Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα πήγα στον Κωτσόβολο και το είδα απο κοντά, το Xl. Φαίνεται στιβαρή κατασκευή. Μόνο ο πωλητής εκεί ρε παιδιά με αυτά που μου είπε, δεν ξέρω τι να πιστέψω. Εχω διαβάσει στο Σκρουτζ τις κριτικές όλες άριστες. Όλοι μόνο αναφέρουν το ελειπες ws store. Οκ αυτο το γνωρίζω. Μου είπε όμως οτι για να αλλάξω ακόμα και ενα ringtone θελω μισή ώρα. Για να μεταφέρω αρχεία φωτό και βίντεο θελω ειδική εφαρμογή και ειναι πολύ πολύπλοκο. Μάλλον με πέρασε για άσχετο ή ηταν αυτός άσχετος. Τι να πω με μπέρδεψε λιγάκι. Οκ εγω το το κινητο το θελω για τα εξής.

1. Επαγγελματική χρήση (email κυρίως , καλο calendar)

2. Internet

3. Φωτό και βίντεο απαραίτητα λόγω της μικρής (πρώην κάτοχος s4 άρα κατι παρόμοιο ή καλυτερο)

Ήμουν κάτοχος s4 και φοβάμαι μην ξενέρωσω απο μετάβαση android. Απο την άλλη μου φαίνεται καλο κινητο. Τα φώτα σας οποίος μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπούρδας το ανάγνωσμα. Εντάξει, το λειτουργικό δεν επιτρέπει να έχεις ολόκληρο τραγούδι για ringtone αλλά άλλο αυτό και άλλο το να θέλεις μισή ώρα για βάλεις ringtone. Επιπλέον, υπάρχουν πολλές (και καλές) εφαρμογές για την διαχείριση των ringtones. Για την μεταφορά φωτογραφιών και βίντεο τί να πω; Ότι με το που το βάλεις στον H/Y τις τραβάει αυτόματα από το κινητό ή για το διαρκές backup που παίρνει το onedrive;

Μάλλον θα έπεσες σε πωλητή που δεν γουστάρει τα windows phone ή είχε πάρει οδηγία από το κατάστημα να προωθεί άλλα κινητά.

Για την χρήση που θέλεις θα σε καλύψει απόλυτα. Μια χαρά τα πάει με το exchange και στο 640 που έχω δεν έχω χάσει καμία ειδοποίηση συνάντησης.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πήγα στον Κωτσόβολο και το είδα απο κοντά, το Xl. Φαίνεται στιβαρή κατασκευή. Μόνο ο πωλητής εκεί ρε παιδιά με αυτά που μου είπε, δεν ξέρω τι να πιστέψω. Εχω διαβάσει στο Σκρουτζ τις κριτικές όλες άριστες. Όλοι μόνο αναφέρουν το ελειπες ws store. Οκ αυτο το γνωρίζω. Μου είπε όμως οτι για να αλλάξω ακόμα και ενα ringtone θελω μισή ώρα. Για να μεταφέρω αρχεία φωτό και βίντεο θελω ειδική εφαρμογή και ειναι πολύ πολύπλοκο. Μάλλον με πέρασε για άσχετο ή ηταν αυτός άσχετος. Τι να πω με μπέρδεψε λιγάκι. Οκ εγω το το κινητο το θελω για τα εξής.

1. Επαγγελματική χρήση (email κυρίως , καλο calendar)

2. Internet

3. Φωτό και βίντεο απαραίτητα λόγω της μικρής (πρώην κάτοχος s4 άρα κατι παρόμοιο ή καλυτερο)

Ήμουν κάτοχος s4 και φοβάμαι μην ξενέρωσω απο μετάβαση android. Απο την άλλη μου φαίνεται καλο κινητο. Τα φώτα σας οποίος μπορεί.

 

Για το ringtone, κατεβάζεις το Ringtone Maker και ξεμπερδεύεις. Και στο Android, πολλές φορές όταν δεν θες κάτι από την αρχή, κατεβάζεις πρόγραμμα (πχ MP3 Cutter). Για τα άλλα που σε ενδιαφέρουν:

1) Θα σε καλύψει το email και η καινούργια έκδοση του Outlook στα WP10 υποστηρίζει όλους τους τύπους (Yahoo, Gmail etc), όχι τώρα ότι θα έχεις πρόβλημα , αλλά θα έχει καλύτερη υλοποίηση. Στο ημερολόγιο, υπάρχουν διάφορες όπως το OneCalendar που συγχρονίζει και ημερολόγια Google κι έτσι με ένα απλό sync τα έχεις όλα.

