Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω δεν φοβομουν πιο πολυ βαριομουν . αλλα η αλλαγη απο την κκ στην rc4 εφερε τρομερη βελτιωση.

 

Πλεον ειναι απολυτα αλλαγκαριστο οτι πιο γρηγορο εχω πιασει στα χερια μου το αντουτου απο 39-40000 πηγε σχεδον 50!

Κοπηκαν οι ενοχλητικες διαφημισεις ειδικα τελευταια οταν σε καλουσαν επρεπε πρωτα να κλεισεις το μπανερ και μετα να απαντησεις.

Βελτιωθηκε πολυ ο τροπος που ακους και που σε ακουν μεγαλη διαφορα. Τελος και οι φωτογραφιες η ταχυτητα ληψης βελτιωθηκε αισθητα.

Δλδ οι λογοι ειναι υπερβολικα πολλοι και σοβαροι για την αλλαγη...

Φυσικα ξεχασα την τρομερη βελτιωση της μπαταριας μου εδωσε ενα 30% τουλαχιστον επιπλεον

Δεν ξέρω είμαι τόσο γκαντέμης σε αυτά που Και Όλα καλά να πήγαν σε όλους σας σε εμένα Μπορεί να συμβεί το στραβό.Αν κάποιος από εσάς είναι από Θεσσαλονίκη κερνάω καφεδάκι (και ότι άλλο συνοδευτικό) να περάσει άσσο το γραφείο μου να το κάνουμε μαζί.κέντρο είμαι.μόνος μου φοβάμαι το Ρίσκο για να μη μείνω χωρίς τηλ για κάποιες ώρες.περιμένω νέα.

Καλημερα. Και εγω της ιδιας αποψης ειμαι. Το ειχα με ΚΚ 1 χρονο χωρις προβληματα. Εβαλα την RC4 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Μην το φοβασε....

 

μιά απ' τα ίδια και εγώ. Η Rc4 είναι πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω είμαι τόσο γκαντέμης σε αυτά που Και Όλα καλά να πήγαν σε όλους σας σε εμένα Μπορεί να συμβεί το στραβό.Αν κάποιος από εσάς είναι από Θεσσαλονίκη κερνάω καφεδάκι (και ότι άλλο συνοδευτικό) να περάσει άσσο το γραφείο μου να το κάνουμε μαζί.κέντρο είμαι.μόνος μου φοβάμαι το Ρίσκο για να μη μείνω χωρίς τηλ για κάποιες ώρες.περιμένω νέα.

θεσσαλονικη ειμαι φιλε και οποτε θες το κανονιζουμε απο Τριτη και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή που το πηρα η μπαταρια πήγαινε 1 μέρα με το ζόρι με την Official Rom και ίδια χρήση που είπα ποιο πάνω τώρα με την RC4 κρατάει 2.5 με 3 μέρες.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη ειμαι φιλε και οποτε θες το κανονιζουμε απο Τριτη και μετα.

Οκ θα σου στείλω μνμ να το κανονίσουμε μέσα στην εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήρα το κινητό, αγόρασα και το προστατευτικό tempered glass της Jiayu για να το δοκιμάσω:

http://www.jiayu-store.com/original-toughened-glass-protective-film-for-jiayu-s3-smart-phone.html

Δεν είχα ξαναβάλει ποτέ tempered glass σε κινητό, και το βρήκα απλά ΜΑΓΙΚΟ. Τα αυτοκόλλητα προστατευτικά μου φαίνονται αστεία πλέον.

Στην ελληνική αγορά δεν ξέρω αν θα το βρεις. Παίζει κι από eBay πάντως αν το θες πιο σύντομα, γιατί από το store της Jiayu θα κάνει και κάνα μήνα.

http://www.ebay.co.uk/itm/Jiayu-S3-Tempered-Glass-Original-Protective-Film-UK-STOCK-/151979772205

Εμένα μου ήρθε με άλλη, ανανεωμένη συσκευασία, και την τρυπούλα του ηχείου την είχανε προεκτείνει έτσι ώστε να μην καλύπτεται ο αισθητήρας φωτός.

 

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία και το link.

