Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο εγώ δεν έχω πάρει την αναβάθμιση των windows 10 η υπάρχουν κ άλλοι;;;

 

 

Είναι αρκετοί και ακόμα περισσότεροι αυτοί που έβαλαν τα 10 και γύρισαν άρον άρον στα 8.1 λόγω αυτονομίας κτλ.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πολλοί που γράφεται συνέχεια είναι σχετικό.

Με την ίδια ευκολία θα γράψω και εγώ λοιπόν ότι πολλοί δεν έχουν κανέναν λόγο να γυρίσουν στα 8,1

Αλλά δεν έχουμε νούμερα...;)

Τώρα για την φίλη που ρωτάει,έχεις κατεβάσει το upgrade advisor,ή απλά τσεκάρεις στις ενημερώσεις;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κατεβάσει και μου λέει ότι είναι συμβατό κ θα ειδοποιηθώ όταν είναι για την αναβάθμιση..
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κατεβάσει και μου λέει ότι είναι συμβατό κ θα ειδοποιηθώ όταν είναι για την αναβάθμιση..

 

ναι και σε μενα το ιδιο ακομα περιμενω

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ που τρεχουμε to upgrade advisor...κανουμε αποδοχή για upgrade ... βγαζει ένα μεγαλο τσεκ μαρκ ΠΡΑΣΙΝΟ..και μετα κανουμε update από το μενου του τηλεφωνου. ΥΠΟΜΟΝΗ από κει και περα μεχρι την ολοκληρωση
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ που τρεχουμε to upgrade advisor...κανουμε αποδοχή για upgrade ... βγαζει ένα μεγαλο τσεκ μαρκ ΠΡΑΣΙΝΟ..και μετα κανουμε update από το μενου του τηλεφωνου. ΥΠΟΜΟΝΗ από κει και περα μεχρι την ολοκληρωση

 

 

 

Ναι,παντως η 10586.107 ειναι πιο καλη.Στην 164 ακομα δεν μετραει τα δεδομενα κινητης...και αναγκαζομαι να μπαινω στο site της Q.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι,παντως η 10586.107 ειναι πιο καλη.Στην 164 ακομα δεν μετραει τα δεδομενα κινητης...και αναγκαζομαι να μπαινω στο site της Q.

 

Στην 164 έμενα τα μετράει κανονικά και ολα είναι καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Ναι,παντως η 10586.107 ειναι πιο καλη.Στην 164 ακομα δεν μετραει τα δεδομενα κινητης...και αναγκαζομαι να μπαινω στο site της Q.

 

τα μετράει κανονικότατα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά το update από 8.1 σε 10 πως κάνουνε hard reset?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ρυθμίσεις->σύστημα->πληροφορίες->τέρμα κάτω λέει επαναφορά του τηλεφώνου σας.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο με αυτό.

http://www.hardreset.info/devices/microsoft/microsoft-lumia-640/

Κάνει την ίδια δουλειά?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις πολύ απλά αυτό που σου έγραψα;

Hard Reset θέλεις είπες,γιατί κάνεις τα εύκολα δύσκολα;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ δεν έχω πάρει την αναβάθμιση των windows 10 η υπάρχουν κ άλλοι;;;

Υπάρχουν και άλλοι Ευτυχία, και εγώ ένας από αυτούς...

 

Να ρωτήσω κάτι: μήπως, κατά τύχη, είναι γερμανικό το 640 σου;.. (αν αγοράστηκε με ένδειξη ΕU δηλαδή κι όχι GR)...

 

Αν ναι, μάλλον είμαστε στην ίδια περίπτωση, οπότε κοίταξε, αν θέλεις, σελίδα 163 - post 2442 - 2445.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6644641#post6644641

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επαναφορά=Hard reset,χρόνια τώρα.

Δεν έχω κάνει ποτέ hard reset σε Windows Phone (είχα 520 που μια ωραία πρωία χάλασε και ουδέποτε επανήλθε, μετά 532 DS, τώρα 640 DS), έχω δει σε προηγούμενα post πως το προτείνετε μετά την αναβάθμιση - όταν με το καλό έρθει και σε μας...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, λογικά θα ξέρετε: μετά το hard reset, όταν "στήνεις" ξανά το τηλέφωνο, σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις αντίγραφο ασφαλείας από το cloud, ώστε να επαναφέρεις sms, ρυθμίσεις, start screen κλπ;;..

Ή είσαι υποχρεωμένος να το "στήσεις" εκ νέου;.. (κάτι που δεν συμφέρει, σίγουρα...)