2) Εδώ θα σου λείψει η ποικιλία. Ο Internet Explorer είναι μακράν ο χειρότερος σε προβολή site ή στο θέμα των λήψεων αλλά ο Edge των WP10 είναι εξαιρετικός έως τώρα και καλύπτει πολλές ιδιοτροπίες του IE.

3) Η κάμερα του XL είναι εξαιρετική για τα χρήματα της συσκευής, αν την είδες από κοντά και σε καλύπτει, δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι.

 

Μπες στο Windows (Phone) Store και δες ποιες εφαρμογές δεν έχει ή έχει και για ό,τι άλλο θες, είμαστε στις απορίες.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υποτιθετε σήμερα 14/12/2015 θα ξεκινήσει η αναβάθμιση σε win 10. Είναι έτσι η πληροφορήθηκα λάθος? Αν τελικά γίνει ή όταν γίνει , ΆΜΕΣΑ τι διαφορές θα δούμε στο store?

Πήρα τη συσκευή πριν από μία εβδομάδα προερχόμενος από android, και μάλλον το μετάνιωσα. Όχι για την συσκευή αλλά για το λειτουργικό. Δεν ξέρω εάν αλλάξει θεαματικά κάτι με την αναβάθμιση αλλά να χρειαζετε να πληρώνεις προκειμένου να καταβάσεις για παραδειγμα μια εφαρμογή για να παίξει (εάν παίξει) mkv αρχεία με υποτίτλους δεν τιμά το λειτουργικό ούτε το store που το υποστηρίζει. Αντίστοιχα θέματα '' δυσλειτουργείας'' υπάρχουν πολλά , και εχω την αίσθηση ότι μάλλον αποδέχτηκαν την ήττα τους εκεί στη microsoft με αποτέλεσμα τα κίνητρα για ανάπτυξη τού store να λείπουν.

Ναι δεν το πολυεψαξα όταν το αγόρασα , αλλά ειναι σαν να πας να πάρεις καινούργιο αυτοκίνητο το 2015 και να σου λένε ότι οι αεροσακοι ειναι extra, και για να λειτουργήσουν πρεπει να πληρωνεις συνδρομή.

Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

υποψηφιος αγοραστης. διαβαζοντας το ποστ εχω επιπλεον απορίες.

1. εαν εχεις τα ακουστικα συνδεδεμενα (λογω μεγέθους) χτυπαει κανονικά? στο ποστ δεν ειναι ξεκαθαρο

2. με τα βιντεο που κολλανε εχει γίνει κάτι?

3. ριαδιόφωνο έχει (εννοω εκτος νετ)?

Edited by nickgt7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υποτιθετε σήμερα 14/12/2015 θα ξεκινήσει η αναβάθμιση σε win 10. Είναι έτσι η πληροφορήθηκα λάθος? Αν τελικά γίνει ή όταν γίνει , ΆΜΕΣΑ τι διαφορές θα δούμε στο store?

Πήρα τη συσκευή πριν από μία εβδομάδα προερχόμενος από android, και μάλλον το μετάνιωσα. Όχι για την συσκευή αλλά για το λειτουργικό. Δεν ξέρω εάν αλλάξει θεαματικά κάτι με την αναβάθμιση αλλά να χρειαζετε να πληρώνεις προκειμένου να καταβάσεις για παραδειγμα μια εφαρμογή για να παίξει (εάν παίξει) mkv αρχεία με υποτίτλους δεν τιμά το λειτουργικό ούτε το store που το υποστηρίζει. Αντίστοιχα θέματα '' δυσλειτουργείας'' υπάρχουν πολλά , και εχω την αίσθηση ότι μάλλον αποδέχτηκαν την ήττα τους εκεί στη microsoft με αποτέλεσμα τα κίνητρα για ανάπτυξη τού store να λείπουν.

Ναι δεν το πολυεψαξα όταν το αγόρασα , αλλά ειναι σαν να πας να πάρεις καινούργιο αυτοκίνητο το 2015 και να σου λένε ότι οι αεροσακοι ειναι extra, και για να λειτουργήσουν πρεπει να πληρωνεις συνδρομή.

