Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αρχικά αν σου είναι εύκολο πες μας ποιό είναι τι πρόγραμμα για να το κατεβάσουμε. Το πήρα χτες και βλέπω ότι αργεί αν θέλω να γυρίσω τα δεδομένα από voda σε cosmo αλλά και το ανάποδο και ταυτόχρονα μου δείχνει ότι χάνει το σήμα και μετά το επαναφέρει. Έτσι δουλεύουν τα dual sim με τα δεδομένα ; Επίσης υπάρχει κάποιο software για pc για τις επαφές πχ ;

 

προσωπική επιλογή, από την εποχή των παγετώνων, ένα πολύ καλό πρόγραμμα συγχρονισμού ήταν και είναι το MyPhoneExplorer Client.

Από εκεί και πέρα μην ξεχνάς πως όταν αλλάζεις την λειτουργία των καρτών θα πρέπει να τους δώσεις λίγο χρόνο ώστε να ξανά συντονιστούν, στις νέες ρυθμίσεις. Οι περισσότεροι που έχουμε δίκαρτα, ή μία κάρτα είναι για την ομιλία και η άλλη για τα δεδομένα οπότε δεν αλλάζουμε συχνά την ρύθμιση. Πάντως η εφαρμογή που σου προτείνει ο φίλος έχει ξανά αναφερθεί και αξίζει. Στο δικό μας κινητό απλά υποστηρίζει έως και 4G και στις 2 Sim και οπότε δεν μπαίνεις στη διαδικασία να τις αλλάζεις συνέχεια ΚΑΙ θέση. :O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αυτός με το πρόβλημα του proximity sensor, που δεν σβήνει η οθόνη κατά την κλήση!

Με την βοήθεια του vickmall διαπιστώθηκε ότι ο σενσορας δουλεύει (ενώ αλλά πρόγραμμα έδειχναν ότι δεν δουλεύει) αλλά εξακολουθεί να μην δουλεύει κατά την κλήση!

Δεν δούλεψε ούτε μετά από factory reset!

Με τα πολλά μου είπε να βάλω άλλη ROM (το αδύνατο μου σημείο) και μου έστειλε το λινκ για την xtreme 5.1

ξέρει κανείς αν είναι καλή ή θα μου βγάλει άλλα περισσότερα προβλήματα; διάβασα στα σχόλια εκεί ότι δεν δουλεύει το 4G?

Και είδα ότι θέλει flash tools ή κάνω λάθος;

http://www.needrom.com/download/rom-xtreme-rom-tf/

βοηθήστε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελικά δεν με πάει το φλασαρισμα..:mad::mad::mad:

πέρασα στο λαπιτοπι win xp, πέρασα κανονικά τους mtkdriver κ δοκίμασα το spflastool το τελευταίο.

Το pc αρνιότανε να το ανοίξει βγάζοντας μήνυμα για λάθος παραμετροποίησης της εφαρμογής:wacko::wacko:....

δοκίμασα από το ποιο πρόσφατο μέχρι κ την εκδοσή v3.1344, την οποία άνοιξε μεν άλλα όταν πήγα να ανοίξω το scaterr αρχείο τις ρομ μου πέταξε μην αποτυχία δημιουργίας xml μπλα μπλα.... κ να βεβαιωθώ ότι το αρχείο msxml6 είναι σωστό η κάτι τέτοιο.:X:X

Ξέρει κάνεις γιατί το κάνει αυτό? Λύση έχουμε?

 

καλά νέα τελικά βρήκα το αρχείο msxml6 κ το εγκατέστησα, τώρα φαίνεται να δουλεύει κανονικά το flastool. Αν κάνω την προσπάθεια να περάσω rom με αυτήν την εκδοσή του θα υπάρχει θέμα?

Edited by gfree
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.Όταν θα έχεις στη μια 4g Στην άλλη θα έχεις αναγκαστικά g.Έτσι είναι σε όλα τα δικαρτα.Δεν υποστηρίζουν και οι δύο ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ 4g.Εγώ έχω ένα προγραμματάκι που το γυρίζω με δυο κλικ από σιμ1 σε συν 2 και του λέω να δώσει και 4g αντίστοιχα σε ποια από τις δύο θέλω.: άλλη όμως θα έχει υποχρεωτικά g.

