Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα!οι μισες κ πανω εφαρμογες ξαφνικα κρασαρουν,δεν ανοιγουν καν.

δεν εχει σχεση αν ειναι αποθηκευμενες στο τηλ η στην sd.

τις ξηλωνω τις ξαναβαζω τιποτα.

βαζω βγαζω μπαταρια κ σοφτ ρισετ τιποτα.

καμια ιδεα κανενας φιλος;

λετε να με ειδε το lumia που πηγα χθες να δω για αλλο τηλ κ να μου κανει μουτρα;:wacko:

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε πορτοκαλί :D

Τη θήκη την βρήκα στο ebay τελικά και περιμένω άφιξη. Από Ελλάδα έβρισκα μόνο πορτοκαλί και μπλε. Το εμπρός μέρος καπακώνει καλά? Αν έχω κάρτα μέσα δεν νομίζω να βλάψει την οθόνη:!::!:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι το τελευταίο (Meltdown και Spectre) patch δημιούργησε τέτοιου είδους θέματα σε κάποιους χρήστες. Αναμένεις διόρθωση.

Δε νομίζω να σου κρατάει μούτρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!οι μισες κ πανω εφαρμογες ξαφνικα κρασαρουν,δεν ανοιγουν καν.

δεν εχει σχεση αν ειναι αποθηκευμενες στο τηλ η στην sd.

τις ξηλωνω τις ξαναβαζω τιποτα.

βαζω βγαζω μπαταρια κ σοφτ ρισετ τιποτα.

καμια ιδεα κανενας φιλος;

λετε να με ειδε το lumia που πηγα χθες να δω για αλλο τηλ κ να μου κανει μουτρα;:wacko:

Δεν εχω θέμα με τις εφαρμογές. Μέχρι στιγμής όλα οκ. και με το τελευταίο update όλα smooth!
Link to comment
Share on other sites

:)ευχαριστω.υπομονη λοιπον...αν ειναι αυτο το προβλημα.παλι καλα viber skype ζουνε ακομα.

δεν εχω κανει το τελευταιο update πρεπει να παω σπιτι.

ουφ...

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

[quote=satsok1979;745223..αν ειναι αυτο το προβλημα.παλι καλα viber skype ζουνε ακομα.

δεν εχω κανει το τελευταιο update.....

 

Το σκαιπ σου δουλευει κανονικα?...εμενα μου δειχνει αναποδα την φατσα μου η σελφοκαμερα...με το κεφαλι κατω...μονο στο σκαιπ ομως το κανει. Στις σελφισ ειναο οκ. Για τσεκαρε το και πες μου μπας και κανω κατι λαθος εγω.

Καθε βοηθεια απο οποιονδηποτε ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Με ενσύρματα ακουστικά στο κάνει;

Με ενσύρματα ακουστικά δεν το κάνει, επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν το κάνει και πάντα ακόμα και στο τηλέφωνο

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Το σκαιπ σου δουλευει κανονικα?...εμενα μου δειχνει αναποδα την φατσα μου η σελφοκαμερα...με το κεφαλι κατω...μονο στο σκαιπ ομως το κανει. Στις σελφισ ειναο οκ. Για τσεκαρε το και πες μου μπας και κανω κατι λαθος εγω.

Καθε βοηθεια απο οποιονδηποτε ευπροσδεκτη

 

ναι εμενα κανονικα το κεφαλι στη θεση του.

εχει θεμα με τα update το κινητο κολλησε στο 48% εβγαλα μπαταρια μου ειπε οτι ειχε σφαλμα κ ξαναπροσπαθω απο την αρχη τωρα.

δεν βλεπω ακομα φως ξανακολλησε.

edit ξεκολλησε για να δουμε αν θα ολοκληρωθει.(μουσικη αγωνιας παρακαλω...)

ξανα edit αφου κατεβασε την version 1703 για συσκευες που βασιζονται σε arm (λες κ καταλαβαινω τι εννοει) τωρα λεει δεν εχω αρκετο χωρο να τις αποθηκευσει με 6,90 γιγα σε χρηση απο 7,28.

θα φυγει κ το δικο μου κεφαλι απο τη θεση του οπως επαθε ο ELTASSOS απο τα νευρα.

 

edit δεν με αφηνει να κανω το update λογω χωρου.το δραμα ειναι οτι στην συσκευη εχω αποθηκευμενο μονο το viber κ το skype.

edit dose pono.με 600 mb λεει ελευθερα κ χωρις σκαιπ παλι δεν επιτρεπει.ε αντε και...

 

τελικα για πρωτη φορα απο την αγορα επαναφορα εργοστασιακων κ βλεπω μην το ματιασω να ρολαρει η υποθεση.

 

ολα καλα!με την επαναφορα μου εδωσε αερα 2,5 γιγα στη συσκευη εκει που ειχα 300mb.

η συσκευη πεταει σαν καινουργια.

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Το σκαιπ σου δουλευει κανονικα?...εμενα μου δειχνει αναποδα την φατσα μου η σελφοκαμερα...με το κεφαλι κατω...μονο στο σκαιπ ομως το κανει. Στις σελφισ ειναο οκ. Για τσεκαρε το και πες μου μπας και κανω κατι λαθος εγω.

