Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα το αγόρασα. Επιτέλους. Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Απλά εχω πολλα άγνωστα σημεία αφού προέρχομαι απο android.

 

Με ενδιαφέρει αρχικά να μεταφέρω τις επαφές που είχα απο το παλιό τηλέφωνο. Τις επαφές τις εχω σώσει στο PC. Έσπασε η οθονη του τηλεφώνου και εχω τις επαφές στο PC. Διάβασα το link του transfer my data και λέει μεταφορά απο παλιό τηλέφωνο μόνο. Ισχύει;

Επίσης η οθονη στο κάτω μέρος εκεί που τελείωνει το γυαλί (ειναι περιπου στο κέντρο) εχει σαν μια μικρη τράπουλα. Ειναι έτσι φτιαγμένο ή παιζει τίποτα σπάσιμο;

 

Μικροφωνο ειναι

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ποια εκδοση ειναι τωρα το κινητο;

καλωδιο συνδεσης με υπολογιστη περιεχει η συσκευασια;

ποση ωρα κανει περιπου η πληρης φορτιση;

διαρκεια μπαταριας;

Edited by demis1980
Link to comment
Share on other sites

καταρχασ ευχαριστω τουσ φιλους για την βοηθεια τους..

1. ηθελα να ρωτησω παιρνουμε καπου δωρεαν το office λογω αγορας προιοντος. δεν ειναι ηδη δωρεαν στο κινητο? αν μπορει καποιος να μου εξηγησει. καπου το εχω διαβασει εδω αλλα δεν το βρισκω τωρα. .

2. επισης ρωτησα και αλλου για καμερα για την καλυτερη δυνατη φωτο τι θα πρεπει να κανω? καποια εφαρμογη ή ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

καταρχασ ευχαριστω τουσ φιλους για την βοηθεια τους..

1. ηθελα να ρωτησω παιρνουμε καπου δωρεαν το office λογω αγορας προιοντος. δεν ειναι ηδη δωρεαν στο κινητο? αν μπορει καποιος να μου εξηγησει. καπου το εχω διαβασει εδω αλλα δεν το βρισκω τωρα. .

2. επισης ρωτησα και αλλου για καμερα για την καλυτερη δυνατη φωτο τι θα πρεπει να κανω? καποια εφαρμογη ή ρυθμιση?

 

Το office στο κινητο ειναι δωρεαν. Η προσφορα office αφορα το office 365 που ειναι το προιον στο οποιο σου δινουν την τελευταια εκδοση του office και καποιες δικτυακες υπηρεσιες στο σταθερο σου ή στο λσπτοπ-ταμπλετ σου. Στην καμερα μπορεις ειτε να αφησεις τις αυτοματες ρυθμισεις και με ενα σχετικα σταθερο χερι να τραβηξεις καλες φωτος ή να παιξεις με τις χειροκινητες ρυθμισεις και να βγαλεις φωτος με τα χαρακτηριστικα που εσυ επιθυμεις. Πχ σε μια νυχτερινη φωτο με χαμηλο φωτισμο παιζοντας με την χειροκινητη ταχυτητα του κλειστρου κανονιζεις ποσο περισοτερο φως θα τραβηξει ο φακος με αποτελεσμα οι φωτος σου να εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα απο την αυτοματη ρυθμιση αλλα να απαιτηται η καμερα να μεινει τελειως σταθερη για να μην υπαρχουν ειδωλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στην 63(insider)

Δεν εχει καλωδιο

2.5 ωρες 99% 3 ωρες 100%

3μερες με κλειστα τα δεδομενα και το gps.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά είναι στη έκδοση win10 ή λίγο πριν;

Καλώδιο αγοράσατε το κοινό με usb-mini usb;

Ηχείο και σήμα ικανοποιητικά;

Link to comment
Share on other sites

Το τηλ αγοραστηκε πριν 2 μηνες και ειχε τα 8.1.

Γραφτηκα στους insider και περασα τα 10.

Καλωδιο ειχα απο ενα παλιο νοκια(usb-mini usb)

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία άποψη σχετικά με ηχειο, σήμα αλλά και gps;

 

Ηχείο και gps είναι πολύ ικανοποιητικά. Το σήμα ίσως υστερεί λίγο σε σχέση με άλλες συσκευές (βλ. Iphone) Η 4G έκδοση νομίζω δεν έχει τέτοιο θέμα.

