Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και κάλως σας βρήκα!

 

Νέο μέλος εδώ και περίπου 4 μήνες είμαι κάτοχος ενός Microsoft Lumia 640 Dual Sim!

Ήμουν πολύ ευχαριστημένος απο το κινητό μου.. Μεχρι που.... το τελευταίο update της Microsoft μου έβγαλε πρόβλημα μετα την ολοκλήρωση του! Συγκεκριμένα δεν μπορώ να βγάλω βίντεο με το Lumia Camera...

 

Πατάω το εικονίδιο της εγγραφής video (αυτό που δείχνει την κάμερα) και μετά δεν καταγράφει τίποτα απολύτως, φυσικά ούτε ο counter ξεκινάει να μετράει!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται μιας και βγάζω φωτογραφίες κανονικά

 

Έχω κάνει ολική επαναφορά του κινητού, hard reset, επαναφορά απο το αρχικό αντίγραφο ασφάλειας της πρώτης μέρας που άνοιξα το κινητο μου αλλα.... και πάλι .... χωρίς αποτέλεσμα!

 

χαρακτηριστικά κινητού :

 

Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Λογισμικο : WINDOWS PHONE 8.1 UPDATE 2

ΕΚΔΟΣΗ ΛΣ: 8.10.15148.160

ΑΡ. ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗΣ ΥΛΙΚΟΥ : 2.1.2.0

ΑΝΑΛΥΣΗ ΟΘΟΝΗΣ : 720Χ1280

 

Εχετε ιδεα γιατι συμβαινει αυτο;;;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μου'χε συμβεί σε Lumia 535 αλλά με soft reset λύθηκε. Προσπάθησε να το κάνεις (vol down + power παρατεταμένα μέχρι να εμφανίσει το θαυμαστικό και μετά αφήνεις τα πλήκτρα) , αλλιώς, κατέβασε το Windows Device Recovery Tool και ξαναπέρασε τα Windows 8.1 χωρίς να κάνεις επαναφορά από back up!

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μου'χε συμβεί σε Lumia 535 αλλά με soft reset λύθηκε. Προσπάθησε να το κάνεις (vol down + power παρατεταμένα μέχρι να εμφανίσει το θαυμαστικό και μετά αφήνεις τα πλήκτρα) , αλλιώς, κατέβασε το Windows Device Recovery Tool και ξαναπέρασε τα Windows 8.1 χωρίς να κάνεις επαναφορά από back up!

 

Πατώντας μόνο το vol down +power up δεν πρόκειται να βγάλει θαυμαστικο , για να γίνει αυτό πρέπει έτσι όπως πατάς τα κουμπιά μόλις νοιώσεις την δόνηση να αφήσεις το power up και να συνεχίσεις όμως να πατάς το vol down και τοτε θα εμφανιστεί το θαυμαστικό. Η αλήθεια είναι οτι στο σιτε της microsoft δεν λέει τίποτα για θαυμαστικό, απλός λέει οτι αν δεν ανοίγει το κινητό πατάς αυτά τα δυο κουμπιά ταυτόχρονα μέχρι να κάνει επανεκκίνηση. Δεν ξέρω τι διάφορα έχουν αυτοί οι δυο τρόποι μεταξύ τους, οποίος ξέρει να μου λύσει την απορία......

 

http://www.wpxbox.com/how-to-hard-soft-reset-windows-10-mobile/

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο τελευταίο update της Microsoft αναφέρεσαι; Το κινητό σου έχει ακόμα τη παλιά έκδοση Windows 8.1 update 2, για ποιο update μιλάς εσύ;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλοι Ευτυχία, και εγώ ένας από αυτούς...

 

Να ρωτήσω κάτι: μήπως, κατά τύχη, είναι γερμανικό το 640 σου;.. (αν αγοράστηκε με ένδειξη ΕU δηλαδή κι όχι GR)...

 

Αν ναι, μάλλον είμαστε στην ίδια περίπτωση, οπότε κοίταξε, αν θέλεις, σελίδα 163 - post 2442 - 2445.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6644641#post6644641

 

Συγνωμη αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι.. :p το πηρα απο ηλεκτρονικο μαγαζι της Ελλαδας..