Καθε βοηθεια απο οποιονδηποτε ευπροσδεκτη

Δες εδώ και εδώ. Οπότε αναμένεις.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ σκαιπ εφτιαξε και δειχνει σψστα τωρα η σελφοκαμερα. Εκανα ενημερωση της εφαρμογης μεσα απο Microsoft store οπως ελεγε το β λινκ που παρεθεσες.ευχαριστω πολυ, εφτιαξε το κεφι μου τωρα διοτι καθε κυριακη μιλαω με αδελφο μου απο ΗΠΑ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως βαζω κωδικο για κλειδωμα? ( win 10)

Ρυθμίσεις > οθόνη κλειδώματος > επιλογές εισόδου (μπλε γράμματα) προς το τέλος.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος για ασύρματη μεταφορά αρχείων από υπολογιστή προς τηλ και αντίστροφα;

Αυτό δεν το ξέρω. Δεν έχω υπολογιστή. Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει από το φόρουμ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος για ασύρματη μεταφορά αρχείων από υπολογιστή προς τηλ και αντίστροφα;

 

 

Δοκίμασες με bluetooth?

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 Pro,Mate 50 Pro)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT(LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA(DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG(I800,note10+)SHARP(S2)SIEMENS(SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)VIVO(X90 Pro)XIAOMI(Redmi Note 5,Redmi Note 6 Pro,Redmi Note 8 Pro,Redmi Note 9 Pro,Redmi Note 10 Pro,Redmi Note 12 Pro,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro,12x,)

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > οθόνη κλειδώματος > επιλογές εισόδου (μπλε γράμματα) προς το τέλος.

Σ'ευχαριστώ αλλά γιατί μου ζητάει να συνδεθώ στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ αλλά γιατί μου ζητάει να συνδεθώ στο ιντερνετ?

Δεν ξέρω. Δεν έχω κλειδώσει ποτέ την οθόνη εγώ προσωπικά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εφαρμογή Easy Transfer για μεταφορά από και προς το τηλέφωνο μέσω WiFi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υπάρχει τρόπος για ασύρματη μεταφορά αρχείων από υπολογιστή προς τηλ και αντίστροφα;

 

Καλησπέρα, εφαρμογή Easy Transfer για μεταφορά από και προς το τηλέφωνο μέσω WiFi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω 2 συσκευές που τις χειρίζονται άτομα που δεν το έχουν ιδιαίτερα με την τεχνολογία και κάνουν βασική χρήση (τηλέφωνα, φωτογραφίες κλπ) + λίγα πράγματα από web (google, viber, facebook). Το ένα είναι Lumia 640 και το άλλο 550.

Επειδή δεν τις χειρίζομαι ο ίδιος, έχω αποφύγει το update σε windows 10 (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γίνεται update στο 550).

Από χθες η σελίδα του facebook από τον browser φορτώνει αλλά δεν αντιδρά στα πατήματα (και κάπως έτσι καταλήγω να γράφω στο thread :P) ενώ δεν λειτουργεί η εφαρμογή του facebook (εδώ και κάτι μήνες).

 

Πιστεύετε αν κάνω το update θα λυθούν τα προβλήματα ή θα βγουν και άλλα; Τα πιο συχνά προβλήματα μετά το update ποια είναι;

Υπάρχει κάτι σαν custom rom όπως στα android αν δεν πετύχει κάτι;

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Αναμένω να διαβάσω κήρυγμα ότι πρέπει να γίνονται update οι συσκευές. Το ξέρω, δεν χρειάζομαι κήρυγμα.

Επίσης ελπίζω να να μην δω απαντήσεις που λένε μόνο "κάνε update". Άμα είναι να κάνω update επειδή δεν παίζει το fb και μετά να μην παίζει πχ το wifi να το βράσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω όλες τις συσκευές σε 10 και δεν έχω πρόβλημα. Τώρα μπορείς να δοκιμάσεις το flow for Facebook που δουλεύει μια χαρά στα 10 αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στα 8.

Μπορείς να δοκιμάσεις τα 10 και αν δεν σ' αρέσουν μπορείς να κάνεις επαναφορά από υπολογιστή στα 8.

Το 550 έρχεται από την μάνα του με τα 10 και δεν πάει στα 8, το έχω και ξέρω. Αυτά :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω 2 συσκευές που τις χειρίζονται άτομα που δεν το έχουν ιδιαίτερα με την τεχνολογία και κάνουν βασική χρήση (τηλέφωνα, φωτογραφίες κλπ) + λίγα πράγματα από web (google, viber, facebook). Το ένα είναι Lumia 640 και το άλλο 550.

Επειδή δεν τις χειρίζομαι ο ίδιος, έχω αποφύγει το update σε windows 10 (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γίνεται update στο 550).

Από χθες η σελίδα του facebook από τον browser φορτώνει αλλά δεν αντιδρά στα πατήματα (και κάπως έτσι καταλήγω να γράφω στο thread :P) ενώ δεν λειτουργεί η εφαρμογή του facebook (εδώ και κάτι μήνες).

