Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ george26!

 

Ακριβώς αυτό που σου πρότεινε παραπάνω πήρα και εγώ πριν ενάμιση μήνα,το πέρασα και η ποιότητα ήχου είναι καλύτερη και από το μαμά ακουστικό.

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που σου πρότεινε παραπάνω πήρα και εγώ πριν ενάμιση μήνα,το πέρασα και η ποιότητα ήχου είναι καλύτερη και από το μαμά ακουστικό.

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Οκ τα παράγγειλα και εγώ.... το πέρασες εσυ μόνος σου; αν είδα καλά εχει αυτοκόλλητο πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Οκ τα παράγγειλα και εγώ.... το πέρασες εσυ μόνος σου; αν είδα καλά εχει αυτοκόλλητο πάνω..

Μόνος μου το πέρασα. Υπάρχει ενα βιντεάκι στο youtube,θα ψαξω να στο βρω.Το αυτοκόλλητο είναι στην ουσία προστατευτικό το οποίο το βγαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τα παράγγειλα και εγώ.... το πέρασες εσυ μόνος σου; αν είδα καλά εχει αυτοκόλλητο πάνω..

 

Η αλλαγή του δεν είναι και εύκολη υπόθεση . Εαν δεν "πιάνουν" τα χέρια σου , θα σου πρότεινα να το δώσεις σε κάποιο τεχνικό για να το κάνει αυτό . Εαν θέλεις να το κάνεις μόνος σου η διαδικασία είναι η εξής :

Κλείνουμε το κινητό , βγάζουμε το καπάκι και αφαιρούμε την μπαταρία . Ξεβιδώνουμε περιμετρικά ολα τα βιδάκια από το πλαστικό προστασίας - που δεν είναι και λίγα- και το αφαιρούμε . Βγάζουμε την πλακέτα που είναι πάνω από το ακουστικό αφαιρώντας τα βιδάκια που την συγκρατούν . Στο κάτω μέρος της πλακέτας υπάρχει ένα πλαστικό γαντζάκι που την κρατάει στην θέση της . Με ένα μικρό κατσαβίδι την απελευθερώνουμε και την ανασηκώνουμε λίγο έτσι ώστε να ελευθερωθεί χώρος για να αλλάξουμε το ακουστικό . Μεγάλη προσοχή εδώ για να μή σπάσουμε το γαντζάκι . Επίσης προσοχή να μήν ξεκουμπώσουμε ή κάνουμε ζημιά στίς καλωδιοταινίες που είναι συνδεμένες στην πλακέτα , και - αν θυμάμαι καλά - σ αυτή την πλακέτα είναι κουμπωμένο και το καλώδιο της κεραίας . Προσοχή μην το ξεκουμπώσουμε .

Από δω και πέρα τα πράγματα είναι εύκολα . Με ένα κατσαβίδι αφαιρούμε το παλιό ακουστικό και βάζουμε το καινούριο αφού βγάλουμε το πλαστική ζελατίνα του αυτοκόλλητου.

Κατόπιν κάνουμε όλη αυτή την διαδικασία αντιστρόφως .

Και πάλι επιμένω ότι εάν δεν πιάνουν τα χέρια μας , το δίνουμε σε τεχνικό . Γιατί είναι καλύτερο το να δώσουμε 5 - 10 ευρώ από το να κάνουμε κάποια ζημιά στο τηλέφωνο που θα μας κοστίσει πολύ περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σκέφτηκα και εγω γιώργο, και πήγα σε τεχνικό και του είπα ότι θα του το παω όταν έρθει. Σε ευχαριστώ πάντως και πάλι για όλες τις πληροφορίες. Το μόνο που με ανησύχησε είναι ότι ο τεχνικός προσπάθησε να απομονώσει το χαλασμένο ακουστικό για να βεβαιωθεί ότι αυτό φταίει, και δεν έπαιρνε ήχο από το τηλέφωνο. Μου είπε ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να φταίει κάτι στην πλακέτα. Εμένα μου φαίνεται δύσκολο να έχει αλλου είδους ζημιά
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω ποιος απο εσας εχει αναβαθμισει την Xtreme σε 2.4 αλλα χθες το εκανα και σημερα ανακαλυψα οτι δεν παιζει η μπροστινη καμερα... Εχει εξαφανιστει και απο τις ρυθμισεις.... Το εχει παρατηρησει αλλος?Υπαρχει λυση η να επιστρεψω 2.3?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω ποιος απο εσας εχει αναβαθμισει την Xtreme σε 2.4 αλλα χθες το εκανα και σημερα ανακαλυψα οτι δεν παιζει η μπροστινη καμερα... Εχει εξαφανιστει και απο τις ρυθμισεις.... Το εχει παρατηρησει αλλος?Υπαρχει λυση η να επιστρεψω 2.3?