 

Έψαχνα το πρωί και βρήκα στη γαλλική αμαζόνα αυτό με 5,99+0,99= 6,98€ που έχει γρήγορη παράδοση (18-24/2) και το παράγγειλα. Το ίδιο στην ισπανική έχει 4,65+6,00= 10,65€ (!!!)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καταρχην μολις γραφτηκα στο forum αλλα το νημα το παρακολουθω απο τον ιουνιο!! Εχω την advanced εκδοση με την KK αλλα υπαρχει ενα προβλημα την τελευταια εβδομαδα μου παρουσιαζει ενα προβλημα. Οταν κανω κληση μετα απο λιγο το κινητο δεν αποκρινεται πεφτει η κληση και δεν κανει τιποτα! παταω το κουμπι για να ξανανοιξει και δεν κανει παλι τιποτα. μολις βγαλω την μπαταρια και την ξαναβαλω ανοιγει κανονικα!! εχει κανεις το ιδιο προβλημα!! σκευτομαι Επισης να παω στην RC4 αλλα δεν ξερω πως να την κανω εγκατασταση δυσκολευομαι λιγακι!! μπορει καποιος αν θελει να μου δωσει εναν οδηγο για το jiayu S3?? επισης ξερω οτι τα εχετε γραψει πολλες φορες για οδηγους αλλα επειδη το νημα ειναι πολυ μεγαλο δεν μπορω να το βρω ξανα!! ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν κουρασα! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αντιμετωπίζω το εξής,και με RC2 και με RC4 μου εμφανίζει το μήνυμα η εφαρμογή customlauncher3 έχει σταματήσει. Και με βγάζει στην αρχική οθόνη. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα ακουστεί... πολύ δραστικό, αλλά μια απλή λύση είναι να βάλεις έναν άλλο launcher (π.χ. Nova)
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

θα ήθελα να παρακαλέσω αυτούς που μπορούν, για την καλύτερη οργάνωση του νήματος, ας μπεί στο πρώτο μήνυμα τα σχετικά link για τις τρέχουσες ROM αλλά και τα σχετικά howto για το φλασάρισμα και την αντιμετώπιση κοινών προβλημάτων.

 

Ευχαριστώ απο πρίν

Link to comment
Share on other sites

Fast charge RC4 για το κινητακι μας.

 

Με ένα φορτιστη 2Α.

 

Link download

http://www.megafileupload.com/ev2l/Fast+

Charging_RC4.zip

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Fast charge RC4 για το κινητακι μας.

 

Με ένα φορτιστη 2Α.

 

Link download

http://www.megafileupload.com/ev2l/Fast+

Charging_RC4.zip

 

Δλδ αυτο διορθώνει το πρόβλημα της αργής φόρτισης???

Εγκατάσταση μεσω recovery??

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτο διορθώνει το πρόβλημα της αργής φόρτισης???

Εγκατάσταση μεσω recovery??

 

Μέσω recovery μπορείς να το κάνεις. Εγώ είδα βελτίωση σε μιάμιση ώρα φουλ η μπαταρια.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργεί αυτό μακροπρόθεσμα πρόβλημα στην μπαταρία;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργεί αυτό μακροπρόθεσμα πρόβλημα στην μπαταρία;

 

Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την απότομη πτώση μπαταρίας το έχω σχεδόν χρόνο το κινητο. Και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζω λολιποπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω 4.4 και θέλω να βάλω lollipop 5.1

 

Μόλις χθες πέρασα την RC4 της Jiayu.de.

Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το SP Flash Tool και με φλασαρίσματα στη συγκεκριμένη συσκευή, μιας και εγώ είμαι του "If it ain't broke, don't fix it".

Αλλά ύστερα από παρότρυνση του mihelone και άλλων χρηστών του Needrom, πήρα

! Eμμ... εννοώ απόφαση :happy:

 

Αυτός ο οδηγός λειτούργησε μια χαρά για μένα.

Αντί βέβαια να επιλέξεις "Download" στο SP Flash Tool, επιλέγεις "Firmware Upgrade", εφόσον έρχεσαι από KitKat και πρέπει να αναβαθμιστεί ο bootloader.

Εμένα μου πήρε αρκετές προσπάθειες να καταλάβω ότι ΠΡΩΤΑ πρέπει να πατήσω το "Download" και μετά να συνδέσω το τηλέφωνο και όχι το ανάποδο ... :lol:

Νόμιζα ότι είχα περάσει λάθος τους drivers. Είχα μάθει σε άλλα "κόλπα", της Samsung.

Αξίζει όμως τον κόπο να βάλεις την RC4, έχουν λυθεί πολλά από τα θεματάκια που υπήρχαν στο KitKat της Jiayu.

 

Συγκεκριμένα, εγώ προσωπικά σημείωσα τα εξής θετικά:

○ Πρώτον και κυριότερον, μπορείς πλέον να σύρεις τις ειδοποιήσεις KAI ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ!!

