Jump to content

myphone POLL: Αγορά smartphone από Κίνα. Θα το τολμούσατε;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;  

1.142 members have voted

  1. 1. Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;

    • Ναι, φυσικά και αγοράζω!
      627
    • Έχω αγοράσει, αλλά είμαι διστακτικός να το ξανακάνω
      61
    • Έχω αγοράσει και δεν θα αγοράσω ξανά
      37
    • Δεν έχω αγοράσει αλλά το σκέφτομαι
      234
    • Δεν έχω αγοράσει και δεν σκοπεύω να το κάνω
      173
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      10


Recommended Posts

3 THL W100, 1 THL T6 PRO, 1 ULEFONE BE X,1 DOOGEE LEO. Κανένα πρόβλημα με τα μαγαζιά, κανένα τελωνείο.

Η σχέση τιμής-ποιότητας είναι 100% υπέρ της αγοράς από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακόμα δεν έχω αγοράσει αλλά θα το κάνω και λόγω χρημάτων και επειδή όσοι φίλοι μου πήραν είναι ευχαριστημενοι
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας πλεον πανω απο 500 αγορες συσκευων απο Κινα,ναι θα αγοραζα.Αλλα τελευταια με τις ισοτιμιες εχουμε θεματακια........:p

Και μονο 3 φορες με χουν σταματηση τελωνιο.

Βεβαια το τεραστιο θεμα ειναι σε περιπτωση ελατωματικης συσκευης,εκει την ψιλοπατησες.Ο χρονος αναμονης στο πανε-ελα,ειναι θεματακι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κινέζικο έχω (Huawei P7) αλλά από Κίνα δεν θα αγόραζα :lol::p Εννοώ φυσικά από άγνωστη αμφιβόλου ποιότητας εταιρία και απευθείας από Κίνα. Μόνο από γνωστές αξίοπιστες εταιρίες που φέρνουν επίσημα τα κινητά στην Ευρώπη...
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια αγοράζω, με φόρα !!!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το myphone.gr και όλους εσάς εδώ μέσα που μοιράζεστε τη γνώση και την εμπειρεία σας με τους υπόλοιπους και με τα εύστοχα σχόλιά σας δίνετε να καταλάβουμε τα θετικά και τα αρνητικά κάθε συσκευής αλλά και του software και των αναβαθμίσεων που την συνοδεύουν! Νοιώθω τυχερός που είμαι μέλος σε μιά τόσο ζωντανή, ενημερωμένη και πρόθυμη κοινότητα που με έχει βοηθήσει (και συνεχίζει) να μάθω τα πάντα γιά τα smartphones ώστε να μπορώ να επιλέξω εκείνο που ταιριάζει στο γούστο και την ... τσέπη μου!:D

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται το 60% του poll να αγοράζει κινεζικές μάρκες κι ολοι έξω να κυκλοφορούν με iPhone και Samsung???:rolleyes::lol:

Ειλικρινά ρε θηρία που τα κρύβετε και δεν τα βρίσκουμε???:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και αγοράζω!

 

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ αυτού που σου προσφέρει η εγχώρια αγορά και εκείνου που σου προσφέρει η κινέζικη.-

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

σε πληροφορω οτι οσοι ειναι ψαγμενοι θα ξερουν τι ειναι το οpo και γιατι θα αποφυγουν το g3 εγω παντως δεν συμβιβαστηκα με τα 2gb ραμ και ουτε σκοπευω να δωσω 150ε premium για την κυπριακη εγγυηση την οποια ξερω πως ειναι ....

στην ερωτηση απαντω ναι θα επαιρνα κινεζικο αλλα οχι κινεζια και ο νοων νοειτω...