 

Σε'μενα μια χαρα παιζει. Απο τρεις εφαρμογες τη δοκιμασα δουλευει και στις τρεις

Link to comment
Share on other sites

Σε'μενα μια χαρα παιζει. Απο τρεις εφαρμογες τη δοκιμασα δουλευει και στις τρεις

Δοκίμασα εφαρμογές για hardware test και ανακάλυψα ότι δεν την αναγνωρίζει καν...υπάρχει πιθανότητα να χάλασε και απλά η αναβάθμιση να συνέπεσε με αυτό?

Πως θα το ελέγξω σε επίπεδο hardware?Ρωτάω γιατί η rear camera κοστίζει στο aliexpress κοντά στα 25€...μην την παραγγείλω και είναι κάτι άλλο...πάει κανενός το μυαλό κάπου άλλου?

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα εφαρμογές για hardware test και ανακάλυψα ότι δεν την αναγνωρίζει καν...υπάρχει πιθανότητα να χάλασε και απλά η αναβάθμιση να συνέπεσε με αυτό?

Πως θα το ελέγξω σε επίπεδο hardware?Ρωτάω γιατί η rear camera κοστίζει στο aliexpress κοντά στα 25€...μην την παραγγείλω και είναι κάτι άλλο...πάει κανενός το μυαλό κάπου άλλου?

Σημειώνω ότι το άνοιξα το κινητό να ελέγξω τη φίσα που συνδέει την κάμερα και όλα φαίνονταν εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι δε δουλεύει ούτε το led κατι το οποίο συνδέεται με την οπίσθια κάμερα

 

Δεν περαστηκε σωστα η ρομ. Αλλα αυτο με το λεντ με ξενιζει. Ετσι δουλευει στην xtreme ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν περαστηκε σωστα η ρομ. Αλλα αυτο με το λεντ με ξενιζει. Ετσι δουλευει στην xtreme ?

Αφού είναι OTA rom...την πέρασα χρησιμοποιώντας την επιλογή auto και όχι manual όπως ακριβώς έκανα από 2.0 --> 2.1,2.1-->2.2, 2.2-->-->2.3

Τι να κάνω τώρα?Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?Και εάν κάνω επαναφορά θα μου επιστρέψει σε xtreme 1.1 η σε ΚΚ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι OTA rom...την πέρασα χρησιμοποιώντας την επιλογή auto και όχι manual όπως ακριβώς έκανα από 2.0 --> 2.1,2.1-->2.2, 2.2-->-->2.3

Τι να κάνω τώρα?Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?Και εάν κάνω επαναφορά θα μου επιστρέψει σε xtreme 1.1 η σε ΚΚ?

μπορείς να κάνεις ένα TWRP Backup και να περάσεις μια νέα φρέσκια ρομ. πχ RC4. Δες πώς συμπεριφέρεται η κάμερα και ανάλογα πράττεις.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις ένα TWRP Backup και να περάσεις μια νέα φρέσκια ρομ. πχ RC4. Δες πώς συμπεριφέρεται η κάμερα και ανάλογα πράττεις.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για να παω απο XTREME 2.4 σε RC4 το κάνω με TWRP σωστά? Ένα λινκ για RC4 που εγκαθίστατε μεσω recovery?έχω βρει έκδοση για SP από Needrom

Link to comment
Share on other sites

για να παω απο XTREME 2.4 σε RC4 το κάνω με TWRP σωστά? Ένα λινκ για RC4 που εγκαθίστατε μεσω recovery?έχω βρει έκδοση για SP από Needrom

στις πληροφορίες κάτω κάτω έχει και λινκ για TWRP από mega :)

 

εννοείται κάνεις full wipe & format data ε?!