○ Δεύτερον. Android Runtime και υποστήριξη 64-bitου επεξεργαστή. Πολιτισμός! Ταχύτης!

○ Όλες οι συνδέσεις και οι αισθητήρες λειτουργούν όπως θα πρεπε (Wi-Fi, 4G, GPS, Bluetooth, OTG, FM Radio, Wi-Fi Hotspot).

Για το NFC δεν έχω κάποιο tag να δοκιμάσω.

○ Κανένα απροσδόκητο reboot και κανένα crashάρισμα μέχρι στιγμής. Ούτε στο KitKat είχα κάποιο τέτοιο θέμα ποτέ, αλλά αξίζει να αναφερθεί.

○ Στο KitKat, το ηχείο έβγαζε μονοφωνικό ήχο (ακουγόταν μόνο το δεξί κανάλι). Στην RC4 ακούς κανονικά stereo.*

○ Στις βιντεοσκοπήσεις, το KitKat της Jiayu ηχογραφούσε μονοφωνικά (όπως τα περισσότερα κινητά), αλλά δεν έβαζε τον ήχο στο κέντρο, παρά τον έβαζε στα αριστερά (ό,τι να ναι όμως). Πλέον ο ηχογραφημένος ήχος των βίντεο είναι στο κέντρο.

○ Στο KitKat είχα πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις από το Messenger του Facebook. Και από WiFi, και από data.

Χωρίς να το έχω σιγουρέψει, νόμιζω ότι λύθηκε και αυτό το πρόβλημα.

○ Πάλι χωρίς να το έχω σιγουρέψει, νομίζω λύθηκε και το πρόβλημα με τις χαμηλές εντάσεις στις κλήσεις. Και του ακουστικού, αλλά και του μικροφώνου.

○ Υπάρχει περίπτωση να δούμε σχετική βελτίωση στη μπαταρία λόγω Project Volta. Δεν το χω τσεκάρει ακόμα στα σίγουρα.

 

Στα αρνητικά τώρα:

• Παρατήρησα παράσιτα και μεγάλη αλλοίωση στον ήχο στις βιντεοσκοπήσεις με την RC4. Υπήρχε και στο KitKat αυτό, αλλά τώρα είναι πολύ πιο έντονo, σε ορισμένες περιπτώσεις έως και ανυπόφορο. Δε συμβαίνει πάντα, αλλά συχνά. Επίσης, η stock camera στις βιντεοσκοπήσεις ηχογραφεί με το κάτω μικρόφωνο (των κλήσεων) και όχι με το πάνω όπως θα έπρεπε να κανονικά. Μακάρι να διορθωθούν αυτά μέχρι την τελική έκδοση.

• Η μπαταρία για να φορτίσει από το 1% στο 100% κάνει περίπου 10 ώρες. :wacko:

• Σχετικά ασήμαντο για τους περισσότερους, αλλά για τη χρήση Google Cardboard, το πανάθλιο "drift" του γυροσκοπίου παραμένει.

Το κινητό μας παραμένει άχρηστο ως συσκευή VR.

 

Έχω ήδη αναφέρει αυτά τα bugs στα σχετικά forums, μπας και τα βλέπει καμιά ψυχή και μια μέρα έχουμε ένα τέλειο ROM.

 

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Επειδή πλέον υπάρχει εύκολη επιλογή να αλλάζετε τα DPI της οθόνης στα System Settings ➞ Display ➞ LCD Density (αν αυτές οι επιλογές εμφανίζονται μόνο αν έχετε ενεργοποιημένο το Advanced mode από το About phone), ΜΗΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΑ DPI ΑΦΟΤΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, ΤΟ BOOTLOOP ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ! Θα έπρεπε να εννοείται, αλλά εγώ το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο :rolleyes:

 

*Να αναφέρω ότι δοκίμασα το ViPER στην RC4 και δουλεύει μια χαρά :cool:

Edited by yoshinatsu
Link to comment
Share on other sites

@yoshinatsu:

Μπράβο! Πολύ καλή και διεξοδική καταγραφή των χαρακτηριστικών και των +/- του LP (και της RC4 ειδικά) σε σχέση με ΚΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες πέρασα την RC4 της Jiayu.de.

Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το SP Flash Tool και με φλασαρίσματα στη συγκεκριμένη συσκευή, μιας και εγώ είμαι του "If it ain't broke, don't fix it".

Αλλά ύστερα από παρότρυνση του mihelone και άλλων χρηστών του Needrom, πήρα

! Eμμ... εννοώ απόφαση :happy:

 

Ευχαριστω, και εγω της ιδιας αποψης ειμαι.