 

Αυτό που περιγράφεις, είναι αυτό που επιθυμώ.

Ερώτηση.

Έχεις δοκιμάσει να σερφάρεις χρησιμοποιώντας δεδομένα 4G από το κινητό βάζοντας την sim στην πρώτη θέση και μετά στην δεύτερη;

Γιατί εγώ στο jiayu g2f όταν ορίσω την δεύτερη sim για data και την πρώτη για φωνητικές κλήσεις, χάνω το 3G.

Καταλαβαίνω πως μόνο η πρώτη θέση υποστηρίζει 3G.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ'οτι πρόλαβα να δω είναι ταχύτατο. Με πάρα πολλές εφαρμογές περασμένες χθες και σήμερα, έτρεξα το Antutu και έπιασε 47006.:)
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το τηλέφωνο και θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που το έχετε εάν υποστηρίζει και στις δύο θέσεις τις sim Lte

Τώρα έχω ένα δίκαρτο, το jiayu g2f, στο οποίο στην πρώτη υποδοχή έχω μια sim καρτοκινητού της cosmote για data 3G και στην δεύτερη μια sim καρτοκινητού της wind για τηλεφωνία.

Εάν μου τελειώσουν τα data στην cosmote και έχω στην wind προκειμένου να έχω 3G είμαι αναγκασμένος να αλλάζω θέση στις sim, καθώς η δεύτερη θέση δεν υποστηρίζει 3G.

 

Θέλω να μπορώ να ορίζω την κάρτα που επιθυμώ να έχει δεδομένα 4G από software ώστε να μην αναγκάζομαι να αλλάζω θέση ανοίγοντας το τηλέφωνο.

Εάν μπορεί κάποιος που έχει 4G data να τοποθετήσει την sim στην πρώτη θύρα και να δοκιμάσει εάν λειτουργεί και μετά να δοκιμάσει να βάλει την sim στην δεύτερη θύρα και να δει εάν έχει 4G data και από την δεύτερη θύρα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

δουλευουν κανονικα και οι δυο σιμ με 4G.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αυτός με το πρόβλημα του proximity sensor, που δεν σβήνει η οθόνη κατά την κλήση!

Με την βοήθεια του vickmall διαπιστώθηκε ότι ο σενσορας δουλεύει (ενώ αλλά πρόγραμμα έδειχναν ότι δεν δουλεύει) αλλά εξακολουθεί να μην δουλεύει κατά την κλήση!

Δεν δούλεψε ούτε μετά από factory reset!

Με τα πολλά μου είπε να βάλω άλλη ROM (το αδύνατο μου σημείο) και μου έστειλε το λινκ για την xtreme 5.1

ξέρει κανείς αν είναι καλή ή θα μου βγάλει άλλα περισσότερα προβλήματα; διάβασα στα σχόλια εκεί ότι δεν δουλεύει το 4G?

Και είδα ότι θέλει flash tools ή κάνω λάθος;

http://www.needrom.com/download/rom-xtreme-rom-tf/

βοηθήστε λίγο

 

Για να περασεις οποιαδηποτε ρομ θελεις flash tools εξηγω μερικες σελιδες πισω πως το φλασαρα το δικο μου και τι ακριβως εκανα.

Προσωπικα περασα την γερμανικη Βητα και ολα βαινουν καλως, δεν ξερω αν εχει τρομακτικες διαφορες με την xtreme ( που δεν ειναι ΕΠΙΣΗΜΗ μην μπερδευεστε, απλα ειναι δημιουργημα των ισπανων )

Στην δικια σου περιπτωση θελεις formal all+download. Γιατι σκετο download δεν θα το δεχτει.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση παιδια . Ειμαι κατοχος και γω προσφατα του JIAYU S3 . Δεν εχω πειραξει τη ρομ του. Εχει αυτη που ειχε οταν το αγορασα ( S3SW 20150314-141844 )

 

Eνω δεν εχω κανενα παραπονο για το κινητο απογοητευτηκα οταν αντιληφθηκα οτι δε μπορω να κανω βιντεοκληση (μεσω 3G/4G) . :(

Οταν αγορασα το κινητο ουτε καν μου περασε απο το μυαλο οτι δε θα εχει τετοια δυνατοτητα γιατι ολα τα κινεζικα κινητα που εχω παρει , ειχαν βιντεοκληση μεσω 3G.

