Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να κρίνω ίδιας κατηγορίας κινητά.δηλαδή 1gb ram android και 1gb ram wp.τόσα χρόνια είχα android.τώρα έχω android 3gb ram εντάξει δεν συγκρίνεται.αλλά τουλάχιστον στα middle range.είναι καλύτερα τα wp οποιος θελει μια αλλαγη.οπως εμενα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Βάζω το call sms filter μπαίνει στις ρυθμίσεις στο τέλος στα πρόσθετα αλλά δεν ανοίγει όταν κάνω κλικ πάνω του.

 

Βγάζει μήνυμα : δεν δούλεψε. δεν είναι ξεκάθαρο το γιατί. Δοκιμάστε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κρίνω ίδιας κατηγορίας κινητά.δηλαδή 1gb ram android και 1gb ram wp.τόσα χρόνια είχα android.τώρα έχω android 3gb ram εντάξει δεν συγκρίνεται.αλλά τουλάχιστον στα middle range.είναι καλύτερα τα wp οποιος θελει μια αλλαγη.οπως εμενα.

αργα η γρηγορα τα 3γκιγκα του αντροιντ θα σε προδωσουν (μαλλον αργα εωσ ποτε). Το 1 γκιγκα των W, ποτε.

Είναι η φιλοσοφια του λειτουργικου. Δεν αφηνει ανοιχτες εφαρμογες να ρουφουν μπαταρια και μνημη οπωσ τα ΑΝΤΡΟΙΝΤ.

Το ένα γκιγκα αντροιντ δεν συγκρινεται με 1 γκιγκα γοιντους...δεν είναι ιδια κατηγορια. Είναι σαν να συγκρινεις αυτοκίνητα βασει αριθμου κυλινδρων. Μιλαμε για ροη και smoothness..Τωρα αν βαλεις και τις παραμετρουσ κοστους και εφαρμογών γινεται το ελα να δεις...(μπαχαλο) και δυσκολο να κρινεις τι είναι εν γενει καλυτερο. Ο καθενας με τις ανάγκες του και όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα όταν πάω να ανοίξω την εφαρμογή call sms filter

 

http://i1322.photobucket.com/albums/u561/giorgosneromiloi/wp_ss_20160512_0001_zpst0hz2g1y.jpg

Link to comment
Share on other sites

αργα η γρηγορα τα 3γκιγκα του αντροιντ θα σε προδωσουν (μαλλον αργα εωσ ποτε). Το 1 γκιγκα των W, ποτε.

 

Είναι η φιλοσοφια του λειτουργικου. Δεν αφηνει ανοιχτες εφαρμογες να ρουφουν μπαταρια και μνημη οπωσ τα ΑΝΤΡΟΙΝΤ.

 

Το ένα γκιγκα αντροιντ δεν συγκρινεται με 1 γκιγκα γοιντους...δεν είναι ιδια κατηγορια. Είναι σαν να συγκρινεις αυτοκίνητα βασει αριθμου κυλινδρων. Μιλαμε για ροη και smoothness..Τωρα αν βαλεις και τις παραμετρουσ κοστους και εφαρμογών γινεται το ελα να δεις...(μπαχαλο) και δυσκολο να κρινεις τι είναι εν γενει καλυτερο. Ο καθενας με τις ανάγκες του και όλα καλα.

 

 

 

 

 

Εγώ που έχω την μεγαλύτερη έκδοση του 640, μπορώ να πω πως το φόρτωσα με εφαρμογές αλλά δεν είδα καθόλου Lag.

 

Sent from mTalk Lumia 640 XL DS 3G

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω την μεγαλύτερη έκδοση του 640, μπορώ να πω πως το φόρτωσα με εφαρμογές αλλά δεν είδα καθόλου Lag.

 

Sent from mTalk Lumia 640 XL DS 3G

 

ούτε το μικρό,ούτε το xl λαγκάρει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι φέρνει η 318;

 

Τη έχει φέρει θες να πεις.

Διορθώσεις αλλά και πάλι σε κάποιους δεν έκατσαν καλά.

Πάντως για το δικό μας το τηλέφωνο δεν έχω κάποιο πρόβλημα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι φέρνει η 318;

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το ποστ από το θέμα [Επίσημο] Windows 10 Mobile Series όπου γίνονται οι συζητήσεις που αφορούν το λειτουργικό σύστημα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εδώ κ 2-3 ημέρες δεν λειτουργούν κάποιες εφαρμογές (πχ sofascore,messenger).Επίσης το Viber τρώει κάποια κολλήματα (πχ δεν με αφήνει να επισυνάψω φωτογραφία,μου βγάζει λανθασμένα ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος κτλ κτλ).

