Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ξαφνικά, μετά από 1.5 - 2 εβδομάδες ειρηνικής... συμβίωσης με την RC4, οι συνομιλητές μου έπαψαν να με ακούνε!

Για την ακρίβεια, άκουγαν όλους τους θορύβους από τον περίγυρό μου, αλλά η δική μου φωνή φαινόταν να έρχεται από (πολύ βαθύ) πηγάδι!

Προφανώς ο περιβάλλων θόρυβος προερχόταν από το μικρόφωνο ακύρωσης θορύβου στο πάνω μέρος της συσκευής, ενώ -για κάποιο λόγο- τα είχε παίξει το κυρίως μικρόφωνο. Αν ήταν πρόβλημα του ιδίου του μικροφώνου (hardware), με περίμενε αρκετό τρέξιμο...

 

Τελικά -ευτυχώς- το πρόβλημα αποδείχθηκε "soft" και το μικρόφωνο επανήλθε πειράζοντας από το MTK Engineer Menu τα επίπεδα έντασης του μικροφώνου.

Η απορία βέβαια παραμένει, τι στο καλό αλλοίωσε τις σχετικές τιμές στα καλά καθούμενα. Τις τελευταίες μέρες, μάλιστα, δεν είχα καν πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου!

Μάλλον θα... μείνω με την απορία. Αν πάντως πάθετε κάτι παρόμοιο, μη βιαστείτε να... τρομάξετε, μπορεί τελικά να λύνεται απλά!

 

Καθώς οι τιμές που έβαλα -πειραματιζόμενος- για το μικρόφωνο ήταν λίγο... ό,τι να 'ναι (ενώ και η RC4 και όλες οι τελευταίες RC και beta έχουν πολύ ωραία ρυθμισμένα τα επίπεδα ήχου γενικά),

θα μπορούσε μήπως κάποιος που έχει την RC4 να μπει στο MTK Engineer Mode, να πάει

Hardware Testing -> Audio -> Normal mode,

να αλλάξει το Type από "Sip" σε "Mic" και για τα Levels που γράφει από κάτω να γράψει εδώ τις τιμές που είναι ορισμένες για το καθέ level...;

Λογικά, αυτό θα επαναφέρει τη συμπεριφορά του μικροφώνου στην κανονική της κατάσταση - ενώ θα είναι και χρήσιμο αν κανείς έχει την ατυχία να πάθει τα ίδια με μένα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφη απο τους XDA

Για ολους τους ΜΤΚ

sip, 112,136,160,184,208,232,255, max 128--Ειναι για τηλεφωνικες κλησεις

mic, 64,112,192,144,192,192,184, max 128--ευαισθησια μικροφωνου

sph, 40,52,64,76,88,100,160, max 128 --Ενταση ηχειου κατα την διαρκεια κλησεις.

sph2, 40,52,64,76,88,100,160, max 128 ???

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Καθώς οι τιμές που έβαλα -πειραματιζόμενος- για το μικρόφωνο ήταν λίγο... ό,τι να 'ναι (ενώ και η RC4 και όλες οι τελευταίες RC και beta έχουν πολύ ωραία ρυθμισμένα τα επίπεδα ήχου γενικά),

θα μπορούσε μήπως κάποιος που έχει την RC4 να μπει στο MTK Engineer Mode, να πάει

Hardware Testing -> Audio -> Normal mode,

να αλλάξει το Type από "Sip" σε "Mic" και για τα Levels που γράφει από κάτω να γράψει εδώ τις τιμές που είναι ορισμένες για το καθέ level...;

Λογικά, αυτό θα επαναφέρει τη συμπεριφορά του μικροφώνου στην κανονική της κατάσταση - ενώ θα είναι και χρήσιμο αν κανείς έχει την ατυχία να πάθει τα ίδια με μένα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Mic

Level 0 --> 64

Level 1 --> 112

Level 2 --> 192

Level 3 --> 176

Level 4 --> 192

Level 5 --> 192

Level 6 --> 184

Level 7 --> 184

Level 8 --> 184

Level 9 --> 184

Level 10 --> 184

Level 11 --> 0

Level 12 --> 0

Level 13 --> 0

Level 14 --> 0

 

Από την RC4, χωρίς να έχω πειράξει κάτι.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Το θεμα μπαταρια για το s3 τ εψαξα και την πατησα.

