Jump to content

myphone POLL: Πραγματοποιείτε άμεσα τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Πραγματοποιείτε άμεσα τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις της συσκευής σας;  

511 members have voted

  1. 1. Πραγματοποιείτε άμεσα τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις της συσκευής σας;

    • Ναι, τις κάνω άμεσα όταν βγουν επίσημα
      312
    • Ναι, αναβαθμίζω και με beta εκδόσεις (αν υπάρχουν)
      58
    • Όχι, περιμένω να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα
      122
    • Αδιαφορώ για τις αναβαθμίσεις στην συσκευή μου
      17
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Κι εγώ τις περνάω άμεσα και κακός. Ειδικά σε Κινέζικα σε βγάζουν έξω από play store στα γράφουν όλα Κινέζικα κτλ. Η αλήθεια είναι ότι με nexus αν υπάρχει πρόβλημα μέσα σε 15 μέρες θα σου το διορθώσει η google πέραν αυτού σε ένα nexus 10 που έχω του 2012 το hardware του με δύο giga ram που είμαι συνέχεια στο 45% μπορεί να πάρει αναβάθμιση εύκολα όμως ένα σημερινό iphone 6 με ένα giga ram μπορεί του χρόνου να έχει προβλήματα με το s που θα έχει 2 και που πάγια τακτική της apple είναι να δίνει τα πάντα με το σταγονόμετρο. Συμπέρασμα μην κάνετε αναβαθμίσεις μπας και οι εταιρείες βάλουν μυαλό
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άμεσα, τις περνάω.. και μέχρι τώρα δεν έχω πάθει κάτι πολύ ξενερωτικό!
Link to comment
Share on other sites

Τις περνάω αμέσως και "λούζομαι" τις συνέπειες. Στο LG G3, πέρασα αμέσως την 5.0. Δεν κατάλαβα καμία διαφορά στην απόδοση, αν δεν ήξερα οτι άλλαξε το android δεν θα το έπαιρνα χαμπάρι. Στο tablet nexus 7 2013, την πέρασα άμεσα επίσης. Σε απόδοση, καμία διαφορά. Σα να κάνανε ανακατανομή τα settings μου φαίνεται, άσε που το notification drawer έγινε απαράδεκτο, πολύπλοκο και εκνευριστικό άνευ λόγου και ουσίας και στις δυο παραπάνω περιπτώσεις. Δεν ξέρω αν έχει πολλές εσωτερικές αλλαγές το 5.0 σε σχέση με 4.4, αλλα αυτο που μένει σε μένα, σα τελικός χρήστης, ειναι "πολυ ντόρος για το τίποτα". Καμία ουσιαστική διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Σε Android, μόνο επίσημες και δεν περιμένω, και cyanogen.

Σε WP που είναι και η κύρια συσκευή μου, είμαι στο Developer's Preview, οπότε όλες τις beta.

NOKIA Lumia 920, Xiaomi Redmi Note 3, iPhone 6s, Pocophone F1
Link to comment
Share on other sites

Αμεσα οτι stable αναβαθμιση κυκλοφορει. Ειτε για τη συσκευη, ειτε για εφαρμογες.

Το ιδιο κανω και για το λειτουργικο του υπολογιστη(linux) και τα προγραμματα.

Ποτέ δε βάζω BETA.

Link to comment
Share on other sites

Στο ταμπλετ (με λειτουργικό ios) αν δω διαθέσιμη αναβάθμιση την κάνω κατευθείαν γιατί δεν το χρησιμοποιώ πολύ και δεν με απασχολεί καθόλου αν η αναβάθμιση έχει προβλήματα η οχι. Στο κινητό (android) όμως είναι διαφορετικά τα πραγματα. Δεν θα αναβαθμίσω αν δεν περάσει αρκετό διάστημα και δεν δω τα σχολια Και τις γνωμες των χρηστών που βάλανε την αναβάθμιση. Αν δω και λένε ότι έχει προβλήματα δεν θα την βαλω.

