Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως βρήκα μία απάντηση η οποία μπορεί να έχει σχέση με όλα τα προβλήματα των χρηστών του συγκεκριμένου μοντέλου τηλεφώνου.

Συγκεκριμένα:

Εάν πάμε στο μενού "Πληροφορίες" διαβάζουμε μεταξύ άλλων "Έκδοση chip SOC: 8926".

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή "AIDA64", πατώντας στο μενού "CPU" διαβάζουμε:

"SoC Model

Qualcomm Snpadragon 400 (MSM 8226)"

Την ίδια διάγνωση (δηλαδή 8226) μου εμφάνιζε και το "Device Diagnostics HUB" που είχα εγκαταστήσει παλαιότερα, αλλά δεν την πολυεμπιστεύτηκα λόγω της πολύπλοκης και ασταθούς λειτουργίας της συγκεκριμένης εφαρμογής (στη συσκευή μου τουλάχιστο).

Μήπως λοιπόν (στα πλαίσια της εποχής κρίσης για την MS) που βγήκε αυτή η συσκευή (η δική μου είναι η dual sim) έγινε χρήση κάποιου είδους "υπερχρονισμού"; Στην περίπτωση αυτή εξηγούνται πολλά νομίζω και κυρίως η σχετικά εύκολη υπερθέρμανσή της (σίγουρα σε λειτουργία GPS -και όχι μόνο...) και συνεπώς τα διάφορα κολλήματα ως συνέπεια του χρονισμού και της ασυμβατότητας του λογισμικού το οποίο λογικά θα πρέπει να έχει απαιτήσεις στα μέτρα 8926 και όχι 8226...

 

Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια....

Σωστη η παρατηρηση σου στο οτι υπαρχουν οι 8926 και 8226 ως τσιπακια.. Απλα εχουν μοναχα μια διαφορα αυτα τα δυο..

Ενω ειναι ακριβως τα ιδια και εχουν ακριβως ιδια χαρακτηριστικα- επιδοσεις απλα το 8926 υποστηριζει και LTE δικτυα ενω το <<απλο>> 8226 υποστηριζει μονο μεχρι 3g για αυτο και τα 3g δικαρτα μας βγαζει το 8226 και οχι τον αλλο...

Βασικα οποιος θελει να το δει μπορει να το διαπιστωσει εδω..

https://www.notebookcheck.net/Qualcomm-Snapdragon-400-MSM8926-SoC.116202.0.html

https://www.notebookcheck.net/Qualcomm-Snapdragon-400-MSM8226-SoC.111661.0.html

Αρα οι επιδοσεις δεν επηρεαζονται απο τα τσιπακια αλλα απο τον κακο προγραμματισμο απο πλευρας MS..Τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

OK. Δεκτό. Αλλά αφού είναι έτσι, γιατί δεν το αναφέρει με το κανονικό νούμερο ούτε το ίδιο το τηλέφωνο στα μενού του, ούτε η ίδια η MS στα διάφορα site όταν παρουσίαζε τις προδιαγραφές της συσκευής;
Link to comment
Share on other sites

OK. Δεκτό. Αλλά αφού είναι έτσι, γιατί δεν το αναφέρει με το κανονικό νούμερο ούτε το ίδιο το τηλέφωνο στα μενού του, ούτε η ίδια η MS στα διάφορα site όταν παρουσίαζε τις προδιαγραφές της συσκευής;

 

Δεν ειναι ουτε η πρωτη φορα ουτε η τελευταια που η MS κρυβει κατι ή λεει ψεματα για κατι..αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν εχει και καποια σημασια...

Εδω ελεγε οτι το 950 xl εχει liquid cooling system και οταν το ανοιξε ο γνωστος πλεον Jerry τους εξεθεσε και μετα στο site της MS τα γυρισαν και ελεγαν αλλα για το συγκεκριμενο θεμα..

Δες απο το 2:35 και μετα για να καταλαβεις..

Link to comment
Share on other sites

Πάντα σχετικός.... Και άλλοι τ' άνοιξαν και φαίνεται το cooling system.

 

Έξυπνος το παίζεις μπες στο YouTube κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις τα σχετικά βίντεο που είναι περισσότερα από τη χαζομάρα που ανέβασες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα σχετικός.... Και άλλοι τ' άνοιξαν και φαίνεται το cooling system.

