Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Κατά τον Οκτώβρη.

 

Μεσα στον Αυγουστο που δοκιμασα τα 10 στο 640, ηταν απλα αθλια. Πολυ πολυ μακρυα απο stable release.

 

Οποτε η θα την δωσουν οντως τον Οκτωβρη και θα ειναι τιγκα στα bugs ή θα παρει παραταση το πραμα.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στον Αυγουστο που δοκιμασα τα 10 στο 640, ηταν απλα αθλια. Πολυ πολυ μακρυα απο stable release.

 

Οποτε η θα την δωσουν οντως τον Οκτωβρη και θα ειναι τιγκα στα bugs ή θα παρει παραταση το πραμα.

 

Αυτό δεν αφορά μονο το 640, αλλά όλες της WP 8.1 συσκευές!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και γω το 640ds από το eshop. Είχα δηλώσει παραλαβή από το κατάστημα.

Σκισμένη και μένα η ταινία ασφαλείας . Το λέω στον υπάλληλο και το ανοίγουμε μαζί. Σκισμένο και με άσχημο τρόπο και το σακουλάκι που ήταν μέσα το τηλέφωνο αν και η συσκευή δε φαινόταν να έχει τίποτα με μια πρώτη ματιά.

Του λέω δεν το παραλαμβάνω, θέλω σφραγισμένο . Κάνει νέα παραγγελιά.

Μετά από μια ώρα τηλέφωνο από eshop κεντρικό.

Μου λένε ότι ο προμηθευτής τους τα στέλνει έτσι ανοιγμένα, αν θέλω μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία, όπως και έκανα.

Κατά τη γνώμη μου μάλλον πρόκειται για παραεισαγωγή και το ανοίγουν για να αλλάξουν γλώσσα στο μενού, αλλά εγώ προσωπικά δε το ρίσκαρα.

 

Πλέον όλες οι συσκευές έχουν από το εργοστάσιο περασμένα τα Ελληνικά, με μία επιφύλαξη για τα iPhones. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανοίγουν τις συσκευασίες.

Edited by niotheros
Αφαίρεση off topic σχολιασμών. Ασκούμε κριτική στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη αποκρίνεται σε όλη την επιφάνειά της;
Ναι κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά!

 

Τότε το πιο πιθανόν είναι πως θέλει αλλαγή μόνο το digitizer. Ένα

που βρήκα. Είναι φθηνή επισκευή ως κόστος ανταλλακτικού.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούν τα αξεσουάρ της συσκευής μεταφέρθηκαν στο κατάλληλο θέμα:

 

[Επίσημο] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πως ξεχωρίζουμε αν είναι παραεισαγωγής το κινητό ;;

 

Στη συσκευασία μήπως από κάποιον αριθμό ;;

Link to comment
Share on other sites

OK μπήκα. Τι το κάνει ευρωπαϊκό??

 

Πως ξεχωρίζουμε αν είναι παραεισαγωγής το κινητό ;;

 

Στη συσκευασία μήπως από κάποιον αριθμό ;;

 

Αν μπορεί και κάποιος να μας πει τι το κάνει ευρωπαϊκό το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί και κάποιος να μας πει τι το κάνει ευρωπαϊκό το τηλέφωνο?

 

Στο extras+info δε σας γράφει κάτι σχετικό;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για ισχύ εγγύησης μπορείτε να δείτε εδώ.

Κατεβάζετε απο το store την aida64 εφαρμογή.

Την ανοίγετε και βλέπετε το Product name: rm-1067_xxxx

Αναζητήστε στο google το product name και θα δείτε τι προελεύσεως είναι.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το κινητό έφαγε και το πρώτο του κόλλημα. Μου ηρθε ειδοποίηση στον Messenger και καθώς προσπάθησα να το διαβασω ανακάλυψα οτι η οθονη ηταν κολλημενη στην start screen και δεν ανταποκρινόταν σε τίποτα.Προσπάθησα τα πάντα μέχρι χωρις επιτυχία και τελικά αναγκάστηκα να αφαιρεσω την μπαταρία για να κλείσει το τηλεφωνο. Επειτα από αυτο όλα καλά και πάλι...πάντως η ...παρθενιά χάθηκε!:p
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου δειχνει συνεχως διπλα στο εικονιδιο του σηματος, ενα τριγωνο που σημαινει οτι ειναι ενεργοποιημενο το roaming. Επειδη εχω καρτοκινητη Q για καποιο λογο θελει να ειναι ενεργοποιημενο για να δουλεψει το 3G. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως και το roaming να απενεργοποιησω το "τριγωνο" παραμενει παντα οτι και να κανω. Δεν με ενοχλει αυτο, αλλα εδω και καποιο καιρο υπαρχουν συνεχως διακοπες στις κλησεις μου σε σημειο εκνευρισμου και σκεφτηκα μηπως παιζει ρολο αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου δειχνει συνεχως διπλα στο εικονιδιο του σηματος, ενα τριγωνο που σημαινει οτι ειναι ενεργοποιημενο το roaming. Επειδη εχω καρτοκινητη Q για καποιο λογο θελει να ειναι ενεργοποιημενο για να δουλεψει το 3G. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως και το roaming να απενεργοποιησω το "τριγωνο" παραμενει παντα οτι και να κανω. Δεν με ενοχλει αυτο, αλλα εδω και καποιο καιρο υπαρχουν συνεχως διακοπες στις κλησεις μου σε σημειο εκνευρισμου και σκεφτηκα μηπως παιζει ρολο αυτο.

