Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το χρώμα τι άποψη έχετε? Προς άσπρο σκέφτομαι αλλά ακούω οτι το χρυσό είναι ωραίο. Απο τις επίσημες φωτογραφίες μου φαίνεται λίγο "υπερβολικό" το χρώμα αλλά σε hands on σε video φαίνεται προς το ασημί όχι τόσο έντονο χρυσό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετω!! Ήρθα πολύ πρόσφατα και γω στη παρέα με ένα Σουηδικό sapphire black.

Βλέποντας τα επίσημα firmware της συσκευής, βλέπω ότι η XEF (γαλλική) παίρνει πιο γρήγορα τα updates. Η Σουδηική (AUT), αν την έχει κανείς, ή οι άλλες unbranded ευρωπαικές, πόσο καθυστερούν γενικά στο s6 να λάβουν τα updates?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το χρώμα τι άποψη έχετε? Προς άσπρο σκέφτομαι αλλά ακούω οτι το χρυσό είναι ωραίο. Απο τις επίσημες φωτογραφίες μου φαίνεται λίγο "υπερβολικό" το χρώμα αλλά σε hands on σε video φαίνεται προς το ασημί όχι τόσο έντονο χρυσό.

Το άσπρο δίνει μια πιο πληθωρική εικόνα γενικά λόγω χρώματος κτλ κατά την άποψή μου από το sapphire black. Το sapphire black είναι το πιο minimal και σοβαρό (ωραία απόχρωση ομολογώ) το οποίο έχω εγώ, το χρυσό και το μπλε είναι αν αρέσει στο καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω!! Ήρθα πολύ πρόσφατα και γω στη παρέα με ένα Σουηδικό sapphire black.

Βλέποντας τα επίσημα firmware της συσκευής, βλέπω ότι η XEF (γαλλική) παίρνει πιο γρήγορα τα updates. Η Σουδηική (AUT), αν την έχει κανείς, ή οι άλλες unbranded ευρωπαικές, πόσο καθυστερούν γενικά στο s6 να λάβουν τα updates?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το άσπρο δίνει μια πιο πληθωρική εικόνα γενικά λόγω χρώματος κτλ κατά την άποψή μου από το sapphire black. Το sapphire black είναι το πιο minimal και σοβαρό (ωραία απόχρωση ομολογώ) το οποίο έχω εγώ, το χρυσό και το μπλε είναι αν αρέσει στο καθένα.

Εγώ έχω Ελληνικό branded cosmote και παίρνει γρήγορα αναβαθμίσεις,γνώμη μου μηντο πειράξεις αν είσαι οκ με την συσκευή :o

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω από το παρόχο δωρεάν κάθε μήνα 2gigainternet αυτό που θέλω είναι να ενεργοποιουνται μόνο όταν δεν έχω WiFi. Γίνεται αυτό αυτόματα; ή θα πρέπει να ενεργοποιώ και να απενεργοποιηση το3g κάθε φορά που χρειάζεται;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω από το παρόχο δωρεάν κάθε μήνα 2gigainternet αυτό που θέλω είναι να ενεργοποιουνται μόνο όταν δεν έχω WiFi. Γίνεται αυτό αυτόματα; ή θα πρέπει να ενεργοποιώ και να απενεργοποιηση το3g κάθε φορά που χρειάζεται;

Νομίζω υπάρχει εφαρμογή στο playstore που το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Ελληνικό branded cosmote και παίρνει γρήγορα αναβαθμίσεις,γνώμη μου μηντο πειράξεις αν είσαι οκ με την συσκευή :o

 

Που βλέπεις από ποια χώρα είναι η συσκευή;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω από το παρόχο δωρεάν κάθε μήνα 2gigainternet αυτό που θέλω είναι να ενεργοποιουνται μόνο όταν δεν έχω WiFi. Γίνεται αυτό αυτόματα; ή θα πρέπει να ενεργοποιώ και να απενεργοποιηση το3g κάθε φορά που χρειάζεται;

Αυτό γίνεται αυτόματα αν έχεις ενεργά τα δεδομένα και το wifi. Το wifi έχει πάντα προτεραιότητα και όταν βρει αποθηκευμένο δίκτυο αποσυνδέει τα data και κλειδώνει στο ρούτερ. Όταν χαθεί η σύνδεση του wifi γυρίζει αυτόματα σε data. Όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζεσαι καμία επιπλέον εφαρμογή, αυτό που ζητάς γίνεται από default :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς προσέξει όταν κάνει κλήσεις και είναι συνδεδεμένος σε 4g το εικονίδιο hd voice στον dialer? Στο δικό μου δεν εμφανίζεται (uk) ενώ σε ενός φίλου (Vodafone gr) εμφανίζεται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Που βλέπεις από ποια χώρα είναι η συσκευή;;

Ο πιο λαικος τρόπος, εγκαθιστάς την εφαρμογή Phone INFO, την ανοιγεις και πας στη καρτέλα CSC CODE.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς προσέξει όταν κάνει κλήσεις και είναι συνδεδεμένος σε 4g το εικονίδιο hd voice στον dialer? Στο δικό μου δεν εμφανίζεται (uk) ενώ σε ενός φίλου (Vodafone gr) εμφανίζεται κανονικά.