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Το office στο κινητο ειναι δωρεαν. Η προσφορα office αφορα το office 365 που ειναι το προιον στο οποιο σου δινουν την τελευταια εκδοση του office και καποιες δικτυακες υπηρεσιες στο σταθερο σου ή στο λσπτοπ-ταμπλετ σου. Στην καμερα μπορεις ειτε να αφησεις τις αυτοματες ρυθμισεις και με ενα σχετικα σταθερο χερι να τραβηξεις καλες φωτος ή να παιξεις με τις χειροκινητες ρυθμισεις και να βγαλεις φωτος με τα χαρακτηριστικα που εσυ επιθυμεις. Πχ σε μια νυχτερινη φωτο με χαμηλο φωτισμο παιζοντας με την χειροκινητη ταχυτητα του κλειστρου κανονιζεις ποσο περισοτερο φως θα τραβηξει ο φακος με αποτελεσμα οι φωτος σου να εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα απο την αυτοματη ρυθμιση αλλα να απαιτηται η καμερα να μεινει τελειως σταθερη για να μην υπαρχουν ειδωλα.

 

υπαρχει το office προεγκατεστημενο ή πρεπει να το κατεβάσω απο το store? Για pdf ποιο aplication αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

To office και ο adobe reader έρχονται προεγκατεστημένα. Μπορείς να βάλεις και το pdf reader της MS που νομίζω είναι λίγο πιο γρήγορο...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία άποψη σχετικά με ηχειο, σήμα αλλά και gps;

Ολα ειναι πολυ καλα στο LTE ΠΟΥ Eχω λειτουργουν αψογα

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μολις αγορασε η κοπελα μου την συσκευή και στην πρώτη φορτιση προσπαθούμε να την σβησουμε αλλα ανοιγει απο μόνη της. Ειναι φυσιολογικό αυτο? Καπου διαβασα ότι ολες οι συσκευες της Microsoft το κάνουν αυτο. Τι ισχύει περί αυτού του θέματος?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μολις αγορασε η κοπελα μου την συσκευή και στην πρώτη φορτιση προσπαθούμε να την σβησουμε αλλα ανοιγει απο μόνη της. Ειναι φυσιολογικό αυτο? Καπου διαβασα ότι ολες οι συσκευες της Microsoft το κάνουν αυτο. Τι ισχύει περί αυτού του θέματος?

 

Στην φόρτιση οι συσκευές αυτές μένουν ανοικτές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κατέγραψα ενα βίντεο και μετά το διέγραψα, ωστόσο το thumbnail του βίντεο ακόμα εμφανίζεται στο Κεντρικο Μενου, στο tile του Βίντεο (όταν στριφογυρνάει για να δείξει thumbnail). Δεν έχω κάρτα SD στο τηλέφωνο.

Μερικά πράγματα που προσπάθησα:

Επανεκκίνηση του τηλεφώνου μετά την διαγραφή και δεν λειτούργησε.

Κατέγραψα ένα άλλο βίντεο, ωστε να δείχνει το thumbnail του νέου βίντεο και δεν λειτούργησε

Θα ήθελα επίσης να μάθω από πού αντλεί τα thumbnails το λειτουργικό; Είναι προφανές ότι δεν τραβάει thumbnails από τα πρωτότυπα βίντεο.

 

Πώς μπορώ να εξασφαλίσω ότι όλα τα δεδομένα από ένα διαγραμμένο αρχείο / φωτογραφία / βίντεο είναι εντελώς διεγραμμένα;

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο γιατι δεν μου βγαζει στα ελληνικα αυτοματα λεξεις στην κορυφη του πληκτρολογιου και διορθωση επισης? Ειναι σαν να μην την αναγνωριζει.
Link to comment
Share on other sites

Για το προβλημα με το βιντεο, το tile μπορει να αργησει να ανανεωσει τις αλλαγες. Δοκιμασε να το κανεις unpin απο την start screen και μετα παλι pin.
Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο γιατι δεν μου βγαζει στα ελληνικα αυτοματα λεξεις στην κορυφη του πληκτρολογιου και διορθωση επισης? Ειναι σαν να μην την αναγνωριζει.

 

 

Πολυ πιθανόν να πρεπει να κανεις ενημερωση στη γλωσσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά γιατι το wifi δεν μένει ποτε κλειστο, το κλείνω και μετα απο λιγο ειναι παλι ανοιχτο!

