Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Κάποιος για την παραπάνω ερώτηση; Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω. Γίνεται το wifi να είναι πιο γρήγορο στις εναλλαγές; Κάποιες φορές έχω μόνο ανοιχτό wifi και όταν μπαίνω σε χώρο που έχει σήμα για να συνδεθώ πρέπει να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο. Θα μπει αλλά δε θα μπει ακαριαία.. αν δεν το ανοίξω μπορεί να μπει και στο 2λεπτο στο 5λεπτο..

Καμιά ιδέα να το κάνω πιο active;

 

Bug είναι, και σε μένα θέλει ξεκλείδωμα και σε μένα θέλει λίγη ώρα για να μπεί...

 

Ομοίως κι εδώ.....:O

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια.Θα παρω ενα μεταχειρισμενο s6 που εχει ακομα εγκυηση και εξωτερικα ειναι κομπλε.Τι θα μπορουσα να ελενξω οταν το δω απο κοντα;(σορρυ αν εχει απαντηθει ξανα ιδια ερωτηση,αλλα η συζητηση ειναι τεραστια και δεν βρηκα κατι)ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Τα παντα φιλε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.κανεις κατ'αρχας τον οπτικο ελεγχο για γρατζουνιες στην οθονη στην πλατη στο bezel στην καμερα πισω.και αφου περασει το τεστ συμφωνα με τις προτιμησεις σου τοτε βαζεις την εφαρμογη samsung info και εκει διαβαζεις τα παντα αν ειναι ενασκευασμενο αν εχει γινει ρουτ το λογισμικο κλπ.στην συνεχεια τσεκαρεις την λειτουργια της καμερας και του δακτυλικου αποτυπωματος και αν ολα ειναι καλα μεχρι εδω ανοιγεις και το μενου για να δεις αν υπαρχει κανα burn in στην οθονη και αν ΟΚ πληρωνε...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον δε θα παρουμε την ορεο εκδοση,ε?

 

Και να την πάρουμε, θα είναι κατά τον 15αύγουστο, άραξε λοιπόν και αν έρθει έχει καλώς... :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σήμερα πως στην Αμερική το ανάρτησε ένας πάροχος στο site του πως θα την πάρουμε! Θα ψάξω λινκ όταν είμαι σε σταθερό να ανεβάσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα s6 από cosmote. Είναι εντός εγγύησης ακόμα. Θα ήθελα να αφαιρέσω το logo της cosmote κατά το άνοιγμα κλείσιμο καθώς και ότι άλλες εφαρμογές υπάρχουν. Αν περάσω από sammobile (με odin) την παρακάτω έκδοση* που δεν είναι για cosmote η vodafone είμαι οκ; αυτό που θέλω είναι να μην έχω πρόβλημα με την εγγύηση και να γίνει clean install. Δεν με ενδιαφέρει να χαθεί κάτι καθώς έχω backup για ότι χρειάζομαι.

Ευχαριστώ.

 

* https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s6/SM-G920F/EUR/download/G920FXXU5ERA5/205121/

Link to comment
Share on other sites

Kανενα προβλημα δεν θα εχεις. αλλα προτιμησε να περασεις την ελληνικη unbranded εκδοση. οσο για την εγγυηση δεν χανεται αρκει να προσεξεις να μην γινει καμμια στραβη και σου γυρισει ο knox....ολα σου τα δεδομενα θα χαθουν αλλα αφου εχεις backup δεν υπαρχει προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες εσείς στην Αθήνα όταν θέλατε να αλλάξετε μπαταρία στο κινητό σε εξουσιοδοτημενο κατάστημα και ειδικά αυτά που κάνουν service σε μια ώρα, πόσο σας κράτησε;

 

Πήγα σήμερα στις Πάτρα το service (έχουν το 1 hour service) για αλλαγή αλλά θέλανε κουλά πράγματα! Ο διάλογος:

 

-Αρχικά μου είπαν ότι δεν ξέρουν αν φταίει η μπαταρία ενώ τους είπα ότι δεν φορτίζει πλήρως και αποφορτιζεται γρήγορα ενώ έκλεινε και ξαφνικά το κινητο!

 

-Και μου λένε θέλουν 2-3 μέρες για να το δουν.

 

-Τους λέω δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο μπαταρία είναι!

 

-Την αλλάζουμε μου λέει μέσα σε 2 ώρες με δική σου ευθύνη!

 

-Ωραία τους αυτό θα γίνει γιατί δεν θα είχα κινητό για 2-3 μέρες!

 

-Το κουλό τώρα τους ρωτάω format δεν γίνεται έτσι;

 

-Μου λένε ναι δεν γίνεται αλλά θα χρειαστούμε τον κωδικό της συσκευής που έχετε βάλει για να μπορούμε να ανοίξουμε το κινητό για έλεγχο...