Το ίδιο κάνω και με τα updates των εφαρμογων Στο google play. Αν δεν είναι καλά τα σχόλια και λένε για προβλήματα δεν ενημερωνω.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Τι σύμπτωση; Σήμερα "έσκασε" update στο OnePlus και δεν το έκανα γιατί ακούγονται πολλά προβλήματα...

Γενικά, σχετικά με το ερώτημα, πιστεύω πως εξαρτάται από την διάθεση για πειράγματα.:)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι καλο και λογικο να περιμενει καποιος 3-4 μερες πριν καποιο update ... μπορει να γλυτωσει πολλα και δευτερον δεν χανεται και ο κοσμος!
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να περπατησει και μετα την περναω.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν η συσκευη λειτουργει καλα δεν περιμένω καμια αναβάθμιση......... ειδικα με τοσα πραγματα και ρυθμίσεις που εχω μέσα δεν παίζει νa βάλω καποιο update γιατί σωστή εγκατάσταση = clean :)
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αναλογα τη συσκευή λειτουργεί και ο χρήστης. Προσωπικά λόγω Samsung (Note2) και τον "εμπλουτισμό" του software με μπόλικο bloatware και touchwiz, περιμένω να δω κριτικές η known bugs και μετα κρίνω πότε θα την περάσω. Αν είχα άλλη συσκευή (Sony π.χ.) κατα πάσα πιθανότητα θα την πέρναγα στο φτερό.
Link to comment
Share on other sites

Σε Windows Phone τις περνάω αμέσως, στο Android ταμπλετ και δευτερο κινητο περιμένω την επιβεβαίωση ότι είναι πρώτα σταθερή και μετά προβαίνω στην αναβάθμιση αν και απο φετος τις αποφευγω λογο κακης εμπειριας παλιοτερα
Link to comment
Share on other sites

Αδιαφορώ για τις αναβαθμίσεις στην συσκευή μου

Ποτέ δεν κατάλαβα την "μανία" για αναβαθμίσεις.

Σε όλα (λειτουργικά, προγράμματα) αν κάτι δουλεύει καλά κι απροβλημάτιστα και το changelog δεν έχει κάτι που να χρειάζομαι απλά δεν το κάνω.

 

Στο Note 3 θα παραμείνω στην τέλεια καλορυθμισμένη 4.4.2.

Να βάλω την 5 και να μην δουλέψουν σωστά κάποια από τα απαραίτητα προγράμματά μου?

Για ποιο λόγο?

Να αλλάξω την π.χ. 2.7 έκδοση ενός προγράμματος που δουλεύει ρολόι με την έκδοση π.χ. 3.0 επειδή προσθέσανε στην μετάφραση τα ...Ταϋλανδέζικα και έχει αλλάξει τα εικονίδια στο Interface?

Σιγά!

 

Νέες εκδόσεις, νέα bugs. Αν κάποιος είναι ευχαριστημένος από το σύστημα του και το έχει παραμετροποιήσει στα μέτρα του, πρέπει να ναι ηλίθιος να ρισκάρει αναβαθμίσεις με κίνδυνο να χάσει τον κόπο του, και φτου κι απ' την αρχή, και ααααν καταφέρει να το ξαναφτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιές αναβαθμίσεις; ;)

Όταν υπήρχαν αναβαθμίσεις τις έκανα άμεσα όταν είναι minor. Τις μεγάλες αφήνω να τις κάνουν beta test άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

περάσαν 3 μήνες που βγήκε η 4,4,4 για το ζ2 δεν την έβαζα γιατί ήθελα να έχω ροοτ πέρασε ο καιρός και προχθές τελικά πηρα την απόφαση θα βάλω pre root εκδοσή .... μου πήρε πολύ ώρα να τα κάνω το τηλ μου ξανά όπως πριν άλλα δεν το μετάνιωσα εκανα να την βάλω 2 μήνες...
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και την προηγούμενη συσκευή μου με το που είχα ειδοποιήσει για update το έκανα και αμέσως....

