Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βοήθεια για recovery σε Jiayu S3 .

Πατώντας power on + volume - μου εμφανίζει κινέζικο μενού.!!!!!

Τι επιλέγω ??

 

Για να μπεις recovery πατας power on και volume + και απο εκει εχει την επιλογη να μπεις recovery

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια για recovery σε Jiayu S3 .

Πατώντας power on + volume - μου εμφανίζει κινέζικο μενού.!!!!!

Τι επιλέγω ??

καμιά φορά, όταν χρειάζεται άμεση βοήθεια και διαβάζετε ένα νήμα ενός φόρουμ, πηγαίνετε και την πρώτη σελίδα/πρώτο μήνυμα, 99% θα βρείτε την απάντησή σας.

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην rc5εδω και μερικους μηνες και απολυτα ευχαριστημενος.

 

Θα ηθελα ομως μια αναβαθμιση.Τι μου προτινετε να περασω καποια απο τις marshmallow roms που ειναι διαθεσιμες για το κινητο μας (και αν ναι ποια) ή να περιμενω να τελειοποιηθει η νεα nugat 7.0?

 

Οι διαφορες απο την rc5 στην marshmallow ή στην nugat ειναι εμφανεις ή θα ειμαι μια απο τα ιδια?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να καταργήσεις τον κωδικό, από το ασύρματο δίκτυο σου και ενημέρωσε μας, αν άλλαξε κάτι στις αποσυνδέσεις.

 

Sent from my S3 using Tapatalk

 

Τελικά μάλλον έφταιγε που το ρούτερ μου εξέπεμπε και στα 2,4 GHz και στα 5 GHz. Απενεργοποίησα τα δεύτερα και φαίνεται να σταθεροποιήθηκε η κατάσταση. Μέλει γενέσθαι...

Link to comment
Share on other sites

Από μήνες είχα θέμα με τη σύνδεση του S3 Plus με το pc, μετά την αναβάθμιση σε win10, και είχα καταλήξει σε μια μπακαλίστικη λύση που έβλεπα στον browser την sd κάρτα και μπορούσα να μεταφέρω κυρίως φωτο από το κινητό στο pc.

 

Πριν μια βδομάδα, όμως, έπαψε να λειτουργεί και αυτή η λύση, αν και απεγκατέστησα τον driver και εγκατέστησα πάλι. Κάποια φορά λειτούργησε αλλά τις περισσότερες όχι. Κατέληξα, πλέον, στο AirDroid και στην επίσης μπακαλίστικη λύση της αποστολής των φωτο σε άλλο email μου.

 

Έχει αντιμετωπίσει άλλος το θέμα του driver και πως λύνεται;

Link to comment
Share on other sites

Από μήνες είχα θέμα με τη σύνδεση του S3 Plus με το pc, μετά την αναβάθμιση σε win10, και είχα καταλήξει σε μια μπακαλίστικη λύση που έβλεπα στον browser την sd κάρτα και μπορούσα να μεταφέρω κυρίως φωτο από το κινητό στο pc.

 

Πριν μια βδομάδα, όμως, έπαψε να λειτουργεί και αυτή η λύση, αν και απεγκατέστησα τον driver και εγκατέστησα πάλι. Κάποια φορά λειτούργησε αλλά τις περισσότερες όχι. Κατέληξα, πλέον, στο AirDroid και στην επίσης μπακαλίστικη λύση της αποστολής των φωτο σε άλλο email μου.

 

Έχει αντιμετωπίσει άλλος το θέμα του driver και πως λύνεται;

 

Εγώ συνήθως τα μεταφέρω κατευθείαν από τον φάκελο των Φωτογραφιών προς κάποιο cloud (GoogleDrive πχ)

Εύκολα και γρήγορα χωρίς συνδέσεις με καλώδια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι στις άλλες εκδόσεις έπαιζε; Είμαι με RC4 και αν θυμάμαι καλά, δεν λειτουργεί με κλειστό το κινητό.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να το δοκιμάσω (θα με κράξουν - τηλεφωνικό κέντρο), αν μπορεί κάποιος ας το δοκιμάσει.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Λεγοντας κλειστο εννοειτε τελειως απενεργοποιημενο?Εγω στην 4,4 που ημουν δε γινοταν αυτο.Στην 5 γινεται μολις το δοκιμασα.

Ομολογω πως δεν το ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι απενεργοποιημένο

στην 4.4 χτυπούσε το ξυπνητήρι ακόμα και να το είχες κλειστό

όπως και στην 6

 

είναι πρόβλημα αυτό (για μένα τουλ)

Edited by freemind11
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως τα μεταφέρω κατευθείαν από τον φάκελο των Φωτογραφιών προς κάποιο cloud (GoogleDrive πχ)