Καμια ιδεα;;;

Link to comment
Share on other sites

[/color]Ρε παιδιά γιατι το wifi δεν μένει ποτε κλειστο, το κλείνω και μετα απο λιγο ειναι παλι ανοιχτο!

Καμια ιδεα;;;

 

Θα πας στις ρυθμίσεις το Wi-Fi και επιλέξεις εκεί που λέει επανενεργοποίηση μη αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κανει ολα αυτα και το πρόβλημα παραμένει.

Παντα ανοίγει μετά απο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα και καλό μήνα,αύριο θα κάνω χρήση επιδότησης συσκευής COSMOTE και θα πάρω την εν λόγω συσκευή.

Την έχει πάρει κανείς από COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟ; υπήρξε κάποιο πρόβλημα; να κοιτάξω κάτι π.χ παρτίδα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα και καλό μήνα,αύριο θα κάνω χρήση επιδότησης συσκευής COSMOTE και θα πάρω την εν λόγω συσκευή.

Την έχει πάρει κανείς από COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟ; υπήρξε κάποιο πρόβλημα; να κοιτάξω κάτι π.χ παρτίδα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Την έχω αγοράσει εγώ (Ιούλιος '15) και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι και εγω νεος χρηστης του τηλεφωνου. εχω καποιες ερωτησεις.

1. σημερα μετα απο μια εβδομαδα, οταν πηγα να ξεξλειδωσω την οθονη τα χρωματα της ηταν που θαμπα. ισα ισα που εβλεπες. μετα απο κλεισιμο απο δεξι κουμου και ξανα πατημα ξεκλειδωσα κανονικα και τα χρωματα ηταν οκ. θα πρεπει να ανησυχω για κατι. μηπως το προβλημα γινει μεγαλυτερο. η αγορα ηταν απο κωτσοβωλο.

2. απο την χτεσινη φορτιση βλεπω καποια παραπανω καταναλωση της μπαταριας, απο που ελεγχω τι μου καταναλωνει περισσοτερη? στο background εαν απενεργοποιησω καποιες εφαρμογες τι θα γινει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση οποιος μπορεί ή το έχει ανακαλύψει. Όταν πάω στο να δω χωρητικότητα τηλεφώνου μου βγάζει ένα φακελο other που δεν μπορώ να ανοίξω. Όταν χτυπάω πάνω μου λέει οτι δεν τον αναγνωρίζει και θα πρέπει να μπω στο PC για να το δω. Έχω το κινητό 7 ήμερες και ο φακελος είναι ήδη 250 Mb. Οποιος ξέρει βοήθεια.

Επίσης έχω αλλάξει region σε UK. Υπαρχει καμια περίπτωση να καταναλώνει παραπάνω μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι και εγω νεος χρηστης του τηλεφωνου. εχω καποιες ερωτησεις.

1. σημερα μετα απο μια εβδομαδα, οταν πηγα να ξεξλειδωσω την οθονη τα χρωματα της ηταν που θαμπα. ισα ισα που εβλεπες. μετα απο κλεισιμο απο δεξι κουμου και ξανα πατημα ξεκλειδωσα κανονικα και τα χρωματα ηταν οκ. θα πρεπει να ανησυχω για κατι. μηπως το προβλημα γινει μεγαλυτερο. η αγορα ηταν απο κωτσοβωλο.

2. απο την χτεσινη φορτιση βλεπω καποια παραπανω καταναλωση της μπαταριας, απο που ελεγχω τι μου καταναλωνει περισσοτερη? στο background εαν απενεργοποιησω καποιες εφαρμογες τι θα γινει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση οποιος μπορεί ή το έχει ανακαλύψει. Όταν πάω στο να δω χωρητικότητα τηλεφώνου μου βγάζει ένα φακελο other που δεν μπορώ να ανοίξω. Όταν χτυπάω πάνω μου λέει οτι δεν τον αναγνωρίζει και θα πρέπει να μπω στο PC για να το δω. Έχω το κινητό 7 ήμερες και ο φακελος είναι ήδη 250 Mb. Οποιος ξέρει βοήθεια.

Επίσης έχω αλλάξει region σε UK. Υπαρχει καμια περίπτωση να καταναλώνει παραπάνω μπαταρία?

 

Για το 1 είναι συνήθες φαινόμενο σε πολλούς εδώ μέσα. Εμένα στο 640 μου το κάνει μία φορά τον μήνα.

Για το 2 πας οικονομία μπαταρίας και μετά δεξιά στην χρήση.

Για τον φάκελο other δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...