Οχι ρε φιλε μου,,δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λες...Υπαρχουν εφαρμογες που κανεις μια χαρα τη δουλεια σου χωρις ^φουμαρα και μεταξωτες κορδελες^Εχω τεσσερεις μηνες το 640 το εχω λιωσει στη κυριολεξια και δεν εχει φαει ουτε ενα κολλημα..σου λεει τιποτα αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υποτιθετε σήμερα 14/12/2015 θα ξεκινήσει η αναβάθμιση σε win 10. Είναι έτσι η πληροφορήθηκα λάθος? Αν τελικά γίνει ή όταν γίνει , ΆΜΕΣΑ τι διαφορές θα δούμε στο store?

Πήρα τη συσκευή πριν από μία εβδομάδα προερχόμενος από android, και μάλλον το μετάνιωσα. Όχι για την συσκευή αλλά για το λειτουργικό. Δεν ξέρω εάν αλλάξει θεαματικά κάτι με την αναβάθμιση αλλά να χρειαζετε να πληρώνεις προκειμένου να καταβάσεις για παραδειγμα μια εφαρμογή για να παίξει (εάν παίξει) mkv αρχεία με υποτίτλους δεν τιμά το λειτουργικό ούτε το store που το υποστηρίζει. Αντίστοιχα θέματα '' δυσλειτουργείας'' υπάρχουν πολλά , και εχω την αίσθηση ότι μάλλον αποδέχτηκαν την ήττα τους εκεί στη microsoft με αποτέλεσμα τα κίνητρα για ανάπτυξη τού store να λείπουν.

Ναι δεν το πολυεψαξα όταν το αγόρασα , αλλά ειναι σαν να πας να πάρεις καινούργιο αυτοκίνητο το 2015 και να σου λένε ότι οι αεροσακοι ειναι extra, και για να λειτουργήσουν πρεπει να πληρωνεις συνδρομή.

 

Υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές για βίντεο. Μια πολύ καλή είναι ο ccplayer. Θεωρώ ότι είσαι λίγο υπερβολικός.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

υποψηφιος αγοραστης. διαβαζοντας το ποστ εχω επιπλεον απορίες.

1. εαν εχεις τα ακουστικα συνδεδεμενα (λογω μεγέθους) χτυπαει κανονικά? στο ποστ δεν ειναι ξεκαθαρο

2. με τα βιντεο που κολλανε εχει γίνει κάτι?

3. ριαδιόφωνο έχει (εννοω εκτος νετ)?

 

1. Με τα ακουστικά χτυπάει κανονικά αλλά λίγο σιγά (ελπίζουμε να διορθωθεί στα 10).

2. Η stock εφαρμογή δεν είναι και η καλύτερη, θα πρέπει να κατεβάσει μία άλλη εφαρμογή που θα σου προσφέρει περισσότερα όπως υπότιτλους, κλείδωμα της οθόνης κατά την προβολή κτλ όπως το CCPlayer. Αν έχεις κολλήματα και στο CCPlayer, μάλλον είναι θέμα αρχείου και θα ζορίζεται το κινητό.

3. Έχει κανονικά ράδιο FM .

 

Καλημέρα. Υποτιθετε σήμερα 14/12/2015 θα ξεκινήσει η αναβάθμιση σε win 10. Είναι έτσι η πληροφορήθηκα λάθος? Αν τελικά γίνει ή όταν γίνει , ΆΜΕΣΑ τι διαφορές θα δούμε στο store?

Πήρα τη συσκευή πριν από μία εβδομάδα προερχόμενος από android, και μάλλον το μετάνιωσα. Όχι για την συσκευή αλλά για το λειτουργικό. Δεν ξέρω εάν αλλάξει θεαματικά κάτι με την αναβάθμιση αλλά να χρειαζετε να πληρώνεις προκειμένου να καταβάσεις για παραδειγμα μια εφαρμογή για να παίξει (εάν παίξει) mkv αρχεία με υποτίτλους δεν τιμά το λειτουργικό ούτε το store που το υποστηρίζει. Αντίστοιχα θέματα '' δυσλειτουργείας'' υπάρχουν πολλά , και εχω την αίσθηση ότι μάλλον αποδέχτηκαν την ήττα τους εκεί στη microsoft με αποτέλεσμα τα κίνητρα για ανάπτυξη τού store να λείπουν.