 

Έξυπνος το παίζεις μπες στο YouTube κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις τα σχετικά βίντεο που είναι περισσότερα από τη χαζομάρα που ανέβασες.

 

Συνεχισε τις προσβολες σου ακομα και οταν σου πετανε μες τα μουτρα σου ξεκαθαρες αποδειξεις...Η ιδια η MS στο site λεει The lumia 950xl has a traditional liquid BASED heat pipe solution...Κανονικη τουμπα..Απλα βασίζεται στην ιδεα του liquid στην ουσια ομως δεν ειναι..

Δεν ειπα οτι αυτο που τελικα βαλανε δεν βελτιωνει καπως τις απαραδεκτες θερμοκρασιες του τοτε snap 810 αλλα στην ουσια ομως Αλλο διαφημισε και αλλο εδωσε..Καμια σχεση με liquid cooling..Τραβα λοιπον διαβασε τι ειναι το τελευταιο και μετα ξαναελα..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είστε στο 640! ;)

 

Αυτό πες το στο τρολ, που ισχυρίζεται ότι είναι ο σωστός και όλοι οι υπόλοιποι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είστε στο 640! ;)

 

Ετσι ειναι evris..απλα εγω μιλουσα με τον geok για την διαφορα των cpu στο 640 ds 3g σε σχεση με τα 640 lte..και μιας και ρωτησε το παιδι αν ειναι δυνατον η MS να μην ανεφερε την διαφορα αυτη απλα του ειπα πως δεν ειναι η πρωτη ουτε η τελευταια φορα που το κανει αυτο..Οπως και με το <<υποτιθεμενο>> Liquid cooling system του 950..Που μονο Liquid δεν ηταν τελικα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό πες το στο τρολ, που ισχυρίζεται ότι είναι ο σωστός και όλοι οι υπόλοιποι λάθος...

 

Ε τωρα μεταξυ μας και με καθε σεβασμο..οι γνωσεις σου ειναι ειναι ολιγον τι περιορισμενες στο αντικειμενο..Αλλο που μεσω των προσβλητικων μηνυματων προσπαθεις να <<σου>> δωσεις δικιο και εμφαση..

Εδω δεν ηξερες ποια εκδοση επρεπε να εχει το κινητο σου τοτε και οταν σου ειπα οτι κανεις λαθος με ελεγες ξερολα και οταν μετα απο λιγο ολοι οι υπολοιποι σου ειπαν πως ειχα δικιο εκανες log out και μην τον ειδατε...

Η' στην παραπανω περιπτωση ειναι προφανες πως δεν ξερεις τι ειναι εστι cooling και τι εστι LIQUID cooling..Αρα τι συζηταμε?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα σχετικός.... Και άλλοι τ' άνοιξαν και φαίνεται το cooling system.

 

Έξυπνος το παίζεις μπες στο YouTube κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις τα σχετικά βίντεο που είναι περισσότερα από τη χαζομάρα που ανέβασες.

 

χαζομαρα απο τον jerryrig; :confused:

 

Εγω δεν βρηκα καποιο βιντεο, μπορεις να παραθεσεις καποιο που να δειχνει το liquid cooling;

 

Αυτό πες το στο τρολ, που ισχυρίζεται ότι είναι ο σωστός και όλοι οι υπόλοιποι λάθος...

 

Μαλλον δεν εχεις δικιο και εισαι και αγενης.

Link to comment
Share on other sites

χαζομαρα απο τον jerryrig; :confused:

 

 

 

Εγω δεν βρηκα καποιο βιντεο, μπορεις να παραθεσεις καποιο που να δειχνει το liquid cooling;

 

 

 

 

 

 

 

Μαλλον δεν εχεις δικιο και εισαι και αγενης.

