Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το ίδιο 'πρόβλημα' με την μπαταρία. Εμένα μου κάνει το shut down στο 50-60%.

Εάν δοκιμάσω να το ανοίξω εκείνη την στιγμή μπαίνει σε Optimization Loop, εάν το βάλω σε φορτιστή (δείχνη ότι η μπαταρία είναι στραγγισμένη) και αν φορτίσει κάμποσο ανοίγει κανονικά.

Ξεκάθαρα ελλατωματική μπαταρία (Jiayu, όχι η μαμά), αναμένω εντός ημερών την Konpson

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Με ένα calibration θα τη σώσεις την κατάσταση. Κι εμένα μου το έκανε από το 15%, ή από 10% η μπαταρία, αφού ξεκίνησα με τις ROM της Jiayu.de, μέχρι την RC4. Από τότε που έκανα calibration είμαι κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

Ένα κακό με τις μπαταρίες λιθίου είναι ότι σιγά σιγά η απόδοσή τους πέφτει ακόμα και αν βρίσκονται... στο ράφι του μαγαζιού. Γενικά έχουν ημερομηνία λήξεως (οκ, όχι κάτι τόσο συγκεκριμένο ίσως όσο μια ημερομηνία που θα γράφει κάπου πάνω της -αν και σαφώς θα είχε νόημα να έχουν κάτι τέτοιο! - αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ). Ελπίζω πάντως για κάποια χρόνια να είναι γενικά 'μάχιμες'...

 

Μπράβο τιμή στο Vifocal $5.99! Η χαμηλότερη που έχω δει για αυτήν την μπαταρία!

 

Το κακό αν εναλλάσσεις τις μπαταρίες είναι ότι κάθε μια τους πρέπει εκ νέου να "στρώσει" πάνω στο τηλέφωνο (στην πραγματικότητα μάλλον... το τηλέφωνο να "στρώσει" πάνω στην μπαταρία), οπότε κάθε φορά θες κάποιους πρώτους κύκλους φόρτισης/εκφόρτισης, calibrations κλπ για να έχεις τη βέλτιστη απόδοση για το... υπόλοιπο των 2 μηνών.

 

Από το 47% έφτασε στο 10% περίπου, τη φόρτισα όλη τη νύχτα, το πρωί η βρήκα πάλι στο 47%, ανοίγω το calibration και δεν προχωράει γιατί λέει να περιμένω έως το 100% !!!

 

Edit

Όσες φορές έκανα calibration στο rooted S3+ με τη μαμίσια μπαταρία, έφτανε στο 100% και προχωρούσα στη διαγραφή του αρχείου. Βλέποντας τώρα ότι δεν ξεπερνάει το 47%, έμεινα με την εντύπωση που περιέγραψα παραπάνω, αλλά αλλάζοντας την επιλογή του "Wait to 100%" σε "Calibrate at any time" προχώρησε στη διαγραφή.

Περιμένω τώρα να δω αν θα αλλάξει η κατάσταση.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα θέμα με την μαμά μπαταρία και πήρα την konpson και σώθηκα πραγματικά. Είμαι με rc5 και κρατάει μία μέρα άνετα

 

Δεν αναφέρομαι στη μαμίσια αλλά στην έξτρα που αγόρασα πριν από 5 μήνες.

Τη φόρτισα στο 100% πριν δυο μήνες, την παρκάρησα και όταν την έβαλα πριν μια βδομάδα, ξεκίνησε από το 91% (λογική απώλεια), άδειασε και όταν τη φόρτισα πάλι δεν ξεπέρασε το 47%, όπως και χθες πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στη μαμίσια αλλά στην έξτρα που αγόρασα πριν από 5 μήνες.

Τη φόρτισα στο 100% πριν δυο μήνες, την παρκάρησα και όταν την έβαλα πριν μια βδομάδα, ξεκίνησε από το 91% (λογική απώλεια), άδειασε και όταν τη φόρτισα πάλι δεν ξεπέρασε το 47%, όπως και χθες πάλι.