Ναι δεν το πολυεψαξα όταν το αγόρασα , αλλά ειναι σαν να πας να πάρεις καινούργιο αυτοκίνητο το 2015 και να σου λένε ότι οι αεροσακοι ειναι extra, και για να λειτουργήσουν πρεπει να πληρωνεις συνδρομή.

 

Οι stock εφαρμογές των 8.1 δεν είναι οι καλύτερες. Υπάρχουν πολύ αξιόλογες προτάσεις στην προβολή βίντεο όπως σου έγραψαν και παραπάνω που υποστηρίζουν MKV και είναι και δωρεάν αλλά με λίγες διαφημίσεις μέσα. Στο θέμα αυτό, η εφαρμογή των 10 παίζει κανονικά MKV αρχεία και με υπότιτλους, οπότε κάνε λίγη υπομονή.

Στα του Store, δεν θα αλλάξει κάτι πέραν της εμφάνισης. Λίγες εφαρμογές μπορεί να έχουν γίνει ήδη universal ή να έχουν αναβαθμιστεί σε έκδοση που δεν είναι προσβάσιμη στα 8.1 (πχ facebook beta) αλλά δεν θα αλλάξει εν μία νυκτί η ποικιλία του Store, θα περάσει καιρός.

Edited by ParafronGR

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το ccplayer το free το κατέβασα τεταρτη φορα και πάντα κάθε φορά που πάει να ανοίξει το αρχείο κλείνει. Αν αυτό θεωρείτε αξιόλογη εφαρμογή......
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το ccplayer το free το κατέβασα τεταρτη φορα και πάντα κάθε φορά που πάει να ανοίξει το αρχείο κλείνει. Αν αυτό θεωρείτε αξιόλογη εφαρμογή......

 

Μια χαρά παίζει σε μένα και μάλιστα παίρνει συνεχώς update. Δοκίμασε άλλο αρχείο. Επίσης κατέβασε και τον omni mplayer. Υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το ccplayer το free το κατέβασα τεταρτη φορα και πάντα κάθε φορά που πάει να ανοίξει το αρχείο κλείνει. Αν αυτό θεωρείτε αξιόλογη εφαρμογή......

 

Δοκίμασε soft reset ή άλλο αρχείο. Είναι αρκετά δοκιμασμένος player και με ελληνικούς υπότιτλους. Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις και τον MX Player.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

τι θα γινει τελικα με την αναβαθμιση ? υπαρχει νεωτερο? θα ερθει καμια φορα η να το πεταξω σε κανενα χαντακι?
Link to comment
Share on other sites

Αντί να το πετάξεις δεν μου το κάνεις δώρο; :P

Πέρα από την πλάκα λίγο υπομονή ακόμη. Διαπιστώθηκε πρόβλημα κατά την εγκατάσταση της .29 σε ορισμένα κινητά και κοιτούν να το επιλύσουν. Επιπλέον, η μετάβαση από 8.1 σε 10 περνάει ΚΑΙ από τις εταιρείες κινητής, οπότε όσοι έχουν branded κινητό τότε, μοιραία, θα πρέπει να περιμένουν τον πάροχο να δώσει το ΟΚ.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα οι πάροχοι να μείνουν στην απέξω αυτή τη φορά και η αναβάθμιση ακόμα και των branded συσκευών να γίνει απευθείας από την Microsoft... Αυτό δοκιμάστηκε με επιτυχία στην 10586.29 σε Lumia 950 και Lumia 950XL...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Οι πάροχοι μένουν απέξω μόνο όσον αφορά τις αναβαθμίσεις των windows 10. Στην μετάβαση από windows 8.1 σε 10 δεν μένουν καθόλου απέξω. Φαντάζομαι, βέβαια, ότι όσοι έχουν βάλει την preview δεν αγγίζονται από τους παρόχους.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Μόλις παρέλαβα το κινητό από Γαλλία και επειδή οι οδηγίες είναι στα γαλλικά (τα οποια δεν γνωρίζω), χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο για την πρώτη φορά λειτουργίας του ? Όταν βάλω SIM και μπαταρία, το φορτίζω κανένα 24ωρο όπως τα παλιά κινητά πριν το ανοίξω ?

 

Θενκς !

