Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα και εγώ πολύ πιο τρελά με τις ενδείξεις της μπαταρίας στο S3 Plus, έχοντας τη μαμίσια rom, και τα έλυσα με τη μέθοδο που περιγράφω ΕΔΩ (post # 5829).

 

Μετά το 15%, εμφανίζεται το μήνυμα για ενεργοποίηση της εξοικονόμησης της μπαταρίας και, εάν βρίσκομαι μακρυά από το φορτιστή μου την ενεργοποιώ και κρατάει για πολλές ώρες ακόμη, αλλιώς, στο 10% περίπου τη φορτίζω, για να μην αδειάσει τελείως και αρχίσουν τα ενοχλητικά reboots (από το update του ΦΕΒ 2016).

 

Ναι αλλά από ότι καταλαβαίνω λύθηκαν τα υπόλοιπα θέματα σου εκτός από αυτό με το 15%.

Το είχα διαβάσει το ποστ σου και επειδή έγραψες ότι η μέθοδος ήταν για unrooted τηλέφωνα, υπέθεσα ότι με το battery calibration και μιας και είμαι root θα γινόταν δουλειά...Αλλά τζίφος.

Άραγε υπάρχει το πρόβλημα και στην RC5?

Ίσως άξιζει τον κόπο να αναβαθμίσω ώστε να ξεμπερδέψω και με αυτό....

Βέβαια εάν φτιαχτεί αυτό και χαλάσει και άλλο (Γιατί δεν ξέρω τι κουσούρια έχει η RC5) ίσως και να μην αξίζει.

Αλλά δεν έχω διαβάσει για την RC5...

Υπάρχει αυτό το θεμα με την μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να ερθει το νεο σου κινητο.περιμενουμε εντυπωσεις!σε ευχαριστω για ολες τις φορες που με βοηθησες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ όπως είπα παρήγγειλα το LETV LeEco Le Max 2 X820 4GB+32GB 5.7inch 2K Screen Android 6.0 OS 4G LTE Smartphone Snapdragon 820 quad Core Touch ID Type-C Fast Charge που θα αντικαταστηση πιστεύω επάξια το Jiayu S3 advanced που βγήκε σκυλί μετά από 1 χρόνο. Το έδωσα στον αδερφό μου και εξεπλαγην από την ταχυτητα του κινητου είπε ποτέ δεν είχα τόσο γρήγορο κινητό στην ζωή μου

 

 

με το καλό να ερθει το νεο σου κινητο.περιμενουμε εντυπωσεις!σε ευχαριστω για ολες τις φορες που με βοηθησες.

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να ερθει το νεο σου κινητο.περιμενουμε εντυπωσεις!σε ευχαριστω για ολες τις φορες που με βοηθησες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν σημαίνει ότι άλλαξα κινητό ότι δεν θα βοηθάω οπότε θέλεις μπορείς να στείλεις μήνυμα για ότι χρειαστείς γι αυτό είναι το φόρουμ να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

με το καλό να ερθει το νεο σου κινητο.περιμενουμε εντυπωσεις!σε ευχαριστω για ολες τις φορες που με βοηθησες.

 

Δεν σημαίνει ότι άλλαξα κινητό ότι δεν θα βοηθάω οπότε θέλεις μπορείς να στείλεις μήνυμα για ότι χρειαστείς γι αυτό είναι το φόρουμ να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει ότι άλλαξα κινητό ότι δεν θα βοηθάω οπότε θέλεις μπορείς να στείλεις μήνυμα για ότι χρειαστείς γι αυτό είναι το φόρουμ να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

 

οκ panos314.ελεγα μηπως τωρα που θα αλλαξεις κινητο πως δεν θα παρακολουθεις τοσο συχνα αυτο το νημα.παντως θελω να σου πω ευχαριστω για την βοηθεια σου.αν επιτρεπεται απο που παρηγγειλες το LeTv και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!! θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κανεις την CM12.1 Official http://www.needrom.com/download/jiayu-s3-cm12-1-2/

Αν την βάλω πρέπει να κάνω wipe data??? Θα χάσω εφαρμογές??

Link to comment
Share on other sites

οκ panos314.ελεγα μηπως τωρα που θα αλλαξεις κινητο πως δεν θα παρακολουθεις τοσο συχνα αυτο το νημα.παντως θελω να σου πω ευχαριστω για την βοηθεια σου.αν επιτρεπεται απο που παρηγγειλες το LeTv και ποσο?

