Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενα λάθος! το είδα στη τηλεόραση! Συγκριτικά με το 532 ναι αξίζει να δώσεις 20€ παραπάνω και να το πάρεις... Αλλά συγκριτικά με το 640, δεν είναι καλύτερα να δώσεις και άλλα 30€ και να έχεις αλαγκαριστο κινητό; Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το 535..

 

Σε ταχύτητα πάει καλά γιατί το σώζει η μικρότερη ανάλυση οθόνης (40% λιγοτερα πιξελ και ισοφαριζει τον ασθενεστερο επεξεργαστη).Σιγουρα όμως το 640 ειναι καλυτερο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει πάω πάσο τότε.. Ε δε μπορεί να λένε ψέμματα και οι κωτσοβολαιοι όμως.
Σημερα το μεσημερι που θα παω στην δουλεια θα το κοιταξω και θα σας πω τι τρεχει.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ. Εδώ και μια βδομάδα περίπου έχω πάρει και γω το 640 LTE. Τα υπέρ του κινητού δε θα μπω στον κόπο να τα ξαναπώ, καθότι από όσο έχω διαβάσει το thread όλα έχουν ειπωθεί. Θέλω όμως να μοιραστώ κάποια πράγματα που με προβληματίζουν και να ακούσω απόψεις συμβουλές κτλ..

Προερχόμενος από Nexus 5 μπορώ να πω είναι αρκετά γρήγορο αλλά τα πολλά animation και ίσως συγκεκριμένες εφαρμογές δεν είναι καλά φτιαγμένες και δίνει την αίσθηση ότι αργεί. Συγκεκριμένα το Facebook, Messenger και viber. Ακόμα και αν τρέχουν στο παρασκήνιο, όταν τις ανοίγεις , αργούν να ανοίξουν και ειδικά στο messenger πρέπει να κάνει reconnect και sync. Κάτι που δεν γίνεται ούτε σε android ούτε ios απ'όσο ξέρω. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν έρχεται Notification σε αυτές τις εφαρμογές και πατήσεις πάνω στο tray ανοίγει η εφαρμογή,δείχνει τη συζήτηση αλλά παίρνει ώρα να δείξει τα νέα μηνύματα παρότι το tray δείχνει μέρος του μηνύματος (άρα το έχει κατεβάσει). Το άλλο πρόβλημα που έχω προσέξει είναι ότι τα notification έρχονται με τα φεγγάρια τους. Αυτό έχω προσέξει ότι γίνεται όταν δεν υπάρχει σταθερό wifi ή δίκτυο, οπότε δεν είναι μεγάλο θέμα. Επιπρόσθετα αν ανοίξεις ένα Notification, αρκετές φορές,μετά πρέπει να το διώξεις από το tray (δεν φεύγει μόνο του). Αυτά για όσο αφορά το πως τρέχει. Το άλλο θεματάκι μου είναι το double tap. Αν είναι ώρα σε γραφειο idle ή σε βάση αυτοκινήτου, δεν λειτουργεί σχεδόν ποτέ. Έχω προσέξει αν κάνω double tap στο κάτω μέρος της οθόνης πιάνει σε ποσοστό 60% αλλά και πάλι είναι πολύ αρνητικό αυτό και αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι θα ήμουν υπόχρεος. Τέλος, το μεγάλο πρόβλημα που έχω εγώ είναι τα άκυρα restart. Νόμιζα το χα λύσει με κάτι soft και hard reset και ότι βρήκα online αλλά όσο το γράφω αυτό το ποστ έχει κάνει 3 restart. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με την sd(32 sdhc sandisk class 10) γιατί τις πρώτες μέρες που δεν είχα sd δεν έκανε τόσο συχνά(μπορεί και 3-4 την ημέρα) και όποτε γυρνά από το restart ζητά να κάνει scan and fix. Προχθές το εμπιστεύτηκα να κάνει scan και για μια μέρα ολόκληρη δεν έκανε restart.

Εαν έχουν ειπωθεί κάποια από τα παραπάνω προβλήματα δυστυχώς παρότι είδα μεγάλο μέρος της συζήτησης δεν πέτυχα κάτι από τα παραπάνω. Γενικά μου αρέσει το κινητό και τα περισσότερα "προβλήματα" δεν είναι τίποτα φοβερό και πιστεύω με τα 10 θα ναι οκ, αλλά αν αυτό το πράγμα με τα restart συνεχιστεί, το κάνει μη πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει κάποιον

 

Να κατεβάσει την εφαρμογή Files/Άρχεια, από το Store. Είναι της Microsoft. Αυτό, αν είναι ακόμα στα 8.1.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και από εκεί θα επιλέξει να μπει ως ringtone ή θα το δει αυτόματα και το κινητό?