Τώρα πια λέω να μην βιάζομαι, το κακό είναι ότι όταν δεν πάει κάτι καλά με το τηλέφωνο ξενερώνω δεν κάθομαι να το φτιάξω και βάζω πλώρη για άλλο. Βέβαια αυτό είναι και το σκεπτικό των εταιρειών πιστεύω.

Για να μην παρεξηγηθώ το factory reset το θεωρώ δεδομένο.

Edited by joanjapan
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα λόγια του Seymour Cray

One of the problems of being a pioneer is you always make mistakes and I never, never want to be a pioneer. It’s always best to come second when you can look at the mistakes the pioneers made.

Ύστερα από δεκαετίες ενασχόλησης με τον τομέα της τεχνολογίας, έχω βαρεθεί να λούζομαι κακογραμμένο software που βγαίνει πριν την ώρα του επειδή οι marketers επιβάλλουν στους μηχανικούς μη ρεαλιστικά χρονοδιαγράμματα.

Όταν σιγουρευτώ ότι όλα λειτουργούν όπως ακριβώς θέλω εγώ, τότε προχωρώ σε αναβάθμιση. Αυτό μπορεί να γίνει σε πέντε ημέρες, σε πέντε βδομάδες, σε τρεις μήνες ή και ποτέ, καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που έχω προσπεράσει κάποια ελεεινή έκδοση για την/τις επόμενη/ες που είναι πλήρως λειτουργική/ές.

Ταυτίζομαι.

Άκουγα ένα podcast που περιέγραφε το παραπάνω ( όλως περιέργως στο Android Central 24/7 σταθμό) όπου μιλούσε project manager για iOS και Mac OS, καθώς και μηχανικός. Περιέγραφαν μεταξύ άλλων τις συνθήκες και τη γενικότερη κατάσταση δημιουργείας ενός νέου release λειτουργικού και τον άθλο για την ιεράρχιση των bugs αλλά και τον άθλο για να σιγουρεύονται ότι οι μηχανικοί δουλεύουν πρώτα στα σημαντικότερα και έπειτα στα υπόλοιπα. Πολύ ενδιαφέρον, αλλά προσωπικά με έκανε να μου φύγει η "κάψα" για γρήγορη εγκατάσταση.

 

..Νέες εκδόσεις, νέα bugs. Αν κάποιος είναι ευχαριστημένος από το σύστημα του και το έχει παραμετροποιήσει στα μέτρα του, πρέπει να ναι ηλίθιος να ρισκάρει αναβαθμίσεις με κίνδυνο να χάσει τον κόπο του, και φτου κι απ' την αρχή, και ααααν καταφέρει να το ξαναφτιάξει.

Καλά, εντάξει, μη φτάνουμε και να χαρακτηρίζουμε ηλίθιους όσους κάνουν γρήγορα τις αναβαθμίσεις.

Edited by Teisos
Στίξη
ƒ
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τις κάνω μόλις βγει επίσημα. Μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα κάποιο σοβαρό πρόβλημα ώστε να το μετανιώσω.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δε βιαζομαι ...περιμενω λιγο ν ακουσω "εντυπωσεις" οπως και τωρα με τη Lolipop...διαβασα και μετα "ψηθηκα"..:lol:
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Στις δικες μου συσκευες εχω custom οποτε οταν βγει κατι βλεπω αν ειναι οκ και μετα κανω update.Σε συσκευες φιλων και πελατων παντα τους συμβουλευω να περιμενουν 1-2 μερες και μετα να κανουν το update (και αυτο ισχυει για ολα τα λειτουργικα).Καλυτερα να εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι ενταξει ;).
Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή δεν έχει κανένα πρόβλημα μπορεί να μη κάνω ποτέ αναβάθμιση. Βέβαια αν έχεις το τηλέφωνο καιρό θέλεις μια ανανέωση. ..ετσι πρωτα αλλάζεις λογισμικό κ αν είναι μάπα κ δε μπορείς να γυρίσεις στα παλιά αλλάζεις κινητό. :) .Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω Samsung συσκευές πρέπει να είμαι προσεκτικός με τις αναβαθμίσεις γιατί (λένε...) δεν μπορείς να επιστρέψεις στην παλιά έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...