 

JiaYu=μαμίσια=JiaYu ..... οπότε δυστυχώς βγάζουν πρόβλημα.

Μόνο οι KonPson δείχνουν να έχουν αξιοπιστία...

Link to comment
Share on other sites

JiaYu=μαμίσια=JiaYu ..... οπότε δυστυχώς βγάζουν πρόβλημα.

Μόνο οι KonPson δείχνουν να έχουν αξιοπιστία...

Δεν εθεάθ έτσι ακριβώς εγώ έχω 3 γνήσιες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα και μια αγορασμένη από vifocall η οποία έχει πρόβλημα και άλλη μια φούσκωμενη. Ειναι ανάλογα την παρτίδα νομίζω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Από το 47% έφτασε στο 10% περίπου, τη φόρτισα όλη τη νύχτα, το πρωί η βρήκα πάλι στο 47%, ανοίγω το calibration και δεν προχωράει γιατί λέει να περιμένω έως το 100% !!!

 

Edit

Όσες φορές έκανα calibration στο rooted S3+ με τη μαμίσια μπαταρία, έφτανε στο 100% και προχωρούσα στη διαγραφή του αρχείου. Βλέποντας τώρα ότι δεν ξεπερνάει το 47%, έμεινα με την εντύπωση που περιέγραψα παραπάνω, αλλά αλλάζοντας την επιλογή του "Wait to 100%" σε "Calibrate at any time" προχώρησε στη διαγραφή.

Περιμένω τώρα να δω αν θα αλλάξει η κατάσταση.

 

Ενημέρωση για τη μπαταρία (για όσους έχουν παρόμοιο πρόβλημα)

Την έβαλα σε φόρτιση χθες το απόγευμα, έφτασε στο 47%, την άφησα συνέχεια και τα μεσάνυχτα εξακολουθούσε να είναι στο 47%, αλλά το πρωί είδα με ικανοποίηση το led να έχει πρασινίσει, άνοιξα το κινητό και ήταν στο 100% (!!!).

Φυσικά, διέγραψα πάλι το αρχείο με calibration και περιμένω το νέο κύκλο της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη φόρτιση (φορτίζει όποτε του καπνίσει) οπότε αγόρασα εξωτερικό φορτιστή και δεύτερη μπαταρία και έχω διαπιστώσει τα εξής:

 

1. Ο εξωτερικός φορτιστής δυστυχώς φορτίζει με την ίδια ταχύτητα , δηλαδή περίπου 20-25% την ώρα (θέλει περίπου 5 ώρες για πλήρη φόρτιση). Αυτό όμως δεν είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα.

 

2. Η δεύτερη μπαταρία παρουσιάζει το εξής σημαντικότατοπρόβλημα: Ενώ είναι επαρκώς φορτισμένη (πάνω από 60-70%), ξαφνικά κλείνει το κινητό και όταν το ανοίξω ξανά μπαίνει σε ατέλειωτο loop κάνοντας optimizing τις εφαρμογές. Κάνοντας τη γνωστή διαδικασία με τα wipe to επαναφέρω, ξανακατεβάζω όλα τα apps, ξαναφτιάχνω ρυθμίσεις κτλ και μετά ξανά το ίδιο: Κλείνει ξαφνικά από μόνο του και φτου κι απ' την αρχή πάλι με Optimizing, επαναφορά κτλ... :blink: Αυτό έχει γίνει τουλάχιστον 6 φορές από χθες και πραγματικά έχω μπουχτίσει.

 

Σημειωτέον ότι με τη δική μου μπαταρία είναι όλα άψογα. Τι μπορεί να φταίει; Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα; :wacko:

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη φόρτιση (φορτίζει όποτε του καπνίσει) οπότε αγόρασα εξωτερικό φορτιστή και δεύτερη μπαταρία και έχω διαπιστώσει τα εξής:

 

1. Ο εξωτερικός φορτιστής δυστυχώς φορτίζει με την ίδια ταχύτητα , δηλαδή περίπου 20-25% την ώρα (θέλει περίπου 5 ώρες για πλήρη φόρτιση). Αυτό όμως δεν είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα.