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ. Εδώ και μια βδομάδα περίπου έχω πάρει και γω το 640 LTE. Τα υπέρ του κινητού δε θα μπω στον κόπο να τα ξαναπώ, καθότι από όσο έχω διαβάσει το thread όλα έχουν ειπωθεί. Θέλω όμως να μοιραστώ κάποια πράγματα που με προβληματίζουν και να ακούσω απόψεις συμβουλές κτλ..

Προερχόμενος από Nexus 5 μπορώ να πω είναι αρκετά γρήγορο αλλά τα πολλά animation και ίσως συγκεκριμένες εφαρμογές δεν είναι καλά φτιαγμένες και δίνει την αίσθηση ότι αργεί. Συγκεκριμένα το Facebook, Messenger και viber. Ακόμα και αν τρέχουν στο παρασκήνιο, όταν τις ανοίγεις , αργούν να ανοίξουν και ειδικά στο messenger πρέπει να κάνει reconnect και sync. Κάτι που δεν γίνεται ούτε σε android ούτε ios απ'όσο ξέρω. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν έρχεται Notification σε αυτές τις εφαρμογές και πατήσεις πάνω στο tray ανοίγει η εφαρμογή,δείχνει τη συζήτηση αλλά παίρνει ώρα να δείξει τα νέα μηνύματα παρότι το tray δείχνει μέρος του μηνύματος (άρα το έχει κατεβάσει). Το άλλο πρόβλημα που έχω προσέξει είναι ότι τα notification έρχονται με τα φεγγάρια τους. Αυτό έχω προσέξει ότι γίνεται όταν δεν υπάρχει σταθερό wifi ή δίκτυο, οπότε δεν είναι μεγάλο θέμα. Επιπρόσθετα αν ανοίξεις ένα Notification, αρκετές φορές,μετά πρέπει να το διώξεις από το tray (δεν φεύγει μόνο του). Αυτά για όσο αφορά το πως τρέχει. Το άλλο θεματάκι μου είναι το double tap. Αν είναι ώρα σε γραφειο idle ή σε βάση αυτοκινήτου, δεν λειτουργεί σχεδόν ποτέ. Έχω προσέξει αν κάνω double tap στο κάτω μέρος της οθόνης πιάνει σε ποσοστό 60% αλλά και πάλι είναι πολύ αρνητικό αυτό και αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι θα ήμουν υπόχρεος. Τέλος, το μεγάλο πρόβλημα που έχω εγώ είναι τα άκυρα restart. Νόμιζα το χα λύσει με κάτι soft και hard reset και ότι βρήκα online αλλά όσο το γράφω αυτό το ποστ έχει κάνει 3 restart. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με την sd(32 sdhc sandisk class 10) γιατί τις πρώτες μέρες που δεν είχα sd δεν έκανε τόσο συχνά(μπορεί και 3-4 την ημέρα) και όποτε γυρνά από το restart ζητά να κάνει scan and fix. Προχθές το εμπιστεύτηκα να κάνει scan και για μια μέρα ολόκληρη δεν έκανε restart.

Εαν έχουν ειπωθεί κάποια από τα παραπάνω προβλήματα δυστυχώς παρότι είδα μεγάλο μέρος της συζήτησης δεν πέτυχα κάτι από τα παραπάνω. Γενικά μου αρέσει το κινητό και τα περισσότερα "προβλήματα" δεν είναι τίποτα φοβερό και πιστεύω με τα 10 θα ναι οκ, αλλά αν αυτό το πράγμα με τα restart συνεχιστεί, το κάνει μη πρακτικό.

 

Τα ρισταρτ τις περισσότερες φορές είναι θέμα hardware. Κάτι στο τηλέφωνο έχει πρόβλημα (δεν ξέρω αν φταίει η SD κάρτα ή κάτι άλλο) αλλά η κατάσταση που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογική.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στα ριστάρτ ή γενικότερα το πως περιγράφω το τι γίνεται με τις συγκεκριμένες εφαρμογές; Δεν έχω παλαιότερη εμπειρία από Wp οπότε δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να αργεί να κάνει resume τις εφαρμογές. Για τα restart υποθέτω είναι θέμα sd παρότι καινούργια και υποτίθεται καλή. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

φιλε με τα restart αν δεν φτιάχνουν μετά απο soft και hard reset, τότε έχεις θέμα με το Hardware, το πας για σερβις τώρα που έχεις εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Και από εκεί θα επιλέξει να μπει ως ringtone ή θα το δει αυτόματα και το κινητό?