 

-Και ρωτάω εγώ γιατί να σας δώσω τον κωδικό έχω μέσα προσωπικά αρχεία.

 

-Μου λένε μόνο έτσι γίνεται ο έλεγχος!

 

-Τους είπα ξεκάθαρα δεν σας τον δίνω!

 

 

Η εμπειρία μου από το εν λόγω service! Τελικά όλα κομπλέ με την μπαταρία κανένα θέμα πλέον! Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου αν σας έλεγαν όλα αυτά ειδικά για τον κωδικό;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πρέπει να δώσεις κωδικό για να το συνδέσουν για να περάσει τα διαγνωστικά τους. Εγώ πριν το δώσω έκανα επαναφορά εργοστασιακών και όταν το πήρα πίσω, απλά το επανέφερα όπως ήταν ακριβώς μέσω Samsung Cloud

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πρέπει να δώσεις κωδικό για να το συνδέσουν για να περάσει τα διαγνωστικά τους. Εγώ πριν το δώσω έκανα επαναφορά εργοστασιακών και όταν το πήρα πίσω, απλά το επανέφερα όπως ήταν ακριβώς μέσω Samsung Cloud

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Κάνει δουλειά το Samsung cloud? Επαναφέρει τα πάντα;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε μάγκες εσείς στην Αθήνα όταν θέλατε να αλλάξετε μπαταρία στο κινητό σε εξουσιοδοτημενο κατάστημα και ειδικά αυτά που κάνουν service σε μια ώρα, πόσο σας κράτησε;

 

Πήγα σήμερα στις Πάτρα το service (έχουν το 1 hour service) για αλλαγή αλλά θέλανε κουλά πράγματα! Ο διάλογος:

Θέλησα και γω να αλλάξω μπαταρία σήμερα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με γνωστή αλυσίδα μου ζήτησαν 68.2€. Αγόρασα μπαταρία με 9,95€ , ένα σταυρωτό κατσαβιδάκι (1,5€) λεπτή ταινία διπλής όψεως (1€) και άνοιξα το πρώτο βιντεάκι στο youtube. Σε λιγότερο από 1 ώρα είχα ολοκληρώσει την απλή (όπως αποδείχτηκε) αλλαγή της μπαταρίας. Δεν χρειάστηκε ούτε το backup καθώς με την ενεργοποίηση δεν είχα κανένα απολύτως πτρόβλημα. (Αν και μου γυρνάει τρελά στο μυαλό να βαλω μπαταρία από S7 edge με 3600mAh)

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Θέλησα και γω να αλλάξω μπαταρία σήμερα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με γνωστή αλυσίδα μου ζήτησαν 68.2€. Αγόρασα μπαταρία με 9,95€ , ένα σταυρωτό κατσαβιδάκι (1,5€) λεπτή ταινία διπλής όψεως (1€) και άνοιξα το πρώτο βιντεάκι στο youtube. Σε λιγότερο από 1 ώρα είχα ολοκληρώσει την απλή (όπως αποδείχτηκε) αλλαγή της μπαταρίας. Δεν χρειάστηκε ούτε το backup καθώς με την ενεργοποίηση δεν είχα κανένα απολύτως πτρόβλημα. (Αν και μου γυρνάει τρελά στο μυαλό να βαλω μπαταρία από S7 edge με 3600mAh)

 

Και ποιος δεν θα ήθελε μεγαλύτερη μπαταρία!!! Αλλά δεν θα χωράει φίλε κάθε μπαταρία είναι σχεδιασμένη για ένα μοντέλο!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος δεν θα ήθελε μεγαλύτερη μπαταρία!!! Αλλά δεν θα χωράει φίλε κάθε μπαταρία είναι σχεδιασμένη για ένα μοντέλο!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χωράει φίλε με ελάχιστες παραχωρήσεις. Αν κοιτάξεις ακόμα και στο xda θα βρεις πληροφορίες.

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Χωράει φίλε με ελάχιστες παραχωρήσεις. Αν κοιτάξεις ακόμα και στο xda θα βρεις πληροφορίες.

