Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον το topic συγκεκριμένου κινητού δεν είναι το καλύτερο μέρος για να ρωτήσεις κάτι τέτοιο.

Υποψιάζομαι άλλωστε ότι οι περισσότεροι από εδώ, μιας και το έχουν(/έχουμε) επιλέξει θα σου προτείνουν το S3, παρά κάποιο άλλο!

(και μάλλον θα βγούμε και off-topic αν αρχίσουμε να μιλάμε για άλλες συσκευές)

Καταλληλότερο μάλλον θα ήταν το νήμα για Κινέζικα κινητά γενικά.

 

Μιας και ρώτησες πάντως, θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από Kingzone και άλλες τέτοιες μάρκες.

Δύο από τις πιο ενδιαφέρουσες αγορές αυτήν τη στιγμή (και από "καλές" εταιρίες!) είναι το Xiaomi Redmi Note 2

και το Lenovo K3 Note.

Πιθανό "μειονέκτημα" και των δύο (για κάποιους σαν εμένα - άλλοι μπορεί να το θεωρούν πλεονέκτημα!) είναι η ύπαρξη... αγρίως customised λειτουργικών (βασισμένων στο Android) και στα δυό.

 

Αν θελήσεις να δεις προτάσεις και από πιο μικρές / λιγότερο γνωστές μάρκες, θα σου έλεγα να αποφύγεις κάποιες όπως Kingzone, Elephone, Umi, Doogie κλπ. Παρά τα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά (στα χαρτιά τουλάχιστον) κάποιων μοντέλων τους, δε θα τις εμπιστευόμουν με τίποτα σε σχέση όχι μόνο με μάρκες όπως Xiaomi και Lenovo, αλλά και σε σχέση με τη Jiayu (θα προτιμούσα το S3 από οποιοδήποτε δικό τους προϊόν!).

Περισσότερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν ίσως κάποιες νεότευκτες αλλά πολλά υποσχόμενες μάρκες, όπως οι Siswoo, Oukitel ή και Blackview - αλλά μένει να τις δούμε και αυτές σε κάποιο βάθος χρόνου.

 

Αλλά καλύτερα τέτοια συζήτηση να συνεχιστεί στο προαναφερθέν γενικότερο νήμα, γιατί τώρα σίγουρα είμαστε εκτός θέματος εδώ, στο topic του S3! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρέλαβα σήμερα 2 (ένα για μένα και ένα για φίλο).

 

Ήρθαν με την S3SW 20150812-212343.

 

Είναι η τελευταία ROM ή υπάρχει κάποια νεότερη;

 

OTA update δεν βρίσκει κάτι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρέλαβα σήμερα 2 (ένα για μένα και ένα για φίλο).

 

Ήρθαν με την S3SW 20150812-212343.

 

Είναι η τελευταία ROM ή υπάρχει κάποια νεότερη;

 

OTA update δεν βρίσκει κάτι πάντως.

Καλορίζικα!

KitKat είναι αυτή, ή Lollipop...; (μου ακούγεται για την τελευταία KK που βγήκε όντως εκεί, κάπου 12-13/8...)

Και 'W' - προφανώς έχει και gapps. Άραγε από τη 'μαμά', ή τα πρόσθεσε το μαγαζί και τη βάφτισε 'W' (και καλά έκανε άλλωστε)...;

Να ρωτήσω από ποιό μαγαζί...;

 

(όλα αυτά απαντάνε σχετικό μου ερώτημα από 1-2 σελίδες πιο πίσω,

με τι ROM έρχονται άραγε τα S3 που πουλιούνται τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρέλαβα σήμερα 2 (ένα για μένα και ένα για φίλο).

 

Ήρθαν με την S3SW 20150812-212343.

 

Είναι η τελευταία ROM ή υπάρχει κάποια νεότερη;

 

OTA update δεν βρίσκει κάτι πάντως.

Από πού αγόρασες και πώς; Αν επιτρέπεται, βέβαια.

Καλορίζικα, κιόλας

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

KitKat είναι .

 

Αγορασμένα από το Vickmall.

 

Πληρωμένα με PayPal αλλά με κάρτα φίλης από Ιρλανδία.

 

Πάντως το PayPal άρχισε να επιτρέπει πάλι από Ελλάδα . Εχθες το βράδυ αγορασα κάτι από eBay.

 

Ήρθαν πολύ γρήγορα .