 

Θεωρώ τον εαυτό μου ψαγμένο και είχα σκεφτεί αρκετά και την περίπτωση του πριν το πάρω, αφού το έχει ο γείτονας μου. Μου στοίχισε λιγότερα αφού εγώ το πήρα από Ελληνικό σκρουτζομάγαζο. Τώρα όσον αφορά τα 2-3 ραμ είναι καθαρά ψυχολογικός ο λόγος αφού αν χρειάζεται παραπάνω το android απλά κλείνει κάποια εφαρμογή. Σε μετρήσεις που έγιναν από έγκυρες σελίδες πάνω από 4-5% δεν υπήρχε διαφορά στις επιδόσεις.

 

Από κει και πέρα η εταιρία που υποστηρίζει τα LG στην Κύπρο είναι η fixyia που έτυχε να συνεργαστώ και επαγγελματικά μαζί τους με τις εντυπώσεις μου να είναι απλά άριστες. Γενικά για να πάρω Κινέζικο μετατρέπω σε κόστος την εγγύηση την καθυστέρηση την διαθεσιμότητα κλπ. Θα το σκεφτώ για Κινέζικο εφόσον έτσι μου βγαίνει πιο φθηνά

Link to comment
Share on other sites

μετά από 3 κινητά ένα ταμπλετ και πληθώρα αξεσουάρ για κινητές συσκευές και όχι μόνο, δηλώνω ότι φυσικά θα συνεχίσω να αγοραζω.

απλό είναι, ξέρεις ότι θα κάνει τουλάχιστον 3 εβδομάδες να παραλάβεις (έτυχε να παραλάβω και σε 10) μέρες και ότι αν σου χαλάσει η συσκευή θέλει τον αντίστοιχο χρόνο να πάει και να ερθει.

το θέμα του χρόνου για όσους ους δεν το γνωρίζουν έχει λυθεί από 3-4 από τα πιο αξιόπιστα κινέζικα online μαγαζιά με αποθήκες που έχουν στην Ευρώπη , για κάποια μοντελα, έχει μια διαφορά στην τιμή 20-25ε.

δεν έχω χάσει σέντ από αγορές μου μέσω ίντερνετ οι οποίες αφορούν πλέον πάρα πολλά είδη της καθημερινότητας μου.

με το καλό κάποια στιγμή να κανεται και ένα poll γιατί αγοράζουμε η όχι από Ελλάδα

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται το 60% του poll να αγοράζει κινεζικές μάρκες κι ολοι έξω να κυκλοφορούν με iPhone και Samsung???:rolleyes::lol:

Ειλικρινά ρε θηρία που τα κρύβετε και δεν τα βρίσκουμε???:p

 

Μην ξεχνάς ότι τα μέλη του myphone.gr δεν είναι η πλειονότητα του καταναλωτικού κοινού ;)

Link to comment
Share on other sites

alkis_7 πολυ καλο το poll που ανοιξες :bow:

 

Εχω αγορασει πολλα τηλεφωνα τα τελευταια δυο χρονια απο κινα. Εχω βαλει ''ταβανι'' στο οριο χρηματων για αγορα τηλεφωνου απο κινα και το ξεπερασα μονο με το o+o.

Φυσικα υπαρχει το ρισκο μεχρι να ερθει το τηλεφωνο στα χερια μας.

Το αλλο ''προβλημα'' που μπορει να αντιμετωπισουμε ειναι η εγγυηση σε περιπτωση που υπαρξει καποιο προβλημα με τη συσκευη μας, πρεπει να εχουμε υπομονη για τα περα-δωθε.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

με το καλό κάποια στιγμή να κανεται και ένα poll γιατί αγοράζουμε η όχι από Ελλάδα

 

Συμφωνώ επί 1000! Είπα να μην το γράψω παραπάνω, αλλά ήταν η πρώτη σκέψη που ήρθε στο μυαλό μου όταν διάβασα για το poll!

"Αγοράζετε πλέον smartphone από Ελλάδα;" :p Αλλά είναι ψιλο-άκυρο για flagships, εκτός αν κάποιος είναι ένθερμος υποστηρικτής huawei και xiaomi!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πάνω από 40 αγορές Κινέζικων οι περισσότερες χωρίς πρόβλημα. Όσο τα ελληνικά καταστήματα έχουν τέτοιες τιμές, τόσο θα επιμένω Κινέζικα, δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για συσκευές που κοστίζουν maximum 150$.