 

 

 

Δεν ξέρεις το ιστορικό οπότε δεν μπορείς να κρίνεις μια μόνο αντιπαράθεση. Κι όταν κάποιος σε εκνευρίζει και είναι ερειστικός, απαντάς και με τον ανάλογο τρόπο. Διάβασε διάφορα νήματα με windows phone και θα καταλάβεις για το άτομό του. Μπες και στο insomnia.gr στα νήματα των windows να δεις τι κράξιμο του ρίχνουν κάθε μέρα. Είναι παλιό το φαινόμενο. Δεν είναι τυχαίο που όλοι του την λένε, γιατί πολλές φορές σε αναγκάζει να απαντάς με το ανάλογο ύφος και στο τέλος κάνουμε τα νήματα μπάχαλο. Σκέψου κάτι ανάλογο με τους μπαχαλάδηκες της Αθήνας που τα κάνουν άνω κάτω και στο τέλος θέλουν να την βγαίνουν κι από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω το τηλέφωνο πάνω από δύο χρόνια και ήμουν αρκετός ευχαριστημένος.Μετά την αναβάθμιση creators το τηλέφωνο μεταλλάχθηκε ,κολλήματα στον edge δεν μου εμφάνιζε τις αναπάντητες Γενικά μια απαράδεκτη κατάσταση.Απόφασισα να του κάνω hard reset και το ξαναέστησα χωρίς χρήση backup.Το τηλέφωνο ήρθε πάλι στα ίσια του και λειτουργεί προς το παρόν άψογα.Άρα Όταν κάνουμε hard reset νομίζω καλύτερα να το ξαναστηνουμε απο την αρχη το τηλέφωνο ή κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω το τηλέφωνο πάνω από δύο χρόνια και ήμουν αρκετός ευχαριστημένος.Μετά την αναβάθμιση creators το τηλέφωνο μεταλλάχθηκε ,κολλήματα στον edge δεν μου εμφάνιζε τις αναπάντητες Γενικά μια απαράδεκτη κατάσταση.Απόφασισα να του κάνω hard reset και το ξαναέστησα χωρίς χρήση backup.Το τηλέφωνο ήρθε πάλι στα ίσια του και λειτουργεί προς το παρόν άψογα.Άρα Όταν κάνουμε hard reset νομίζω καλύτερα να το ξαναστηνουμε απο την αρχη το τηλέφωνο ή κάνω λάθος?

Ετσι το κανω εγω και δεν εχω αντιμετωπισει σοβαρα προβλήματα εδώ και 18-19 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις συσκευές που έχω πάντα από αντίγραφο ασφαλείας. Οι τελευταίες εκδόσεις είναι λίγο προβληματικές , αλλά αρχίζουν να στρώνουνε. Πέρασα και την τελευταία πριβιού χθες, λίγο καλύτερα στην μπαταρία βλέπω. Ακόμα έχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας γύρω στο 20% την ώρα με σερφάρισμα σε δυο διαφορετικά κινητά. Σε 640χλ πάει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικάρια. :)

Έχω πολύ καιρό να διαβάσω το νήμα καθώς το 640 μου το έδωσα στην αδερφή μου γιατί δεν τα πήγα καλά με τα windows.

Έχει λοιπόν το εξής πρόβλημα το οποίο προέκυψε ξαφνικά (συγχωρέστε με εάν έχει ξανασυζητηθεί πρόσφατα):

Οι φωτογραφίες αποθηκεύονται σαν thumbnails! Έχουν μέγεθος 200-300kb και φυσικά χάλια ποιότητα.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς το θέμα και εάν ναι, πώς λύνεται;

Η αλήθεια είναι οτι η συσκευή έχει να φάει hard reset κοντά στον 1,5 χρόνο. Μάλλον της χρειάζεται ένα...αλλά θα λυθεί το πρόβλημα;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογικό, Κάνε πρώτα soft reset.

Σαφώς και δεν είναι φυσιολογικό!

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσω της συσκευής εννοείς;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι φυσιολογικό!

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσω της συσκευής εννοείς;

 

Κράτα το power μέχρι να κλείσει το τηλέφωνο η κλειστό βγάλε την μπαταρία.

Μετά δες για επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση, βγάλσιμο μπαταρίας κλπ έχω κάνει. Δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Μάλλον θέλει επαναφορά ρυθμίσεων...

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, εδώ και τρεις μέρες σπάνια μπορώ να πάρω ή να δεχθώ τηλεφώνημα, είτε απο/προς wind ή cosmote.

 

 

 

Ψάχνω για νέα συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρες, στο 640 γνωστής μου, έχει θέμα με την φόρτιση (αυθεντικός φορτιστής) της βγάζει συνεχώς ένα μήνυμα αργής φόρτισης. Έχει προκύψει και σε άλλους?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...