Λοιον ΟΛΕΣ οι μπαταριες που πλασαρονται με το περιτυλιγμα της γνησιας (Ali express και λοιπαι δημοκρατικαι δυναμεις που λεγαμε παλαιοτερα) με τιμη απο 5-7 ευρω ειναι μαιμουδες των 1000mAh το πολυ. Δεδομενου δε οτι οι περισσοτεροι shippers δεν δεχονται σκετες μπαταριες για λογους ασφαλειας κινδυνευεις να σου ερθει ο φακελος ανοιγμενος και αδειος οπως εμενα. Κατοπιν πιανεις το αυγο και το κουρευεις.... κοινως σε ταλαιπορια με τους """""""ευγενεστατους"""""""" και καθολου """""απατεωνες""""""" πωλητες των αξιοπιστων αυτων ηλεκτρονικων περιπτερων. Ου μπλεξεις.

Η γνωη μου -το οποιο προτιθεμαι να κανω (??) - ειναι μετα απο ενα δυο χρονια να αγορασω απο το σαιτ της μαμας jiayu (αν και ε 20 το κοστος) για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ο μεσος χρονος ζωης μιας μπαταριας ειναι τα 5 χρονια με πτωση ποιοτικων κυκλων μετα τα 3.5χρονια. (Αν ειναι καλη εννοιειται) Γι'αυτο και τα επωνυμα βγαινουν χωρις εναλασσομενες μπαταριες γιατι ο τεχνολογικος κυκλος ζωης του μεσου smartphone δεν φθανει τα 5 χρονια. Τα διαρκη updates σε πετανε εκτος αγορας. Αρα στην παρουσα φαση με τηλ. 1-1.5 χρονων δεν εχει νοημα.

Σημερα ενας φιλος μου μου εφερε ενα WOOOW!!!!! power bank με 38000mAh !!!!! οπως γραφει επανω. Μετα απο ενα -δυο κυκλους φορτισης εκφορτησης (αφου ο ιδιος ειχε ηδη κανει τους πρωτους 6-7) και με σταθερη αντισταση εκφορτησης και με τον γερολυκο νομο του ΩΜ το αποτελεσμα εδειξε 3.300 mAh βαρεια βαρεια.

Οι μπαταριες απο Κινα ειναι μια πονεμενη ιστορια...

Αυτα

 

Εγώ όταν παραγγελνω το τηλέφωνο που θέλω αν η μπαταρια δεν είναι αποσπομενη τότε περνώ ακόμα μια μπαταρία και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά, μετά από 1.5 - 2 εβδομάδες ειρηνικής... συμβίωσης με την RC4, οι συνομιλητές μου έπαψαν να με ακούνε!

Για την ακρίβεια, άκουγαν όλους τους θορύβους από τον περίγυρό μου, αλλά η δική μου φωνή φαινόταν να έρχεται από (πολύ βαθύ) πηγάδι!

Προφανώς ο περιβάλλων θόρυβος προερχόταν από το μικρόφωνο ακύρωσης θορύβου στο πάνω μέρος της συσκευής, ενώ -για κάποιο λόγο- τα είχε παίξει το κυρίως μικρόφωνο. Αν ήταν πρόβλημα του ιδίου του μικροφώνου (hardware), με περίμενε αρκετό τρέξιμο...

 

Τελικά -ευτυχώς- το πρόβλημα αποδείχθηκε "soft" και το μικρόφωνο επανήλθε πειράζοντας από το MTK Engineer Menu τα επίπεδα έντασης του μικροφώνου.

Η απορία βέβαια παραμένει, τι στο καλό αλλοίωσε τις σχετικές τιμές στα καλά καθούμενα. Τις τελευταίες μέρες, μάλιστα, δεν είχα καν πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου!

Μάλλον θα... μείνω με την απορία. Αν πάντως πάθετε κάτι παρόμοιο, μη βιαστείτε να... τρομάξετε, μπορεί τελικά να λύνεται απλά!

