Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κι εγώ 2 μέρες που κάνω restart το κινητό. Επίσης 2 συνεχόμενα βράδια φόρτισα με ασύρματη φόρτιση. Αυτή είναι η 2η μέρα κι ήδη φαίνεται ότι πάει καλά. Χθες μου έβγαλε όλη τη μέρα και το έβαλα στη φόρτιση στο 6%. Νομίζω ότι τη δουλειά την έκανε το Android WebView πριν λίγες μέρες με την αναβάθμιση που πήρε.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα εγκατάσταση την Γαλλική firmware XEF επειδή η Ελβετική Aut ακόμα να αναβαθμιστεί. Έκανα αντίγραφα ασφαλείας από το smart switch. Τώρα πως τα ξαναβάζω στο κινητό; Πηγαίνω από το κινητό στο smart switch, επιλέγω ότι θέλω να κάνω λήψη από άλλη συσκευή, αλλά από το pc δεν μου βγάζει κάποια επιλογή. Τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπεις τι τραβάμε εδώ με τις αναβαθμίσεις;

Την αναβάθμιση δεν την γλυτώνω, θα την κάνω. Η ερώτηση ήταν ποιά rom να περάσω? Με την ελληνική έχετε θέμα ή με όλες?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι πολλοι αναφερουν οτι το Android Webview φταιει για την αυξημενη καταναλωση μπαταριας που εχει το κινητο τελευταια.

Δεν εχει καμμια λογικη να φταιει αυτο, ουτε βλεπω κανεναν να εξηγει πως κατεληξε οτι φταιει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχει παρατηρήσει κάνεις στο galery app, όταν πατάς να ανοίξει η φωτογραφία, κάτι στο animation; δεν είναι καθόλου smooth..το κάνει μετά από αυτή την μικρη ενημερωση :p

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και σε εμένα το κάνει στο edge. Μετά από επανεκκίνηση στρώνει αλλά είναι σπαστικό όταν το παθαίνει, πραγματικά τέτοιο κινητό καο να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους το εχουν μπορειτε σας παρακαλω πολυ να μου πειτε για ποιο λογο αλλαξανε το αριστερο κουμπι αφης με αυτο που στην ουσια ειναι εντελως διαφορετικο απο αυτο που ειχαν ολα τα samsung galaxy s 1 - 5?

 

Και αν θελω αυτο το αριστερο κουμπι αφης να συμπεριφερεται οπως τα παλιοτερα μοντελα της σειρα υπαρχει κατι να κανω ή οχι?

Δεν υπάρχει τελικά κάποιος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα μαγκες .η λυση ειναι μια . (Μεχρι να βρεθει λυση μεσο καποιου update)

 

Μολις ξυπνατε το πρωι και το βγαζετε απο την φορτηση τραβατε και μια επανεκκίνηση,ασε που του κανει και καλο λογο οτι καθαριζει και η ραμ .

 

Εγω παραδειγμα εχω ασυρματη φορτηση το βραδυ στις 23.00 περιπου πριν παω για υπνο το ακουμπαω στην βαση και το πρωι στις 8.00 το σηκωνω τραβαω μια επανεκκίνηση και ολα ζαχαρη .

 

Υγ. Επειδη παρακολουθω ολο το νημα της Samsung και το S5 και το S7 εχουν θεμα

 

εισαι σιγουρος για την ασυρματη?εγω μετα απο καιρο τη δοκιμασα,δεν εκανα επανεκκινηση μετα τη φορτιση και το συστημα android εφτιαξε,παραμενει μετα απο 9 ωρες περιπου στο 8%.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό για την επανεκκίνηση. Χθες δεν το έκανα μετά από μια μικρή φόρτιση και το βράδυ έχασε πάνω από 10%. Ο, τι να'ναι. Ταλαιπωρουμαστε από ένα κινητό που έχουμε χρυσοπληρώσει αντί να είναι όλα άψογα. Τραγικότατο
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Στο xda υπάρχει το θέμα με την μπαταρία για το s6 ,το οποίο είναι παρόν και σε άλλα τηλέφωνα της Samsung. Είναι bug του kernel και υπάρχει από την 5.0 lollipop. Δεν αφήνει να μπει σε deep sleep γιαυτό και καταναλώνει πολύ μπαταρία.

Μια λύση είναι το clear cache και restart. Το οποίο όμως θα το επαναφέρει σε λίγες μέρες το πρόβλημα, άρα είναι προσωρινή λύση.

Η άλλη είναι ένα script που το περνάς με twrp, οπότε εκεί είναι για αυτούς που έχει γράψει ήδη ο knox.

Πάντως κάνεις δεν ξέρει πως δημιουργείται εξαρχής το πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ το link http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6-edge/help/deep-sleep-t3079705

Επίσης άλλη μια λύση είναι να ξαναμπεί η επίσημη rom, στήσιμο από την αρχή δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Στο xda υπάρχει το θέμα με την μπαταρία για το s6 ,το οποίο είναι παρόν και σε άλλα τηλέφωνα της Samsung. Είναι bug του kernel και υπάρχει από την 5.0 lollipop. Δεν αφήνει να μπει σε deep sleep γιαυτό και καταναλώνει πολύ μπαταρία.

Μια λύση είναι το clear cache και restart. Το οποίο όμως θα το επαναφέρει σε λίγες μέρες το πρόβλημα, άρα είναι προσωρινή λύση.

Η άλλη είναι ένα script που το περνάς με twrp, οπότε εκεί είναι για αυτούς που έχει γράψει ήδη ο knox.

