Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανε μωρε και αν το μετανιώσεις....

εγώ δε ξέρω τίποτα,είμαι από χωριό.:ninja:

 

:lol::lol:

 

Να ενθαρρυντικό μήνυμα, για να κάνει κάποιος το update. :rotfl:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,πέρα από τον χαβαλέ.

Είμαι τόσο καιρό με τα 10,με τα στραβά που είχαν στην αρχή,με τις ελλείψεις με με με...

Αλλά ήρθαν επιτέλους και τα καλά τους στοιχεία.Κινητό να δουλεύει τόσο καλά χωρίς firmware είχε να με εντυπωσιάσει πολύ καιρό.

όχι δεν έγινε android.Δόξα τον θεό δηλαδή γιατί θα έπρεπε να βάλουμε 42gbram για να τρέχει:lol:

Σαφώς έχει ελλείψεις,αλλά αυτό είναι κυρίως θέμα εφαρμογών.

όλα πάνε καλά και αν το τρέξει η Μικρομαλακή το θέμα πιστεύω πως θα είμαστε ευτυχισμένοι. :happy:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,πέρα από τον χαβαλέ.

Είμαι τόσο καιρό με τα 10,με τα στραβά που είχαν στην αρχή,με τις ελλείψεις με με με...

Αλλά ήρθαν επιτέλους και τα καλά τους στοιχεία.Κινητό να δουλεύει τόσο καλά χωρίς firmware είχε να με εντυπωσιάσει πολύ καιρό.

όχι δεν έγινε android.Δόξα τον θεό δηλαδή γιατί θα έπρεπε να βάλουμε 42gbram για να τρέχει:lol:

Σαφώς έχει ελλείψεις,αλλά αυτό είναι κυρίως θέμα εφαρμογών.

όλα πάνε καλά και αν το τρέξει η Μικρομαλακή το θέμα πιστεύω πως θα είμαστε ευτυχισμένοι. :happy:

 

Λοιπόοοοον... Η ώρα της ανάκρισης. :lol:

 

1. Οι επαφές έχουν συγχρονιστεί σωστά; "Έρχονται" όλες στη συσκευή και με τους συνδυασμούς (αριθμοί,facebook κλπ.) που έχουν δίνει ήδη στα 8.1; Ή γίνεται ο κακός χαμός;

 

2. Τα bookmarks μεταφέρονται στον edge ή θα γράφω έναν-έναν από την αρχή;

 

3. Η μπαταρία έχει τραγικά μικρότερη διάρκεια;

 

4. Επίσης, από υπερθερμάνσεις τι ισχύει;

 

5. Σκέφτομαι να μην κάνω hard reset.

 

6. Το maps της Microsoft λειτουργεί ικανοποιητικά ή θα ψάχνουμε να εγκαταστήσουμε με πλάγιους τρόπους το Here Maps;

 

7. Στην οθόνη κλειδώματος, μπορούμε να βάλουμε κάποιο app; Π.χ., στα 8.1 έχω μόνιμα το Prognoza.

 

8. Η γενικότερη καθυστέρηση που γράφουν πολλοί ότι βλέπουν σε όλο το λειτουργικό, υφίσταται;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοον... Η ώρα της ανάκρισης. :lol:

;

 

1)Ναι κανονικά τα πάντα και με ενημερώσεις στην καρτέλα νέα.

 

2)Δεν το δοκίμασα.Μου την έδινε ο explorer και δεν είχα βάλει bookmarks.

 

3)Εχει μικρότερη διάρκεια ναι.Τώρα το τραγική είναι υποκειμενικό.Μέρα βγάζει πχ.

 

4)Τίποτα.ότι και με τα 8.1

 

5)Αν δεν κολλάει κάτι,δεν θα κάνεις.;)

 

6)Τον ίδιο χάρτη έχουν.Εγώ καλό το βρήκα.

 

7)Εμένα ου λέει τον καιρό πχ...

 

8)όχι,είναι το ίδιο γρήγορα τα 10άρια χαλαρά.