 

2. Η δεύτερη μπαταρία παρουσιάζει το εξής σημαντικότατοπρόβλημα: Ενώ είναι επαρκώς φορτισμένη (πάνω από 60-70%), ξαφνικά κλείνει το κινητό και όταν το ανοίξω ξανά μπαίνει σε ατέλειωτο loop κάνοντας optimizing τις εφαρμογές. Κάνοντας τη γνωστή διαδικασία με τα wipe to επαναφέρω, ξανακατεβάζω όλα τα apps, ξαναφτιάχνω ρυθμίσεις κτλ και μετά ξανά το ίδιο: Κλείνει ξαφνικά από μόνο του και φτου κι απ' την αρχή πάλι με Optimizing, επαναφορά κτλ... :blink: Αυτό έχει γίνει τουλάχιστον 6 φορές από χθες και πραγματικά έχω μπουχτίσει.

 

Σημειωτέον ότι με τη δική μου μπαταρία είναι όλα άψογα. Τι μπορεί να φταίει; Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα; :wacko:

 

Ευχαριστώ!

 

Αυτο που καταλαβαινω ομως ειναι οτι εχεις καποιες εφαρμογες που χτυπανε και κανουνν το τηλεφωνο σου να σβηνει. Το ειχα παθει στις αρχες οταν το πηρα, και ειχα περασει διαφορες εφαρμογες και 2 απο αυτες ηταν σχετικα με την μπαταρια. Αργοτερα καταλαβα οτι δεν ηταν και πολυ χρησιμες και τις εσβησα. Να σημειωσω οτι μου το παρουσιασε στην ΚΚ, οταν εκανα μια δοκιμη στην Rc3 Δεν μου το παρουσιασε. Επισης δοκιμασε στις ρυθμισεις να κλεισεις την οθονη ambient.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαινω ομως ειναι οτι εχεις καποιες εφαρμογες που χτυπανε και κανουνν το τηλεφωνο σου να σβηνει. Το ειχα παθει στις αρχες οταν το πηρα, και ειχα περασει διαφορες εφαρμογες και 2 απο αυτες ηταν σχετικα με την μπαταρια. Αργοτερα καταλαβα οτι δεν ηταν και πολυ χρησιμες και τις εσβησα. Να σημειωσω οτι μου το παρουσιασε στην ΚΚ, οταν εκανα μια δοκιμη στην Rc3 Δεν μου το παρουσιασε. Επισης δοκιμασε στις ρυθμισεις να κλεισεις την οθονη ambient.

 

Η απορία μου είναι γιατί όλο αυτό το πρόβλημα να παρουσιάζεται μόνο με τη μια μπαταρία, ενώ με την άλλη (που είναι ακριβώς ίδια) όλα άψογα. Δεν έχω κάποια εφαρμογή σχετική με την μπαταρία. Έιαι με την RC5 και δεν βρίσκω αυτή τη ρύθμιση για την οθόνη ambient :blink:

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι γιατί όλο αυτό το πρόβλημα να παρουσιάζεται μόνο με τη μια μπαταρία, ενώ με την άλλη (που είναι ακριβώς ίδια) όλα άψογα. Δεν έχω κάποια εφαρμογή σχετική με την μπαταρία. Έιαι με την RC5 και δεν βρίσκω αυτή τη ρύθμιση για την οθόνη ambient :blink:

 

 

γιατι οπως εψουμε ξαναπει μια παρτιδα μπαταριων ειναι ελλατωματικες

Link to comment
Share on other sites

γιατι οπως εψουμε ξαναπει μια παρτιδα μπαταριων ειναι ελλατωματικες

Το ενδιαφέρον / ανησυχητικό στην περίπτωση είναι ότι φαίνεται αυτές οι μπαταρίες να κάνουν *κάτι* με την τάση τροφοδοσίας τους που οδηγεί σε internal corruption και τα φαινόμενα που έχουν περιγράψει οι... παθόντες - κάτι που δεν έχουμε παρατηρήσει να γίνεται ακόμα και αν κάνουμε κάτι σχετικά "βίαιο", όπως π.χ. το να τραβήξουμε την μπαταρία με το τηλέφωνο σε λειτουργία...