προσοχή σε φωτογραφίες βίντεο και μουσική που έχεις στην εσωτερική μνήμη!

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...ας αλπιζουμε οτι θα λυθει το προβλημα...τωρα προεκυψε μετα την επαναφορα των εργοστασιακων ρυθμισεων και invalid IMEI στην πρωτη sim

Tι μέσα από το engineer mode προσπάθησα για restore, τι χρησιμοποιώντας *#4634# και εισαγωγη του ΙΜΕΙ και reboot...TIΠΟΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...ας αλπιζουμε οτι θα λυθει το προβλημα...τωρα προεκυψε μετα την επαναφορα των εργοστασιακων ρυθμισεων και invalid IMEI στην πρωτη sim

Tι μέσα από το engineer mode προσπάθησα για restore, τι χρησιμοποιώντας *#4634# και εισαγωγη του ΙΜΕΙ και reboot...TIΠΟΤΑ!!!

 

περίεργο ... τα ΙΜΕΙ μας είναι ίδια και για τις 2 SIM, στη δική μας συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες δε μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Σήμερα το σύνδεσα αλλά το μόνο που δε διαβάζει είναι ο εσωτερικός χώρος του κινητού. Τις φωτογραφίες πχ και ότι άλλο είναι στη κάρτα μνήμης τα διαβάζει.

Βγαίνει μήνυμα που γράφει : Η συσκευή Άγνωστη συσκευή δεν έχει πρόγραμμα οδήγησης Δεν επιδιορθώθηκε Δεν επιδιορθώθηκε

Πρόβλημα με συσκευές PnP Εντοπίστηκε Εντοπίστηκε

 

Υπάρχουν προβλήματα με ορισμένες συσκευές PnP. Τα Windows θα προβεί σε πρόσθετες ενέργειες για περαιτέρω αντιμετώπιση προβλημάτων σχετικά με αυτές τις συσκευές.

 

Δεν έχει εγκατασταθεί πρόγραμμα οδήγησης για τη συσκευή Άγνωστη συσκευή.

ΠληροφοριακόΠληροφορίες συσκευής

Αναγνωριστικό: USB\VID_0E8D&PID_2008\WWW4QOPZ4SBYVWSG

Κωδικός σφάλματος: 28

 

 

Τί μπορώ να κάνω ;;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες δε μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή. Σήμερα το σύνδεσα αλλά το μόνο που δε διαβάζει είναι ο εσωτερικός χώρος του κινητού. Τις φωτογραφίες πχ και ότι άλλο είναι στη κάρτα μνήμης τα διαβάζει.

Βγαίνει μήνυμα που γράφει : Η συσκευή Άγνωστη συσκευή δεν έχει πρόγραμμα οδήγησης Δεν επιδιορθώθηκε Δεν επιδιορθώθηκε

Πρόβλημα με συσκευές PnP Εντοπίστηκε Εντοπίστηκε

 

Υπάρχουν προβλήματα με ορισμένες συσκευές PnP. Τα Windows θα προβεί σε πρόσθετες ενέργειες για περαιτέρω αντιμετώπιση προβλημάτων σχετικά με αυτές τις συσκευές.

 

Δεν έχει εγκατασταθεί πρόγραμμα οδήγησης για τη συσκευή Άγνωστη συσκευή.

ΠληροφοριακόΠληροφορίες συσκευής

Αναγνωριστικό: USB\VID_0E8D&PID_2008\WWW4QOPZ4SBYVWSG

Κωδικός σφάλματος: 28

 

 

Τί μπορώ να κάνω ;;

κάτι παίζει με τα καλώδιά σου, ή έχεις και εσύ θέμα σιγά σιγά με την usb-πλακέτα. Σου φορτίζει κανονικά;