 

Περίπου. Από εκεί μπορεί να το μεταφέρει στο: Phone -> Ringtones και θα εμφανιστεί στη λίστα με τους υπόλοιπους αυτόματα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις το τραγουδι σου στην λιστα,θα πρεπει πριν το περασεις στον φακελο του τηλεφωνου,να το επεξεργαστείς στον υπολογιστη σου ...δηλ δεξι κλικ στο τραγουδι>ιδιότητες>λεπτομέρειες>ειδος,και το μετατρεπεις σε ringtone.....Μεταφορα στον φακελο ringtone του τηλεφωνου και εισαι ενταξει...;)
sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

φιλε με τα restart αν δεν φτιάχνουν μετά απο soft και hard reset, τότε έχεις θέμα με το Hardware, το πας για σερβις τώρα που έχεις εγγύηση.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά, μάλλον έχετε δίκιο, θα το πάω το συντομότερο για αλλαγή. Απλά μια επιπλέον παρατήρηση. Σε σας όταν βγαίνει το καπάκι η μπαταρία μένει στη θέση της; Εμένα πέφτει (το καπάκι την κρατάει σταθερή ουσιαστικά) και τελικά, αυτό πρέπει να προκαλέι τα ριστάρτ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά, μάλλον έχετε δίκιο, θα το πάω το συντομότερο για αλλαγή. Απλά μια επιπλέον παρατήρηση. Σε σας όταν βγαίνει το καπάκι η μπαταρία μένει στη θέση της; Εμένα πέφτει (το καπάκι την κρατάει σταθερή ουσιαστικά) και τελικά, αυτό πρέπει να προκαλέι τα ριστάρτ.

 

Ναι, κανονικά στέκεται. Αν το πήρες καινούργιο τώρα και δεν έχουν συμπληρωθεί 7 μέρες, αναλόγως το κατάστημα, δικαιούσαι DOA, δηλαδή άμεση αντικατάσταση κι όχι service. Μην το πας κατευθείαν για service αν δεν έχουν περάσει αυτές οι μέρες.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς περάσανε. Το πήρα το περασμένο Σάββατο από σκρουτζομάγαζο,μόλις κοίταζα την πολιτική επιστροφών είναι 7 μέρες όπως τα λες. Μάλλον θα το πάω απευθείας σε Nokia care. Θα πάρω κι ένα τηλεφωνο στο κατάστημα μήπως κι είναι εργάσιμες κι όχι ημερολογιακές.
Link to comment
Share on other sites

Τα ρισταρτ τις περισσότερες φορές είναι θέμα hardware. Κάτι στο τηλέφωνο έχει πρόβλημα (δεν ξέρω αν φταίει η SD κάρτα ή κάτι άλλο) αλλά η κατάσταση που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογική.
5 μηνες που το εχω δεν εχει κανει ουτε ενα ρισταρτ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου ήρθε mail από Κωτσόβολο για το 535 με windows 10 στα 89€. Δεν ξερω αν είναι λάθος.
Το επιβεβαιωσα εχθες.Στο εκθεσιακο που τσεκαρα ειχε πανω 8.1 , ρωτησα συναδελφο σχετικα με τη διαφημιση και απο εκει μου εδωσε να καταλαβω πως εννοει οτι θα λαβει πολυ συντομα την ενημερωση σε 10.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω κανένα μήνα κ δεν έχει κάνει ούτε ένα restart...

Με τις παρατηρήσεις σου για τα notifications συμφωνώ αλλά δεν με ενοχλούν.

Εμένα 3 πράγματα δεν μου άρεσαν από τη μετάβαση μου από android σε WP.

1)Το ότι δεν μπορώ να εκτυπώσω ασύρματα

2)το ότι έρχεται νέο μήνυμα κατά την αναφορά των SMS και πρέπει να το βλέπεις κάθε φορά για να φευγει από τα μη αναγνωσμένα και

3)το ότι δεν αποθηκεύονται στην SD τα συνημμένα από την εφαρμογή του yahoo mail (επιφυλάσσομαι γι αυτό,ίσως φταίει η εφαρμογή και όχι το λειτουργικό).

 

Κατά τ'αλλα ειμαι πολύ ευχαριστημένος κ περιμένω μήπως τα παραπάνω λυθούν με τα περιβόητα κ πολυαναμενομενα 10αρια....