 

Το κινητο μπορει να το υποστηριζει το δικτυο μπορει να μην εχει τετοια δυνατοτητα. Cosmote που εχω μου το εμφανιζει

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το HD voice σε 4g μου κάνει εντύπωση για Ελλάδα. Από τη στιγμή που κάνεις πάροχος δεν έχει VoLTE όλες οι κλήσεις γίνονται με μεταπτωση σε WCDMA δίκτυο. Εκεί η Voda και cote έχουν HD voice ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επανέρχομαι με το θέμα csc. Με την τελευταία γαλλική ρομ που υπάρχει αυτή την στιγμή, αν την περασω θα αλλάξει το csc σε xef? Είχα γερμανική ρομ, μετά πέρασα την προηγούμενη γαλλική αλλά το csc έμεινε DBT. Η ο μόνος τρόπος να συμβαδιζει η ρομ με το csc είναι να ξανά περάσω γερμανική?

 

Καλησπερα.

 

Οχι δεν θα αλλάξει. Θα παραμείνει dbt.

Αν ξαναπερασεις την Γερμανική τότε ναι θα συμβαδίζει και θα πάρεις και οτι μελλοντικό ΟΤΑ βγει στην Γερμανική ρομ.

 

Αλλιώς

1. βρίσκεις μια ρομ (άσχετη), ΣΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ το multi csc ΔΕΝ υπάρχει ουτε το dbt, ΟΥΤΕ το xef αλλα και το default csc της ΔΕΝ υπάρχει στο multi csc αυτής που φορας τωρα. Κοινώς δηλαδή τα 3 συνολικά csc δεν θα πρέπει να υπαρχουν εκατέρωθεν. Θα πρέπει να είναι εντελως άσχετα.

2. Factory reset, φλασαρισμα και ξανα factory reset.

3. Ξεκινάς ενα προχειρο στήσιμο μέχρι να γινει register το τηλέφωνο στο google account.

4. Τσεκάρεις το csc που πλεον πρεπει να σου εχει αλλάξει στο default αυτής που πέρασες. Της άσχετης ρομ δηλαδή.

5. Μπαίνεις στο recovery, κανεις τα βήματα 2 εως 4 με την τελευταία Γαλλική ρομ που θελεις να έχεις.

Λογικά και εφοσον ολα πάνε καλά, θα εχεις πλεον την Γαλλική ρομ που θέλεις και το csc θα ειναι πλεον xef. Θα ειναι δηλαδή κομπλέ Γαλλικό.

 

 

PS: Ξαναλέω οτι μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος να γίνει αυτό που θέλεις, η αλλαγή του csc (οπως ομως είσαι τώρα). Εγώ γνωρίζω τον παραπάνω και αυτον γράφω.

Αν καποιος αλλος φιλος γνωρίζει καποιον αλλον τρόπο, πιο απλό που να δουλεύει ομως, ας βοηθήσει.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Οχι δεν θα αλλάξει. Θα παραμείνει dbt.

Αν ξαναπερασεις την Γερμανική τότε ναι θα συμβαδίζει και θα πάρεις και οτι μελλοντικό ΟΤΑ βγει στην Γερμανική ρομ.

 

Αλλιώς

1. βρίσκεις μια ρομ (άσχετη), ΣΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ το multi csc ΔΕΝ υπάρχει ουτε το dbt, ΟΥΤΕ το xef αλλα και το default csc της ΔΕΝ υπάρχει στο multi csc αυτής που φορας τωρα. Κοινώς δηλαδή τα 3 συνολικά csc δεν θα πρέπει να υπαρχουν εκατέρωθεν. Θα πρέπει να είναι εντελως άσχετα.

2. Factory reset, φλασαρισμα και ξανα factory reset.

3. Ξεκινάς ενα προχειρο στήσιμο μέχρι να γινει register το τηλέφωνο στο google account.

4. Τσεκάρεις το csc που πλεον πρεπει να σου εχει αλλάξει στο default αυτής που πέρασες. Της άσχετης ρομ δηλαδή.

5. Μπαίνεις στο recovery, κανεις τα βήματα 2 εως 4 με την τελευταία Γαλλική ρομ που θελεις να έχεις.