 

To θεμα ειναι τωρα τι κανω ? υπαρχει λυση για αυτο το προβλημα ? Με καποια αλλη ρομ μπορω να εχω δυνατοτητα βιντεοκλησης ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοικτό το βλέπει ακόλουθα τον τροπο που περιγράφω παραπάνω .. Αν όχι... Κάποιος αλλος

Το δοκιμασα το εβαλα ανοιχτο και μετα το εκλεισα οπως ακριβως ειπες. Δεν δουλευει τιποτα κολλαει στο Download Flash 0%. Καποιος με αρκετη εμπειρια να βοηθησει μεσω skype/teamviewer ? Το κινητο θελει 10 ωρες για πληρη φορτιση απο 0% σε 100% και πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξω ΡΟΜ :X

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα το εβαλα ανοιχτο και μετα το εκλεισα οπως ακριβως ειπες. Δεν δουλευει τιποτα κολλαει στο Download Flash 0%. Καποιος με αρκετη εμπειρια να βοηθησει μεσω skype/teamviewer ? Το κινητο θελει 10 ωρες για πληρη φορτιση απο 0% σε 100% και πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξω ΡΟΜ :X

που ειναι η μπαταρια σου τωρα;

βγαζοντας την μπαταρια -συνδεεις κινητο-πατας format+download all-βαζεις μπαταρια....

το εκανες το παραπανω και τιποτα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε... Ακριβως οπως τα ειπε την εβγαλα το συνδεσα και την εβαλα... Τιποτα... Download Flash 0% για 20 λεπτα και τπτ

 

formal + download δοκιμασες; γιατι σκετο download απο ΚΚ σε 5,Χ δεν το δεχεται

Link to comment
Share on other sites

Απο 5.1 σε 5.1 πηγα πατησα Download... (αν πατησω κατι αλλο τρεχει πρωτα το φορματ τα διαγραφει ολα και δεν τρεχει το download flash και στο τελος μενω χωρις ΡΟΜ δεν ανοιγει το κινητο)
Link to comment
Share on other sites

Απο 5.1 σε 5.1 πηγα πατησα Download... (αν πατησω κατι αλλο τρεχει πρωτα το φορματ τα διαγραφει ολα και δεν τρεχει το download flash και στο τελος μενω χωρις ΡΟΜ δεν ανοιγει το κινητο)

φιλε μου τοτε δεν μπορω να καταλαβω, κατι γινεται που μας διαφευγει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ξερω τι λαθος κανω. Ακριβως τα βηματα της πρωτης σελιδας ακολουθησα. Πριν το φορματ τα ιδια ειχα κανει και ειχε δουλεψει μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την ΒΕΤΑ 5 την γερμανική και σήμερα για κάποιο λόγο δεν βλέπει την εσωτερική μνήμη του κινητού... Εξηγούμε... Πάω να βγάλω φωτογραφεία και γράφει No SD card found, δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες, να δω γενικά τα αρχεία μου παρά μόνο με Es explorer. Έκανα επανεκκίνηση αλλά τα ίδια... Έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον;
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την ΒΕΤΑ 5 την γερμανική και σήμερα για κάποιο λόγο δεν βλέπει την εσωτερική μνήμη του κινητού... Εξηγούμε... Πάω να βγάλω φωτογραφεία και γράφει No SD card found, δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες, να δω γενικά τα αρχεία μου παρά μόνο με Es explorer. Έκανα επανεκκίνηση αλλά τα ίδια... Έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον;

Δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα και να την καθαρίσεις σε ένα χαρτάκι. Μπορεί να είναι κακή επαφή από την πολλή υγρασία. Μου έχει συμβεί στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα το εβαλα ανοιχτο και μετα το εκλεισα οπως ακριβως ειπες. Δεν δουλευει τιποτα κολλαει στο Download Flash 0%. Καποιος με αρκετη εμπειρια να βοηθησει μεσω skype/teamviewer ? Το κινητο θελει 10 ωρες για πληρη φορτιση απο 0% σε 100% και πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξω ΡΟΜ :X

 

Καποια βοήθεια κανεις εδω ?

Link to comment
Share on other sites

Καποια βοήθεια κανεις εδω ?