 

Αυτά από μένα,με βάση πάντα την δική μου εμπειρία και προτίμηση.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι κανονικά τα πάντα και με ενημερώσεις στην καρτέλα νέα.

 

2)Δεν το δοκίμασα.Μου την έδινε ο explorer και δεν είχα βάλει bookmarks.

 

3)Εχει μικρότερη διάρκεια ναι.Τώρα το τραγική είναι υποκειμενικό.Μέρα βγάζει πχ.

 

4)Τίποτα.ότι και με τα 8.1

 

5)Αν δεν κολλάει κάτι,δεν θα κάνεις.;)

 

6)Τον ίδιο χάρτη έχουν.Εγώ καλό το βρήκα.

 

7)Εμένα ου λέει τον καιρό πχ...

 

8)όχι,είναι το ίδιο γρήγορα τα 10άρια χαλαρά.

 

Αυτά από μένα,με βάση πάντα την δική μου εμπειρία και προτίμηση.

 

Thanks!! :)

 

Θα περιμένω λίγο για τα bookmarks, γιατί χτες τελείωσα το πέρασμά τους σε άλλη συσκευή και δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε... :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Thanks!! :)

 

Θα περιμένω λίγο για τα bookmarks, γιατί χτες τελείωσα το πέρασμά τους σε άλλη συσκευή και δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε... :lol:

 

Για το 2 που ρωτάς βλέπω το εξής. Στο pc έχω τα 10. Στο κινητό είχα τα 8.1. Με την αναβάθμιση στα 10 βλέπω ότι πήρε ότι είχα στα αγαπημένα στον edge στον υπολογιστή και επίσης βλέπω ότι κάποια ειναι διπλά. Πχ την σελίδα του skroutz την έχει με το εικονίδιο(το καπέλο) μπροστά και πιο κάτω με το αστεράκι των αγαπημένων μπροστά. Αυτό βλέπω ειναι και σε άλλα που είχα προσθέσει. Όποτε λογικά κράτησε αυτά που είχα συν αυτά που είχε ο edge στον υπολογιστή.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 που ρωτάς βλέπω το εξής. Στο pc έχω τα 10. Στο κινητό είχα τα 8.1. Με την αναβάθμιση στα 10 βλέπω ότι πήρε ότι είχα στα αγαπημένα στον edge στον υπολογιστή και επίσης βλέπω ότι κάποια ειναι διπλά. Πχ την σελίδα του skroutz την έχει με το εικονίδιο(το καπέλο) μπροστά και πιο κάτω με το αστεράκι των αγαπημένων μπροστά. Αυτό βλέπω ειναι και σε άλλα που είχα προσθέσει. Όποτε λογικά κράτησε αυτά που είχα συν αυτά που είχε ο edge στον υπολογιστή.

 

 

 

Για το Edge οντως αυτο εγινε που ειπες.Γενικα τα 10 ειναι τελεια,και στον υπολογιστη ειναι αντιστοιχα των 7.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για το Edge οντως αυτο εγινε που ειπες.Γενικα τα 10 ειναι τελεια,και στον υπολογιστη ειναι αντιστοιχα των 7.

 

Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα 10! Λες και πήρα νέο κινητό! Βέβαια όλο απορίες είμαι άλλα ας είναι καλά τα παιδιά εδώ που μας βοηθάνε.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

με μας με τα γερμανικα 640 τι θα γινει τελικα εχει βγει καποια ημερομηνια;

Νομίζω ότι αν κατεβάσεις την εφαρμογή upgrade advisor (αλλάζοντας περιοχή σε Ηνωμένο Βασίλειο, είναι διαθέσιμη να την κατεβάσεις στο store) δεν χρειάζεται να περιμένεις καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν κατεβάσεις την εφαρμογή upgrade advisor (αλλάζοντας περιοχή σε Ηνωμένο Βασίλειο, είναι διαθέσιμη να την κατεβάσεις στο store) δεν χρειάζεται να περιμένεις καθόλου...