 

Καθώς οι τιμές που έβαλα -πειραματιζόμενος- για το μικρόφωνο ήταν λίγο... ό,τι να 'ναι (ενώ και η RC4 και όλες οι τελευταίες RC και beta έχουν πολύ ωραία ρυθμισμένα τα επίπεδα ήχου γενικά),

θα μπορούσε μήπως κάποιος που έχει την RC4 να μπει στο MTK Engineer Mode, να πάει

Hardware Testing -> Audio -> Normal mode,

να αλλάξει το Type από "Sip" σε "Mic" και για τα Levels που γράφει από κάτω να γράψει εδώ τις τιμές που είναι ορισμένες για το καθέ level...;

Λογικά, αυτό θα επαναφέρει τη συμπεριφορά του μικροφώνου στην κανονική της κατάσταση - ενώ θα είναι και χρήσιμο αν κανείς έχει την ατυχία να πάθει τα ίδια με μένα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μήπως πριν από την κλήση είχες ανοίξει την εφαρμογή της κάμερας και είχες τραβήξει βίντεο; Απ' ότι έχω ακούσει αυτό δεν το έχουν λύσει ακόμη, όταν τραβάς βίντεο και μετά μιλήσεις σε τηλέφωνο, δε σε ακούνε καλά.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε κανει αγορα απο το ebay μεσο paypal?την δικια μου που ειναι τις εθνικης ζηταει IBAN για ταυτοποίηση

..εχει κανει κανενας και με πια καρτα?θελω να παρω για το κηνητο κατι πραματακια...ευχαριστω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είσαι off topic και για να πάρεις απάντηση είναι καλλίτερα να ρωτήσεις στο νήμα του Paypal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

 

@ Z3RatuL: Δεν είχα ακούσει ως τώρα για το bug αυτό με την (βιντεο)κάμερα και το μικρόφωνο, είναι εξαιρετικά πιθανό όμως να ήταν πράγματι αυτό, καθώς αυτές τις μέρες χρησιμοποίησα για πρώτη φορά (με την RC4 - πιθανώς και για πρώτη φορά... στον 1 χρόνο που έχω το κινητό!) την κάμερα για να τραβήξω βίντεο!

 

Μάλιστα, βλέποντας τις τιμές που παρέθεσε ο apotsi (thanks!), είναι ακριβώς ίδιες με αυτές που είχα ήδη - αλλά δεν ακουγόμουν!

Εκείνη την ώρα τις ανέβασα -θεαματικά μάλιστα- για να δω το τηλέφωνο να λειτουργεί και πάλι, αλλά τώρα (που έχει μεσολαβήσει και reboot), δοκίμασα να βάλω τις αρχικές αυτές τιμές - και το μικρόφωνο συνεχίζει να δουλεύει μια χαρά!

 

Μπράβο bug...! Τραβάς ένα βίντεο και... μένεις χωρίς τηλέφωνο (και αν δεν το ξέρεις, αποκτάς και 2-3 άσπρες τρίχες!)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με την RC4 να κάνει μεταφορά δεδομένων με USB καλώδιο είτε σε MTP mode είτε σε USB Storage mode ? Το δοκιμάζω και μου κολλάει και στα δυο modes.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με την RC4 να κάνει μεταφορά δεδομένων με USB καλώδιο είτε σε MTP mode είτε σε USB Storage mode ? Το δοκιμάζω και μου κολλάει και στα δυο modes.

 

Εγω εχω κανει με MTP mode μεταφορα 2-3 φορες κανονικα χωρις κανενα προβλημα με την RC4

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με την RC4 να κάνει μεταφορά δεδομένων με USB καλώδιο είτε σε MTP mode είτε σε USB Storage mode ? Το δοκιμάζω και μου κολλάει και στα δυο modes.

 

Σε windows 10, σε mtp το κανει κανονικα. Σε USB Storage mode κατι ηθελαν να εγκαταστησουν τα windows και ηθελε χρονο, οποτε δεν το περιμενα....

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

OK. Οπότε μάλλον κάποιο θέμα έχω εγώ με το PC.

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανέφερε ο nmouts την Extreme...

 

Έχετε καταλάβει μήπως ποια ακριβώς είναι η κατάσταση με τις ROM της Jiayu σε σχέση με αυτές ανεξάρτητων devs...;

 

Πριν από κάποιους μήνες είχε γραφτεί ότι η Jiayu προσέλαβε την TeamForce (που βγάζει τις 'extreme') ως επίσημο developer.

