Jump to content

myphone POLL: Προτιμάτε μικρό πάχος συσκευής ή καλύτερη αυτονομία;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Προτιμάτε μεγαλύτερη αυτονομία, ή πιο λεπτή σχεδίαση;  

845 members have voted

  1. 1. Προτιμάτε μεγαλύτερη αυτονομία, ή πιο λεπτή σχεδίαση;

    • Προτιμώ λεπτή σχεδίαση, ακόμα και αν είναι εις βάρος της αυτονομίας
      70
    • Προτιμώ μεγάλη αυτονομία, ακόμα και αν είναι εις βάρος του πάχους της συσκευής
      534
    • Προτιμώ ενδιάμεσες λύσεις, με μέτρια αυτονομία και μέτριο πάχος
      237
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      4


Recommended Posts

Προφανώς και υπαρχει άνω όριο στο αποδεκτό πάχος μιας συσκευής όσον αφορά την σχέση μεγέθους/αυτονομίας, αλλιώς όλοι θα κυκλοφορούσαν με note+extended battery ή iphone 6+ με mophie. Φυσικα δε μιλάμε για διάφορες 6 vs 8 χιλιοστά, αλλα ουτε και για 200mAh. Μιλάμε για εξόφθαλμα πράγματα φαντάζομαι.

Εύκολα ψηφίζεις την επιλογή "μέγιστη αυτονομία εις βάρος του πάχους" αλλα δύσκολα την αγοράζεις...

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψήφισα την επιλογή μέτριο πάχος και μέτρια χωρητικότητα. Ένα κινητό με πάχος 7,5 με 8 χιλιοστά δεν είναι ούτε πολύ παχή, άρα είναι κομψο και μπορεί να έχει και πολύ ικανοποιητική μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

AYTONOMIA ME ΧΙΛΙΑ!!!

 

Όσο για τα "στριμώγματα" της Sony

ΤHL5000 145 x 73 x 8.9 mm, 170g -----> 5000mah :ninja:

(Και κλείνει χρόνο σε λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και υπαρχει άνω όριο στο αποδεκτό πάχος μιας συσκευής όσον αφορά την σχέση μεγέθους/αυτονομίας, αλλιώς όλοι θα κυκλοφορούσαν με note+extended battery ή iphone 6+ με mophie. Φυσικα δε μιλάμε για διάφορες 6 vs 8 χιλιοστά, αλλα ουτε και για 200mAh. Μιλάμε για εξόφθαλμα πράγματα φαντάζομαι.

Εύκολα ψηφίζεις την επιλογή "μέγιστη αυτονομία εις βάρος του πάχους" αλλα δύσκολα την αγοράζεις...

 

Προφανώς αναφέρεσαι σε άτομα σαν εμένα που εχω το note 4 kai βγαζω την μπαταρία off πολλές φορές πριν καν γυρίσω σπίτι μου απο την δουλειά. Κακα τα ψέματα εγω προτιμώ χοντρά κινητά τηλέφωνα και το note το εχω με την θηκη τηνspiegen και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω μια extended battery των 12.000ma οπως ειχα στο note 2 της lemmon pie... :happy: υπάρχουμε και εμείς οι επαγγελματίες που δεν ήμαστε σε ενα γραφείο με μπριζες αλλα ημαστε σε εργοταξια, με φουλ φωτεινότητα της οθόνης αναγκαστικά και hotspot και 4-5 ώρες ομιλίας τη ημέρα και email κτλ χωρίς παιχνίδια και Facebook και πάλι ΔΕΝ κρατάνε... Ψηφίζω λοιπόν χοντρά κινητά με τέρατα μπαταρίας. Ας ηταν 10 mm η 12mm με 5000ma και πάνω.

Smartphone = working phone

Smartphone = εργαλείο δουλειάς

Fb phones και selfie phones δεν είναι απαραίτητα και "smart" phones... Και με 1cm παχος δεν κάνουν και bend...

Make the phones last a FULL day plz
Link to comment
Share on other sites

"Το κινητό μου μπορεί να ξέμεινε από μπαταρία, αλλά κοίτα πόσο λεπτό και όμορφο κείτεται πάνω στο τραπέζι σβηστό .."

 

:"")

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να είναι λεπτό..με ταχεία φόρτιση και 64μπιτο 8 πυρήνο..Προτιμώ τα 4.75 χιλιοστά πάχους μιας και έχω ίδια οθόνη με το find 7a σε μπαταρία..περιμένω το r7 Για να αλλάξω συσκευή

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα μέση λύση... Αν και δεν το συνηθίζω :).