Πάντως κάνεις δεν ξέρει πως δημιουργείται εξαρχής το πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ το link http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6-edge/help/deep-sleep-t3079705

Επίσης άλλη μια λύση είναι να ξαναμπεί η επίσημη rom, στήσιμο από την αρχή δηλαδή.

Αυτό το πρόβλημα που λες φίλε το έχουν τα τηλέφωνα με knox 0×1 και μόνο αυτά

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ότι με επανεκκίνηση μετά από φόρτιση η μπαταρία επανέρχεται στις παλιές καλές μέρες. Το θέμα είναι ότι κάθε 2 μέρες θα κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό? Δεν πρέπει να βγάλουν ένα update να το διορθώσουν?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα που λες φίλε το έχουν τα τηλέφωνα με knox 0×1 και μόνο αυτά

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς για το ίδιο πρόβλημα διαμαρτύρονται πολλοί με 0χ0.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για το ίδιο πρόβλημα διαμαρτύρονται πολλοί με 0χ0.

Φίλε μου δεν είναι το ίδιο πρόβλημα με knox 0x1 το battery drain είναι τεράστιο καμία σχεση με αυτό που αναφέρουν τα παιδιά και κατά κύριο λόγο το έχουν όλοι και όχι επιλεκτικά κάποιοι

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα δοκιμάσω να περάσω την αραβικη ρομ. Είμαι περίεργος αν οι πετρελαιαδες έχουν θέμα με drain. Χρόνο έχουμε σήμερα για χάσιμο Edited by stapap
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε οσοι εχετε ασυρματο φορτηστη να δειτε!!!!

 

πανω απο 8% δεν τρωει το android system και χωρις επανεκκινηση !!!!

 

Επεισης γενικα το s6/s6edge κανει πολυ γρηγορα επανεκκινηση δεν ειναι και ουαου να το κανεις το πρωι που το βγαζεις απο την πριζα , συμφωνω που δωσαμε ενα καρο λεφτα (τι να πουνε και αυτοι που πηραν το S7 οπου και εκει τα ιδια ) αλλα ειναι πολυ ευκολη λυση και πανω απο ολα ΛΥΣΗ , φανταζεστε να μην βρισκαμε εστω και αυτην την λυση ???

 

Με το κόστος του S6 και κάθε S6, απαιτείς να δουλεύουν όλα ρολόι κι όχι να ψάχνεις αλχημείες.

 

Συγγνώμη, το πρόβλημα με το drain και το Android System δημιουργήθηκε με το τελευταίο μικρό update που πήρε το κινητό., για ποια Lollipop γράφει πάνω ο φίλος; Δεν ήταν έτσι πριν

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεχρι να κατεβει η αραβικη εβαλα την τελευταια αγγλική που την είχα διαθεσιμη. με καθαρο ινσταλλ χωρις κανενα update το battery drain υπάρχει κανονικά. οπότε δεν παίζει να είναι καποια εφαρμογή πιστεύω. σε καμια ωρίτσα που θα δοκιμάσω την αραβικη θα σας ενημερώσω πάλι. αν πάλι στο system Android είναι στο 40% να επιστρέψω στην γαλλική που είχα μεχρι τώρα ή να δοκιμάσω για μεγαλύτερο διαστημα την αγγλική? για πείτε μου μια γνώμη... ή να μείνω με την αραβικη? το σκεφτομαι να μην κρατήσω την αραβικη μήπως μου κανουν κανα θέμα με το σερβις αν παθει κατι. απο τις άλλες δύο ξερει κανεις θετικά και αρνητικα? η xef που είχα ειχε γρήγορα update μεχρι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο πρόβλημα το απέκτησα και εγώ με την XtreStoLite 3.2 μετά από χειροκίνητο update σε Google play services 9.0.78 από εδώ http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-services/
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο πρόβλημα το απέκτησα και εγώ με την XtreStoLite 3.2 μετά από χειροκίνητο update σε Google play services 9.0.78 από εδώ http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-services/

 

Δοκίμασε βάλε την πιο καινούργια 9.0.81.

Εγώ παντως με τελευταία XEF G920FXXU3DPDP μαμά

TWRP Recovery

Bootloader G920FXXU3DPAD

Custom kernel και

Google play services 8.7.03 ( 2645110-440 )

 

Κανένα πρόβλημα

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/c804d72cabd21101dc3b04f952a2cd85.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/c052dd1100f3c12d4706786116f14b95.jpg

 

 

 

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/e9d617fa70708e97692b6d87bd774105.jpg

Συμπέρασμα;

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by truckman

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα ροοτ μια συσκευη φιλου και πλεον δεν μπορω να συνδεθω στην google με τιποτα...βγαζει ερρορ με τους διακομιστες κτλ...

Οποιος ξερει ας βοηθησει.

Εχει παρει την 6.01.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε βάλε την πιο καινούργια 9.0.81.

Εγώ παντως με τελευταία XEF G920FXXU3DPDP μαμά

TWRP Recovery

Bootloader G920FXXU3DPAD

Custom kernel και

Google play services 8.7.03 ( 2645110-440 )

 

Κανένα πρόβλημα

 

το έβαλα, για να δούμε, αν δε δουλέψει θα κάνω restore αφού είχα κάνει nandroid backup πριν

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα ροοτ μια συσκευη φιλου και πλεον δεν μπορω να συνδεθω στην google με τιποτα...βγαζει ερρορ με τους διακομιστες κτλ...

Οποιος ξερει ας βοηθησει.

Εχει παρει την 6.01.

Ευχαριστω

Δούλευε κανονικά δηλαδή πρίν; Με τι το ρούταρες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...