Jump to content

Sony Xperia E4


alexakos7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω κάτι... Κάποιες φορές με πετάει από το wifi του σπιτιού μου και αρνείται να μπει σε καποια σελιδα, ενω δειχνει οτι ειμαι κανονικα συνδεδεμενος... Εννοειτε οτι την ιδια στιγμη το ρουτερ δινει κανονικα ιντερνετ στους αλλους υπολογιστες που εχω...

 

Σχεδόν πάντα επανέρχεται αν κάνω restart το κινητό... Μου το έχει κάνει ήδη 2 φορές... Εψαξα και είδα ότι εμφανίζουν και άλλα sony το πρόβλημα. Παίζει να θέλει κάποια ρύθμιση;; Μου το έκανε και στο J αυτό ...

 

Η επιλογή σταμινα επίσης αξίζει να την εχω ενεργοποιημενη;; Λετε να διορθωνει το προβλημα;

 

Πολλά Sony έχουν θέμα με κάτι που λέγεται "κανάλι" στο Router. Δεν έχω ADSL και δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο. Τώρα, όσον αφορά το Stamina, καλύτερο θα ήταν να το χρησιμοποιείς όταν ξεκουράζεις το κινητό σου ή θες να κρατήσεις μπαταρία. Όταν θές να απολαύσεις 100% ό,τι έχει να σου προσφέρει, το eco mode το σβήνεις (τουλάχιστον στο Optimus G είχε μεγάλη διαφορά)

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηρε κανεις το e4g?

Ποση ωρα κανει η μπαταρια να φορτισει σε εσας? Εμενα 4μιση με 5 ωρες. :cry:

Ειδατε βελτιωση στον χρονο φορτισης με καποια αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Πηρε κανεις το e4g?

Ποση ωρα κανει η μπαταρια να φορτισει σε εσας? Εμενα 4μιση με 5 ωρες. :cry:

Ειδατε βελτιωση στον χρονο φορτισης με καποια αναβαθμιση?

 

Χρησιμοποιείς τον φορτιστή του ή άλλον φορτιστή;

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Πολλά Sony έχουν θέμα με κάτι που λέγεται "κανάλι" στο Router. Δεν έχω ADSL και δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο. Τώρα, όσον αφορά το Stamina, καλύτερο θα ήταν να το χρησιμοποιείς όταν ξεκουράζεις το κινητό σου ή θες να κρατήσεις μπαταρία. Όταν θές να απολαύσεις 100% ό,τι έχει να σου προσφέρει, το eco mode το σβήνεις (τουλάχιστον στο Optimus G είχε μεγάλη διαφορά)

 

Η sony δίνει "λύσεις" για το πρόβλημα από το επίσημο site της απ οτι ειδα να κανεις τα γνωστα δλδ restart συσκευη-ρουτερ, update firmware router, dhcp on κ κατι τετοια. Μεσα σε αυτα αναφερει και ρυθμιση για static ip την οποια και εκανα (αντι για dhcp) και απο το σαββατο και μετα τα παει πολυ καλά, δεν με εχει πεταξει... Πιθανον να μην ειναι αυτο αλλα ειπα να το δοκιμασω... Αν καποιος αντιμετωπιζει απρομοιο προβλημα ή γνωριζει τπτ ας το μοιραστει μαζι μας!!!

 

Παντως το κινητο τα σπαει για τα δικα μου δεδομενα...

Link to comment
Share on other sites

καλή σας μέρα και καλή εβδομάδα! Επειδή με ψήνει πολύ να το πάρω (με έψηνε περισσότερο το Μ2 αλλά αυτό εδώ είναι πιο οικονομικό και με σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες) , απλά ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά του με το Ε3 ? Γιατί δε βλέπω και πάρα πολλές εκτός από κάποιες μικρολεπτομέρειες όπως η οθόνη π.χ! Ρωτάω γιατί το Ε3 είναι πιο ακριβό και βάση λογικής αυτό που βγαίνει μετέπειτα είναι πιο ακριβό! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

καλή σας μέρα και καλή εβδομάδα! Επειδή με ψήνει πολύ να το πάρω (με έψηνε περισσότερο το Μ2 αλλά αυτό εδώ είναι πιο οικονομικό και με σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες) , απλά ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά του με το Ε3 ? Γιατί δε βλέπω και πάρα πολλές εκτός από κάποιες μικρολεπτομέρειες όπως η οθόνη π.χ! Ρωτάω γιατί το Ε3 είναι πιο ακριβό και βάση λογικής αυτό που βγαίνει μετέπειτα είναι πιο ακριβό! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δεν έχει σημασία η τιμή.