Πώς όμως μεταφράζεται αυτό στην πράξη (αν βέβαια υποθέσουμε ότι εξακολουθεί να ισχύει)...;

 

Οι καινούριες jiayu 'official' έχουν την TeamForce από πίσω...; Και αν υποθέσουμε ότι αυτό συμβαίνει, δε θα έπρεπε να έχουν ενσωματώσει το code stream των Extreme...;

Οι Extreme όμως φαίνεται ότι συνεχίζουν να παράγονται ανεξάρτητα!

Δε βγάζω άκρη... (εκτός βέβαια και αν η συνεργασία Jiayu - TF δεν ευδοκίμησε τελικά).

 

Από την άλλη, οι RCn ROMs της jiayu.de θεωρούνται επίσημες, τουλάχιστον για τη Jiayu Γερμανίας - που τις βάζει κανονικότατα στα S3 που πουλάει εκεί (ενώ και οι developers έχουν επίσημα πρόσβαση στο source code της Jiayu!)

 

Ψιλο-χαμός...

Από την άλλη βέβαια, δε μας επηρεάζει άμεσα - διαλέγουμε απλώς τη ROM που μας αρέσει καλύτερα από τις διάφορες διαθέσιμες, όπως κάναμε πάντα, άλλωστε.

 

Θα είχε ενδιαφέρον όμως, νομίζω, να ξέραμε τι παίζεται τελικά...

 

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για την περίπτωση...;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Extreme 1.3 και έβγαλε μήνυμα για update. Το έχει κάνει κανένας μέχρι τώρα;

 

να μην σε αγχώνουν οι ενημερώσεις για αναβαθμίσεις. Εξάλλου περιγράφουν οι devs τις αλλαγές που εμπεριέχονται. Πιθανόν να είναι κάποιο σφάλμα που σε σένα δεν έχει εμφανιστεί ή απλά δε το είχες προσέξει. Απλά κάνεις ένα backup και την περνάς άφοβα μετά.

 

Μιας και ανέφερε ο nmouts την Extreme...Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για την περίπτωση...;

κοίτα δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε πως για κάθε συσκευή υπάρχουν devs από διάφορες ομάδες πλέον. Έτσι και στη δική μας.

Εγώ για παράδειγμα ήμουν ικανοποιημένος με την Xtreme. Ήταν πιο κοντά στα δικά μου γούστα. Αλλά το θέμα με την διακοπή των κλήσεων, εκεί με το λεγόμενο modem, με ανάγκασε να έχω περάσει σε RC των Γερμανών και ήδη τρέχω εδώ και λίγες μέρες την RC4.

Ως απλός χρήστης , κυρίως για ιντερνετ χρήση και όχι παιχνίδια κλπ. δεν έχω σκοντάψει σε σοβαρά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να δωσω internet στο tablet, χρησιμοποιοντας το mobile internet της Vodafone, αλλα τιποτα. Μου κανει ακριβως τα ιδια οπως οταν ειχα την ΚΚ...

Μην πω τπτ για τη voda...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να δωσω internet στο tablet, χρησιμοποιοντας το mobile internet της Vodafone, αλλα τιποτα. Μου κανει ακριβως τα ιδια οπως οταν ειχα την ΚΚ...

Μην πω τπτ για τη voda...

Κάνε μια αναζήτηση για "tethering" και "tether_dun_required" και θα σου βγάλει πολλές παραλλαγές της ίδιας ουσιαστικά λύσης - απλά εκτελεσμένης με διαφορετικούς τρόπους (από εφαρμογή διαχείρισης βάσεων δεδομένων στο κινητό, από command line στο κινητό, από command line -μέσω adb- σε pc κλπ). Διαλέγεις όποια θεωρήσεις πιο βολική.

Στην ουσία η λύση αποσκοπεί στην προσθήκη μιας γραμμής στην settings.db βάση στο λειτουργικό (προσθέτει την παράμετρο tether_dun_required με τιμή 0).