Ομολογώ ότι

α) δεν περίμενα ότι μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο - και μάλιστα με... επαναληψιμότητα(!) και

β) δε θα ήθελα να το δω να μου συμβαίνει...! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι γιατί όλο αυτό το πρόβλημα να παρουσιάζεται μόνο με τη μια μπαταρία, ενώ με την άλλη (που είναι ακριβώς ίδια) όλα άψογα. Δεν έχω κάποια εφαρμογή σχετική με την μπαταρία. Έιαι με την RC5 και δεν βρίσκω αυτή τη ρύθμιση για την οθόνη ambient :blink:

 

Ρυθμισεις-προβολη-οθονη ambient

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρειάζομαι επειγόντως την βοήθεια σας! Το πρωί μου έπεσε το κινητό από τα χέρια με την οθόνη προς τα κάτω και το digitizer έγινε θρύψαλα... Η οθόνη δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα αλλά δεν έχω αλλάξει ποτέ μόνο digitizer οπότε κλείνω προς το έτοιμο κολλημένο με οθόνη (Εκτώς και αν είναι δυνατό το αντίθετο). Δεν μπορώ ούτε να το ξεκλειδώσω οπότε είναι πρακτικά άχρηστο και έχω μείνει από κινητό... Οπότε:

1) Ποιο είναι το γρηγορότερο Ευρωπαϊκό site για να παραγγείλω καινούργια;

2) Μήπως υπάρχει σε κανέναν δεύτερη κατα λάθος μπας και γλιτώσω χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρειάζομαι επειγόντως την βοήθεια σας! Το πρωί μου έπεσε το κινητό από τα χέρια με την οθόνη προς τα κάτω και το digitizer έγινε θρύψαλα... Η οθόνη δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα αλλά δεν έχω αλλάξει ποτέ μόνο digitizer οπότε κλείνω προς το έτοιμο κολλημένο με οθόνη (Εκτώς και αν είναι δυνατό το αντίθετο). Δεν μπορώ ούτε να το ξεκλειδώσω οπότε είναι πρακτικά άχρηστο και έχω μείνει από κινητό... Οπότε:

1) Ποιο είναι το γρηγορότερο Ευρωπαϊκό site για να παραγγείλω καινούργια;

2) Μήπως υπάρχει σε κανέναν δεύτερη κατα λάθος μπας και γλιτώσω χρόνο;

 

Αν ξερεις γερμανικα τοτε σου φεξε, καθως υπαρχει γερμανικη αντιπροσωπεια για το κινητο μας

Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις.

http://jiayu.de/kontakt.html

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις γερμανικα τοτε σου φεξε, καθως υπαρχει γερμανικη αντιπροσωπεια για το κινητο μας

Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις.

http://jiayu.de/kontakt.html

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου αλλά είναι out of stock οι οθόνες :cry: http://jiayu.de/jiayu-zubehor/ersatzteile/s-serie.html

Link to comment
Share on other sites

Δες και το ισπανικό παράρτημα, http://www.jiayu.es

 

(για διαφήμιση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών θα μπορεί να χρησιμεύσει το thread μετά από όλο αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το έχω ένα χρόνο το κινητό και δε φόρτιζε καλά και έδειχνε ότι φόρτιζε πλήρως και μετα έκλεινε

άνοιξα το καπάκι και είδα ότι η μπαταρία είχε φουσκώσει! Την πέταξα κατευθείαν!

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω καινούργια μπαταρία γρήγορα? (Ελλάδα?)

Link to comment
Share on other sites

Δες και το ισπανικό παράρτημα, http://www.jiayu.es

 

(για διαφήμιση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών θα μπορεί να χρησιμεύσει το thread μετά από όλο αυτό...)

