Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για τη απαντηση. κοιτα το εκανα και αυτο ειπα να το ξεκουρασω λιγο και να το αφησω να φορτισει με την ησυχια του το εκλεισα λοιπον και το αφησα και φορτισε. μετα ειπα να το αφησω να ξεφορτισει μονο του πηρα λοιπον ενα αλλο τηλ που ειχα και το αφησα σπιτι το απογευμα ηταν κλειστο. ενα αλλο προωλημα που ειχα στη Β10 ηταν το εξης. ενω το εβλεπε ο υπολογιστης δεν με αφηνε να αντιγραψω απο τον υπολογιστη στο κινητο χτυπουσε error και επισησ δεν μπορουσα να flasharw τιποτα απο recovery για παραδειγμα ηθελα να περασω το πληκτρολογιο xperia που εχει τ9 αυτο χρεισημοποιω παντα με βολευει, και οταν πηγα να το flasharw εκανε reboot recovery
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ψάχνω ώρα αλλά δεν το βρίσκω: σε ποιο φάκελο βάζω το mp3 για να το βλέπει μαζί με τους άλλους ήχους κλήσης; .... για να αλλάξω ήχο κλήσης;
Link to comment
Share on other sites

ειτε στο φακελο ringtone ειτε αν εχεισ καρτα μνημης φτιαχνεισ φακελο με ονομα ringtone βαζεισ μεσα τους ηχουσ και κανε restart
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το είχα κάνει και το ξανακανα αλλά δεν τους προσθέτει στους ήχους κλήσης στις ρυθμίσεις! Κάτι άλλο πρέπει να κάνω μάλλον
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα στις κλήσεις ή κλείνει η κλήση αυτόματα ή αυτός που με ακούει ακούει διπλή τη φωνή του..

τι επανεκκινήσεις έκανα αλλά τπτ... χρησιμποιώ την xtreme 1.2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ψάχνω ώρα αλλά δεν το βρίσκω: σε ποιο φάκελο βάζω το mp3 για να το βλέπει μαζί με τους άλλους ήχους κλήσης; .... για να αλλάξω ήχο κλήσης;

 

Zedge App...

τα παντα ολα!:)

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα να φορτίσει σήμερα στις 13.20 με μπαταρία στο 20% και το είχα ανοικτό. Μίλησα κατά τη διάρκεια της φόρτισης γύρω στα 15 λεπτά. Πήγε στο 100% στις 17.50 ...

Είναι φυσιολογικό ρε παιδιά 4 ώρες και 30 λεπτά για μια φόρτιση ????:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα να φορτίσει σήμερα στις 13.20 με μπαταρία στο 20% και το είχα ανοικτό. Μίλησα κατά τη διάρκεια της φόρτισης γύρω στα 15 λεπτά. Πήγε στο 100% στις 17.50 ...

Είναι φυσιολογικό ρε παιδιά 4 ώρες και 30 λεπτά για μια φόρτιση ????:wacko::wacko:

 

Πήγαινε παίξε ένα Τζόκερ. Έχεις σίγουρο 5+1 :lol:

Εγώ έβαλα το Battery Calibration

μετά από ερώτησή μου στο forum και αύριο θα είναι η πρώτη φόρτιση μετά την εγκατάσταση. Θα ενημερώσω για το αν η φόρτιση θα κρατήσει λιγότερο από 8 ώρες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος που έχει εγκαταστήσει και τις 2 lolipop jiayu beta 10.de και την ισπανική xtreme 1.2 να μας πει ποιες οι διαφορές

και εν τέλει ποια είναι καλύτερη? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος που έχει εγκαταστήσει και τις 2 lolipop jiayu beta 10.de και την ισπανική xtreme 1.2 να μας πει ποιες οι διαφορές

και εν τέλει ποια είναι καλύτερη? ευχαριστώ

 