 

370euro και το πήρα από vickmall.com

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!! θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κανεις την CM12.1 Official http://www.needrom.com/download/jiayu-s3-cm12-1-2/

Αν την βάλω πρέπει να κάνω wipe data??? Θα χάσω εφαρμογές??

 

Παιδιά κανείς??????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς??????

 

ναι πρεπει να κανει wipe data

θα τα χασεις ολα

 

BUGS :

1. No FM Radio

2. No SmartWake

3. No 3-4g second slot

Step for Installing CM12.1

1. Download the ROM (CM12.1)

2. Put at your SD Card

3. Go to TWRP

4. Wipe the Cache , Data , Dalvic and System

5. Install the ROM (CM12.1)

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το video ? Όταν τραβάω βίντεο με την κάμερα, και το κάνω μετά αναπαραγωγή, φαίνεται λες και το έχω τραβήξει με κανένα φίλτρο που φαίνεται σαν καρτουν. Και με αρκετό φωτισμό. H μεγάλη μ@λακία όμως είναι ότι δεν το κάνει πάντα.

 

Είμαι με την RC4.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Σαν καινούριος κάτοχος ενός S3+ προσπαθώ να κάνω τα πρώτα βήματα για να αλάξω την ρομ και να βάλω την RC4.

Παρ' όλα αυτά, δεν μπορώ να βρώ πως γίνεται το πρώτο βήμα δηλαδή αυτό που αναφέρεται στο topic του απλού.

"*το κινητό μας είναι από τη ίδια τη JiaYu , έτοιμο και root-αρισμένο!

-αρκεί να το ενεργοποιήσει κανείς μέσα στις ρυθμίσεις: Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια-> SuperUser (να γίνει πράσινο)-"

Έχω διαβάσει αρκετά και έχω κατεβάσει όλα τα αρχεία που πρέπει να έχω για την αλλαγή, αλλά κολλάω στο πρώτο βήμα.

Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να ρουτάρω το κινητό και να προχωρήσω στα επόμενα βήματα?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει να κανει wipe data

θα τα χασεις ολα

 

BUGS :

1. No FM Radio

2. No SmartWake

3. No 3-4g second slot

Step for Installing CM12.1

1. Download the ROM (CM12.1)

2. Put at your SD Card

3. Go to TWRP

4. Wipe the Cache , Data , Dalvic and System

5. Install the ROM (CM12.1)

 

Η official cm της jiayu.de έχει smartwake και μάλιστα καλύτερο από τις aosp και FM Radio

Link to comment
Share on other sites

Η official cm της jiayu.de έχει smartwake και μάλιστα καλύτερο από τις aosp και FM Radio

 

Άρα αυτο το link που έβαλα είναι απο την jiayu.de???

αξίζει να το βάλω??

Με την RC4 που έχω τώρα έχω δυο προβλήματα!

1) στο viber πρεπει να μπώ μεσα για να έρθουν τα μην(οχι όλες τις φορες)

2) κάνει echo οταν με πέρνουν τηλ!! ακουν δλδ ξανα την φωνή τους αυτοί που με πέρνουν!!

 

Αν είναι καλυτερη η CM ας τα χάσω όλα!! δεν με πειράζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτο το link που έβαλα είναι απο την jiayu.de???

αξίζει να το βάλω??

Με την RC4 που έχω τώρα έχω δυο προβλήματα!

1) στο viber πρεπει να μπώ μεσα για να έρθουν τα μην(οχι όλες τις φορες)

2) κάνει echo οταν με πέρνουν τηλ!! ακουν δλδ ξανα την φωνή τους αυτοί που με πέρνουν!!

 

Αν είναι καλυτερη η CM ας τα χάσω όλα!! δεν με πειράζει!!!

Φίλε μια χαρά είναι η cm μπορείς να βάλεις την τελευταία έκδοση αν θέλεις

https://www.androidfilehost.com/?fid=24566454284190211 εγώ όμως προτιμώ rc5

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μια χαρά είναι η cm μπορείς να βάλεις την τελευταία έκδοση αν θέλεις

https://www.androidfilehost.com/?fid=24566454284190211 εγώ όμως προτιμώ rc5

 

Εγώ έχω την RC4!!! Εκτος απο το fast charge έχει καμια αξιόλογη διαφορα??