 

Χαχαχαχαχα να ΄ναι καλά το translate... Δεν βλέπω να πουλάν ανταλλακτικά οι Ισπανοί αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα:

1) http://vifocal.com/lcd-display-with-touch-screen-replacement-for-jiayu-s3-smartphone.html νομίζω έχει αναφερθεί κάπου ξανά το μαγαζί αλλά δεν το ξέρω οπότε να ρωτήσω εντυπώσεις και ταχύτητα αποστολής.

2) http://www.ebay.com/itm/Pantalla-Tactil-Digitalizador-LCD-Touch-Screen-Jiayu-S3-Negra-/252537978153?hash=item3acc6fbd29:g:0uIAAOSwFdtX1-em

3) http://www.ebay.com/itm/FULL-SCREEN-JIAYU-S3-S3-ADVANCE-NEGRA-LCD-DISPLAY-TOUCH-SCREEN-TACTILE-/161851723282?hash=item25af1d4e12:g:HnEAAOSwI-BWFkB-

Κλασσικά Ebay με αγορά από Ισπανία (μ'αρέσει που η αντιπροσωπία δεν έχει...) για γρηγορότερη αποστολή. Καμιά άλλη ιδέα; Και πείτε και για το vifocal

Link to comment
Share on other sites

Στο Vifocal παράγγειλα τη 2η μπαταρία και ήρθε χωρίς tracking $ σε ένα μήνα περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το έχω ένα χρόνο το κινητό και δε φόρτιζε καλά και έδειχνε ότι φόρτιζε πλήρως και μετα έκλεινε

άνοιξα το καπάκι και είδα ότι η μπαταρία είχε φουσκώσει! Την πέταξα κατευθείαν!

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω καινούργια μπαταρία γρήγορα? (Ελλάδα?)

 

Καλησπέρα. Όσες φορές έχω διαβάσει να μιλάνε για την μπαταρία στο forum πάντα προτείνεται αυτή https://ru.aliexpress.com/item/free-shipp-by-Track-number-Battery-BL-5C-Capacity-2350mAh-For-Nokia-1100-1200-1650-2600/32312103989.html?spm=2114.03010208.3.10.Qoi5BD&ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_2_10039_10057_10056_10065_10068_10055_10054_10069_10059_10058_418_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_1&btsid=d904e073-5411-4c33-981b-7e0b55ee34a8

Βέβαια για χρόνο αποστολής δεν γνωρίζω (υποθέτω μεγάλος) οπότε αν ξέρει κάποιος άλλος ας παρέμβει...

Edited by Spouk
Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλη εδω και 2-3 μερες την μπαταρια αυτη https://www.aliexpress.com/item/konpson-3400mAh-High-capacity-JY-S3-JY-S3-battery-for-JIAYU-S3-battery-free-shipping-Tracking/32360303710.html?spm=2114.13010608.0.56.k0xASG

απο το aliexpress ,για πρωτη φορα απο αυτο το μαγαζι κανω αγορα ,και μου βγαζει ενα χρονο Awaiting Shipment

Processing Time remaining: 21 hours 1 minutes για να περιμενω να απαντηση ο πωλητης .

Σωστα τα καταλαβα ???? Τι κολπα ειναι αυτα ??? ετσι γινονται οι αγορες απο αυτο το site???

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη ιδέα;

Ρώτα στο Vickmall, με έχουν βοηθήσει αρκετές φορές για αυθεντικά ανταλλακτικά. Με το κλείσιμο της Jiayu είναι λίγο άσχημες οι πιθανότητες, αλλά δεν χάνεις κάτι.

 

Μπορείς επίσης να ψάξεις για ανταλλακτικά του Cherry Mobile Flare X, rebrand του S3 το οποίο πωλούσε η Jiayu στην Cherry Mobile.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-προβολη-οθονη ambient

 

Μπήκα αλλά δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Έχω ψάξει παντού. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...