 

Τέλος κάτι ακόμα, για όποιον ξέρει... Επειδή το έχω ψάξει το ζήτημα με τη μη αναβάθμιση ορισμένων 640 και σε ξένα fora, έχω ακούσει διάφορα, όπως ας πούμε πως είναι και θέμα logistics... κάτι σαν "σειρά προτεραιότητας" από τη Microsoft, για να διαχειριστεί τον όγκο των downloads.

Υπάρχει επομένως περίπτωση, πέρα από το θέμα του γερμανικού παρόχου (post 2442) να παίζει ρόλο και το ότι η συσκευή μου αγοράστηκε πολύ πρόσφατα;;.. (18/3, την επομένη του επίσημου roll-out).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση η ημερομηνία ενεργοποίησης/αγοράς της συσκευής.

Μόνο η προέλευση όπως φαίνεται.

Στα της αναβάθμισης....

Αν δεν σου βγάζει κανένα πρόβλημα,δεν χρειάζεται hard reset.Επειδή όμως είναι πολύ πιθανό να βγάλει,τότε το κάνεις.

Υπάρχουν περιπτώσεις που μετά από επαναφορά ρυθμίσεων από cloud πάλι έβγαλε προβλήματα.

Με λίγα λόγια είναι ότι σου κάτσει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είδες, αυτά κάναμε σαν κοινότητα... Κράξιμο και πίεση στη Microsoft που καθυστερεί, αυτή μας δίνει ένα άγουρο, half-baked λειτουργικό, χωρίς το απαραίτητο συνοδευτικό υλικολογισμικό (firmware) σε πολλές συσκευές... Προβλήματα τώρα.

 

Πάντως (και πριν το είχα γράψει αλλά μου το τριμάρησε το Tapatalk... τόσο καλά!..) πως δε με ενοχλεί η αναμονή όσο η μη ενημέρωση!.. Στην Denim υπήρχε ρε παιδί μου πίνακας ανά χώρα και πάροχο, τώρα και σε αυτό πισωγύρισμα!.. Ας τη δώσουν τουλάχιστον από το WDRT. Αν και με όλα αυτά, καλύτερα τελικά να περιμένουμε και να πάμε απ' ευθείας στην Redstone!..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με χαλάει,από την στιγμή που λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Προφανώς θα την ήθελα χωρίς ψεγάδια,αλλά δε ξέρω κατά πόσο θέλει η ίδια η ms να πετύχει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα όντως!.. Που κι εγώ, αν και πιστός - προς το παρόν :) - στα WP, σε στιγμές αγανάκτησης έχω πιάσει τον εαυτό μου να τη λέει!..

 

Το θέμα όμως δεν είναι αν θέλει αλλά τι μπορεί τη δεδομένη στιγμή... Για ενδοεταιρικούς λόγους που μόνο να εικάζουμε μπορούμε, δε μπορεί τώρα να διαθέσει τους πόρους που χρειάζονται για την ανάπτυξη των Mobile. Άλλωστε το έχουν πει, δεν είναι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντός τους για φέτος. Με δεδομένο πως εκεί "μπαίνει μέσα" οικονομικά, θα της δημιουργούσε πρόβλημα αν εστίαζε μόνο εκεί, ενδεχομένως...

 

Πέραν αυτών, προφανώς γνωρίζουν πως η πλατφόρμα των 10 συνολικά δεν είναι έτοιμη, τα 8.1 είχαν φτάσει σε μια ωριμότητα αλλά "θυσιάστηκαν" στο βωμό του OneCore, της ενιαίας πλατφόρμας που όταν δουλέψει, θα είναι το μέλλον.

 

Πιστεύω πως μετά τη στάση αναμονής, θα "επιτεθούν" ξανά όταν τελειοποιηθούν τα W10M, όταν θα υπάρξουν ανταγωνιστικές συσκευές σε κάθε κατηγορία (τα 950, 650 και 550 απλώς γεμίζουν το κενό προς το παρόν, για μένα), κι όταν θα κλείσει λίγο το app-gap με την προσέλκυση developers και τις άλλες κινήσεις, πχ Xamarin κλπ.

 

Άλλο ένα νέο ξεκίνημα, αλλά τώρα με καλύτερες προϋποθέσεις. Αυτή τη στιγμή νέοι χρήστες δεν προσελκύονται, όπως δείχνουν οι πωλήσεις, το στοίχημα για μένα είναι να διατηρηθούν οι υπάρχοντες, εμείς, μέχρι να περάσει αυτή η μεταβατική περίοδος σχετικής δυσλειτουργίας.