Το Ε4 έχει μεγαλύτερη οθόνη 4.5<5 (που δεν είναι απαραίτητα θετικό), καλύτερη ανάλυση, περισσότερο εσωτερικό χώρο (που είναι σημαντικό για εφαρμογές) και καλύτερη μπροστινή κάμερα.

Το μόνο πράγμα που υπερτερεί το Ε3 είναι το 4G που το απλό Ε4 δεν έχει. Με λίγα παραπάνω λεφτά παίρνεις το E4g που έχει 4G και είναι λίγο καλύτερο...

 

 

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο πρόγραμμα για root? Το είχα ρουτάρει με Kingo αλλά αφού έκανε ένα update το root βγήκε και δεν έχω καταφέρει να το ρουτάρω με κανένα πρόγραμμα μέχρι τώρα (kingo, vroot, root master και κάποια ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω στο κινητό 2 κάρτες. Η sim1 είναι cu και η sim2 είναι q. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ mobile internet αλλα επειδη εχω καποια δωρεαν ΜΒ θελω να τα χρησιμοποιήσω, όπως και να χρησιμοποιώ και το 0.facebook.com

 

Στα settings--> wireless&networks --> mobile settings στην sim1 (την οποια θελω να χρησιμοποιησω) οι 2 πρώτες επιλογές είναι απενεργοποιημένες με τσεκαρισμένο το mobile data traffic αλλα απενεργοποιημένο. Έχω αποθηκευσει τις ρυθμίσεις. Στην 3η σειρά preferred network type έχω βαλει wcdma(preferred)/gsm.

 

Τι κανω λαθος και δεν εχω Ιντερνετ;

 

(στην sim2 δεν είναι απενεργοποιημένα και μπορώ να βάλω τικ)

 

 

Το βρήκα απο αλλού αλλα μιας και δεν γινεται να το σβήσω γράφω την απάντηση και για αλλους. Απο το μενου dual sim settings διαλέγεις την κάρτα 1 να εχει τα data

Edited by valdazzar
http://img132.imageshack.us/img132/9962/781z.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κάτοχος του Ε4 εδώ και 2 μέρες. αρκετά καλό, όμορφο και γρήγορο. λίγο να συνηθίσω την μετάβαση από 4 σε 5 ίντσες. πιστεύω 5 ίντσες είναι οριακό για καθημερινή χρήση. Μια ερώτηση. η πίσω κάμερα των 5 megapixel δεν έχει ρύθμιση για τα megapixel όπως η πίσω. Αυτό σημαίνει πως είτε είναι 4:3 η 16:9 τα πιξελ θα είναι τα ίδια ? στην πίσω αλλάζει αυτό. πάντως στην αναλογία 4:3 τραβάει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε 1 μήνα δεν έχει που έκανα το update που ουσιαστικά διόρθωνε όλα τα θέματα της προηγούμενης έκδοσης και από χθες άρχισε πάλι να μην εμφανίζει τις εφαρμογές που έχω στην κάρτα μνήμης... :wacko:

Και δεν στρώνει ούτε με επαναφορά εργοστασιακών. Πέρασα τον Solo Launcher και είμαι οκ για την ώρα...

 

Επίσης, έχει κανένας άλλος θέμα με το Wifi και με τα δεδομένα όταν είναι ανοιχτά? Εδώ και λίγο καιρό το παθαίνει κάποιες φορές και ενώ έχω το Wifi ενεργοποιημένο δε μπορεί να συνδεθεί σε κανένα δίκτυο. Στα δεδομένα πάλι, ενώ φαίνονται ενεργοποιημένα από τις ρυθμίσεις, είναι στην ουσία απενεργοποιημένα (δε μου βγάζει το H πάνω από το σήμα και συνεπώς δε μπορεί να συνδεθεί στο internet)

Λύνονται και τα δύο με ένα restart του τηλεφώνου αλλά δεν παύουν να είναι εκνευριστικά θέματα...

