt0091566/ Το χα δει πριν πολλα χρονια και και μαλιστα επαιζε στο ρολο του φαντασματοσ η kathrene kelly lang aka brooke απο την τολμη και γοητεια :)

προκειται για μια οικογενεια που μετακομισε σε ενα σπιτι και ηταν οπως ηταν ανεμενωμενο στοιχειωμενο απο το φαντασμα μιας μητερας και του γιου της και ενα κακο πνευμα που οταν ζουσε ηταν σαν τον σκρουτζ H ταινια ειχε γυριστει απο την ντισνευ το 86 και για αυτο και ηταν και για μικρες ηλικιεσ

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι πολλά αλλά ας κάνω μία προσπάθεια μήπως καταλάβει κάποιος ποιο εννοώ.

 

Είναι μία σειρά κινουμένων σχεδίων που έβλεπα μικρός.

Ήταν μία παρέα από παιδιά με ένα πλοίο που έπεσαν σε μία καταιγίδα και βγήκαν σε ένα νησί στο οποίο νομίζω ανάμεσα στα άλλα υπήρχαν και δεινόσαυροι. Μαζί στο πλοίο είχαν και ένα τζιπάκι νομίζω. Θυμάμαι 2 κορίτσια. Η μία ήταν αγοροκόριτσο και η άλλη "κυρία".

Αυτά.

 

Αν κάποιος κατάλαβε θα με υποχρεώσει.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Μανώλη ευχαριστώ για την προσπάθεια.

Η ταινία υπάρχει στο YOUTUBE και απ' ότι είδα δεν είναι αυτή. Αν και έχει πολλές ομοιότητες με αυτό που περιέγραψα!

Πάντως ήταν πιο "σοβαρή" και σίγουρα το σπίτι βρισκόταν σε ένα γκρεμό, νομίζω πάνω από τη θάλασσα. Ίσως μάλιστα, αν δε βάζω και δικά μου, να είχε πέσει κάποιος από εκεί και αφού σκοτώθηκε να έμεινε το φάντασμα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ όμως και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος τη βρει ευγε. Εντελως κοινοτυπη ταινια αλλα μου αρεσε.

 

Μιλαμε για ταινια που την ειδα πριν καμμια δεκαετια κ βαλε στο mega σε μεσημερι σαβκου, εφηβικη με τη Λαβ Χιουιτ στο ρολο της κοπελας που τα χε με το μαγκα του σχολειου κ τη γουσταρει ο ντροπαλος πρωταγωνιστης

κ θυμαμαι μια σκηνη κοντα στο τελος σε ενα παρτυ απο το οποιο φευγει ο πρωταγωνιστης κ το μετανιωνει οταν μιλαει απο ενα καρτοτηλεφωνο σε ραδιοφωνικη εκπομπη που τον βοηθαει, κ γυρναει ενω η Λαβ Χιουιτ εχει μαλωσει με το γκομενο της...

πραγματικα αμα παρω τιτλο ταινιας ΜΠΡΑΒΟ

Link to comment
Share on other sites

Οποιος τη βρει ευγε. Εντελως κοινοτυπη ταινια αλλα μου αρεσε.

 

Μιλαμε για ταινια που την ειδα πριν καμμια δεκαετια κ βαλε στο mega σε μεσημερι σαβκου, εφηβικη με τη Λαβ Χιουιτ στο ρολο της κοπελας που τα χε με το μαγκα του σχολειου κ τη γουσταρει ο ντροπαλος πρωταγωνιστης

κ θυμαμαι μια σκηνη κοντα στο τελος σε ενα παρτυ απο το οποιο φευγει ο πρωταγωνιστης κ το μετανιωνει οταν μιλαει απο ενα καρτοτηλεφωνο σε ραδιοφωνικη εκπομπη που τον βοηθαει, κ γυρναει ενω η Λαβ Χιουιτ εχει μαλωσει με το γκομενο της...

πραγματικα αμα παρω τιτλο ταινιας ΜΠΡΑΒΟ

 

Can't hardly wait;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πριν από πολλά χρόνια είχα δει μια ταινία που είχε ως story δύο παιδιά και τις εξετάσεις. Ήταν και οι δύο οι χειρότεροι μαθητές και γονείς τους ήθελαν να πετύχουν στο πανεπιστήμιο αλλά πίστευαν ότι δεν θα τα κατάφερναν αφού δεν είχαν ανοίξει βιβλίο όλη τη χρονιά. Ένα βράδυ πήγαν σ' ένα γωνιακό mini market για πατατάκια και μπύρες και κάθισαν να διαβάσουν. Σε μια στιγμή εμφανίστηκαν κάτι αστραπές και μετά από λίγο εμφανίστηκε ένα ασανσέρ. Αυτό το μαγικό ασανσέρ τους πήγαινε όπου ήθελαν. Συνάντησαν το Ναπολέων, την Ιωάννα της Λωραίνης και άλλους γνωστούς μαθαίνοντας ιστορία από πρώτο χέρι και ζώντας τη δράση και τις κακουχίες που είχαν αυτά τα πρόσωπα. Για να γλυτώνουν από τους κυνηγούς, τα τέρατα κ.α έφεραν όλους τους γνωστούς στη σημερινή εποχή και κάθισαν και τους δίδαξαν ιστορία. Έτσι, πήγαν στις εξετάσεις και έγραψαν άριστα και μετά αποχαιρέτησαν και τους γνωστούς και το ασανσέρ.

 

Σημείωση: Την ταίνια την είχα δει πριν από 7-8 χρόνια και την θυμάμαι περιληπτικά. Ο ελληνικός τίτλος είναι Τα Κακά Παιδιά Πάνε Παντού αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στο Google. :(

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο ειναι σχεδον σιγουρα VeCo

Μι -Πι- Ρο- Αλφα - Βητα- Ο

Μ-Π-Ρ-Α-Β-Ο

Μεσω imdb κ Λαβ Χιουιτ το βρηκες ή το χεις δει κ συ? Παιζουν ψιλογνωστοι τωρα που το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σχεδον σιγουρα VeCo

Μι -Πι- Ρο- Αλφα - Βητα- Ο

Μ-Π-Ρ-Α-Β-Ο

Μεσω imdb κ Λαβ Χιουιτ το βρηκες ή το χεις δει κ συ? Παιζουν ψιλογνωστοι τωρα που το βλεπω.

 

Θυμόμουν την ταινία, δεν ήμουν σίγουρος για τον τίτλο... Γνωστή ταινιούλα, παλιές καλές εποχές της Λαβ Χιούιτ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...