Δοκίμασα soft reset αλλά τίποτα....

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω κ τι φταίει;;;;

 

Γενικά δηλώνω απογοητευμένος από το 640 και τα win 10.Το επέλεξα για να γλυτώσω υποτίθεται από τα lug του android αλλα κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.Προσωπική μου άποψη μετά από 3-4 μήνες με το Lumia 640 LTE ειναι ότι η εμπειρία χρήσης με το συγκεκριμένο τηλ ειναι απογοητευτική....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εδώ κ 2-3 ημέρες δεν λειτουργούν κάποιες εφαρμογές (πχ sofascore,messenger).Επίσης το Viber τρώει κάποια κολλήματα (πχ δεν με αφήνει να επισυνάψω φωτογραφία,μου βγάζει λανθασμένα ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος κτλ κτλ).

Δοκίμασα soft reset αλλά τίποτα....

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω κ τι φταίει;;;;

 

Γενικά δηλώνω απογοητευμένος από το 640 και τα win 10.Το επέλεξα για να γλυτώσω υποτίθεται από τα lug του android αλλα κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.Προσωπική μου άποψη μετά από 3-4 μήνες με το Lumia 640 LTE ειναι ότι η εμπειρία χρήσης με το συγκεκριμένο τηλ ειναι απογοητευτική....

 

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο για το 640,δουλεύει άψογα.Έκανες hard reset όταν πέρασες τα 10ρια;

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ναι..

 

Περίεργο πάντως,τι να πω.Μηπως να έκανες άλλη μια φορά,μήπως δεν έκατσαν καλά ;

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Θα ξανακάνω hard reset αναγκαστικά φίλε μου.

Αυτό ακριβώς βρίσκω απογοητευτικό.Να περιμένεις 2 μήνες τα update κ μετά μια φορά το μήνα να θέλει hard reset μήπως αυτό δεν έκατσε καλά κ πάει λέγοντας....

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλει 1 φορά τον μήνα.

ήθελε μια φορά πριν τα 10 και μία αφού τα περάσαμε.

 

Έτσι όπως τα λέει Χρυσόστομος.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο με το τόπικ, αλλά μιας και αναφέρθηκε θέλω να ρωτήσω, ποιος ο λόγος να κάνεις και πριν και μετά hard reset ;; Εγώ πιστεύω μια φορά αφού περάσεις τα 10άρια είναι αρκετή. Δεν το βρίσκω λογικό, αλλά αν υπάρχει κάποιος λόγος που θα βελτιώσει την εμπειρία χρήσης κάνοντας και πριν hard reset (από 8.1 σε 10 ή από TH2 σε RS1 ας πούμε) θα ήθελα να τον μάθω... Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο με το τόπικ, αλλά μιας και αναφέρθηκε θέλω να ρωτήσω, ποιος ο λόγος να κάνεις και πριν και μετά hard reset ;; Εγώ πιστεύω μια φορά αφού περάσεις τα 10άρια είναι αρκετή. Δεν το βρίσκω λογικό, αλλά αν υπάρχει κάποιος λόγος που θα βελτιώσει την εμπειρία χρήσης κάνοντας και πριν hard reset (από 8.1 σε 10 ή από TH2 σε RS1 ας πούμε) θα ήθελα να τον μάθω... Ευχαριστώ!!

 

Πιστεύω ο πιο καθαρός τρόπος για να μην μείνουν κατάλοιπα από τα 8αρια είναι το ρεσετ μολις πρωτοπεράσουν τα δεκάρια.

 

- Μόλις πρωτοπερνάνε τα 10αρια hard reset (System - About - reset your phone)

- format και την κάρτα που είχε τις εφαρμογές και τα δεδομένα από τα 8αρια

 

Το αφήνω να κάνει το setup του λειτουργικού χωρίς να περάσω αρχικά τίποτε (κάνω skip και στον λογαριασμό hotmail και στο wifi).

 

Εκεί που ρωτάει αν θέλεις να μπαινουν τα δεδομένα και οι εφαρμογές στην κάρτα sd το αφήνεις προσωρινά να μπαίνουν στην συσκευή μονο. Κλείνεις και τα data κινητής που είναι από default on.