Πολυ καλο το overview !

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

...νομίζω εντόπισα ένα ακόμα "βρώμικο" bug.

 

Δεν ξέρω πως προέκυψε, αλλά καθώς πήγαινα να εγκαταστήσω κάποια παιχνιδάκια από το Play Store, μου έβγαζε σε πολλά ένα "Error 963", και η εγκατάσταση σταματούσε. Με ένα googlάρισμα ανακάλυψα πως αυτό το σφάλμα έχει κάτι να κάνει με το που αποθηκεύεται το cache διαφόρων εφαρμογών.

Διάβασα λοιπόν πως για να λυθεί, έπρεπε να κάνω "unmount" την εξωτερική κάρτα SD. Πράγματι, αφού το έκανα μπορούσα πλέον να τα εγκαταστήσω. Έλα όμως που όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές εξακολουθούσαν να θέλουν να κρατάνε το cache τους στην εξωτερική SD (στο sdcard1 ➞ Android ➞ Data αντί στο sdcard0 ➞ Android ➞ Data), ακόμα κι όταν έσβηνα όλοκληρο τον φάκελο Android ➞ Data της εξωτερικής SD.

 

Εγώ δεν επέλεξα ποτέ να εγκαθίστανται εφαρμογές στην SD ή κάτι τέτοιο.

Δεν έχω ιδέα πως έγινε αυτό το "μπέρδεμα" στο μυαλουδάκι του κινητού :mad:

Έκανα ένα wipe το cache απ'το recovery μπας και γίνει τίποτα αλλά μπα...

Edited by yoshinatsu
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί δεν βγάζει κανένα πρόβλημα το κινητο μου. Τόσο τυχερός είμαι.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

ούτε και εμένα μου κάνει κάτι τέτοιο.... φτου φτου φτου...

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα... Bugs υπάρχουν παιδιά, γι'αυτό και ονομάζεται release candidate. Άμα ψάχνεις, βρίσκεις.

Γι'αυτό τις κυκλοφορούν και δημόσια αυτές τις εκδόσεις, για να βρούμε τα bugs.

Edited by yoshinatsu
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την rc4 και με αρηθμο Q δεν πιανει καθολου 3g ενοο με την Xtreme ειχα κανονικα 3g, εχω αλλαξη και modem εβαλα την rc4 αλλα παλι τιποτα...

καπια ιδεα γιατι με τα δεδομενα σερνετε τελειος το κινητο....

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν επέλεξα ποτέ να εγκαθίστανται εφαρμογές στην SD ή κάτι τέτοιο.

Δεν έχω ιδέα πως έγινε αυτό το "μπέρδεμα" στο μυαλουδάκι του κινητού :mad:

It's not a bug, it's a feature! :lol: :p

*Αν* θυμάμαι καλά, είχαν γράψει πριν από καιρό στο xda ότι το έκαναν έτσι γιατί το ζητούσε πολύς κόσμος(!)

Κάτι έλεγαν επίσης και για το πώς μπορείς να επιλέξεις να μη γίνεται αυτό, αλλά πάει πολύς καιρός και θέλει ψάξιμο...

 

Είναι από τα πρώτα πράγματα που θα είχα επιχειρήσει ν' αλλάξω και ο ίδιος, αλλά επειδή βολεύομαι μια χαρά με το εσωτερικό storage, δεν έχω μπει ποτέ ως τώρα στον κόπο να βάλω SD card, οπότε... το αγνόησα!

Link to comment
Share on other sites

It's not a bug, it's a feature! :lol: :p

*Αν* θυμάμαι καλά, είχαν γράψει πριν από καιρό στο xda ότι το έκαναν έτσι γιατί το ζητούσε πολύς κόσμος(!)

Κάτι έλεγαν επίσης και για το πώς μπορείς να επιλέξεις να μη γίνεται αυτό, αλλά πάει πολύς καιρός και θέλει ψάξιμο...

 

Είναι από τα πρώτα πράγματα που θα είχα επιχειρήσει ν' αλλάξω και ο ίδιος, αλλά επειδή βολεύομαι μια χαρά με το εσωτερικό storage, δεν έχω μπει ποτέ ως τώρα στον κόπο να βάλω SD card, οπότε... το αγνόησα!

 

...μμμμμααααααλιστα.

Μήπως λες για το "Default write disk" που είναι στις ρυθμίσεις storage;

Γιατί αυτό έτσι κι αλλιώς δεν το άλλαξα ποτέ, phone storage το είχα.

Edited by yoshinatsu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...