 

3/9 Παραλαβή στο ταχυδρομίο Σιγκαπούρης

 

5/9 Έφυγε από εκεί

 

8/9 Ήταν στην Αθήνα

 

9/9 (σήμερα) μου το παρέδωσαν στην Ξάνθη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εδω και αρκετο καιρο εχει σταματησει να λειτουργει το ακουστικο, και αναγκαστηκα μιλαω με ανοιχτη ακροαση ή ακουστικα,

ενω δεν μου εχει πεσει νερο η κατι πανω του, στην αρχη για λιγο καιρο εκανε 'παρασιτα' και μετα σταματησε εντελως να λειτουργει. Μηπως συναιβει σε κανεναν το ιδιο και ξερει τι συμβαινει;! :worry:

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

εκανα μια βλακεια και κατα λαθος αντι να σβησω μια φωτο απο την gallery--camera εσβησα ολο το φακελλο camera με αποτελεσμα να σβηστουν ολες οι φωτο που εχω τραβηξει.

 

Υπαρχει τροπος να τις κανω undelete?εχω κατεβασμενο και το dumster αλλα δεν τον εχει μεσα τον φακελλο.

 

Περιμενω καποιον που θα μου εχει καλα νεα.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρέλαβα σήμερα 2 (ένα για μένα και ένα για φίλο).

 

Ήρθαν με την S3SW 20150812-212343.

 

Είναι η τελευταία ROM ή υπάρχει κάποια νεότερη;

 

OTA update δεν βρίσκει κάτι πάντως.

 

Καλημέρα. Έχω ακριβώς το ίδιο κινητό & firmware (ROM) που το παρέλαβα σήμερα και διαπίστωσα ότι δεν μου δουλεύει η μπροστινή κάμερα. Σε παρακαλώ δες αν σε εσένα δουλεύει γιατί σε αυτή τη περίπτωση θα έχει hardware βλάβη το κινητό μου.

 

Ευχαριστώ από πριν.

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης Κρανίδης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ακριβώς το ίδιο κινητό & firmware (ROM) που το παρέλαβα σήμερα και διαπίστωσα ότι δεν μου δουλεύει η μπροστινή κάμερα. Σε παρακαλώ δες αν σε εσένα δουλεύει γιατί σε αυτή τη περίπτωση θα έχει hardware βλάβη το κινητό μου.

 

Ευχαριστώ από πριν.

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης Κρανίδης

Μιχαλη

Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο, κανε διαγραφη των δεδομενων στην εφαρμογη της καμερας, μετα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και τελος ισως φλασαρε του την ρομ παλι.

 

Πιο πολυ ακουγεται για θεμα software, παρα hardware αυτο.

 

Edit.

Επισης βαλε καμμια εφαρμογη τυπου 'test your android' να δεις μηπως ανοιξει απο εκει.

Edited by nininikos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ακριβώς το ίδιο κινητό & firmware (ROM) που το παρέλαβα σήμερα και διαπίστωσα ότι δεν μου δουλεύει η μπροστινή κάμερα. Σε παρακαλώ δες αν σε εσένα δουλεύει γιατί σε αυτή τη περίπτωση θα έχει hardware βλάβη το κινητό μου.

 

Ευχαριστώ από πριν.

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης Κρανίδης

Καλημέρα.

 

Όχι εμένα δουλεύει κανονικά και λογικά και του φίλου μου γιατί δεν μου έχει πει κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν άνοιξαν οι αγορές μέσω paypal γιατί θέλω να αγοράσω μια μπαταρία για το s3

Άνοιξαν.Ήδη έκανα δύο αγορες από ebay!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του forum σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Έκανα τα πάντα εκτός από αλλαγή ROM ή Factory Reset αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

 

Άλλο ένα πρόβλημα που διαπίστωσα είναι η πολύ χαμηλή ένταση του ακουστικού σε "κλειστή ακρόαση".

Ακούγεται πολύ χαμηλά και με τη ρύθμιση των πλαϊνών πλήκτρων στο τέρμα... Υπάρχει λύση γι αυτό?

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

 

 

 

Μιχαλη

Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο, κανε διαγραφη των δεδομενων στην εφαρμογη της καμερας, μετα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και τελος ισως φλασαρε του την ρομ παλι.

 

Πιο πολυ ακουγεται για θεμα software, παρα hardware αυτο.

 

Edit.

Επισης βαλε καμμια εφαρμογη τυπου 'test your android' να δεις μηπως ανοιξει απο εκει.

 

Καλημέρα.

 

Όχι εμένα δουλεύει κανονικά και λογικά και του φίλου μου γιατί δεν μου έχει πει κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του forum σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Έκανα τα πάντα εκτός από αλλαγή ROM ή Factory Reset αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

 

Άλλο ένα πρόβλημα που διαπίστωσα είναι η πολύ χαμηλή ένταση του ακουστικού σε "κλειστή ακρόαση".

Ακούγεται πολύ χαμηλά και με τη ρύθμιση των πλαϊνών πλήκτρων στο τέρμα... Υπάρχει λύση γι αυτό?

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

Μπορεί βέβαια να είσαι άτυχος και να είναι πρόβλημα με την ίδια την κάμερα, πάντως μη βιαστείς να την ξεγράψεις ακόμα.