Θέλω λεπτό κινητό αλλά και η αυτονομία είναι σημαντική, και μάλιστα πιο σημαντική γιατίτι να την κκάνεις την συσκευή αν χρειάζεται να την έχεις συνέχεια στην φόρτιση, εχω power bank, έχω συνήθως και 2η μπαταρία, αλλά δεν είναι πολύ λειτουργικό το κόλπο.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σχεδιαστικά δε γίνεται να τα φτιάξουν ο΄πως παλιά ,παχιά και πολύ βαριά, οπότε καλύτερα μια μικρή αύξηση βάρους με καλύτερη αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA
Θεωρω ότι η πρώτη και τρίτη απάντηση δεν έχουν τεθεί σωστά

Έχουν διατυπωθεί με 2 διαφορετικές προοπτικές

 

Αν ακολουθήσουμε την λογική της πρώτης απάντησης

1. Προτιμώ λεπτή σχεδίαση, ακόμα και αν είναι εις βάρος της αυτονομίας

 

Τότε και η 3 πρέπει να τεθεί έτσι

 

3. Προτιμώ ενδιάμεσες λύσεις, με μέτριο πάχος προς όφελος της αυτονομίας (και όχι μέτρια αυτονομία ,όπως γράφεται)

 

Αν θέλετε τώρα να ακολουθησετε την λογική της 3 απαντήσεις

 

3.Προτιμώ ενδιάμεσες λύσεις, με μέτρια αυτονομία και μέτριο πάχος

 

Τότε πρέπει και η πρώτη να πάει ως εξής :

 

1. Προτιμώ λεπτή σχεδίαση, με κακή αυτονομία

 

Όπως ακριβώς τα λέει ο φίλος!

 

Αν είναι δυνατόν πριν 10 χρόνια να βγάζαμε βδομάδα με τις συσκευές , και τώρα να μην βγαίνει μέρα.

Και παλιότερα υπήρχαν ενεργοβόρες διαδικασίες αλλά δεν θεωρώ ότι με πάχος 10-15 χλστ μπορεί η συσκευή να θεωρηθεί χοντροκομμένη.

Και μην ξεχνάμε πως λίγο παρπάνω πάχος δεν σημαίνει ότι η σχεδίαση δεν θα είναι καλαίσθητη.

Μην παίρνουμε παραδείγματα απο τον ***** τον ive που έχει πάρει μια ολόκληρη εταιρεία στο λαιμό του

Α ρε jobs...

Edited by YiorgosA
Προσέχουμε πως εκφραζόμαστε
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι σε άτομα σαν εμένα που εχω το note 4 kai βγαζω την μπαταρία off πολλές φορές πριν καν γυρίσω σπίτι μου απο την δουλειά. Κακα τα ψέματα εγω προτιμώ χοντρά κινητά τηλέφωνα και το note το εχω με την θηκη τηνspiegen και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω μια extended battery των 12.000ma οπως ειχα στο note 2 της lemmon pie... :happy: υπάρχουμε και εμείς οι επαγγελματίες που δεν ήμαστε σε ενα γραφείο με μπριζες αλλα ημαστε σε εργοταξια, με φουλ φωτεινότητα της οθόνης αναγκαστικά και hotspot και 4-5 ώρες ομιλίας τη ημέρα και email κτλ χωρίς παιχνίδια και Facebook και πάλι ΔΕΝ κρατάνε... Ψηφίζω λοιπόν χοντρά κινητά με τέρατα μπαταρίας. Ας ηταν 10 mm η 12mm με 5000ma και πάνω.

Smartphone = working phone

Smartphone = εργαλείο δουλειάς

Fb phones και selfie phones δεν είναι απαραίτητα και "smart" phones... Και με 1cm παχος δεν κάνουν και bend...

 

Ειχα τρία κινητά έως τώρα με extended battery ή πλάτη-μπαταρία. Έχω λοιπόν αρκετή προσωπική εμπειρία. Δε χρησιμοποιώ fb και το κινητό έχει μέσα κυριως φωτό απο τη δουλειά. Όπως και να το κανεις όμως το πολύ χοντρό και βαρύ τηλεφωνο ειναι βάσανο σε βάθος χρόνου γιατί κάποια στιγμή θα γυρίσεις απο τη δουλειά και θα πρέπει να το κουβαλάς όπου και να πας μαζί με κλειδιά-πορτοφόλια κλπ (άσε το καλοκαίρι...)