 

Τα Redstone είναι ορόσημο, σε κάθε περίπτωση. Αν δεν ρολλάρει το πράγμα και τότε, πραγματικά δεν ξέρω πότε...

 

Η ενιαία πλατφόρμα είναι σπουδαία σαν όραμα, κανείς άλλος δεν την έχει, αλλά όσως αποδειχτεί σαν εγχείρημα λίγο μεγαλύτερο από αυτό που θα μπορούσαν να φέρουν εις πέρας, και το κυριότερο, έγκαιρα!..

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα όντως!.. Που κι εγώ, αν και πιστός - προς το παρόν :) - στα WP, σε στιγμές αγανάκτησης έχω πιάσει τον εαυτό μου να τη λέει!..

 

Το θέμα όμως δεν είναι αν θέλει αλλά τι μπορεί τη δεδομένη στιγμή... Για ενδοεταιρικούς λόγους που μόνο να εικάζουμε μπορούμε, δε μπορεί τώρα να διαθέσει τους πόρους που χρειάζονται για την ανάπτυξη των Mobile. Άλλωστε το έχουν πει, δεν είναι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντός τους για φέτος. Με δεδομένο πως εκεί "μπαίνει μέσα" οικονομικά, θα της δημιουργούσε πρόβλημα αν εστίαζε μόνο εκεί, ενδεχομένως...

 

Πέραν αυτών, προφανώς γνωρίζουν πως η πλατφόρμα των 10 συνολικά δεν είναι έτοιμη, τα 8.1 είχαν φτάσει σε μια ωριμότητα αλλά "θυσιάστηκαν" στο βωμό του OneCore, της ενιαίας πλατφόρμας που όταν δουλέψει, θα είναι το μέλλον.

 

Πιστεύω πως μετά τη στάση αναμονής, θα "επιτεθούν" ξανά όταν τελειοποιηθούν τα W10M, όταν θα υπάρξουν ανταγωνιστικές συσκευές σε κάθε κατηγορία (τα 950, 650 και 550 απλώς γεμίζουν το κενό προς το παρόν, για μένα), κι όταν θα κλείσει λίγο το app-gap με την προσέλκυση developers και τις άλλες κινήσεις, πχ Xamarin κλπ.

 

Άλλο ένα νέο ξεκίνημα, αλλά τώρα με καλύτερες προϋποθέσεις. Αυτή τη στιγμή νέοι χρήστες δεν προσελκύονται, όπως δείχνουν οι πωλήσεις, το στοίχημα για μένα είναι να διατηρηθούν οι υπάρχοντες, εμείς, μέχρι να περάσει αυτή η μεταβατική περίοδος σχετικής δυσλειτουργίας.

 

Τα Redstone είναι ορόσημο, σε κάθε περίπτωση. Αν δεν ρολλάρει το πράγμα και τότε, πραγματικά δεν ξέρω πότε...

 

Η ενιαία πλατφόρμα είναι σπουδαία σαν όραμα, κανείς άλλος δεν την έχει, αλλά όσως αποδειχτεί σαν εγχείρημα λίγο μεγαλύτερο από αυτό που θα μπορούσαν να φέρουν εις πέρας, και το κυριότερο, έγκαιρα!..

 

Σκέψου.. Είμαι "πιστός" στα WP/WM από τα 7, για το εντελώς διαφορετικό design τους και το χειρισμό τους (που στα 7, ήταν σχεδόν αποκλειστικά με swipes). Όσο "προχωράει" η Microsoft (στα smartphones τουλάχιστον), αφαιρεί ένα-ένα από αυτά που χαρακτηρίζουν το OS της και το υλοποιεί με τρόπο παραπλήσιο ή ίδιο με τους ανταγωνιστές της. Και χωρίς να θέλω επιβεβαιωθώ, πιστεύω ότι το μόνο που "θα μείνει" στη Microsoft είναι το διαφορετικό design.

 

Το Continuum, με την παρούσα υλοποίηση (λειτουργικό μόνο σε 3GB+ ram και 808 soc και παραπάνω) δε με "πείθει".

 

Το να μην έχει πόρους, θεωρώ ότι δεν υφίσταται. Για τη Microsoft μιλάμε. Δε θέλει να επενδύσει, όσα επένδυε στο παρελθόν, ναι.