Και οι δυο λεοτουργουν πολυ καλα. Η ισπανικη ενω στο αντυτυ φαινεται να βγαζει καλυτερο σκορ ειχα την εντυπωση οτι εχανε λιγο στην αποδοση σε σχεση με την βετα 10. Η βετα 10 ειναι αρκετα καλη, εχουν διορθωσει το προβλημα με το 15% στην μπαταρια αλλα υπαρχει ενα προβλημα οταν δημιουργεις δευτερο χρηστη το κινητο δεν βλεπει την εσωτερικη μνημη. Εγω προσωπικα προτιμω την γερμανικη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρέλαβα κι εγώ το κινητό την Τρίτη σε λευκό και οφείλω να ομολογήσω πως τόσο η εμφάνιση όσο και η ποιότητα κατασκευής του είναι εξαιρετική. Επειδή έβαλα τόσο την extreme 1.2 όσο και την την Γερμανική Beta 10 (την έβαλα σήμερα οπότε την έχω χρησιμοποιήσει μόνο για λίγες ώρες) έχω να παρατηρήσω τα παρακάτω:

 

- Η extreme είναι πιο ελαφριά σε σχέση με την Γερμανική καθώς μου άφηνε περισσότερη ελεύθερη RAM με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές να τρέχουν

- Η Γερμανική παρέχει σαφώς περισσότερες επιλογές στο μενού των ρυθμίσεων εν συγκρίσει με την extreme στην οποία οι Ισπανοί φαίνεται πως έχουν κόψει κάποια μενού και λειτουργίες

- Στο πολύ λίγο που είδα την Γερμανική μου άφησε την εντύπωση πως η κατανάλωση μπαταρίας είναι αρκετά καλύτερη

- Στην extreme αντιμετώπισα το bug με το 15% (μετά το 15 με 16% έπεφτε ραγδαία η μπαταρία) ενώ στην Γερμανική όχι.

- Και στις 2 ROM η κάμερα μου αναγνωριζόταν στα 13MP

- Η extreme ήταν αρκετά σταθερή και πολύ γρήγορη (47.000 στο Antuntu) ενώ η Γερμανική, στο ελάχιστο που την έχω χρησιμοποιήσει έχει κάποιες στιγμές που κολλάει και δεν ανταποκρίνεται καθόλου στο Touch

- H extreme έχει εγκατεστημένη by default την εφαρμογή Dolby Atmos η οποία μπορεί να απογειώσει τον ήχο, στο λίγο που την δοκίμασα τουλάχιστον (Υπάρχουν πολλοί οδηγοί ωστόσο που εξηγούν πως μπορείς να την εγκαταστήσεις σε οποιαδήποτε συσκευή)

 

Σε γενικές γραμμές, επειδή μου αρέσουν αρκετά οι πολλές επιλογές και λειτουργίες, θα πρότεινα την Γερμανική ωστόσο σίγουρα καλύτερη εικόνα θα έχω και τις επόμενες μέρες που θα την χρησιμοποιήσω κανονικά.

 

Στο ζήτημα που αφορά την φόρτιση της μπαταρίας να δηλώσω πως κι εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα μιας και οι φορτίσεις που έκανα εντός τις εβδομάδας διήρκεσαν 7 με 8 ώρες η κάθε μια με τον φορτιστή που μου απέστειλαν από το Vickmall. Σήμερα που χρησιμοποίησα τον φορτιστή του Galaxy 10.1 ο οποίος έχει έξοδο 2000mA η φόρτιση ήταν σαφώς γρηγορότερη (περίπου 3,5 ώρες) χωρίς να έχει επίπτωση στην θερμοκρασία της μπαταρίας. Από εβδομάδα θα δοκιμάσω επίσης και τον φορτιστή ενός G3 που δίνει έξοδο 1800mA και θα σας πω επίσης εντυπώσεις.

 

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω και ένα πρόβλημα που εντόπισα μήπως και κάποιος έχει κάποια ιδέα αν μπορεί . Δυστυχώς απ' οτι φαίνεται οι Proximity/Light σένσορες δεν φαίνεται να λειτουργούν. Δοκίμασα να κάνω calibrate με στο MTK Engineering Mode αλλά δυστυχώς όλες οι ενέργειες απέτυχαν με τις ενδείξεις max και min να είναι ορισμένες στο "-1". Οι σένσορες αναγνωρίζονται κανονικά από το Antuntu και από λοιπές εφαρμογές. Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάποια άκρη, μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το τεστάρω και με διαφορετικό τρόπο; Υπόψη πως την Extreme την είχα αρχικά εγκαταστήσει με "Format All + Download" ενώ την Γερμανική μονάχα με "Download".

