Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά εγώ που έχω wind είναι πιο άθλια τα πράγματα και το είχα γράψει και παλιότερα εδώ. Στην επαρχία που ζω πάντα όταν έχω 4g και ξεκινήσω κλήση, πέφτει υποχρεωτικά σε 3g ενώ όταν είμαι Αθήνα τις περισσότερες φορές πέφτει σε 3g ή αν μιλάω για ώρα.. βγαίνει εντελώς από τα δεδομένα με συνέπεια αν θέλω να δω κάτι στο internet και δεν υπάρχει wifi να πρέπει να τερματίσω την κλήση.. Ότι να ναι..
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το σήμα. Είναι θέμα κινητού. Είχα το ίδιο πρόβλημα με Vodafone. Άλλαξα συσκευή, galaxy s8, με την ίδια SIM τα προβλήματα μειώθηκαν στο ελάχιστο.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 3 χρονάκια από τότε που το αγόρασα και η μπαταρία του τις τελευταίες μέρες έδειχνε σημάδια μισοπεθαμένου ηλικιωμένου.

φόρτιζε όποτε ήθελε, αποφόρτιζε πλέον πολύ γρήγορα, οπότε είπα να πάω για αλλαγή.

πάω στο The Fixers στο The Mall, σκάω 55 γιούρο και μου το δίνουν πίσω με καίνουργια μπαταρία.

από το μεσημέρι που έκανα την αλλαγή μέχρι το βράδυ είδα ένα άλλο κινητό με μια χαρά μπαταρία.

γυρνάω σπίτι το βάζω στο μανίσιο fast charging φορτιστή για φόρτιση, και αντί να γράψει γρήγορη φόρτιση όπως πάντα, γράφει φόρτιση μέσω καλωδίου και 6 ολόκληρες ώρες μέχρι πλήρη φόρτιση και φορτίζει σαν γιαγιά.

την επιλογή γρήγορης φόρτισης την έχω ενεργοποιημένη.

πώς δικαιολογείται αυτή η αδυναμία γρήγορης φόρτισης, το έχετε δει και άλλοι μετά από αλλαγή μπαταρίας; :mad::mad::mad:

μπορεί η σχεδόν κατεστραμένη προηγούμενη μπαταρία μου να χάλασε και τον γρήγορο φορτιστή;

Link to comment
Share on other sites

Αντί να το πας αντιπροσωπεία που θα σου άλλαζαν μπαταρία στην ίδια τιμή, εσυ επέλεξες τους the fixers. Και όχι δε φταίει η παλιά μπαταρία

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. στην αντιπροσωπεία που είχα πάει παλαιότερα για ερώτηση για οθόνη ήταν 2 τύποι βαριεστημένοι και αγενής οπότε εφόσον δεν είμαι στην εγγύηση δεν τους έβαλα ως επιλογή. ίσως και κακώς.

πιστεύεις ότι η νέα μπαταρία είναι δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας και δεν έχει ως χαρακτηριστικό την γρήγορη φόρτιση;

φυσικά και θα πάω αύριο πρωί για εξηγήσεις αλλά ρωτάω μήπως έχει κάποιος ιδέα τί φταίει ή έχει παρόμοια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. στην αντιπροσωπεία που είχα πάει παλαιότερα για ερώτηση για οθόνη ήταν 2 τύποι βαριεστημένοι και αγενής οπότε εφόσον δεν είμαι στην εγγύηση δεν τους έβαλα ως επιλογή. ίσως και κακώς.

πιστεύεις ότι η νέα μπαταρία είναι δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας και δεν έχει ως χαρακτηριστικό την γρήγορη φόρτιση;

φυσικά και θα πάω αύριο πρωί για εξηγήσεις αλλά ρωτάω μήπως έχει κάποιος ιδέα τί φταίει ή έχει παρόμοια εμπειρία.

Ακριβώς, το θέμα είναι ότι αν τους το πας πίσω εκεί στο mall θα σου αρχίσουν ιστορίες περι motherboard και ότι προϋπήρχε το πρόβλημα. Στην αντιπροσωπεία τρέχουν διαγνωστικά για τα πάντα και μετά στο δίνουν. Αν βέβαια έχεις και άλλη ζημιά πχ οθόνη, στην αντιπροσωπεία θα πρέπει να σου αλλάξουν και την οθόνη.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. αν μου αρχίσουν ιστορίες για αγρίους περί μητρικής πλακέτας θα τους πω ότι και η παλιά μπαταρία μέχρι χθες η οποία ήταν μισοπεθαμένη φόρτιζε γρήγορα οπότε είναι προφανώς θέμα της μπαταρίας που βάλανε.