Για μένα στη δουλειά οταν απαιτείται δεύτερη μπαταρία ή power bank ειναι καλύτερη λύση.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Προτιμω λεπτο ελαφρυ και μικρο, γιατι το βραδυ θα κατσει παρεα με το μοτο 360 να φορτισουν οπως κανω μεχρι τωρα με ολα τα κινητα μου, αληθεια μ'αυτο τον ογκο για αυτονομια που θα πρεπει να εχει το κινητο δε σας ενοχλει το βαρος? Και καλα τον χειμωνα βαζω ενα μπουφαν, το καλοκαιρι????
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αυτονομία. Όχι, θα κυνηγάμε τις πρίζες ή θα κουβαλάμε 2ες μπαταρίες, ανάμεσα σε όλα αυτά που πρέπει να έχουμε μαζί μας. Επίσης, αν είναι λεπτές σαν "φύλλο", δε βολεύουν στο χειρισμό τους. Για να μη μιλήσω για τη μειωμένη αντοχή των υπέρ-λεπτων συσκευών. Όσο για το βάρος, που γράφουν μερικοί, πόσο είναι πια αυτό το βάρος; Δεν θα είναι και ασήκωτο.. Προσωπικά, μου φαίνεται πολύ άσχημο να είναι πανάλαφρη η συσκευή μου. Την αισθάνομαι σαν παιχνίδι. Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι για μενα ειναι βαρος τα 170+ και απλα ρωτησα για τους αλλους, μου ειναι πολυ πιο ευκολος ο χειρισμος του και ποτε δεν καθησα πανω τους για να εχουν μειωμενη αντοχη, απλα εγω θελω λεπτο και ελαφρυ γιατι εμενα μου φτανει η αυτονομια που εχουν.....
Link to comment
Share on other sites

ψήφισα πως προτιμώ μεγαλύτερη αυτονομία, αλλά στην πραγματικότητα αυτό που θέλω είναι μία ενδιάμεση λύση που να συνδυάζει καλή αυτονομία με καλές διαστάσεις. Δεν είναι απαραίτητα όπως αναφέρει το poll

Για παράδειγμα το 1+1 έχει εξαιρετική αυτονομία χωρίς να έχει ιδιαίτερα μεγάλο πάχος. Όπως και το LG G2 για παράδειγμα με εξαιρετική αυτονμία και εξαιρετικές διαστάσεις.

Λύσεις με πολύ καλή αυτονομία και μικρές υποχωρήσεις σε πάχος θέλω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία

Μας πειράζουν τώρα τα 8-10mm και ας μην έχουμε τηλέφωνο να μιλήσουμε, να ασχολούμαστε αν το κινητό θα βγάλει την ημέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από τα 8 χιλιοστά ότι και να κάνει ένας κατασκευαστής θα είναι τραγικό για την αυτονομία και δεν κερδίζεις σε βάρος πολλά.
Link to comment
Share on other sites

τι διαβάζω .. φυσικά και προτιμώ να έχω πιο μεγάλο (σε βάρος και πάχος) κινητό αλλά να έχω την ανάλογη απαιτούμενη αυτονομία. Τι να τα κάνω εγώ τα 2 χιλιοστά πάχος αν δεν κρατάει μισή μέρα ;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα Δεν ξέρω / Δεν απαντώ,ομως ξερω κι απαντω,απλα δεν υπηρχε η επιλογη που θα ηθελα.

μπορεις να εχεις λεπτη συσκευη high end με την κορυφαια αυτονομια,το avatar μου το λεει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για μενα ειναι βαρος τα 170+ και απλα ρωτησα για τους αλλους, μου ειναι πολυ πιο ευκολος ο χειρισμος του και ποτε δεν καθησα πανω τους για να εχουν μειωμενη αντοχη, απλα εγω θελω λεπτο και ελαφρυ γιατι εμενα μου φτανει η αυτονομια που εχουν.....

 

Τα 170 γραμμάρια πιστεύω είναι το καταλληλότερο βάρος για όλους, χωρίς να θυσιάζεται τόσο η αυτονομία, ούτε και το πάχος της συσκευής. Προσωπικά, δεν έχω θέμα και με πιο βαριές συσκευές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λεπτο και μικρα Benzel,

το κινητο ειναι δειγμα συγχρονoυ στατους, ενα ειδος κοσμηματος.

 

Βγαζει μια μερα με αρκετη χρηση; Μου αρκει.

Πολλα τετοια κινητα με παχος <8mm

 

Eνδεικτικα τα Huawei p7, Jiayu s2 και το tcl s960

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...