 

Γνωστός μου έχει το ίδιο πρόβλημα με τα δεδομένα. Εσύ το έλυσες το πρόβλημα ή εξακολουθεις να κάνεις restart?

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου έχει το ίδιο πρόβλημα με τα δεδομένα. Εσύ το έλυσες το πρόβλημα ή εξακολουθεις να κάνεις restart?

 

Εμένα έστρωσε με hard reset το θέμα με τα δεδομένα. Το θέμα με το WiFi έχει μείνει και κάνω restart για να στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κανω μία ερώτηση, το κινητό όταν τα αγοράσατε και το ενεργοποιήσατε, η μπαταρία ήταν πλήρως ή μερικώς φορτισμένη; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Link to comment
Share on other sites

Ήταν μερικώς φορτισμενη κάπου στο 50-55%

Κανένα κινητό δεν έχει πλήρως φορτισμενη μπαταρία όταν το παίρνεις καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μερικώς φορτισμενη κάπου στο 50-55%

Κανένα κινητό δεν έχει πλήρως φορτισμενη μπαταρία όταν το παίρνεις καινούριο...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Πήρα σημερα το κινητό, το ενεργοποιησα πρωτη φορα και είχε μεσα μπαταρία 71% ... το περιεργάστηκα ελάχιστα, το πολύ 15 λεπτά χωρις wifi και συνδεση στο νετ και μου έκανε εντύπωση το οτι έπεσε 65% ... είναι ανησυχητικο? Και κατι ακόμα..οταν η κάμερα ειναι ρυθμισμένη στο αυτόματο...Για να τραβήξεις ποιότητας 5MP πρεπει να ειναι στο 16:9 (οπως το είχε) ή στην άλλη επιλογη(μου διαφεύγει αυτη την στιγμη). Συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα ειχα πολυ καιρο να παρω νεο smartphone (το προηγουμενο ήταν το xperia mini pro) και με καποιες αλλαγες που εχουν γινει δε μπορω να βγαλω ευκολα ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Πήρα σημερα το κινητό, το ενεργοποιησα πρωτη φορα και είχε μεσα μπαταρία 71% ... το περιεργάστηκα ελάχιστα, το πολύ 15 λεπτά χωρις wifi και συνδεση στο νετ και μου έκανε εντύπωση το οτι έπεσε 65% ... είναι ανησυχητικο? Και κατι ακόμα..οταν η κάμερα ειναι ρυθμισμένη στο αυτόματο...Για να τραβήξεις ποιότητας 5MP πρεπει να ειναι στο 16:9 (οπως το είχε) ή στην άλλη επιλογη(μου διαφεύγει αυτη την στιγμη). Συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα ειχα πολυ καιρο να παρω νεο smartphone (το προηγουμενο ήταν το xperia mini pro) και με καποιες αλλαγες που εχουν γινει δε μπορω να βγαλω ευκολα ακρη...

 

Αυτό με την μπαταρία μετά από 3-4 φορτισεις θα στρώσει λογικά, γιατί κι εμένα έπεφτε γρήγορα η μπαταρία όταν το είχα πρωτοπαρει...

 

Νομίζω πως το 16:9 είναι για τις διαστάσεις των φωτογραφιών και όχι για την ανάλυση.

Στο 4:3 όταν το βάζω δε βλέπω κάποια διαφορά στην ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία μετά από 3-4 φορτισεις θα στρώσει λογικά, γιατί κι εμένα έπεφτε γρήγορα η μπαταρία όταν το είχα πρωτοπαρει...

 

Νομίζω πως το 16:9 είναι για τις διαστάσεις των φωτογραφιών και όχι για την ανάλυση.

Στο 4:3 όταν το βάζω δε βλέπω κάποια διαφορά στην ανάλυση...