την εχω κατεβασει την εφαρμογη αλλα μου λεει πρεπει να γινει εγκριση απο τον παροχο και τον κατασκευαστη για να παρω την αναβαθμιση

το να αλλαξω την περιοχη δε νομιζω να βοηθησει σε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι σίγουρα δεν θα βοηθήσει αφού έχεις ήδη την εφαρμογή. Αφού το τηλέφωνο σου ανήκει σε συγκεκριμένο πάροχο, θα πρέπει να περιμένεις. Δεν έχει να κάνει με το ότι είναι γερμανικό.
Link to comment
Share on other sites

Όχι σίγουρα δεν θα βοηθήσει αφού έχεις ήδη την εφαρμογή. Αφού το τηλέφωνο σου ανήκει σε συγκεκριμένο πάροχο, θα πρέπει να περιμένεις. Δεν έχει να κάνει με το ότι είναι γερμανικό.

ναι το θεμα ειναι οτι δεν ανηκει σε κανεναν παροχο :lol: δεν ξερω τι παιζει βασικα no brand μου βγαζει οτι ειναι

απλα ολοι οσοι εχουν τα γερμανικα 640 αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα γι αυτο ελεγα μηπως εχει γινει καποια επισημη ανακοινωση

Link to comment
Share on other sites

Πως στο καλο βλέπεται τον καιρό στην οθόνη κλειδώματος ρε παιδια? Εμενα δεν δουλεύει...

 

Εξατομίκευση, οθόνη κλειδώματος και στην επιλογή εφαρμογής λεπτομερούς κατάστασης επιλέγεις καιρός.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος Chryssostomos μου εδωσε καποια αρχειακια να τρεξω που ελειπαν απο την εκδοση 10....

τα περασα εκανα αναβαθμιση αλλα...

 

δεν μπορω να βρω με ΤΙΠΟΤΑ στις ρυθμισεις > συστημα >τηλεφωνο

 

που επρεπε να ειναι η δονηση με την απαντηση....

πως να το προσθεσω να μην σκασω

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

ναι το θεμα ειναι οτι δεν ανηκει σε κανεναν παροχο :lol: δεν ξερω τι παιζει βασικα no brand μου βγαζει οτι ειναι

απλα ολοι οσοι εχουν τα γερμανικα 640 αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα γι αυτο ελεγα μηπως εχει γινει καποια επισημη ανακοινωση

 

Κι εγώ με γερμανικό (από τις εφαρμογές τις Bild και το 000-DE το κατάλαβα - δεν έχει το logo καμίας εταιρείας) αναγκάστηκα να περάσω τα 10 μέσω Windows Insider επιλέγοντας το Production κανάλι που δίνει ακριβώς την ίδια ενημέρωση με την επίσημη. Από τη στιγμή που στους άλλους δόθηκαν χωρίς κάποιο firmare update, δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις πότε θα στη δώσουν.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 που ρωτάς βλέπω το εξής. Στο pc έχω τα 10. Στο κινητό είχα τα 8.1. Με την αναβάθμιση στα 10 βλέπω ότι πήρε ότι είχα στα αγαπημένα στον edge στον υπολογιστή και επίσης βλέπω ότι κάποια ειναι διπλά. Πχ την σελίδα του skroutz την έχει με το εικονίδιο(το καπέλο) μπροστά και πιο κάτω με το αστεράκι των αγαπημένων μπροστά. Αυτό βλέπω ειναι και σε άλλα που είχα προσθέσει. Όποτε λογικά κράτησε αυτά που είχα συν αυτά που είχε ο edge στον υπολογιστή.

 

Thanks!

 

Έλα όμως, που στο laptop έχω τα 7 "σπασμένα"...