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Μόλις παρέλαβα το κινητό από Γαλλία και επειδή οι οδηγίες είναι στα γαλλικά (τα οποια δεν γνωρίζω), χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο για την πρώτη φορά λειτουργίας του ? Όταν βάλω SIM και μπαταρία, το φορτίζω κανένα 24ωρο όπως τα παλιά κινητά πριν το ανοίξω ?

 

Θενκς !

 

Το φορτίζεις μέχρι να δεις την ένδειξη ότι φόρτισε. Όχι 24 ώρες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω για 2ο και τώρα διάβασα ότι υπάρχουν και branded, ξέρει κανείς αν το 640 xl lte της cosmote είναι branded;

Αν ναι, μιλάμε μόνο για εφαρμογές μέσα, ή και για διαφορετική αρχική οθόνη κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω για 2ο και τώρα διάβασα ότι υπάρχουν και branded, ξέρει κανείς αν το 640 xl lte της cosmote είναι branded;

Αν ναι, μιλάμε μόνο για εφαρμογές μέσα, ή και για διαφορετική αρχική οθόνη κλπ;

 

Hint !!!

 

Εφαρμογες, splash screen και μπορεί καθυστέρηση σε updates...

Τίποτα φοβερό...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Μόλις παρέλαβα το κινητό από Γαλλία και επειδή οι οδηγίες είναι στα γαλλικά (τα οποια δεν γνωρίζω), χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο για την πρώτη φορά λειτουργίας του ? Όταν βάλω SIM και μπαταρία, το φορτίζω κανένα 24ωρο όπως τα παλιά κινητά πριν το ανοίξω ?

 

Θενκς !

αλλαξε αμεσα τη γλωσσα σε αυτην που καταλαβαίνεις. Αν δεν καταλαβαίνεις τα μενου μεχρι την αλλαγη της γλωσσας ρωτα κανεναν που ξερει λιγα γαλλικα για να μην πατας λαθος κουμπια και ταλαιπωρηθείς όπως εγω που σεταραμε τηλεφωνακι μελους.

 

Για μπαταρια εγω δεν εκανα τιποτα ιδιαιτερο αρκει να εχεις δυναμη για τα απντειτς. Από μπαταριες δεν ξερω οποτε να σου πουν οι γνωστες. Η φορτιση μποει να παρει και 3 ωρες μην αγχωνεσαι

 

http://www.microsoft.com/en-us/mobile/support/product/lumia640-xl/smartguide/?action=singleTopic&category=getstarted

 

δες και αυτό το λινκ

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω για 2ο και τώρα διάβασα ότι υπάρχουν και branded, ξέρει κανείς αν το 640 xl lte της cosmote είναι branded;

Αν ναι, μιλάμε μόνο για εφαρμογές μέσα, ή και για διαφορετική αρχική οθόνη κλπ;

 

Το xl είναι unbranded, το 640 το μικρο είναι branded κοσμοτε,και βγαινει το σημα κατά το μπουταρισμα,οπως και τα χρωματα όταν ανοιγει είναι στα χρωματα της κοσμοτε,απο εφαρμογες δεν εχει τιποτα μεσα.

Παντως όλα τα xl είναι ελευθερα:):happy:

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε αμεσα τη γλωσσα σε αυτην που καταλαβαίνεις. Αν δεν καταλαβαίνεις τα μενου μεχρι την αλλαγη της γλωσσας ρωτα κανεναν που ξερει λιγα γαλλικα για να μην πατας λαθος κουμπια και ταλαιπωρηθείς όπως εγω που σεταραμε τηλεφωνακι μελους.

 

Για μπαταρια εγω δεν εκανα τιποτα ιδιαιτερο αρκει να εχεις δυναμη για τα απντειτς. Από μπαταριες δεν ξερω οποτε να σου πουν οι γνωστες. Η φορτιση μποει να παρει και 3 ωρες μην αγχωνεσαι

 

http://www.microsoft.com/en-us/mobile/support/product/lumia640-xl/smartguide/?action=singleTopic&category=getstarted

 

δες και αυτό το λινκ

 

Δεν το έχω ανοίξει ακόμη το κινητό γιατί περιμένω το τζαμάκι του. Αύριο με το καλό. Το manual είναι στα Γαλλικά, γι' αυτό ρωτησα. Αν έχω θέμα θα επανέλθω, ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...