μα το βάζω για φόρτιση και θέλει 6 ολόκληρες ώρες για πλήρη φόρτιση, είναι απίστευτο. :mad:

στο σάιτ λένε ότι χρησιμοποιούν μόνο αυθεντικά ανταλλακτικά ΟΕΜ. Από όσο ξέρω ΟΕΜ σημαίνει ότι το προϊόν το έχει φτιάξει άλλη εταιρεία, αλλά με τον ίδιο και γνήσιο εξοπλισμό του κατασκευαστή και η εγγύηση παρέχεται από το ίδιο το κατάστημα.

Αν πράγματι είναι ΟΕΜ θα πρέπει να φορτίζει γρήγορα και κανονικά όπως ή αυθεντική.

είχες παρόμοια εμπειρία με ''μούφα'' μπαταρία από τέτοιου είδους κατάστημα; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ουυυ με iphone 2/2 περιπτώσεις στα γνωστά τύπου iΦτιάχνω, ειδικά στη μία έπρεπε να αλλάξουμε 3 μπαταρίες για να δουλέψει κανονικά

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αλλαξει μπαταρια στο S6 Edge + σε τετοιου τυπου μαγαζι. Την ειχα μαλιστα αγορασει ο ιδιος απο ελληνικο μαγαζι που μου εγγυηθηκε οτι ηταν γνησια. Δεν ηταν.... Για σιγουρια μονο στο επισημο service.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν ανοίγει η μπαταρία, πώς κατάλαβες ότι δεν ήταν γνήσια;

γρήγορη φόρτιση σου έκανε;

Απο τις ωρες οθονης που εβγαζε... Καινουργια με 18 μηνων μπαταρια ειχαν την ιδια αποδοση...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Είμαι για αλλαγή μπαταρίας και έχω δει και εδώ στο forum αλλά και σε βίντεο γενικά ότι το S6 μπορεί να πάρει την μπαταρία του S7 edge! Το έχει κανεί κάποιος μέχρι στιγμής αυτό να το δοκιμάσει και αν αξίζει ή βγάζει προβλήματα γενικά με αυτή την μπαταρία;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, αλλά αν ισχύει θα είναι καλή πατέντα :lol:

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Κάνει τόσο κόπο να αλλάξει μπαταρία αλλά δε μας λέει τελικά αν άξιζε τον κόπο, οπότε πιστεύω ότι δε πρόκειται να δεις διαφορά στη κατανάλωση

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

_Για το replace s6 battery with s7 battery_ Εκτος απο επικινδυνες αυτες οι πατεντες δημιουργουν και αλλα προβληματα με κυριοτερο τη μη ευκολη πωληση της συσκευης μετα(ποιος θα αγορασει και σε ποια τιμη μια συσκευη με τετοιες πατεντες??Mιλαμε για πατεντες στο hardware κι οχι απλα για το φλασαρισμα καποιας Rom η μιας Recovery).Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ζημιας ειδικα αν δεν υπαρχουν ολα τα καταλληλα εργαλεια & εμπειρια, και δημιουργιας νεων προβληματων...πχ ο kernel θα λειτουργησει σιγουρα σωστα & θα αναγνωρισει τη μπαταρια αυτη χωρις προβληματα? Καποιοι που το επιχειρησαν τελικα μιλανε ακομη και για προβλημα με το NFC την κεραια κλπ (μπορει να διαβασει οποιος θελει στα Link παρακατω αλλα & οπουδηποτε στον ιστο,στο XDA,reddit κλπ εχει γινει αρκετη συζητηση για το θεμα αυτο & τελικα οσοι το εκαναν ειδαν τοση μεγαλη διαφορα ωστε να αξιζει το ολο ρισκο?? προσωπικα αμφιβαλλω..)

https://vordhosbn.com/index.php/blog/tech/galaxy-s6-battery-mod-s7-edge-battery/

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s6/development/flashable-zip-s7-edge-battery-patch-t3744726

 