 

Αυτό να μην υπάρχουν εργαλεία για cross-platform μεταφορά κάποιων στοιχείων, πολύ με κουράζει.... :mad: (εκτός κι αν εγώ δεν έχω βρει κάτι.....)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με γερμανικό (από τις εφαρμογές τις Bild και το 000-DE το κατάλαβα - δεν έχει το logo καμίας εταιρείας) αναγκάστηκα να περάσω τα 10 μέσω Windows Insider επιλέγοντας το Production κανάλι που δίνει ακριβώς την ίδια ενημέρωση με την επίσημη. Από τη στιγμή που στους άλλους δόθηκαν χωρίς κάποιο firmare update, δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις πότε θα στη δώσουν.

 

Μια ερώτηση για αυτή τη διαδικασία. Εάν τη χρησιμοποιήσω για αναβάθμιση μετά για να λαμβάνω ενημερώσεις θα πρέπει να παραμείνω insider ? Επειδή για εμένα το τηλέφωνο είναι εργαλείο και δεν θέλω πειραματισμούς .

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε windows 10 κάποιοι παραπονέθηκαν ότι έχει μειωθεί η αυτονομία της μπαταρίας.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει πιο αναλυτική εικόνα απ' την αποψη ότι αν με τα 8αρια έκανα αυτό,αυτό κι αυτό το κινητό μου έβγαζε 10 ώρες,τώρα με τα 10αρια μου βγάζει τόσο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε windows 10 κάποιοι παραπονέθηκαν ότι έχει μειωθεί η αυτονομία της μπαταρίας.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει πιο αναλυτική εικόνα απ' την αποψη ότι αν με τα 8αρια έκανα αυτό,αυτό κι αυτό το κινητό μου έβγαζε 10 ώρες,τώρα με τα 10αρια μου βγάζει τόσο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

 

Από την παρασκευή που το χρησιμοποιώ βλέπω μείωση περίπου 20%. Υπάρχουν κάποια προβληματάκια και ελείψεις γενικά σε κάποιες λειτουργίες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, με 640 αγορασμένο από Γερμανό και αναβάθμιση από μαμά 8.1 σε 10 δεν έχω μέχρι στιγμής αντιμετωπίσει το παραμικρό. Πραγματικά πολύ γρήγορο χωρίς κολλήματα, χωρίς lag, χωρίς τίποτα. Ούτε μείωση διάρκειας μπαταρίας έχω παρατηρήσει με την ίδια (τυπική) χρήση που έκανα και με τα 8.1.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, με 640 αγορασμένο από Γερμανό και αναβάθμιση από μαμά 8.1 σε 10 δεν έχω μέχρι στιγμής αντιμετωπίσει το παραμικρό. Πραγματικά πολύ γρήγορο χωρίς κολλήματα, χωρίς lag, χωρίς τίποτα. Ούτε μείωση διάρκειας μπαταρίας έχω παρατηρήσει με την ίδια (τυπική) χρήση που έκανα και με τα 8.1.

 

Δεν έχω κολλήματα και lag και η ταχύτητα είναι απίστευτη στο κινητό. Αυτό που βλέπω είναι οτι τρώει μπαταρία. Επίσης αν μπορείς στη χρήση δεδομένων, επισκόπηση, επεξεργασία, στον περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου μπορείς να επιλέξεις κάποιο από τις επιλογές; Σε 2 κινητά που έχω με πετάει εκτός. Κατι νέο που είδα και δεν λειτουργεί είναι οτι αν επιλέξεις διαφορετικό ήχο στα sms για μια επαφή ενώ δεχεται τον ήχο δεν χτυπάει με αυτόν αλλά με τον γενικό. Τέλος στην εξατομίκευση, ηχους στην διαχείρηση ήχων εφαρμογών δεν έχει καν επιλογή για να ρυθμίσω τον ήχο κλήσης και sms για την sim2.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Φιλε snapp το έχω κάνει ήδη αυτό που λες αλλά τίποτα αρνείται να δείξει το καιρό στην οθόνη κλειδώματος...!!

 

Δεν μου κάνει εντύπωση που δεν λειτουργεί. Υπάρχουν θέματακια με την αναβάθμηση όπως βλέπω. Μπορείς να τσεκάρεις αυτά που έγραψα πιο πάνω αν τα παρουσιάζει στο δικό σου κινητό;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...