Λογικά και εφοσον ολα πάνε καλά, θα εχεις πλεον την Γαλλική ρομ που θέλεις και το csc θα ειναι πλεον xef. Θα ειναι δηλαδή κομπλέ Γαλλικό.

 

 

PS: Ξαναλέω οτι μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος να γίνει αυτό που θέλεις, η αλλαγή του csc (οπως ομως είσαι τώρα). Εγώ γνωρίζω τον παραπάνω και αυτον γράφω.

Αν καποιος αλλος φιλος γνωρίζει καποιον αλλον τρόπο, πιο απλό που να δουλεύει ομως, ας βοηθήσει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική βοήθεια.

Μόνο μια απορία τελευταία. Αυτή την άσχετη ρομ, που το multi csc δεν θα υπάρχει ούτε σε dbt ούτε xef πως θα την επιλέξω? Θέλω να πω, πως θα καταλάβω ότι η ρομ που διάλεξα είναι οκ άσχετη?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε κάποια Ρώσικη ή απο χώρες Βαλτικης. Πιστευω οτι δεν θα εχουν την xef ή την dbt. Ή επέλεξε της cosmote. Αυτη νομίζω είναι μονον cos.

Δεν εχω και το τηλέφωνο πια για να το τσεκάρω. Ειχα της cosmote απο επιδότηση αλλα το έδωσα σχεδον άμεσα, λογω έλλειψης sd και μπαταρίας.

Στο sammobile δεν δίνει πληροφορίες? Ή αν κάποιος με firmware cosmote μπορεί να το επιβεβαιώσει.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε κάποια Ρώσικη ή απο χώρες Βαλτικης. Πιστευω οτι δεν θα εχουν την xef ή την dbt. Ή επέλεξε της cosmote. Αυτη νομίζω είναι μονον cos.

Δεν εχω και το τηλέφωνο πια για να το τσεκάρω. Ειχα της cosmote απο επιδότηση αλλα το έδωσα σχεδον άμεσα, λογω έλλειψης sd και μπαταρίας.

Στο sammobile δεν δίνει πληροφορίες? Ή αν κάποιος με firmware cosmote μπορεί να το επιβεβαιώσει.

Κ εμένα με προβληματιζει πολύ η μη αποσπωμενη μπαταρία, από μνήμη πήρα το 64 και είμαι εντάξει. Τι πήρες; ευχαριστημένος;

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα με προβληματιζει πολύ η μη αποσπωμενη μπαταρία, από μνήμη πήρα το 64 και είμαι εντάξει. Τι πήρες; ευχαριστημένος;

 

Όχι ότι είναι εύκολο αλλά είναι ένας τρόπος...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Υπαρχει τροπος οταν λαμβανω email απο το gmail στο S6 να λαμβανω / ακουγεται ηχητικη ειδοποιηση; κατι σαν sms δηλαδη;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Υπαρχει τροπος οταν λαμβανω email απο το gmail στο S6 να λαμβανω / ακουγεται ηχητικη ειδοποιηση; κατι σαν sms δηλαδη;

Φυσικά. Δεν ακούς κάποιο ήχο όταν έρχεται e-mail; Δες στις ρυθμίσεις -ήχοι Μήπως έχεις κλειστή την ένταση στους ήχους ειδοποίησης. Αν πάλι είναι όλα οκ, άνοιξε την εφαρμογή του gmail, πάτα αριστερά τις γραμμούλες και στο τέλος τις ρυθμίσεις. Πάτησε επάνω στο λογαριασμό σου και θα δεις την επιλογή για ήχους ειδοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Δεν ακούς κάποιο ήχο όταν έρχεται e-mail; Δες στις ρυθμίσεις -ήχοι Μήπως έχεις κλειστή την ένταση στους ήχους ειδοποίησης. Αν πάλι είναι όλα οκ, άνοιξε την εφαρμογή του gmail, πάτα αριστερά τις γραμμούλες και στο τέλος τις ρυθμίσεις. Πάτησε επάνω στο λογαριασμό σου και θα δεις την επιλογή για ήχους ειδοποίησης.

 

Ευχαριστω πολυ :)