Δεν θα ρίσκαρα ποτέ για smartphones των 350-400 ευρώ που κοστίζουν οι κορυφαίες συσκευές των κινέζων.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται το 60% του poll να αγοράζει κινεζικές μάρκες κι ολοι έξω να κυκλοφορούν με iPhone και Samsung???:rolleyes::lol:

Ειλικρινά ρε θηρία που τα κρύβετε και δεν τα βρίσκουμε???:p

 

Μην ξεχνας οτι πολλες noname κινεζιες εχουνε λογοτυπα απο μεγαλες και γνωστες μαρκες .

Εχω δει πολλους πωλητες που παραγγελνης το τηλεφωνο και του λες τη λογοτυπο θελεις να εχει στις επιλογες .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι σε αυτό το εύρος τιμών (150-200€) υπάρχουν αντίστοιχες επιλογές από επώνυμους κατασκευαστές.

Πολλοί δίνουν βάση στα σπεκς χωρίς να σκέφτονται και το πώς αξιοποιούνται αυτά από την συσκευή.

 

Επίσης να πω και κάτι άλλο. (ως food for thought). Στην Ευρώπη το ποσοστό που κατέχουν τα κινέζικα είναι κάτω από 1%. Γιατί άραγε? Τόσο κορόιδα είναι? Ή μήπως δεν έχουν κι αυτοί οικονομικό θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το ποσοστό των ευρωπαίων που συμμετέχει και ενημερώνεται σε τεχνολογικά φόρουμ;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Eχω αγορασει ενα τηλεφωνο της xiaomi και ενα της yulong απο το vickmall . Ολα μια χαρα και θα ξανα αγοραζα . Φυσικα ολα θελουν ψαξιμο , απο το ποια εταιρεια θα επιλεξεις, ποιο μοντελο καθως και το καταστημα που θα το προμηθευτεις . Ολη η αλυσιδα παιζει ρολο ωστε να μην την πατησεις .

 

Ακομη και τωρα που η ισοτημια πηγε 1 ευρω = 1 δολλαριο , τα κινεζικα σε απολυτες τιμες ειναι πιο φθηνα πιστευω .

 

Βεβαια αν σου πεσει και σπασει η οθονη π.χ και αν δεν ασχολησε (στο αγορασε φιλος πχ) τοτε εχεις θεμα . :D

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα θετικά. Αλλά μόνο επειδή αγοράζω αξεσουάρ. Κινητό δεν θα αγόραζα γιατί κάποια που έχω δει δεν μου έχουν γεμίσει το μάτι. Δεύτερον δεν θέλω να περιμένω. Και τρίτον δεν μου αρέσουν οι εκπλήξεις. Φίλος μου που πήρε κινέζικο κινητό... ένα Lenovo... το μενού του έχει πολλά στα κινέζικα... εφαρμογές κινεζικές... δεν λέω, ίσως όλα αυτά να διορθώνονται αλλά σε ένα καινούριο κινητό δεν θέλω να μπλέκω με τέτοια... Θέλω όλα να δουλεύουν ρολόι.
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, γιατί πλέον δεν με ενδιαφέρει το θέμα το έκανα μία φορά το λάθος και δεν την ξαναπατάω, και τι εννοώ. . .Είχα αγοράσει ένα ταμπλετ 120€ κινεζικό παιδιά φυσαγε πέταγε μιλάμε λειτουργικά άψογο είχα μείνει άναυδος, λέω τώρα τι χαζομάρες να τα σκας σε μεγαλοεταιριες τσάμπα. . .Τελικά δεν είναι και τόσο τσάμπα!!! Μετα απο 3 μήνες και μια μέρα που το είχα σε τσάντα πλάτης μέσα σε θέση για λαπτοπ δεν ξέρω πώς ράγισε λίγο το τατς, το ένα τέταρτο του τατς άχρηστο με μια μικρή γρατζουνιά,το βάζω πάλι στην τσάντα και όταν γυρίζω σπίτι είχε γινει καμία δεκαριά γρατσουνιές και δεν δούλευε καθόλου το τατς(σημειώνω ότι στη επιστροφή πρόσεξα μην έχω τσίτα την τσάντα και μην κάνω κάτι ώστε να γίνει χειρότερο). . .Δεν έπαθα αμόκ με το συμβάν γιατί επισκευαζω ταμπλετ και κινητά μόνος οποτε μπαίνω με την μια ebay και αλλού για ανταλλακτικό τατς και το μόνο που υπήρχε ήταν από τον ίδιο προμηθευτή με 45€ όταν το είδα και δεν έβρισκα άλλη τιμή τότε τρελάθηκα. . . .Εδώ τατς από σαμσουνγκ κ ιφον βρίσκεις με 10 ευρώ και η κινεζια τώρα 45 λέω άντε γεια. . .Πήρα σαμσουνγκ και έχω την υγεία μου. . .