_Καλυτερη λυση κατα τη γνωμη μου αν καποιος θελει να μεινει στην εργοστασιακη Rom , τον touchwiz κλπ και δεν θελει να φλασαρει αλλη Rom, μπορει να φλασαρει αλλον kernel να ρυθμισει με μια απο τις πολλες εφαρμογες τυπου kernel adiutor να πεταξει τις περισσοτερες & αχρηστες εφαρμογες συστηματος που γεμιζει η Samsung τις συσκευες της και τρωνε αβερτα μπαταρια δεδομενα Ram κλπ τρεχοντας στο παρασκηνιο οι περισσοτερες ξεπατωνοντας πρωτα τη μπαταρια μας,τελος να κλεισει καθε περιττη λειτουργια στη συσκευη (αυτ.συγχρονισμο nfc ειδοποιησεις,οχι πολλους λογαριασμους κλπ ο τροπος ειναι γνωστος σε ολους) και νομιζω η συσκευη θα δουλευει πολυ ικανοποιητικα στο θεμα διαχειρησης μπαταριας κι οχι μονο...Στη δικη μου συσκευη τουλαχιστον δεν αντιμετωπιζα ιδιαιτερο προβλημα ,αν και τελικα ναι προτιμω να φορτιζω και καθε ημερα μια συσκευη, απο το να εχω μια συσκευη με τετοιου τυπου πατεντες και να μην μπορω να την πουλησω στη τιμη που αξιζει (πριν 15 περιπου ημερες την εδωσα 230 ευρω στο κουτι της σε αριστη κατασταση μαζι με 3 θηκες.Ποσο μπορει να την εδινα και σε ποσο καιρο θα βρισκοταν αγοραστης αν η συσκευη ειχε αυτη τη πατεντα?? Αν εχουμε σκοπο να τη κρατησουμε για παντα,τοτε η ιστορια αλλαζει...)

__Εν τελει ακομη κι αν ολα πανε καλα δηλαδη, θα πρεπει να σκεφτουμε πριν προχωρησουμε σε κατι τετοιο αν μας συμφερει γενικα το αν θα κρατησουμε τη συσκευη η αν θα τη δωσουμε τωρα ακομη που μπορει να πουληθει σε αρκετα καλη τιμη και συμπληρωνοντας ενα ποσο να παμε σε καποια νεοτερη & καλυτερη συσκευη οσο ειναι καιρος...Aπλα αν δουμε ποσο εχει η συσκευη πχ στο skroutz τωρα μετα τοσο καιρο & με τα S8/S9 κλπ μοντελα στο προσκηνιο θα καταλαβουμε πολλα για το αν μας συμφερει να παμε στη πατεντα αυτη,ειδικα οσοι εχουν σκοπο να πουλησουν τη συσκευη τους στο αμεσο μελλον...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

μετά από μικροπροβληματάκια με την θύρα micro usb, αποφάσισα να πάρω έναν samsung wireless fast charger.

Κοιτάζω αυτόν με καλές κριτικές: https://www.skroutz.gr/s/11547643/Samsung-Wireless-Charging-Pad-Qi-Μαύρο-EP-PG950BBEGWW.html

 

Παρόλαυτά σε όλα τα site που βλέπω από κάτω αναφέρουν ότι έχει συμβατότητα από galaxy S6 edge+ και νεότερα μοντέλα.

Το δικό μας το απλό S6 φορτίζει με αυτόν;

Γνωρίζει κάποιος αν είναι συμβατός με το κινητάκι μας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάει το S6.... Δεν βλέπω κίνηση στο φόρουμ!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν έδωσαν ούτε το αντροιντ 8 τι περιμένεις;

Από μπαταρία χάλι το S6 κατα τ'αλλα φυσάει.

-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά από 2,5 χρόνια ή μπαταρία βγάζει μέρα με νορμάλ χρήση (μας σώζει ή γρήγορη φόρτιση) κατά τα άλλα όλα δουλεύουν ρολόι απλά άρχισα να το βαριέμαι λέω σε κάνα 6μηνο να πάω στο σ8
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα που έχει χαλάσει και η γρήγορη φόρτιση απορώ πως την παλεύω ακόμα, αλλά πραγματικά η τραγική μπαταρία του αντισταθμίζεται από το ότι ακόμα φυσάει χωρίς ίχνος κολλήματος και με κάνει να το λυπάμαι να το αντικαταστήσω ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρειάζομαι βοήθεια εδώ και 3 μέρες το κινητό φορτίζει μέχρι το 74% δεν ανεβαίνει πιο πάνω. Δύο τρεις φορές που το εκανε με το που αποσυνδεσα το φορτιστή κατευθείαν έπεσε στο 74% πάλι. Μπορώ να το διορθώσω κάπως? Αλλαγή μπαταρίας συμφερει;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρειάζομαι βοήθεια εδώ και 3 μέρες το κινητό φορτίζει μέχρι το 74% δεν ανεβαίνει πιο πάνω. Δύο τρεις φορές που το εκανε με το που αποσυνδεσα το φορτιστή κατευθείαν έπεσε στο 74% πάλι. Μπορώ να το διορθώσω κάπως? Αλλαγή μπαταρίας συμφερει;
Δύο περιπτώσεις η μπαταρία η μητρική αν μπαταρία αξίζει (αν δεν έχεις σκοπό αλλαγή συσκευής τώρα άμεσα)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...