Jump to content

myphone POLL: Προτιμάτε μικρό πάχος συσκευής ή καλύτερη αυτονομία;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Προτιμάτε μεγαλύτερη αυτονομία, ή πιο λεπτή σχεδίαση;  

845 members have voted

  1. 1. Προτιμάτε μεγαλύτερη αυτονομία, ή πιο λεπτή σχεδίαση;

    • Προτιμώ λεπτή σχεδίαση, ακόμα και αν είναι εις βάρος της αυτονομίας
      70
    • Προτιμώ μεγάλη αυτονομία, ακόμα και αν είναι εις βάρος του πάχους της συσκευής
      534
    • Προτιμώ ενδιάμεσες λύσεις, με μέτρια αυτονομία και μέτριο πάχος
      237
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      4


Recommended Posts

Το iphone 6 plus εχει πολύ καλή αυτονομία παρόλο που ο φορτιστής του κάνει 3ις ώρες να το φορτίσει. Δείγμα ότι ένα μεγάλο και λεπτό κινητό με μια σωστή οθόνη και ένα σωστό hardware και software σε πόρους μπορεί να έχει πολύ καλή αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο συνδυασμος και των 2 ειναι το καλυτερο αλλα...

 

Αλλά μπορεί να τον έχει κάποιος....z3 power....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα το τελευταίο επειδή εγώ θέλω και αυτονομία αλλά και μικρό πάχος.

Δεν είναι αναγκαστικό να μπορείς να έχεις μόνο το ένα από τα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα την 2η επιλογή . Η αυτονομία είναι το Α και το Ω σε μια συσκευή .

 

Προτιμώ μπαταρίες όχι μικρότερες από 3000 mAh .

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια η Sony έχει βρει όχι απλά την χρυσή τομή, αλλά έχει παντρέψει τα δύο άκρα.

Γενικά πλέον οι αυτονομίες σε όλες τις συσκευές έχουν φτάσει σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. Οι περισσότερες συσκευές βγάζουν την μια μέρα με πολύ βαριά χρήση. Με κανονική χρήση οι δύο ημέρες είναι standard. Επιδόσεις που κάποια χρόνια πριν ήταν απλά αδιανόητες όταν οι συσκευές έπαιζαν στα 2εκ. πάχος. Σε ώρα ανάγκης με stamina κάνεις την δουλειά σου.

Έχει γίνει τρομερή εξέλιξη και στο μέγεθος των συσορευτών, και των περιφερειακων και φυσικά του λογισμικού.

Για αυτούς που θέλουν μια εβδομάδα αυτονομία σε βάρος του μεγέθους, μπορούν να μας διαφωτίσουν που κοιμούνται τα βράδια και γενικά κάθε πότε έρχονται σε επαφή με τον πολιτισμό;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Το μικρό πάχος/βάρος είναι χρήσιμο μέχρι ενα σημείο. Απο εκεί και πέρα δεν έχει την παραμικρή σημασία αν η συσκευή είναι 8 ή 7 χιλιοστά. Η αυτονομία μετράει πολύ περισσότερο απο χαζομάρες του στυλ "το λεπτότερο κινητό στον κόσμο".
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα για αυτονομία φυσικά, άλλωστε έχουν περάσει απ' τα χέρια μου συσκευές με πάχος 2cm περίπου (το θρυλικό Ericsson GH 388 με την ενισχυμένη μπαταρία που έβγαζε μία ολόκληρη εβδομάδα χωρις φόρτιση!). Αν και το τωρινό μου Alcatel pop C9 με μπαταρία 2500 mAh και πάχος 9.5mm δεν το λες και χοντρό...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια η Sony έχει βρει όχι απλά την χρυσή τομή, αλλά έχει παντρέψει τα δύο άκρα.

Γενικά πλέον οι αυτονομίες σε όλες τις συσκευές έχουν φτάσει σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. Οι περισσότερες συσκευές βγάζουν την μια μέρα με πολύ βαριά χρήση. Με κανονική χρήση οι δύο ημέρες είναι standard. Επιδόσεις που κάποια χρόνια πριν ήταν απλά αδιανόητες όταν οι συσκευές έπαιζαν στα 2εκ. πάχος. Σε ώρα ανάγκης με stamina κάνεις την δουλειά σου.