 

Αφού έχεις q, ό,τι και να κάνεις, η συσκευή σου θα είναι συνεχώς σε roaming. Η q είναι σε roaming συνεχώς, γιατί έτσι χρησιμοποιεί το δίκτυο της wind. Τώρα, για τις διακοπές στις κλήσεις, μήπως δεν έχεις καλό σήμα;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

σημερα αλλαξα καρτα sd και πηρα μια kingston γιατι η sandisk μου εκανε νερα. Ενω με την παλια καρτα, μου εδειχνε κανονικα ολες τις φωτο στην εφαρμογη φωτογραφιες (τις ειχα ολες στην sd) , στην καινουργια που τις περασα, δεν μου δειχνει τις παλιες παρα μονο αυτες που εχουν τραβηχτει με το τηγλεφωνο... και οχι αυτες που εχω βαλει σε φακελους απο αλλα τηλεφωνα. Το εχει συναντησει κανεις?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο βδομάδες με το κινητό και αφού πλέον προσαρμόστηκα στη μετά-android εποχή, το τηλέφωνο είναι σούπερ. Κάνει όλα όσα χρειάζομαι (ναι το windows store είναι αρκετά περιορισμένο, αλλά εγώ προσωπικά καλύπτομαι!) ταχύτατα και χωρίς κολλήματα!

Το μοναδικό σοβαρό μελανό σημείο για μένα είναι το γεγονός ότι αφενός δεν μπορώ να βάλω διαφορετικό ήχο κλήσης στις δύο sim, αφετέρου και το ακόμη σοβαρότερο ότι την ώρα που δέχεσαι μία κλήση δεν ξέρεις από ποια sim προέρχεται. Μπορείς να το δεις αφού τελειώσει η κλήση.

Με εξαίρεση αυτό το μειονέκτημα, η συσκευή τα σπάει και πρόκειται για εξαιρετικό value for money...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ έχω με δύο sim αλα φαίνεται κανονικά σε πια από της δύο με καλούν Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

ναι φαινεται..πολυ καλο τηλεφωνο οντως

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο βδομάδες με το κινητό και αφού πλέον προσαρμόστηκα στη μετά-android εποχή, το τηλέφωνο είναι σούπερ. Κάνει όλα όσα χρειάζομαι (ναι το windows store είναι αρκετά περιορισμένο, αλλά εγώ προσωπικά καλύπτομαι!) ταχύτατα και χωρίς κολλήματα!

Το μοναδικό σοβαρό μελανό σημείο για μένα είναι το γεγονός ότι αφενός δεν μπορώ να βάλω διαφορετικό ήχο κλήσης στις δύο sim, αφετέρου και το ακόμη σοβαρότερο ότι την ώρα που δέχεσαι μία κλήση δεν ξέρεις από ποια sim προέρχεται. Μπορείς να το δεις αφού τελειώσει η κλήση.

Με εξαίρεση αυτό το μειονέκτημα, η συσκευή τα σπάει και πρόκειται για εξαιρετικό value for money...

1.Μπορεις να δωσεις το δικο σου ονομα για την καθε sim καρτα και καθε φορα που σε καλουν,πανω πανω σου γραφει ποια ειναι η καρτα.

2.Μπορεις να αλλαξεις τον ηχο για καθε sim.

Στα setting πας στα notifications και εκει διαλεγεις για καθε καρτα (τηλεφωνακι 1 ή 2) τι ηχο να εχει!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα από τα δύο στη συσκευή μου!