Οι πιο πολλές λύσεις συνιστούν να πάρεις και ένα αντίγραφο της βάσης πριν την αλλαγή - το συνιστώ κι εγώ, καλού - κακού! :)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να συμμαζέψω λίγο τις επαφές μου γιατί ήταν σκόρπιες . Άλλες στο τηλέφωνο , άλλες στην κάρτα σιμ . Τις μάζεψα λοιπόν όλες στο τηλέφωνο και κατόπιν διέγραψα αυτές που ήταν στην κάρτα σιμ . Όταν όμως θέλησα να κάνω αντιγραφή επαφών απο το τηλέφωνο στην κάρτα σιμ δεν το έκανε και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος στη κάρτα σιμ . Γιατί ;;;; Αφού πριν τις είχα διαγράψει όλες τις επαφές που είχε η κάρτα . :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια επεσε και εσπασε το digitizer χθες και απο οτι εψαξα κοστιζει γυρο στα 30 ευρω. ειναι ευκολη η αλλαγη του η να παρω το πακετακι μαζι με την οθονη; ευχαριστω πολυ
My devices through the years: Ericsson T29s, Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Nokia 3220, Motorola RAZR V3, Sony Ericsson K750, Sony Ericsson P990, Nokia N82, Nokia X6, iPhone 4, Nokia lumia 630, Jiayu S3 Advanced(RIP),Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση για "tethering" και "tether_dun_required" και θα σου βγάλει πολλές παραλλαγές της ίδιας ουσιαστικά λύσης - απλά εκτελεσμένης με διαφορετικούς τρόπους (από εφαρμογή διαχείρισης βάσεων δεδομένων στο κινητό, από command line στο κινητό, από command line -μέσω adb- σε pc κλπ). Διαλέγεις όποια θεωρήσεις πιο βολική.

Στην ουσία η λύση αποσκοπεί στην προσθήκη μιας γραμμής στην settings.db βάση στο λειτουργικό (προσθέτει την παράμετρο tether_dun_required με τιμή 0).

Οι πιο πολλές λύσεις συνιστούν να πάρεις και ένα αντίγραφο της βάσης πριν την αλλαγή - το συνιστώ κι εγώ, καλού - κακού! :)

Ευχαριστω, θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια επεσε και εσπασε το digitizer χθες και απο οτι εψαξα κοστιζει γυρο στα 30 ευρω. ειναι ευκολη η αλλαγη του η να παρω το πακετακι μαζι με την οθονη; ευχαριστω πολυ

Θεωρητικά τουλάχιστον, η οθόνη του S3 πρέπει να είναι αυτό που λένε 'OGS' (One Glass Solution - ως γνωστόν τα ακρωνύμια, ακόμα και όταν είναι μερικές φορές ηλίθια, είναι -ή εστω θεωρούνται- πιο... ψαρωτικά!), ήτοι οθόνη και digitizer σε ένα κομμάτι.

Βρήκες κάπου digitizer ξεχωριστά...;

Η αντικατάσταση συνήθως δεν είναι πολύ δύσκολη, αλλά για κάποιον που έχει ξανακάνει κάτι παρόμοιο έστω και έχει μια ιδέα του τι θα συναντήσει.

Αν και δεν έχω ψάξει συγκεκριμένα για το S3, πρέπει να υπάρχουν στο youtube βίντεο με αντικαταστάσεις οθονών (και διαφόρων άλλων μερών) πρακτικά για όλες τις συσκευές - από τύπους προφανώς που το έκαναν και το βιντεοσκόπησαν.

Ψάξε για κανένα τέτοιο, να δεις αν είναι κάτι που θα επιχειρούσες μόνος σου.

Αν τελικά σου φανεί δύσκολο / επικίνδυνο, πιστεύω ότι ένα από τα μαγαζιά που αναλαμβάνουν επισκευές κινητών, θα χρέωνε κάποιο ποσό της τάξεως των €15 για την αντικατάσταση, ποσό που πιθανόν αξίζει να δώσει κανείς για να γλυτώσει την ταλαιπωρία και να έχει και το κεφάλι του (πιο) ήσυχο, σε ό,τι αφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να συμμαζέψω λίγο τις επαφές μου γιατί ήταν σκόρπιες . Άλλες στο τηλέφωνο , άλλες στην κάρτα σιμ . Τις μάζεψα λοιπόν όλες στο τηλέφωνο και κατόπιν διέγραψα αυτές που ήταν στην κάρτα σιμ . Όταν όμως θέλησα να κάνω αντιγραφή επαφών απο το τηλέφωνο στην κάρτα σιμ δεν το έκανε και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος στη κάρτα σιμ . Γιατί ;;;; Αφού πριν τις είχα διαγράψει όλες τις επαφές που είχε η κάρτα . :(