Δοκίμασε άλλο καλώδιο σε συνδυασμό με άλλο υπολογιστή και αν είναι τόσο ανάγκη κάποιο πρόγραμμα μεταφοράς αρχείων μέσω WiFi, που θα βρεις στο Google Play.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πλακέτας. Το τηλέφωνο φορτίζει κανονικά και μάλιστα πρόσφατα πήρα και καλύτερα καλώδια micro usb to usb για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Με το myphone explorer το αναγνωρίζει πάντως αλλά δεν είναι βολικό πρόγραμμα.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα την μπαταρια που τοσο πολυ θειοποιησατε, αυτην που λεει 3700 mah

και μαλλον εχετε καθε λογο που την επαινειτε . :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 εβδομάδες το κινητό κλείνει από μπαταρία χωρίς προειδοποίηση ενώ η ένδειξη είναι γύρω στο 40% με πολύ λίγο χρόνο χρήσης. Σήμερα παρατήρησα ότι δε μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή ώστε να διαβάσω τον εσωτερικό χώρο (σύνδεση υπολογιστή μέσω usb σαν Συσκευή πολυμέσων). Τις φωτογραφίες και ότι άλλο είναι στη κάρτα μνήμης τα διαβάζει. Κάτι δεν πάει καλά... θα ήθελα τα φώτα σας

Είμαι με 5.1.1 official Ευχαριστώ!!!!

JIAYU S3 Advanced

LG Optimus G E975

Samsung GT-I9000 Galaxy S

"ΓΙΩΡΓΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 εβδομάδες το κινητό κλείνει από μπαταρία χωρίς προειδοποίηση ενώ η ένδειξη είναι γύρω στο 40% με πολύ λίγο χρόνο χρήσης. Σήμερα παρατήρησα ότι δε μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή ώστε να διαβάσω τον εσωτερικό χώρο (σύνδεση υπολογιστή μέσω usb σαν Συσκευή πολυμέσων). Τις φωτογραφίες και ότι άλλο είναι στη κάρτα μνήμης τα διαβάζει. Κάτι δεν πάει καλά... θα ήθελα τα φώτα σας

Είμαι με 5.1.1 official Ευχαριστώ!!!!

 

Δυο θέματα παρουσιάζει το τηλέφωνο μας, 1ο η μπαταρία, μετα απο καιρό δεν κρατάει και αδειάζει απότομα και 2ο το βύσμα σύνδεσης USB που το συνδέει με το φορτιστή και τον Υπολογιςτη χαλάει και δεν φορτίζει, αλλα ούτε μπορείς να δεις τα δεδομένα σου.

Πάντα υπάρχει φυσικά και περίπτωση που μπορεί να έχεις υιο....

Τα έπαθα και τα δυο, αγόρασα καινούργια μπαταρία και το πλακέτακι του USB και είμαι οκ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο θέματα παρουσιάζει το τηλέφωνο μας, 1ο η μπαταρία, μετα απο καιρό δεν κρατάει και αδειάζει απότομα και 2ο το βύσμα σύνδεσης USB που το συνδέει με το φορτιστή και τον Υπολογιςτη χαλάει και δεν φορτίζει, αλλα ούτε μπορείς να δεις τα δεδομένα σου.

Πάντα υπάρχει φυσικά και περίπτωση που μπορεί να έχεις υιο....

Τα έπαθα και τα δυο, αγόρασα καινούργια μπαταρία και το πλακέτακι του USB και είμαι οκ τώρα.

 

Είχα αγοράσει 2 μπαταρίες, δοκίμασα και την δεύτερη τα ίδια!! Το πλακετάκι του USB τι είναι ? απο που το αγοράζεις ? και πώς το αλλάζεις?

JIAYU S3 Advanced

LG Optimus G E975

Samsung GT-I9000 Galaxy S

"ΓΙΩΡΓΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει 2 μπαταρίες, δοκίμασα και την δεύτερη τα ίδια!! Το πλακετάκι του USB τι είναι ? απο που το αγοράζεις ? και πώς το αλλάζεις?

Είναι εύκολο και σχετικά ασφαλές να το αλλάξεις και μόνος σου αν έχεις ασχοληθει με κινητά και ηλεκτρονικά .... Εγώ το αλλάξα μόνος μου , αν πας λίγο πίσω στα μηνύματα θα βρεις τις πληροφορίες για το λινκ αγοράς του αλλά και αντικατάστασης. Θα ψαξω και εγώ και θα στα στείλω...

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...