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μήνα χρήσης του galaxy s6 μπορώ να πω πως είναι ότι καλύτερο σε όλα τα επίπεδα. Η μπαταρία μου τα χαλούσε στην αρχή αλλά όσο και αν φαίνεται παράλογο για κάποιον άλλο χρήστη, μετά από 1 μήνα στρώσιμο η μπαταρία μου έχει κρατήσει μέχρι και 33 ώρες. Προτείνω τα εξής.. 1. Το βάζω για φόρτιση όταν η μπαταρία πάει στο 22%. 2. το φορτίζω κλειστό το βράδυ. 3. Έχω κάνει βελτιστοποίηση σε όλες τις εφαρμογές, εκτός απο fb, messenger, viber (γενικώς σε σόσιαλ μίντια για να μου έρχονται ειδοποιήσεις). 4. Φωτεινότητα περίπου στο 35% με τικαρισμένο το αυτόματο. 5. Δεν το φορτίζω με τον fast charger παρά μόνο αν θέλω να βγω και τελειώνει η μπαταρία. Το φορτίζω με το φορτιστή του LG G3 και κάνει 3 ώρες για πλήρη φόρτιση ενώ είναι κλειστό. Αυτά από θέματα μπαταρίας. Ένα πράγμα που με στεναχώρησε ήταν ότι προχθές που το άνοιξα για κάποιο λόγο μου είχαν διαγραφεί όλες οι φωτό χωρίς αιτία. Κατασκευή άριστη. Ταχύτατο. Κάμερα και επεξεργασία φωτογραφίας αντάξια μιας ναυαρχίδας. Ελπίζω να βοήθησα.
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ένα bug στο δικό μου S6 στην αριθμομηχανή. Έκανα πρόσθεση τους αριθμούς (τυχαίοι ακέραιοι και δεκαδικοί ) πχ 98+63,3+52+96+57+52,3+1,25+85+79+35+84,2+76,3+95+45+20,8+65,7+258+65+78,5+35+78,6 και το επόμενο + δεν το παίρνει, σταματάει εκεί (είναι 20 προσθέσεις ). Αν για παράδειγμα θέλω να προσθέσω κάποια έξοδα ενός μήνα που είναι 30/31 προσθέσεις δεν μπορώ.

 

Επίσης στο διαχωρισμό των μονάδων στους δεκαδικούς αντί για ( ,) μου εμφανίζει ( . ) και στις χιλιάδες αντί για ( . ) μου εμφανίζει ( ,) όπως είναι δλδ στο αμερικάνικο σύστημα. Δεν ξέρω αν φταίει που έχω σαν γλώσσα US English, αλλά και στα Ελληνικά που το γύρισα, πάλι το ίδιο.

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος; :worry:

Link to comment
Share on other sites

αυριο παιρνω το πολυποθητο s6 αλλα ακομα δεν μπορω να αποφασισω black η gold. :wacko: το gold πως φαινεται μεσα σε θηκη? αν εχει καποιος την καλοσυνη να ανεβασει μια φωτο με το gold s6 του με θηκη θα του ειμαι ευγνωμων . ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρατήρησα ένα bug στο δικό μου S6 στην αριθμομηχανή. Έκανα πρόσθεση τους αριθμούς (τυχαίοι ακέραιοι και δεκαδικοί ) πχ 98+63,3+52+96+57+52,3+1,25+85+79+35+84,2+76,3+95+45+20,8+65,7+258+65+78,5+35+78,6 και το επόμενο + δεν το παίρνει, σταματάει εκεί (είναι 20 προσθέσεις ). Αν για παράδειγμα θέλω να προσθέσω κάποια έξοδα ενός μήνα που είναι 30/31 προσθέσεις δεν μπορώ.

 

Επίσης στο διαχωρισμό των μονάδων στους δεκαδικούς αντί για ( ,) μου εμφανίζει ( . ) και στις χιλιάδες αντί για ( . ) μου εμφανίζει ( ,) όπως είναι δλδ στο αμερικάνικο σύστημα. Δεν ξέρω αν φταίει που έχω σαν γλώσσα US English, αλλά και στα Ελληνικά που το γύρισα, πάλι το ίδιο.

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος; :worry:

κανε τις πρωτες 15 πατα = και συνεχισε τις προσθεσεις :)

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική βοήθεια.

Μόνο μια απορία τελευταία. Αυτή την άσχετη ρομ, που το multi csc δεν θα υπάρχει ούτε σε dbt ούτε xef πως θα την επιλέξω? Θέλω να πω, πως θα καταλάβω ότι η ρομ που διάλεξα είναι οκ άσχετη?

 

Τελικά πέρασα την ιταλική wind (WIN)αυτή είναι και η μανησια του δικού μου s6. Άλλαξε το csc. Μετά πέρασα την τελευταία γαλλική και επίσης άλλαξε το csc σε XEF.

https://www.dropbox.com/s/4hb3td2dccl2xvv/Screenshot_2015-12-08-21-01-43.png?dl=0

Εν τω μεταξύ δεν μου δουλεύουν οι κωδικοί στο dialer. Πχ στις προηγούμενες σελίδες αναφέρθηκε ένας κωδικός για ένα update το οποίο το είχα κάνει και τώρα δεν λειτουργεί.

Πατάω και μου γράφει λάθος κωδικός. Ούτε με τα 4 μηδενικά δεν μου βγάζει την ρομ που έχω.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...