 

Eιχα αντιμετωπισει τετοιο προβλημα με την εφαρμογη flash tools .Δοκιμασε να δεις με αλλη εκδοση γιατι και εγω ειχα κολλησει με μια τελευταια . Δοκιμασε την Flash Tool v5.1516.00 σε μενα δουλευει σιγουρα αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη εχω. Δεν ειναι αυτο. Απ οτι ψιλιαζομαι κατι λαθος γινεται με τα drivers αλλα δεν ξερω τι ακριβως. Σ εναν φιλο που εχει κανει την ιδια δουλεια και στο κινητο τ εκανα μια χαρα Updates στο pc του. Αλλα το παιδι πεφτει λιγο μακρια τρ και δεν γινεται να βολευτω ετσι.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα και να την καθαρίσεις σε ένα χαρτάκι. Μπορεί να είναι κακή επαφή από την πολλή υγρασία. Μου έχει συμβεί στο παρελθόν.

 

Δεν έχω πάνω εξωτερική κάρτα μνήμης sd μόνο τη μνήμη του τηλεφώνου. Όταν πάω στη μουσική γράφει οτι δεν υπάρχουν αρχεία, στο viber δεν μπορώ να φωτογραφίες που μου στέλνουν, στη διαχειρηςη Αρχείο γράφει "κενός φάκελος" ενώ αν πάω απο το Es explorer βλέπω όλα τα αρχεία κανονικά .

Δεν έχω καταλάβει αν έκανα κάτι σε επίπεδο κλειδώματος με κάποια εφαρμογή κλπ ή έχει πρόβλημα το λογισμικό.

Hardware δεν είναι σίγουρα γιατί τα αρχεία τα βλέπω με το Es explorer

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάνω εξωτερική κάρτα μνήμης sd μόνο τη μνήμη του τηλεφώνου. Όταν πάω στη μουσική γράφει οτι δεν υπάρχουν αρχεία, στο viber δεν μπορώ να φωτογραφίες που μου στέλνουν, στη διαχειρηςη Αρχείο γράφει "κενός φάκελος" ενώ αν πάω απο το Es explorer βλέπω όλα τα αρχεία κανονικά .

Δεν έχω καταλάβει αν έκανα κάτι σε επίπεδο κλειδώματος με κάποια εφαρμογή κλπ ή έχει πρόβλημα το λογισμικό.

Hardware δεν είναι σίγουρα γιατί τα αρχεία τα βλέπω με το Es explorer

Είχα τo ίδιο πρόβλημα, με beta9 την οποία την είχα βάλει με dirty flash από beta8 σε beta9. Στην αρχή όλα δούλευαν ρολόι μετά μου έκανε και μένα το ίδιο με 'σένα.

 

Είπα θα φταίει το dirty flash, οπότε ξανάβαλα τη ROM από την αρχή και μέχρι στιγμής όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Είχα τo ίδιο πρόβλημα, με beta9 την οποία την είχα βάλει με dirty flash από beta8 σε beta9. Στην αρχή όλα δούλευαν ρολόι μετά μου έκανε και μένα το ίδιο με 'σένα.

 

Είπα θα φταίει το dirty flash, οπότε ξανάβαλα τη ROM από την αρχή και μέχρι στιγμής όλα καλά...

 

Λέω να βάλω την ισπανική έκδοση.

 

Στην επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων χάνονται τα δεδομένα απο την μνήμη του τηλεφώνου;;; Πρέπει να τα μεταφέρω στην εξωτερική SD;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα βάλει για φόρτιση κατά τις 1.30 το βράδυ και ήταν κλειστό. Πάω κατά τις 8.30 το πρωί και βλέπω από μακριά ότι φωτίζει το πράσινο κουμπάκι (άρα φορτίστηκε πλήρως) και πάω κοντά και βλέπω ότι ήταν στο 98% ... Πιάνω τον φορτιστή και ήταν λίγο ζεστός. Μετά από λίγη ώρα και ενώ είναι ανοικτό το τηλέφωνο στο 98%, βάζω να φορτίσει με τον φορτιστή του Galaxy Note 3 και τότε φόρτισε σε 5-10 λεπτά και πήγε στο 100%. Τι μπορεί να συμβαίνει ; Το έχετε ξαναδεί ;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...