Εύκολα και γρήγορα χωρίς συνδέσεις με καλώδια κλπ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Χρησιμοποιώ και το Google Drive γι' αυτή τη διαδικασία αλλά ψάχνομαι για την αιτία που σταμάτησε να λειτουργεί η ενσύρματη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την rc4 και λειτουργει κανονικα με κλειστο το κινητο...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, έχω ένα jiayu s3 που μου έδωσε ένας φίλος. Και έχει κολλήσει ιό. Ένας χαμός γίνεται. Εάν τυχόν ανοίξω wifi της μουρλής κατεβάζει ότι θες. Έκανα factory reset δεν καταλαβαίνει τιποτα. Δοκίμασα τον οδηγό με το mobileuncle tools αλλά μου δείχνει να το κάνω ροοτ ενώ το έχω ήδη δοκιμάσει μέσα στο security. Και όταν προσπαθώ επίσης να μπω στο recovery με volume+ και power δεν γίνεται τίποτα το ανοίγει κανονικά. Όταν δοκίμασα επίσης να κάνω factory reset μπήκα με volume- power και μου έβγαλε κάτι κινέζικα. Δεν είχε πουθενά να διαγράψω κάτι, ότι και αν πάτησα. Επειδή κόλλησα έχει κανείς κάτι άλλο να μου προτείνει;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, έχω ένα jiayu s3 που μου έδωσε ένας φίλος. Και έχει κολλήσει ιό. Ένας χαμός γίνεται. Εάν τυχόν ανοίξω wifi της μουρλής κατεβάζει ότι θες. Έκανα factory reset δεν καταλαβαίνει τιποτα. Δοκίμασα τον οδηγό με το mobileuncle tools αλλά μου δείχνει να το κάνω ροοτ ενώ το έχω ήδη δοκιμάσει μέσα στο security. Και όταν προσπαθώ επίσης να μπω στο recovery με volume+ και power δεν γίνεται τίποτα το ανοίγει κανονικά. Όταν δοκίμασα επίσης να κάνω factory reset μπήκα με volume- power και μου έβγαλε κάτι κινέζικα. Δεν είχε πουθενά να διαγράψω κάτι, ότι και αν πάτησα. Επειδή κόλλησα έχει κανείς κάτι άλλο να μου προτείνει;

Κατεβαζεις αλλη ρομ και το περνας, αφου νωριτερα κανεις φορματ μεσω flashtools

Link to comment
Share on other sites

Επαναπρογραμματισμό συσκευής με SP Flash Tools. Και περνάς την RC4/RC5.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Επαναπρογραμματισμό συσκευής με SP Flash Tools. Και περνάς την RC4/RC5.

 

υπάρχει οδηγός με sp flash tools;

Θα βάλω πρώτα την rc5 και μετά θα μπορέσω να κάνω την διαδικασία για ροοτ και πέρασμα νέας ρομ, σωστά;

 

υ.γ. Βρήκα οδηγό εδώ μέσα, ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Θα δοκιμάσω τώρα.

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω πρώτα την rc5 και μετά θα μπορέσω να κάνω την διαδικασία για ροοτ και πέρασμα νέας ρομ, σωστά;

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων (και άσκοπης ταλαιπωρίας), αν περάσεις την RC5 δε χρειάζεται να περάσεις άλλη ROM.

Είναι πλήρως λειτουργική ROM σε Android 5.1.1, με (αρκετά) φρέσκα security patches - και είναι και η πιο πλήρης και σταθερή αυτήν τη στιγμή, μιας και οι νεώτερες με Android M και N έχουν ακόμα τα προβληματάκια τους.

 

Root επίσης στα Jiayu υπάρχει ήδη από τη... μαμά τους (παράδοση της εταιρίας από την άνοιξη του '13, αν θυμάμαι καλά!) - δε χρειάζεται να κάνεις κάτι έξτρα, πέραν του να το ενεργοποιήσεις.

Απλώς στην RC5 έχει αλλάξει θέση (από την... παραδοσιακή του στις ρυθμίσεις ασφαλείας) και θα βρεις την επιλογή για ενεργοποίηση του root κάτω από τα Developer Options.

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων (και άσκοπης ταλαιπωρίας), αν περάσεις την RC5 δε χρειάζεται να περάσεις άλλη ROM.

Είναι πλήρως λειτουργική ROM σε Android 5.1.1, με (αρκετά) φρέσκα security patches - και είναι και η πιο πλήρης και σταθερή αυτήν τη στιγμή, μιας και οι νεώτερες με Android M και N έχουν ακόμα τα προβληματάκια τους.

 

Root επίσης στα Jiayu υπάρχει ήδη από τη... μαμά τους (παράδοση της εταιρίας από την άνοιξη του '13, αν θυμάμαι καλά!) - δε χρειάζεται να κάνεις κάτι έξτρα, πέραν του να το ενεργοποιήσεις.

Απλώς στην RC5 έχει αλλάξει θέση (από την... παραδοσιακή του στις ρυθμίσεις ασφαλείας) και θα βρεις την επιλογή για ενεργοποίηση του root κάτω από τα Developer Options.

 

 

Προς το παρόν, δεν μπορώ να περάσω τους drivers, έχω κατεβάσει ότι έχω βρει εδώ και στο ιντερνετ αλλά δεν το βλέπει. Όσον αφορά για το ροοτ, το κινητό είναι τόσο κολλημένο με ιους που και ροοτ που του έδινα (κιτκατ έχει) και πάλι φαινόταν unroot. Οπότε και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω αυτό που μου είπαν τα παιδιά με flash tools. Aλλά απ το μεσημέρι παιδεύομαι και δεν βρίσκω να βλέπει το κινητό όταν είναι κλειστό.

Εάν κατάλαβα καλά και δεν μπερδεύτηκα. Ανοίγεις το flashtool περνάς το scatter txt, μετά που βγάζω μπαταρία, την βάζω, έχω κλειστό το κινητό και το συνδέω με τον υπολογιστή δεν βγάζω άκρη. Είμαι σε xp δοκίμασα ότι βρήκα, λύση ή κάποιος άλλος driver;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

ναι απενεργοποιημένο

στην 4.4 χτυπούσε το ξυπνητήρι ακόμα και να το είχες κλειστό

όπως και στην 6

 

είναι πρόβλημα αυτό (για μένα τουλ)

Σε μένα με RC5 και κλειστό το κινητό άνοιγε και χτύπαγε κανονικά το ξυπνητήρι. Στη Nougat (7.1) δεν ανοίγει...

Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχει κανείς άκρη με drivers και xp; Ή κάτι που δεν βλέπω; (μιλάω για flash tools που δεν το βλέπει το κινητό όταν είναι κλειστό).

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...