 

Τελειώνει το setup με αυτό τον τρόπο χωρίς να επαναφέρεις παλιά backup κτλ. Περιμένεις να τελειώσει η δραστηριότητα της εγκατάστασης (δεν τελειώνει όταν σε πετάξει στην οθόνη του start αφού συνεχίζει και βάζει εφαρμογές στο παρασκήνιο. Μετά πάω στις εφαρμογές και απεγκαθιστώ ότι έχει πάψει πλέον να υπάρχει (κάτι Travel, Health, Here, Lumia camera ).

 

Μόλις τελειώσουν οι απεγκαταστάσεις πάω στο wifi και περνάω το wifi μου.

 

Πάω στο settings - accounts και περνάω τον λογαριασμό Hotmail

 

Ανοίγεις το store και κάνεις update τις εφαρμογές συστήματος. Στο σημείο αυτό κατεβάζει μονο του και κάποιες εφαρμογές settings όπως το touch. Περίπου συνολικά 30 αναβαθμίσεις εφαρμογών.

 

Μόλις έχουν εγκατασταθεί όλες οι βασικές εφαρμογές του λειτουργικού (περίπου 30) πας στο storage και επιλέγεις πλέον όλες οι εφαρμογές και τα δεδομένα από εδώ και πέρα να μπαίνουν στην sd κάρτα και πατάς apply.

 

Ξαναπάς στο store και επιλέγεις πλέον ποιες άλλες εφαρμογές τρίτων χρησιμοποιείς και τις κατεβάζεις.

 

Μετά δύσκολα δημιουργείται θέμα και δεν χρειάζεται να ξανακάνεις ρεσετ την συσκευή σε επόμενες αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Σας γραφω γιατι έχω ενα θεμα με το 640lte του αδερφου μου. Το εχει παρει κανα εξαμηνο, με τα 8αρια ηταν μια χαρα,πριν κανα μηνα του εβαλα τα 10αρια με το upgrade advisor και δεν του εκατσε τιποτα καλα, ειχε 2 λογιαριασμους google κι εναν microsoft και στις μισες σχεδον εισερχομενες κλησεις δεν εβλεπε το ονομα του καλουντα παρα μονον το τηλεφωνο. Επισης εχανε παντα απο την λιστα κλησεων την τελευταια εισερχομενη-αναπαντητη. Τελος η ταχυτητα ειχε πεσει αρκετα οπως κι η αποδοση της μπαταριας. Εκανα hard reset ξαναπερασα χωρις backup εφαρμογες και τετοια απο την αρχη με καμμια αλλαγη. Ξανα εκανα hard reset χωρις να κανω format ομως την καρτα, περασα τον ενα λογαριασμο google στον αντιστοιχο microsoft μπας και αλλαξει κατι αλλά φευ τιποτα δεν αλλαξε, παλι δε βγαινουν ονοματα, παλι χανει την τελευταια κληση στην λιστα κλπ. Καμμια ιδέα; μηπως να γυρισει στα 8αρια να ησυχασει;;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μόλις έκανα αναβάθμιση πάντα windows 10 mobile insider στην 14342. Από ότι βλέπω και καταλαβαίνω το κινητό πάει ποιο γρήγορα άνοιγμα εφαρμογών εναλλαγή παραθύρων στις ρυθμίσεις πλέον όλα ανοίγουν ποιο γρήγορα.πρόσθεσαν και το μενού apps for website.Lumia 640 lte.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για θέματα της Preview απευθυνόμαστε μόνο στο ανάλογο τόπικ καθώς πρόκειται για ανεπίσημη αναβάθμιση:

 

Windows 10 technical preview (Insider Program)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Σας γραφω γιατι έχω ενα θεμα με το 640lte του αδερφου μου. ; μηπως να γυρισει στα 8αρια να ησυχασει;;

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

εγω αυτό εκανα. Πισογυρισμα.

Παρακολουθώ ομωσ τις ενοτητεσ για τα 10αρια και όταν σταματησουν αναφορες προβλημάτων θα ξαναπροσπαθησω.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτό εκανα. Πισογυρισμα.

Παρακολουθώ ομωσ τις ενοτητεσ για τα 10αρια και όταν σταματησουν αναφορες προβλημάτων θα ξαναπροσπαθησω.

 

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ. Όταν και αν δουλέψουν όλα όπως τα 8.1 τότε θα το σκεφτώ. Μέχρι τότε απλά μακριά και αγαπημένοι :lol:

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...