Μετα απο 4μήνες μιλάω με ένα φίλο που είχα πάρει ένα OPPO από Κίνα ,το ίδιο σκηνικό το κινητό ήταν τέλειο αψογες φωτο κόλλημα 0, και του σπάει το τατς και αυτούνου με μια τούμπα, πάλι τα ίδια να ψάχνουμε ανταλλακτικό και το ανταλλακτικό στα ύψη. .. . .

Και ένας άλλος φίλος είχε ένα νοκια και το τατς σπασμένο και σχεδόν δεν έβλεπες την οθόνη (που λέει ο λόγος, αλλά το κινητό και το τατς δούλευε ΠΕΝΑ. . .

 

 

ΟΠΌΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ ΈΝΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΉ ΔΙΚΉ ΣΑΣ. . .

ΆΨΟΓΑ ΚΙΝΗΤΆ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΆ ΤΈΛΕΙΑ,ΑΛΛΆ ΑΠΌ ΥΛΙΚΆ Κ ΠΟΙΌΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΉΣ ΜΆΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΎΖΙ, οπότε ΟΙ ΚΙΝΈΖΟΙ το έχουν πάρει γραμμή και πρέφα,ξύπνησαν!!!

 

Π.χ. Για σαμσουνγκ είναι 3-5 εργοστάσια να φτιάχνουν κινέζικα ανταλλακτικά για ακριβά κινητά οπότε τιμή σκότωμα,αλλά για τις ίδιες εταιρίες της κινέζικες δεν παίζει να φτιάχνει άλλο εργοστάσιο οπότε ανταλλακτικό στον θεο!!! Τους Έχουμε για χαζούς άλλα παιδιά είναι γάτες οι άνθρωποι το έχουν μελετήσει

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Have a nice day ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα tablet η πρώτη μου αγορά από Κίνα (ainol novo 10) εδώ και δύο χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα. Από τότε έχω παραγγείλει για μένα και γνωστούς - φίλους τουλάχιστον δέκα tablet και κινητά από διάφορα μαγαζιά γνωστά στο forum. Το κινητό lenovo που χρησιμοποιώ εδώ και 18 μήνες δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό και σκέφτομαι να το αλλάξω μόνο και μόνο επειδή έχει μείνει πια πολύ πίσω από πλευράς χαρακτηριστικών και το βαρέθηκα. Εννοείται πως θα πάρω πάλι κινέζικο. Το μόνο που θα συνιστούσα στους επίδοξους αγοραστές είναι να διαβάσουν στο forum πριν παραγγείλουν το ίδιο έκανα και εγώ την πρώτη φορά και να πάρουν κάτι δοκιμασμένο και από αξιόπιστο μαγαζί.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αξεσουάρ για κινητό δεν το σκέφτομαι καθώς το θέμα της εγγύησης είναι για μένα σημαντικό.
Nokia 3210 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W610i -> Nokia 5800 XpressMusic -> iPhone 3GS -> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...