Έχει γίνει τρομερή εξέλιξη και στο μέγεθος των συσορευτών, και των περιφερειακων και φυσικά του λογισμικού.

Για αυτούς που θέλουν μια εβδομάδα αυτονομία σε βάρος του μεγέθους, μπορούν να μας διαφωτίσουν που κοιμούνται τα βράδια και γενικά κάθε πότε έρχονται σε επαφή με τον πολιτισμό;

 

Μάλλον εννοείς το Ζ3 για δύο μέρες. .γιατί ακόμα δεν έχω δει iphone ή πχ galaxy alpha ή ακόμα και s 5 Να βγάζουν 2 ημέρες λογικής χρήσης. . (Λογική δε σημαίνει καθόλου χρήση. .σημαίνει να μην το λιώσεις αλλά να κάνεις διάφορα πράγματα με ένα smartphone..εχοντας ίντερνετ ανοιχτό κτλ)

Κακά τα ψέμματα πολλά κινητά πάσχουν από αυτονομία. .και προσωπικά για ένα παρα πολύ ωραίο και παρα πολύ ολοκληρωμένο κινητό ίσως θυσίαζα την δεύτερη ημέρα αυτονομίας (αυτό σημαίνει όμως ότι σε πάρα πολλή χρήση μπορεί να μην βγάζει και την 1η) αλλά όταν έχεις επιλογές οπως το Ζ3 , τότε πχ το S6 που δε θα βγάζει δεύτερη μέρα δεν ξέρω αν θα ήταν επιλογή μου..Γιατί μπορεί να είναι καλύτερο στην κάμερα αλλά και το Σονυ με καλύπτει. .και θεωρώ εξίσου σημαντικό να αντέχει , 1 μέρα ο, τι και να του κάνω. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή "μεγάλη αυτονομία, ακόμα και αν είναι εις βάρος του πάχους της συσκευής" βγαίνει πρώτη με μεγάλη διαφορά.

Συμπέρασμα: Οι κατασκευαστές αδιαφορούν για τις απαιτήσεις του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Η μέση λύση για μένα είναι μια χαρά για να έχεις μια αξιόλογη συσκευή και να την χαίρεσαι από το να την έχεις στο ρεύμα ή να φοβάσαι να την δουλέψεις. Βέβαια πλέον έχουν βγει πολύ καλές συσκευές που συνδυάζουν και τα δύο. Το πολύ λεπτό όμως είναι και υπερβολή, πρέπει να έχουμε στο νου μας και την ανθεκτικότητα.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ μη ενεργοβόρες οθόνες, αλλά αφού δεν υπάρχει σαν απάντηση, θυσιάζω τη φορητότητα για χάρη της μπαταρίας.

Έχω συνηθίσει με τα τουβλάκια, οπότε δεν θα με πείραζε καθόλου η ιδέα ότι δεν θα χρειάζεται να ψάχνομαι συνέχεια για σημεία φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή "μεγάλη αυτονομία, ακόμα και αν είναι εις βάρος του πάχους της συσκευής" βγαίνει πρώτη με μεγάλη διαφορά.

Συμπέρασμα: Οι κατασκευαστές αδιαφορούν για τις απαιτήσεις του καταναλωτή.

 

Του καταναλωτή-μέλους του φόρουμ εδώ.

Δεν είναι το τυπικό δείγμα φαντάζομαι.

Και ξαναλέω ότι αν ίσχυε αυτό ως κριτήριο όταν δίνουμε τα λεφτά μας, όλοι θα κυκλοφορουσαμε με κινητά 4.000+mAh ή mophie.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Έχω το G2 και με έχει "σωσει" στην αυτονομία όσο κανένα άλλο στο παρελθον! Ζηλεύω όμως τα iphone 6 & Galaxy Alpha ! Μια ενδιάμεση λύση με 4.7", 6" παχος και 3000-3500mAh θα ήταν η χρυσή τομή
Link to comment
Share on other sites

Κόσμημα παραμένει και με μεγαλύτερο πάχος από τα 5 χιλιοστά, δίνοντας 2 ημέρες αυτονομία που είναι ικανοποιητικη..