 

Θυσιάστηκαν, χωρίς να τους δώσουν τα ελάχιστα, χωρίς να χρειάζεται το update στα 10. Swipe στα Ελληνικά, για παράδειγμα.....

 

Καλά... Να δούμε πρώτα την ολοκληρώμενη υλοποίηση του OneCore και μετά θα κρίνουμε πόσο μέλλον είναι...

 

"Πιστεύω πως μετά τη στάση αναμονής, θα "επιτεθούν" ξανά όταν τελειοποιηθούν τα W10M, όταν θα υπάρξουν ανταγωνιστικές συσκευές σε κάθε κατηγορία (τα 950, 650 και 550 απλώς γεμίζουν το κενό προς το παρόν, για μένα), κι όταν θα κλείσει λίγο το app-gap με την προσέλκυση developers και τις άλλες κινήσεις, πχ Xamarin κλπ."

 

Κοίταξε μόνο σε αυτό το κομμάτι πόσα "θα" έχεις... Όλα αυτά και με περισσότερες συσκευές, τα λέγαμε και για τα 8.1...

 

Θες να μου πεις για τις καλύτερες προϋποθέσεις; Ειλικρινά ρωτάω. Γιατί, προσωπικά, βλέπω μια επανάληψη της ιστορίας των 8.1...

 

Μα, πώς θα διατηρηθούμε εμείς; Ναι, μας έδωσε το update, με μια "μικρή" καθυστέρηση, αλλά χωρίς firmware! Πώς θα μείνουμε ή θα κρίνουμε το λειτουργικό, χωρίς firmware;; Λόγω της έλλειψης αυτής, πολλά πράγματα δε λειτουργούν όπως πρέπει. Παράδειγμα, όταν βάζω όριο στα data, επιλέγω την απενεργοποίηση των background data όταν πλησιάζω στο όριο και επιλέξω save, κρασάρει το app χωρίς να έχει μείνει κάποια από τις επιλογές μου. Επίσης, αν δε βγάλει η Microsoft τρόπο να μεταφέρω τα bookmarks μου (είναι πολλά), από τον IE ή τον Edge οπουδήποτε θέλω, χωρίς να έχω υπολογιστή με W10, hard reset δεν κάνω. Το έχω κάνει μόνο μια φορά (τη μεταφορά) και δε μπορώ να πω ότι ήταν ευχάριστη εμπειρία. Ήδη έχω "μισοφύγει"....

 

P.S.1: Ναι, λειτουργεί (το Continuum) και σε συσκευή με τον 617, αλλά αυτή είναι μια εξαίρεση, που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

 

P.S.2: Με το 640 έγραψα αυτό το post, με W10M. Πολλές φορές έκανα swipe στα Ελληνικά και ή δεν έγραψε καθόλου τη λέξη και προχώρησε στην επόμενη που έκανα swipe ή δεν τη διόρθωσε καθόλου ή έγραψε τελείως άλλη λέξη, λόγω πρόβλεψης... Αυτά, χωρίς το swipe, υπήρχαν και όταν πρωτο-κυκλοφόρησαν τα WP8...

 

P.S.3: Επειδή έκανα λίγη ώρα να γράψω το post (ευτυχώς το είχα κάνει copy......), κλασσικά (όπως ο Explorer), ο Edge "με έκανε" logout, από το myphone. Για το Θεό, Microsoft... Δώσε υψηλότερη ιεραρχία στον browser σου, όσων αφορά το multitasking!!!

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω πως το παρόν θέμα αφορά τη συσκευή της Microsoft Lumia 640 και όχι το λειτουργικό της σύστημα. Για το τελευταίο υπάρχει ξεχωριστό θέμα εδώ: [Επίσημο] Windows 10 Mobile Series. Οπότε παρακαλώ να μείνουμε σε ότι έχει να κάνει με την συγκεκριμένη συσκευή και να μην ξεφεύγουμε με off topic συζητήσεις. ;)
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πήρα και εγώ (640LTE) και μετά από αναβαθμίσεις κλπ έχω το εξής θέμα.

Σε δυο περιπτώσεις όταν έκανα ΄κλήση ο βόμβος (τουτ, τουτ !) συνεχιζόταν και αφού είχε σηκώσει ο άλλος το τηλέφωνο. Αναγκάστηκα και στις δυο περιπτώσεις να τερματίσω την κλήση και μάλιστα στην μια περίπτωση επειδή συνέχιζε να το κάνει έκλεισα το κινητό και το ξαναάνοιξα για να συνέλθει. Τι μπορεί να φταίει? (δεν το κάνει συνέχεια)

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...