 

Όσον αφορά τις ονομασίες των sim τις έχω αλλάξει, αλλά όταν δέχομαι κλήση εξακολουθεί να μη φαίνεται από ποια γίνεται η κλήση. Μιλάω για την ώρα που χτυπάει το τηλέφωνο. Αν τελειώσει η κλήση είτε απαντηθεί είτε είναι αναπάντητη, μετά φαίνεται από ποια κάρτα έγινε. Την ώρα όμως που χτυπάει, δεν φαίνεται το όνομα της sim αλλά το όνομα του παρόχου (και στις δύο περιπτώσεις vodafone GR)

 

Όσον αφορά τα διαφορετικά ringtones, πηγαίνοντας στις "ειδοποιήσεις+ενέργειες" αλλάζω ήχο ειδοποίησης για την κάθε sim αλλά η συσκευή αδιαφορεί πλήρως... Κρατάει ως ringtone αυτό που έχει οριστεί στη θέση "ήχοι κλήσεων"

 

Είμαι άραγε στραβός και δε βλέπω κάτι ή απλώς κάνει χαζά η δικιά μου συσκευή? Καμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Μένω Ναύπλιο και δεν έχει Nokia Care εδώ. Πήγα σε κατάστημα που επισκευάζει κινητά και μου είπε 115€ :wacko: Δεν μου είπε αν έχει σπάσει εσωτερικά ή εξωτερικά ή οθόνη.

 

 

 

Απο eBay πήρα μια στα 20€..! Βρίσκεις κάποιον ηλεκτρονικό και στην αλλάζει με 10€. Άρα με 30€ καθαρίζεις.

 

Ρε παιδιά, εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα από τα δύο στη συσκευή μου!

 

 

 

 

 

Όσον αφορά τις ονομασίες των sim τις έχω αλλάξει, αλλά όταν δέχομαι κλήση εξακολουθεί να μη φαίνεται από ποια γίνεται η κλήση. Μιλάω για την ώρα που χτυπάει το τηλέφωνο. Αν τελειώσει η κλήση είτε απαντηθεί είτε είναι αναπάντητη, μετά φαίνεται από ποια κάρτα έγινε. Την ώρα όμως που χτυπάει, δεν φαίνεται το όνομα της sim αλλά το όνομα του παρόχου (και στις δύο περιπτώσεις vodafone GR)

 

 

 

 

 

Όσον αφορά τα διαφορετικά ringtones, πηγαίνοντας στις "ειδοποιήσεις+ενέργειες" αλλάζω ήχο ειδοποίησης για την κάθε sim αλλά η συσκευή αδιαφορεί πλήρως... Κρατάει ως ringtone αυτό που έχει οριστεί στη θέση "ήχοι κλήσεων"

 

 

 

 

 

Είμαι άραγε στραβός και δε βλέπω κάτι ή απλώς κάνει χαζά η δικιά μου συσκευή? Καμία βοήθεια?

 

 

 

Κάνε διαχωρισμό πλακιδίων. Να έχεις άλλη κατάσταση για 1, άλλη για 2. Ο τρόπος είναι απλός. Μπαίνεις εκεί για τις κλήσεις, πατάς κάτω δεξιά 3 τελείες και μετά"αποσύνδεση πλακιδίων".

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα από τα δύο στη συσκευή μου!

 

Όσον αφορά τις ονομασίες των sim τις έχω αλλάξει, αλλά όταν δέχομαι κλήση εξακολουθεί να μη φαίνεται από ποια γίνεται η κλήση. Μιλάω για την ώρα που χτυπάει το τηλέφωνο. Αν τελειώσει η κλήση είτε απαντηθεί είτε είναι αναπάντητη, μετά φαίνεται από ποια κάρτα έγινε. Την ώρα όμως που χτυπάει, δεν φαίνεται το όνομα της sim αλλά το όνομα του παρόχου (και στις δύο περιπτώσεις vodafone GR)

 

Όσον αφορά τα διαφορετικά ringtones, πηγαίνοντας στις "ειδοποιήσεις+ενέργειες" αλλάζω ήχο ειδοποίησης για την κάθε sim αλλά η συσκευή αδιαφορεί πλήρως... Κρατάει ως ringtone αυτό που έχει οριστεί στη θέση "ήχοι κλήσεων"

 

Είμαι άραγε στραβός και δε βλέπω κάτι ή απλώς κάνει χαζά η δικιά μου συσκευή? Καμία βοήθεια?

Δες και εδω Αγγλικα ,Ελληνικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

είναι ήδη αποσυνδεδεμένα :(

Συνδεστα ξανα και μετα αποσυνδεσετα,μηπως στρωσει!

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθα το εξής:

 

Ρυθμισεις-->"κινητή τηλεφωνία+SIM"---> πας προς τα κάτω "Ρυθμίσεις Sim 1" και ορίζεις όνομα. Αντίστοιχα κάνε το ίδιο για Sim 2. Δώσε ξεχωριστά ονόματα. Ετσι θα λυθεί το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...