Μήπως υπάρχει τρόπος να μην χάσω τπτ και να περασω CM??

Edited by kostasgtc13
Link to comment
Share on other sites

Στην rc4 το πρόβλημα του 15% διορθώθηκε ή μόνο στην rc5;

 

Μπα....

Εμένα στην rc4 μου το δημιούργησε ενώ δεν το είχα πριν, με kitkat.

Για την rc5 δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Στην rc4 το πρόβλημα του 15% διορθώθηκε ή μόνο στην rc5;

 

Εμένα πάντως μου διορθώθηκε με την αλλαγή μπαταρίας σε Kompson!!! Ησύχασε το κεφάλι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Με την 4.4 δεν είχα κανένα πρόβλημα με μη γραμμική εκφόρτιση μπαταρίας.

Πηγαίνοντας σε RC2 και εν συνεχεία σε RC4... απέκτησα (πρόβλημα, έννοώ), αλλά τελικά λύθηκε μετά από μερικά "calibration" και προσεκτικές φορτίσεις-εκφορτίσεις.

Έβαλα την RC5 (όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, απλά όταν έγινε διαθέσιμη είπα να τη βάλω),

και τώρα, αρκετό καιρό μετά, είδα πάλι απότομη πτώση από το τελευταίο 10-12% της φόρτισης.

Του έκανα 1-2 calibrations και φαίνεται να έστρωσε...

Γενικά, αν και οι 5.x (ή τουλάχιστον οι "γερμανικές" RC) φαίνονται πιο... επιρρεπείς στο πρόβλημα αυτό,

δε μου έχει δώσει την εντύπωση ότι είναι κάτι που δεν ξεπερνιέται...

Link to comment
Share on other sites

Πείτε κάποιο πρόγραμμα κάμερας, που στις Selfies να ανάβει όλη η οθόνη λευκή, σαν φλας, μιας και το κινητό μας δεν έχει μπροστινό φλας.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη ποτέ δεν το είχα αυτό το πρόβλημα.

Ούτε με την kitkat, ούτε με την RC4 και ούτε με την RC5

 

Είναι να απορείς κάποιες φορές...

LeEco Le Max 2 Χ822 4/32

TREBLE - F2FS - TWRP 3.5.2_9-0 by C.B.G.

RROS-Q-8.6.7-20210315-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη ποτέ δεν το είχα αυτό το πρόβλημα.

Ούτε με την kitkat, ούτε με την RC4 και ούτε με την RC5

 

Είναι να απορείς κάποιες φορές...

 

Είχες kit Kat μετά πήγες σε RC4 και δεν σου εμφανίστηκε?

Ε τότε είναι συνδυασμός μπαταρίας-firmware.....

Με έβαλες σε σκέψεις.

Θα δοκιμάσω την δεύτερη μπαταρία που έχω.(Το είχα πάρει με δεύτερη μπαταρία με τον εξτρα φορτιστή)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το περιβόητο θέμα με το 15% της μπαταρίας. Και ερωτώ: Για ποιον λόγο να αφήσεις το κινητό να κατέβει τόσο χαμηλά? Εγώ το φόρτιζα μέρα παρά μέρα σχεδόν από 40% - 90% και το δούλευα ανετότατα.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/cyanogenos-12-1-jiayu-s3-flare-x-1-7-hybrid/

 

Αυτή ανέβηκε πριν 24 ώρες και λειτουργούν όλα μια χαρά από ότι διαβάζω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/cyanogenos-12-1-jiayu-s3-flare-x-1-7-hybrid/

 

Αυτή ανέβηκε πριν 24 ώρες και λειτουργούν όλα μια χαρά από ότι διαβάζω.

 

Και αυτην με recovery μπαινει?? ολα χανονται???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για καποιο λογο τρεις μερες τωρα το s3 μου δεν αναγνωριζει τη μια απο τις δυο σιμ....βασικα την αναγνωριζει γτ μ ζηταει κωδικο κ στις δυο αλλα δεν μ πιανει σιμα ....μπορει να βοηθησει κανεις?? Επιπλεον ειναι και οι δυο 4g παιζει να φταιει κ αυτο? Να μν υποστηριζει δυο 4g δηλαδη συγχρονως??
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...