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις το τραγουδι σου στην λιστα,θα πρεπει πριν το περασεις στον φακελο του τηλεφωνου,να το επεξεργαστείς στον υπολογιστη σου ...δηλ δεξι κλικ στο τραγουδι>ιδιότητες>λεπτομέρειες>ειδος,και το μετατρεπεις σε ringtone.....Μεταφορα στον φακελο ringtone του τηλεφωνου και εισαι ενταξει...;)

 

Mr47 +sakis ευχαριστώ.

 

Θα παίξει δοκιμή και θα επανέλθω

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι εκει που τραβαγα ενα βιντεο μεσα στο σπιτι με ικανοποιητικο φως(ηλιος απο 2 παραθυρα αλλα κυριλλε) και το σημειο που βιντεοσκοπουσα ηταν λιγο σκοτεινο μου βγαζει οτι η εγγραφη εχει προβλημα και δεν ειναι πολυ γρηγορη!!σαν αποτελεσμα να κολληση με το φλας ανοιχτο(ειχα βαλει)και να μην αποθηκευση το βιντεο !!ειναι η 4-5 φορα που το κανει και με βοηθεια απο το φλας!εχω sandisk uhs-1 class 1016 gb..σκεφτομαι να παρω μια kingston class 10 32gb για να δω αν οντως φταιει η καρτα...οταν την αλλαξω θα κανω αντιγραφη επικολληση τα αρχεια απο την καρτα η πρεπει να κανω reset και φτου απο την αρχη?γιατι ειναι οι εφαρμογες μου εκει...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εφαρμογές στην κάρτα τότε θα πρέπει να ξαναπεράσεις τις εφαρμογές από την αρχή. Τα υπόλοιπα αρχεία copy paste αλλά καλύτερα αφού βάλεις την κάρτα στο κινητό. Πάντως πρόσεξε την ταχύτητα εγγραφής για το class 10 από μόνο του δεν λέει κάτι. Οι περισσότερες class 10 έχουν εγγραφή 10MB/s με αποτέλεσμα να υπάρχουν προβλήματα κατά την εγγραφή βίντεο 1080p και πάνω, οπότε πας για κάρτα που να μπορεί να γράψει με 30MB/s τουλάχιστον (λέω τουλάχιστον γιατί είναι η θεωρητική μέγιστη και όχι η πραγματική).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Mr47 +sakis ευχαριστώ.

 

Θα παίξει δοκιμή και θα επανέλθω

 

Ολα κομπλέ παιδιά. 1000 ευχαριστώ. :)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να το πάρω για τη γυναίκα μου μιας και το lumia 800 της της κάνει νερά τελευταία.

Οχι οτι χρησιμοποιεί data αλλα με cosmote είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στο 3g και το 4g?

Ευχαριστώ πολύ!

Κουκλι και πολύ vfm η συσκευή πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

 

Σκέφτομαι να το πάρω για τη γυναίκα μου μιας και το lumia 800 της της κάνει νερά τελευταία.

 

 

Οχι οτι χρησιμοποιεί data αλλα με cosmote είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στο 3g και το 4g?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Κουκλι και πολύ vfm η συσκευή πάντως!

 

 

 

Μια χαρά είναι το 3τζι.

Όλα τα κάνει σε αξιοπρεπέστατη ταχύτητα.

Το 4τζι χρησιμεύει κυρίως για να κατεβάζεις και να ανεβάζεις πιο γρήγορα και αξιοποιείται σε μεγάλα αρχεία.

Όπου πιάνει πάντα.

Σε αυτή την τιμή στα σκρουτζομαγαζα είναι σκότωμα.

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να το πάρω για τη γυναίκα μου μιας και το lumia 800 της της κάνει νερά τελευταία.

Οχι οτι χρησιμοποιεί data αλλα με cosmote είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στο 3g και το 4g?

Ευχαριστώ πολύ!

Κουκλι και πολύ vfm η συσκευή πάντως!

 

Γενικότερα 3g με 4g, είναι μεγάλη η διαφορά. Αρκεί, βέβαια, να έχετε στην περιοχή σου. Τώρα, αν χρησιμοποιεί τα data για social media, καλύτερα να πάρει το 3g. Θα κάνετε και οικονομία.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια τώρα δεν χρησιμοποιεί καθόλου data, μόνο wifi για πλοήγηση το διαδίκτυο!

Μελλοντικά δεν ξέρω αλλά δεν το βλέπω να αλλάζει κάτι!

Ευχαριστώ πολύ!

Γενικότερα 3g με 4g, είναι μεγάλη η διαφορά. Αρκεί, βέβαια, να έχετε στην περιοχή σου. Τώρα, αν χρησιμοποιεί τα data για social media, καλύτερα να πάρει το 3g. Θα κάνετε και οικονομία.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...