 

Και μία τελευταία ερώτηση. Να το λειτουργήσω τωρα κανονικά το τηλεφωνο μέχρι να αποφορτιστεί ή ετσι οπως το παρέλαβα (στο 70%), να το φορτίσω στο 100% ;

Link to comment
Share on other sites

Και μία τελευταία ερώτηση. Να το λειτουργήσω τωρα κανονικά το τηλεφωνο μέχρι να αποφορτιστεί ή ετσι οπως το παρέλαβα (στο 70%), να το φορτίσω στο 100% ;

 

Απ όσο ξέρω πρέπει να το λειτουργήσεις μέχρι να αποφορτιστεί πλήρως η μπαταρία και μετά να το βάλεις να φορτίσει για κάπου 4-5 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει ενημέρωση για το E4g Dual (25.0.B.2.31) αλλά δεν την έχω περάσει

Και γιατί δεν την κάνεις;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται ota ,θέλει υπολογιστή.Την εβαλες?

Οχι δεν ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου κινητου.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω το αγόρασα πριν ένα μήνα και μου έβγαλε προβλήμα με την επανεκκίνηση το έκλεινα και δεν ξανά άνοιγε.. με το ζόρι το άνοιξα μετά από πολλές ώρες επίσης μερικές φορές που πατούσα το κουμπί για να δω την ώρα άνοιγε καθυστερημένα... θα το πάω για σέρβις αυριο αλλά αν ξέρει Κάπιος τίποτα ή αν του εχει τύχη το ίδιο προβλήμα ας μου πει.. Ευχαριστώ :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω το αγόρασα πριν ένα μήνα και μου έβγαλε προβλήμα με την επανεκκίνηση το έκλεινα και δεν ξανά άνοιγε.. με το ζόρι το άνοιξα μετά από πολλές ώρες επίσης μερικές φορές που πατούσα το κουμπί για να δω την ώρα άνοιγε καθυστερημένα... θα το πάω για σέρβις αυριο αλλά αν ξέρει Κάπιος τίποτα ή αν του εχει τύχη το ίδιο προβλήμα ας μου πει.. Ευχαριστώ :(

 

Περίεργο...Δοκίμασες να το λειτουργήσεις σε Safe mode μήπως το πρόβλημα προκαλείται από κάποια εφαρμογή;Το Safe mode ενεργοποιείται πατώντας το κουμπί on-off και με το που σου βγάλει το μενού πάτα συνεχόμενα στην επιλογή "απενεργοποίηση" και θα στο εμφανίσει.Για τσέκαρέ το και πες μας.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω το αγόρασα πριν ένα μήνα και μου έβγαλε προβλήμα με την επανεκκίνηση το έκλεινα και δεν ξανά άνοιγε.. με το ζόρι το άνοιξα μετά από πολλές ώρες επίσης μερικές φορές που πατούσα το κουμπί για να δω την ώρα άνοιγε καθυστερημένα... θα το πάω για σέρβις αυριο αλλά αν ξέρει Κάπιος τίποτα ή αν του εχει τύχη το ίδιο προβλήμα ας μου πει.. Ευχαριστώ :(

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πριν λίγο καιρό και τελικά έστρωσε με μια επαναφορά εργοστασιακών... Για δοκίμασε το κι εσύ μπορεί έτσι να στρώσει και σε σένα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω το αγόρασα πριν ένα μήνα και μου έβγαλε προβλήμα με την επανεκκίνηση το έκλεινα και δεν ξανά άνοιγε.. με το ζόρι το άνοιξα μετά από πολλές ώρες επίσης μερικές φορές που πατούσα το κουμπί για να δω την ώρα άνοιγε καθυστερημένα... θα το πάω για σέρβις αυριο αλλά αν ξέρει Κάπιος τίποτα ή αν του εχει τύχη το ίδιο προβλήμα ας μου πει.. Ευχαριστώ :(

 

Εγώ είχα θέμα με επανεκκινήσεις κι έστρωσε με hard reset, οπότε δεν χάνεις και τίποτα να κάνεις ένα πριν κινηθείς αλλιώς.

:superman:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia E4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...