Edited by niotheros
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμή με την .218 έχω να πω ότι όλα δουλεύουν όπως πριν (δεν είχα κάποιο πρόβλημα),για τις φωνητικές οδηγίες στους χάρτες που ακούω από πολλά παιδιά δεν έχω θέμα είναι σωστές,απλά με την κάμερα έχει ένα θέμα με τις ζωντανές φωτογραφίες (δεν βγαίνουν όλες ζωντανές) που άρχισε να το κάνει μετά από την τελευταία αναβάθμιση στην κάμερα (πριν)και όχι με .218.

Τέλος η μπαταρία είναι λίγο καλύτερη.

Είναι λίγο ποιο γρήγορο από την .164.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήρθε η ώρα κι για τα Γερμανικά τηλέφωνα. Μόλις κατεβάζω update για 8.1 κι ύστερα, απι οτι γράφει το upgrade advisor θα γίνει η μετάβαση στα 10.

 

Άκυρος ο συναγερμός.Έκανα το update, δεν ξέρω τι ακριβώς αναβαθμίστηκε μα για τα 10αρια θα περιμένουμε.

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Άκυρος ο συναγερμός.Έκανα το update, δεν ξέρω τι ακριβώς αναβαθμίστηκε μα για τα 10αρια θα περιμένουμε.

εννοεισ ότι αλλαξες γνωμη η δεν κατεβασες 10αρια λογω γερμανιας?...παντωσ το δικο μου επισης γερμανικο εβαλε 10αρια με την πρωτη μερα, άλλο που εγω γυρισα πισω.

εντιτ / Μηπωσ εκανες update από τα settings? Πρεπει να κατεβασεις το upgrade advisor apo το store για να γινει σωστα.

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι δεν βγήκε ακόμα ενημέρωση για τα 10άρια.

Γιατί δεν βάζετε από insider,αφού το ίδιο πράγμα είναι!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν βγήκε update για αναβάθμιση σε win 10, αλλά για βελτίωση των 8.1 και αφορά τηλέφωνο που γράφει 000-DE.

 

Προσωπικά δεν καίγομαι, ως feedback το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν βγήκε update για αναβάθμιση σε win 10, αλλά για βελτίωση των 8.1 και αφορά τηλέφωνο που γράφει 000-DE.

 

Προσωπικά δεν καίγομαι, ως feedback το αναφέρω.

 

μολις κανει την αναβαθμιση των 8.1 από το upgrade advisor που είναι ένα ενδιαμεσο σταδιο προετοιμασίας, σου βγαζει μηνυμα να κανεις ρεσετ από settings και τοτε αρχιζει το παρτυ των 10αριων. μηπως δεν το ειδες αυτό το μηνυμα στο κινητο σου?

 

Τεσπα καλα κανεις και δεν καίγεσα για 10αρια, οσο να ειναι ομωσ εχεις περιεργεια να τα δεις, ετσι δν είναι? Καλλιστα γυριζεις πισω αν δεν σου αρεσουν ακομη η μεχρι να ωριμασουν, αλλα με αυτά τα ποσταρισματα ισωσ βοηθηθουν αλλοι χρηστες και δεν χρειαζεται ολοι να ανακαλύπτουμε τον τροχο από την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξέρουν όλα τα παιδιά αυτά τα πράγματα,ή τουλάχιστον δεν κάνουν πως τα ξέρουν,απλά για να λένε.

Καλώς υπάρχουν ερωτήσεις και feedback από όλους μας.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

8.1 είχα πριν το update, 8.1 έχω και τώρα. Μηνυμα για reset και αναβάθμιση σε wp δεν μου έβγαλε, ούτε έχω παρατηρήσει διάφορα στην συμπεριφορά του τηλεφώνου.

 

Παρότι έχω περιέργεια για τα 10αρια και αναβάθμιση να μου δώσουν δεν θα την κάνω γιατί προτιμώ την αψεγάδιαστη λειτουργία που έχω τώρα. Αν πάψουν να αναφέρονται προβλήματα με την διάρκεια μπαταρίας (πολύ βασικό για μένα), μόνο τότε θα μεταβώ.

 

Πάντως τόσοι συμφορουμιτες υπάρχουν που έχουν κινητ απι τον ίδιο πάροχο, ας δώσουν feedback.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το upgrade advisor συνεχιζει και γράφει πως " συνεργαζόμαστε με τον παροχο, σύντομα θα είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση και θα ειδοποιηθηται με μήνυμα".