Edited by giannis86
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια δυστυχως ειμαι κατοχος του κινητου αυτου. λοιπο απο τοτε που αγορασα το κινητο ειχα προβλημα με την μπαταρια το γνωστο 15% τελωσπατων ειπα θα ζησω με αυτο. περνουσαν οι μερες και να τα και τα lollipop ε να μη τα βαλουμε? τα βαλαμε και ξαφνικα το 15% εγινε τρισδιαστατο δηλαδη απο το 80% πηγενε στο 60 μετα πηγαινε κανονικα στο 40 μετα αμεσως στο 20 μετα κανονικα στο 15 και τσουπ εκλεινε. εκλαψα λιγο αλλα συνεχισα να ειμαι αισιοδοξος. εβαλα και επομενη εκδοση τοθ lollipop αλλα τιποτα. μη τα πολυ λεω εχς δοκιμασει: την αρχικη λολλιποπ τη rom του jiayu.de beta 10 την xtreame rom και αλλεσ τοσες παμε απο το κακο στο χειροτερο. μια μερα λεω βρε μηπως η μπαταρια μαζευει υπογραφες (οσοι εχουν παει στρατο καταλαβαινουν) αγοραζω λοιπον μια καινουρια πιστευονταα οτι θα σταματησω να ταλαιπορουμε απο αυτο το κολοτηλεφωνο και...... τα ιδια και χειροτερα. πραγματικα παιδια εχω απογοητευτει ειναι το χειροτερο τηλ που πηρα ποτε στη ζωη μου μπορει να εχει 80% μπαταρια και να κλεισει σε 2 ωρες ειναι μη λειτουργικο. οσο αφορα το τηλ παει μπαλα παρα πολυ γρηγορο εως φοβερο αλλα τι να το κανεις χωρισ μπαταρια. δεν ξερω αν εχει τυχει σε εσας κατι παρομοιο η αν μπορει καποιοσ να με βοηθησει αλλα θα ημουν πραγματικα ευγνωμων αν με βοηθουσε καποιοσ να λυσω το αλυτο για εμενα προβλημα. ευχαριστω που με ακουσατε

 

Δεν μπορείς να χαντακονεις το τηλέφωνο επειδή έγινε κάτι με την μπαταρία. Εγώ προσωπικά έχω αλλάξει τόσα πολλά τηλέφωνα επώνυμα έσκαγα ένα κάρο λεφτά και στην τελική ήτανε μάπα. Με το Jiayu S3 advanced έχω βρει την ησυχία μου. Τίποτα κανένα πρόβλημα τέλειο στα πάντα του.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι το τηλέφωνο είναι κακό αντιθέτως πολύ καλό και γρήγορο αλλά το πρόβλημα της μπαταρίας είναι σοβαρό και τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω λύση
Link to comment
Share on other sites

Με τα windows 10 δεν θα μπορέσω να εγκαταστήσω την lolipop 5.1;

 

Μιά χαρά μπορείς, δεν αλλάζει κάτι. Απλά να μπουν σωστά οι drivers του τηλεφώνου...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω και ένα πρόβλημα που εντόπισα μήπως και κάποιος έχει κάποια ιδέα αν μπορεί . Δυστυχώς απ' οτι φαίνεται οι Proximity/Light σένσορες δεν φαίνεται να λειτουργούν. Δοκίμασα να κάνω calibrate με στο MTK Engineering Mode αλλά δυστυχώς όλες οι ενέργειες απέτυχαν με τις ενδείξεις max και min να είναι ορισμένες στο "-1". Οι σένσορες αναγνωρίζονται κανονικά από το Antuntu και από λοιπές εφαρμογές. Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάποια άκρη, μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το τεστάρω και με διαφορετικό τρόπο; Υπόψη πως την Extreme την είχα αρχικά εγκαταστήσει με "Format All + Download" ενώ την Γερμανική μονάχα με "Download".