Μου κάνεις πλάκα τώρα..... Αν όντως ισχύει η επόμενη μπαταρία θα είναι του S7 edge... Αλλα για τι παραχωρήσεις μιλάς; Εννοείς ότι είναι ελάχιστα πιο χοντρό και πετάει λίγο το γυαλί πίσω;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνεις πλάκα τώρα..... Αν όντως ισχύει η επόμενη μπαταρία θα είναι του S7 edge... Αλλα για τι παραχωρήσεις μιλάς; Εννοείς ότι είναι ελάχιστα πιο χοντρό και πετάει λίγο το γυαλί πίσω;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το πρόβλημα που δημιουργεί (σε κάποιους όχι σε όλους) είναι όπως σωστά εντόπισες το οτι το γυαλί εξέχει ελάχιστα στην μια πλευρά. Αυτό πιστεύω οτι διορθώνεται αν ας πούμε δεν βάλεις ταινία διπλής όψεως στην μια πλευρά τηε μπαταρίας και κερδίσεις το ελάχιστο σε πάχος.Εδώ φαίνεται η προσπάθεις ενός τύπου και το αποτέλεσμα

https://vordhosbn.com/index.php/blog/tech/galaxy-s6-battery-mod-s7-edge-battery/

Ο τύπος 6 μήνες μετά την επέμβαση έχει οθόνη περισσότερο από 4 ώρες!!!

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που δημιουργεί (σε κάποιους όχι σε όλους) είναι όπως σωστά εντόπισες το οτι το γυαλί εξέχει ελάχιστα στην μια πλευρά. Αυτό πιστεύω οτι διορθώνεται αν ας πούμε δεν βάλεις ταινία διπλής όψεως στην μια πλευρά τηε μπαταρίας και κερδίσεις το ελάχιστο σε πάχος.Εδώ φαίνεται η προσπάθεις ενός τύπου και το αποτέλεσμα

https://vordhosbn.com/index.php/blog/tech/galaxy-s6-battery-mod-s7-edge-battery/

Ο τύπος 6 μήνες μετά την επέμβαση έχει οθόνη περισσότερο από 4 ώρες!!!

Ότι καλύτερο πραγματικά!!! Από περιέργεια θέλω να δω μετά στις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες Συσκευής -> Πληροφορίες Μπαταρίας λέει ότι έχει 3600 mAh;

Και φαντάζομαι δεν χρειάζεται Root δηλαδή λειτουργεί με την Stock Rom!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Ότι καλύτερο πραγματικά!!! Από περιέργεια θέλω να δω μετά στις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες Συσκευής -> Πληροφορίες Μπαταρίας λέει ότι έχει 3600 mAh;

Και φαντάζομαι δεν χρειάζεται Root δηλαδή λειτουργεί με την Stock Rom!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα καθώς πρέπει να καλυμπραριστεί ξανά η μπαταρία ώστε να αναγνωριστεί η χωρητικότητα των 3600mAh. Υπάρχει η εφαρμογή Battery calibration και ο τύπος που έκανε την αλλαγή ισχυρίζεται οτι πέτυχε την αλλαγή και την αναγνώριση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα καθώς πρέπει να καλυμπραριστεί ξανά η μπαταρία ώστε να αναγνωριστεί η χωρητικότητα των 3600mAh. Υπάρχει η εφαρμογή Battery calibration και ο τύπος που έκανε την αλλαγή ισχυρίζεται οτι πέτυχε την αλλαγή και την αναγνώριση της μπαταρίας.

Άρα χρειάζεται Root γιατί η συγκεκριμένη εφαρμογή το απαιτεί το θυμάμαι από παλιά συσκευή που είναι κάνει calibration την μπαταρία!!

 

Άκυρο μόλις το έψαξα βρήκα εφαρμογή στο playstore που λέει ότι δουλεύει και χωρίς Root!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να κάνω backup μέσω της εφαρμογής Helium η οποία όμως μου αναφέρει ότι πρέπει να κάνω usb debugging.

Πάω λοιπό στις ρυθμίσεις-πληροφορίες συσκευής-Κωδικός μοντέλου το οποίο πατάω πολλές φορές αλλά δεν βλέπω να ενεργοποιούνται τα developer options...

Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Άρα χρειάζεται Root γιατί η συγκεκριμένη εφαρμογή το απαιτεί το θυμάμαι από παλιά συσκευή που είναι κάνει calibration την μπαταρία!!

 

Άκυρο μόλις το έψαξα βρήκα εφαρμογή στο playstore που λέει ότι δουλεύει και χωρίς Root!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

Ο τροπος αυτος δεν πειραζει το φακελλο batterystats.bin & δουλευει χωρις την αναγκη root ειδικα σε Samsung ...

https://www.doctorandroid.gr/2018/02/how-to-calibrate-battery.html

(reddit :

) Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ηρθε μια αναβαθμιση σημερα 450 mb και την εκανα.. κοιταω στην οθονη και μου εφυγε το εικονιδιο του παροχου(wind) πανω αριστερα.. πως το επαναφέρω?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση,οθονη και τζαμακι αφης πανε πακετο? μου εχει σπασει επανω δεξια χωρις να εχει καποιο θεμα η συσκευη(ολα δουλευουν καλα)εδω Θεσσαλονικη που ρωτησα μου ειπαν 145+φπα καμια ιδεα κανεις?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...