 

Πιστεύετε αν κάνω το update θα λυθούν τα προβλήματα ή θα βγουν και άλλα; Τα πιο συχνά προβλήματα μετά το update ποια είναι;

Υπάρχει κάτι σαν custom rom όπως στα android αν δεν πετύχει κάτι;

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Αναμένω να διαβάσω κήρυγμα ότι πρέπει να γίνονται update οι συσκευές. Το ξέρω, δεν χρειάζομαι κήρυγμα.

Επίσης ελπίζω να να μην δω απαντήσεις που λένε μόνο "κάνε update". Άμα είναι να κάνω update επειδή δεν παίζει το fb και μετά να μην παίζει πχ το wifi να το βράσω...

 

Προβλήματα με WiFi σίγουρα δεν θα έχεις, ίσως οι συσκευές να γίνουν λίγο πιο αργές ειδικά άμα τις φορτώσεις και με εφαρμογές.

Επειδή σε ενδιαφέρει το Facebook, στα Windows 10 Mobile, υπάρχει η εφαρμογή του iOS η οποία τρέχει με emulator και είναι δίκοπο μαχαίρι, από τη μία δηλαδή έχεις μια "κανονική" εφαρμογή του Facebook, από την άλλη είναι αρκετά αργή και ειδικά στο 640 είναι σε βαθμό αηδίας (για μένα τουλάχιστον).

Επίσης, υπάρχει και η εφαρμογή του Messenger όπου είναι πάλι του iOS μέσω emulator και ενώ είναι πάνω κάτω η ίδια, δεν έχει λεξικό (δηλαδή δεν θα βρίσκει λέξεις ακόμα και αν σε όλα τα υπόλοιπα έχεις κανονικά λεξικό).

 

Εν ολίγοις ( :p ) όλες οι εφαρμογές που υπάγονται στη Facebook (Facebook, Messenger, Instagram), είναι εφαρμογές που έχουν μεταφερθεί αυτούσια και τρέχουν με emulator και γι'αυτό είναι ίσως οι μόνες που στις απαιτήσεις συστήματος στο store ζητάνε 2 GB RAM έναντι 1 των άλλων εφαρμογών. Σε καμία περίπτωση δεν αποδίδουν το 100% που θα μπορούσε να αποδώσει η συσκευή και όλες έχουν τα μειονεκτήματά τους έναντι των "κανονικών" στο iOS, αλλά για κάποιον που συνεχίζει να έχει WP, είναι η μόνη επίσημη & λειτουργική ( ; ) λύση. :)

 

PS: επειδή είδα ότι ανέφερες το πρόβλημα με τον IE στο fb, υπάρχει και στον EDGE αυτό, δηλαδή να πατάς παρατεταμένα για τις "αντιδράσεις" και αυτό να μην το καταλαβαίνει και να σου εμφανίζει το "αντιγραφή", να μην ενημερώνεται όταν στέλνεις ένα μήνυμα μέσω του 0.facebook.com και να πρέπει να το ξαναφορτώσεις κτλ.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Να κατεβάσει τις beta εκδόσεις των fb και Messenger που δεν απαιτούν 2GB RAM.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω 2 συσκευές που τις χειρίζονται άτομα που δεν το έχουν ιδιαίτερα με την τεχνολογία και κάνουν βασική χρήση (τηλέφωνα, φωτογραφίες κλπ) + λίγα πράγματα από web (google, viber, facebook). Το ένα είναι Lumia 640 και το άλλο 550.

Επειδή δεν τις χειρίζομαι ο ίδιος, έχω αποφύγει το update σε windows 10 (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γίνεται update στο 550).

Από χθες η σελίδα του facebook από τον browser φορτώνει αλλά δεν αντιδρά στα πατήματα (και κάπως έτσι καταλήγω να γράφω στο thread :P) ενώ δεν λειτουργεί η εφαρμογή του facebook (εδώ και κάτι μήνες).

 

Πιστεύετε αν κάνω το update θα λυθούν τα προβλήματα ή θα βγουν και άλλα; Τα πιο συχνά προβλήματα μετά το update ποια είναι;

Υπάρχει κάτι σαν custom rom όπως στα android αν δεν πετύχει κάτι;

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Αναμένω να διαβάσω κήρυγμα ότι πρέπει να γίνονται update οι συσκευές. Το ξέρω, δεν χρειάζομαι κήρυγμα.

Επίσης ελπίζω να να μην δω απαντήσεις που λένε μόνο "κάνε update". Άμα είναι να κάνω update επειδή δεν παίζει το fb και μετά να μην παίζει πχ το wifi να το βράσω...

Και σε μενα το ιδιο συμβαινει...πανω οταν παταω να ανοιξω μυνηνα στο fb δεν ανταποκρινεται,,,,και σε ολη τη πανω σειρα του fb
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δοκιμάσεις το flow for Facebook που δουλεύει μια χαρά στα 10 και δεν πιάνει τσάμπα χώρο όπως οι μλκίες του φατσαμπούκι :D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...