Αντίθετα 10 χιλιοστά σε πανασχημο κινητό όπως το thl5000 δεν αξίζει για να έχεις μια ακόμα μέρα.. Ούτε και το αντίθετο με πάχος 6 χιλιοστά και να βγάζεις μισή μέρα σταθερά..όλα είναι σχετικά λοιπόν αλλά το κινητό παραμένει κόσμημα για παρα πολλούς όσο και αν ειρωνευεσαι..

 

Έχει διαφορά να σου αρέσει αυτό που κρατάς, ανάλογα τα γούστα σου, και άλλο να λες ότι το κινητό σου είναι κόσμημα .. Για να ξέρεις ποια είναιη άποψή μου, εμένα όσο τέλειο και να είναι ένα τηλέφωνο σε μπαταρία, επιδόσεις, τιμή, αν δεν μου αρέσει εμφανισιακά τρώει άκυρο χωρίς δεύτερη σκέψη .. Πχ εμένα μου άρεσε το Xperia Play εμφανισιακά, κόσμημα δεν το λες :")

 

Το να λέμε όμως ότι ένα κινητό είναι κόσμημα, δερφορ πρέπει να αρέσει όπως και δήποτε στους γύρω μας και στο παρόν θέμα εις βάρος της χρηστικότητας της συσκευής (γιατί εις βάρος της αυτονομίας), τότε εκεί έχουμε θεματάκι, η επιδειξιομανία δεν είναι αρετή παιδιά, το κινητό είναι κινητό, αν μετατρέπουμε τα πάντα πάνω μας σε κοσμήματα τότε ψυχολογικά πάσχουμε :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το όμορφο design είναι από τα πρώτα πράγματα που κοιτάω για να αγοράσω ένα κινητό, το να είναι εξαιρετικά λεπτή όμως μια συσκευή δεν την κάνει και αυτόματα όμορφη στα μάτια μου. Προσωπικά δε δίνω και μεγάλη σημασία σε βάρος-πάχος (σε λογικά πλαίσια πάντα) αν μου αρέσει ένα κινητό. Το καλό είναι οτι στο σημείο που έχουμε φτάσει οι κατασκευαστές έχουν τη δυνατότητα να βάζουν μεγάλες μπαταρίες και σε λεπτά κινητά, τα xperia της Sony που ανέφεραν πολλοί, της LG κλπ

Οπότε εννοείται διαλέγω καλύτερη αυτονομία αρκεί φυσικά να συνοδεύεται και από ένα όμορφο σχεδιασμό.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομια φυσικα...δεν μπορω καθε μερα να τρεχω σε δουλειες με εναν φορτιστη.
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι έχουν πάρει power bank ελπίζω να απάντησαν ότι προτιμάνε καλύτερη μπαταρία και ας είναι εις βάρος του πάχους της συσκευής. Για όσους δεν απάντησαν αυτό ενώ έχουν power bank , συγνώμη δλδ σας χαλάει να είναι πιο χοντρό, άλλα δεν σας χαλάει να κουβαλάτε + Power bank + τα καλώδια του και να έχετε έννοια 2 συσκευές τις φορτίσεις τους + καλώδια;
Link to comment
Share on other sites

Με άνεση επέλεξα την ενδιάμεση λύση η οποία στα μάτια μου είναι συσκευή μέχρι 10 χιλιοστά σε πάχος και μπαταρία (ανάλογα τα υπόλοιπα κομμάτια) αξιόλογη. Να μπορεί να βγάλει δηλαδή με άνεση τη μέρα. Σε καμιά των περιπτώσεων δεν θα ήθελα να θυσιαστεί το σχέδιο μιας συσκευής μόνο και μόνο για τουμπανιασμένη αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την αυτονομία! Τι να το κάνω αν είναι λεπτό και κομψό και με αφήνει από μπαταρία κάθε τρεις και λιγο. Αυτονομία με 1.000!!!!!!

 

Δυστυχώς είμαι από ταπαταλκ Και δεν μπορώ να ψηφίσω εκτός του comment !

Αν και στην εποχή μας πλέον τα βρίσκεις και τα δύο στις συσκευές!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...