 

Γιατί δεν αποφασίζεις να διαθέσεις λίγο χρόνο και τις περάσεις στις Επαφές του Google, οπότε κάθε φορά που είτε θα αλλάζεις κινητό είτε θα συμβεί ένα απρόοπτο θα έχεις ένα σίγουρο backup.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τουλάχιστον, η οθόνη του S3 πρέπει να είναι αυτό που λένε 'OGS' (One Glass Solution - ως γνωστόν τα ακρωνύμια, ακόμα και όταν είναι μερικές φορές ηλίθια, είναι -ή εστω θεωρούνται- πιο... ψαρωτικά!), ήτοι οθόνη και digitizer σε ένα κομμάτι.

Βρήκες κάπου digitizer ξεχωριστά...;

Η αντικατάσταση συνήθως δεν είναι πολύ δύσκολη, αλλά για κάποιον που έχει ξανακάνει κάτι παρόμοιο έστω και έχει μια ιδέα του τι θα συναντήσει.

Αν και δεν έχω ψάξει συγκεκριμένα για το S3, πρέπει να υπάρχουν στο youtube βίντεο με αντικαταστάσεις οθονών (και διαφόρων άλλων μερών) πρακτικά για όλες τις συσκευές - από τύπους προφανώς που το έκαναν και το βιντεοσκόπησαν.

Ψάξε για κανένα τέτοιο, να δεις αν είναι κάτι που θα επιχειρούσες μόνος σου.

Αν τελικά σου φανεί δύσκολο / επικίνδυνο, πιστεύω ότι ένα από τα μαγαζιά που αναλαμβάνουν επισκευές κινητών, θα χρέωνε κάποιο ποσό της τάξεως των €15 για την αντικατάσταση, ποσό που πιθανόν αξίζει να δώσει κανείς για να γλυτώσει την ταλαιπωρία και να έχει και το κεφάλι του (πιο) ήσυχο, σε ό,τι αφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

Ναι βρηκα digitizer γυρω στα 30 ευρω και το πακετακι μαζι με την οθονη κοστιζει γυρο στα 80. Εχει καποια dissasembly video για το S3 αλλα κανενα δεν διαχωριζει το touch με την οθονη.. Θα το ανοιξω να δω τι παιζει αλλιως θα κανω αυτο που λες- να το δωσω σε καποιον ειδικο. Ευχαριστω για την απαντηση

My devices through the years: Ericsson T29s, Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Nokia 3220, Motorola RAZR V3, Sony Ericsson K750, Sony Ericsson P990, Nokia N82, Nokia X6, iPhone 4, Nokia lumia 630, Jiayu S3 Advanced(RIP),Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

να μην σε αγχώνουν οι ενημερώσεις για αναβαθμίσεις. Εξάλλου περιγράφουν οι devs τις αλλαγές που εμπεριέχονται. Πιθανόν να είναι κάποιο σφάλμα που σε σένα δεν έχει εμφανιστεί ή απλά δε το είχες προσέξει. Απλά κάνεις ένα backup και την περνάς άφοβα μετά.

 

Όχι φίλε μου δεν έιναι θέμα άγχους.... απλά το notification έλεγε για update στην 2.1. Όταν άνοιξα το μήνυμα είχε ένα warning που έλεγε ότι η αναβάθμιση αφορά τους κατόχους της Xtreme 2.0 και όχι της 1.3 όπως έχω εγώ.... Έψαξα όμως να βρω την Xtreme 2.0 και δεν βρήκα κάτι σχετικό.... οπότε για αυτό ρώτησα αν κάποιος άλλος χρήστης είχε προχωρήσει με την αναβάθμιση και με ποιον τρόπο ... Ευχαριστώ για την απάντησή σου πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...