 

Αν έχεις tempered glass για προστασία οθόνης τότε αυτό φταίει για τον proximity sensor. Αρκετά έχουν λάθος σχεδιασμό με αποτέλεσμα να υπολειτουργεί το τηλέφωνο. Αν έχεις λοιπόν τέτοια προστασία οθόνης εγώ θα την έβγαζα και θα δοκίμαζα χωρίς αυτή. Εφόσον το πρόβλημα διορθωνόταν θα αγόραζα αργότερα καινούργια tempered glass με βελτιωμένη σχεδίαση για σωστή λειτουργία των sensors.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις tempered glass για προστασία οθόνης τότε αυτό φταίει για τον proximity sensor. Αρκετά έχουν λάθος σχεδιασμό με αποτέλεσμα να υπολειτουργεί το τηλέφωνο. Αν έχεις λοιπόν τέτοια προστασία οθόνης εγώ θα την έβγαζα και θα δοκίμαζα χωρίς αυτή. Εφόσον το πρόβλημα διορθωνόταν θα αγόραζα αργότερα καινούργια tempered glass με βελτιωμένη σχεδίαση για σωστή λειτουργία των sensors.

 

Όντως δεν σκέφτηκα το απλούστερο σενάριο μιας και μου στείλανε το Original Tempered glass αλλά όχι την έκδοση με την οπή για τον Proximity sensor. Εν τέλη βγάζοντας το Tempered glass o σένσορας φαίνεται να λειτουργεί με το μόνο πρόβλημα πλέον να είναι πως δεν με αφήνει σε Engineer Mode να κάνω Calibration. Θα προσπαθήσω με κάποια άλλα εργαλεία μήπως και τα καταφέρω γιατί πλέον στις κλήσεις σβήνει η οθόνη αλλά ακολούθως δεν επανέρχεται. Ευχαριστώ πολύ για την κοινή λογική που χρειαζόταν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις tempered glass για προστασία οθόνης τότε αυτό φταίει για τον proximity sensor. Αρκετά έχουν λάθος σχεδιασμό με αποτέλεσμα να υπολειτουργεί το τηλέφωνο. Αν έχεις λοιπόν τέτοια προστασία οθόνης εγώ θα την έβγαζα και θα δοκίμαζα χωρίς αυτή. Εφόσον το πρόβλημα διορθωνόταν θα αγόραζα αργότερα καινούργια tempered glass με βελτιωμένη σχεδίαση για σωστή λειτουργία των sensors.

ακριβως αυτο, και εμενα το ιδιο προβλημα ειχα, και εβαλα αλλη με μεγαλυτερη οπη στο πανω μερος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην εφαρμογή appmgr iii βλέπω ότι δεν μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Τι μπορώ να κάνω ;;

Τιποτα, ολα πανε τηλεφωνο! εκ κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή appmgr iii βλέπω ότι δεν μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Τι μπορώ να κάνω ;;

 

Ίσως κάποια στιγμή , οι κατασκευαστές του τηλεφώνου να βγάλουν στήν αγορά μια micro sd που θα επεκτείνει και θα είναι πλήρως συμβατή με την μνήμη του τηλεφώνου. Ως τότε θα περιμένουμε ....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ίσως κάποια στιγμή , οι κατασκευαστές του τηλεφώνου να βγάλουν στήν αγορά μια micro sd που θα επεκτείνει και θα είναι πλήρως συμβατή με την μνήμη του τηλεφώνου. Ως τότε θα περιμένουμε ....

 

Δεν είναι θέμα συμβατότητας της microSD, για να ακριβολογούμε... είναι εντελώς άτοπη η συγκεκριμένη τοποθέτηση και το αναφέρω για να μη μπερδεύουμε τον κόσμο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τί είναι αυτό το εικονίδιο στην κάμερα;

Και αν υπάρχει καποιο site που να εξηγεί τί είναι όλα τα εικονίδια της κάμερας, ακόμα καλύτερα.

 

Ευχαριστώ,

Τόλης

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...