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία ενημέρωση,ούτε ψεγάδια υπάρχουν,ούτε θέματα με την μπαταρία.Όλα είναι σχεδόν όπως ήταν και με τα 8.1

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

8.1 είχα πριν το update, 8.1 έχω και τώρα. Μηνυμα για reset και αναβάθμιση σε wp δεν μου έβγαλε, ούτε έχω παρατηρήσει διάφορα στην συμπεριφορά του τηλεφώνου.

 

Παρότι έχω περιέργεια για τα 10αρια και αναβάθμιση να μου δώσουν δεν θα την κάνω γιατί προτιμώ την αψεγάδιαστη λειτουργία που έχω τώρα. Αν πάψουν να αναφέρονται προβλήματα με την διάρκεια μπαταρίας (πολύ βασικό για μένα), μόνο τότε θα μεταβώ.

 

Πάντως τόσοι συμφορουμιτες υπάρχουν που έχουν κινητ απι τον ίδιο πάροχο, ας δώσουν feedback.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το upgrade advisor συνεχιζει και γράφει πως " συνεργαζόμαστε με τον παροχο, σύντομα θα είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση και θα ειδοποιηθηται με μήνυμα".

sta 1οαρια χανεισ τον I εξπλορερ και εχεις edge..γρηγορος τροποσ να τσεκαρειεισ το λειτουργικο.

το δικο μου γερμανικο ηταν από τον παροχο Ο2. Tου εβγαλα ότι γερμανικο κοκομπλικι σαβουρα ειχε.

Τη γλωσσα την ειχα αγγλικα και region US.

Link to comment
Share on other sites

1η μέρα με το 640LTe σήμερα για να δούμε...

σαν ποιότητα σε σχέση με το 925 που είχα δυστυχώς είναι πιο κάτω.

2 μέρες που το δουλευα χωρίς sim μου έκανε εντύπωση η μπαταρία του !! :)

Με τα 10αρια δεν έχει lag με τα 8 λίγο που το κράτησα μου έκανε κάτι κουλά.

Link to comment
Share on other sites

...

η τελευταια αναβαθμιση ειναι η .218?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Από υπολογιστή, πώς εγκαθιστώ τα 10ρια;

 

Προς το παρόν δεν γίνεται, κάποια στιγμή στο μέλλον θα το κάνουν βέβαια, ίσος όταν βγει η Redstone ή όταν βγουν τα firmwares ξέρω γω.... Προς το παρόν γιοκ.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω το lumia 640 3g αλλα υπαρχει ενα θεματακι.Οταν ειμαι στους χαρτες και προσπαθω να κανω φωνητικη αναζητηση(αντι να γραφω) δεν το αναγνωριζει αυτο που λεω.Παω στις ρυθμισεις και βλεπω οτι εχει για να αναγνωριζει 5-6 γλωσσες μονο(και φυικα καμια απο αυτες δεν ειναι Ελληνικα).Πως μπορω να το λυσω αυτο το θεματακι?
Link to comment
Share on other sites

Εχω το lumia 640 3g αλλα υπαρχει ενα θεματακι.Οταν ειμαι στους χαρτες και προσπαθω να κανω φωνητικη αναζητηση(αντι να γραφω) δεν το αναγνωριζει αυτο που λεω.Παω στις ρυθμισεις και βλεπω οτι εχει για να αναγνωριζει 5-6 γλωσσες μονο(και φυικα καμια απο αυτες δεν ειναι Ελληνικα).Πως μπορω να το λυσω αυτο το θεματακι?

 

Αυτό στις ρυθμίσεις δεν είναι για να αναγνωρίζει, αλλά το αντίθετο, για να μιλάει. Τώρα για ελληνικά μην το ψάχνεις το θέμα, δεν πρόκειται να σε καταλάβει......

Link to comment
Share on other sites

η 2η μέρα μαζί του με έκανε να το συμπαθήσω περισσότερο...

για τα χρήματα του είναι σούπερ.. γρήγορο , άνετα και μπαταρία που μπορεί να κρατήσει με λιώσιμο πάνω απο μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...