Έπαθα πρόσφατα κάτι παρόμοιο (μετά από σκάλισμα που έκανα ο ίδιος σε database που σχετίζεται με τη συνδεσιμότητα της συσκευής βέβαια... :O) και το τηλέφωνο άρχισε να χάνει (σταδιακά μάλιστα) διάφορα πράγματα, μεταξύ των οποίων και την πίσω κάμερα.

Αφού οι προσπάθειές μου να αντιστρέψω ό,τι είχα κάνει δεν έφεραν αποτέλεσμα, αναγκάστηκα να (ξανα)flash-άρω τη ROM που είχα και τα προβλήματα λύθηκαν (και -ας όψεται το Titanium Backup Pro- δεν ταλαιπωρήθηκα και πολύ για να το ξαναφέρω ακριβώς στην κατάσταση που το είχα - μείον τις... βλάβες βέβαια! :lol:)

 

Κάνε αν θέλεις μια δοκιμή να κατεβάσεις την τελευταία ROM (π.χ. από το needrom.com) και να τη φλασάρεις (αν δεν το έχεις ξανακάνει, ψάξε για κανέναν οδηγό εδώ στο φόρουμ - φαίνεται μεγάλη υπόθεση, αλλά τελικά η ανάγνωση του οδηγού είναι πιο πολύπολοκη και χρονοβόρα από την ίδια τη διαδικασία!)

Αν δε συνέλθει και μ' αυτό, τότε μάλλον όντως θα έχει πρόβλημα η κάμερα...

 

 

Σχετικά με την ένταση του ακουστικού, είναι όντως πολύ χαμηλή.

Δεν είναι κάτι που δε λύνεται όμως - δες τον οδηγό εδώ: [HowTo] Increase Speaker and Mic Volume!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί βέβαια να είσαι άτυχος και να είναι πρόβλημα με την ίδια την κάμερα, πάντως μη βιαστείς να την ξεγράψεις ακόμα.

Έπαθα πρόσφατα κάτι παρόμοιο (μετά από σκάλισμα που έκανα ο ίδιος σε database που σχετίζεται με τη συνδεσιμότητα της συσκευής βέβαια... :O) και το τηλέφωνο άρχισε να χάνει (σταδιακά μάλιστα) διάφορα πράγματα, μεταξύ των οποίων και την πίσω κάμερα.

Αφού οι προσπάθειές μου να αντιστρέψω ό,τι είχα κάνει δεν έφεραν αποτέλεσμα, αναγκάστηκα να (ξανα)flash-άρω τη ROM που είχα και τα προβλήματα λύθηκαν (και -ας όψεται το Titanium Backup Pro- δεν ταλαιπωρήθηκα και πολύ για να το ξαναφέρω ακριβώς στην κατάσταση που το είχα - μείον τις... βλάβες βέβαια! :lol:)

 

Κάνε αν θέλεις μια δοκιμή να κατεβάσεις την τελευταία ROM (π.χ. από το needrom.com) και να τη φλασάρεις (αν δεν το έχεις ξανακάνει, ψάξε για κανέναν οδηγό εδώ στο φόρουμ - φαίνεται μεγάλη υπόθεση, αλλά τελικά η ανάγνωση του οδηγού είναι πιο πολύπολοκη και χρονοβόρα από την ίδια τη διαδικασία!)

Αν δε συνέλθει και μ' αυτό, τότε μάλλον όντως θα έχει πρόβλημα η κάμερα...

 

 

Σχετικά με την ένταση του ακουστικού, είναι όντως πολύ χαμηλή.

Δεν είναι κάτι που δε λύνεται όμως - δες τον οδηγό εδώ: [HowTo] Increase Speaker and Mic Volume!

 

Δυστυχώς ούτε το mobileuncle έχει Engineer Mode (mtk) KAI ΟΥΤΕ μπαίνει σε Engineer Mode (mtk) απο τον dialer πληκτρολογώντας *#*#3646633#*#*

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ?

 

Αυτό το πρόγραμμα σε βάζει σε Engineer Mode και απο εκεί ισχύει κανονικά ο οδηγός

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.themonsterit.EngineerStarter

Edited by mikekgr
Βρήκα τη λύση...
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν εχει επαναληφθει αλλα μηοως γνωριζετε τι παιζει με το συνεχομενο recent apps που πεταει;

Δοκιμασα με avg και malwarebytes αλλα δεν βρηκε κατι.

Δεν εχω βαλει καποια rom, ειμαι με kk σστι S3 3GB.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν εχει επαναληφθει αλλα μηοως γνωριζετε τι παιζει με το συνεχομενο recent apps που πεταει;

Δοκιμασα με avg και malwarebytes αλλα δεν βρηκε κατι.

Δεν εχω βαλει καποια rom, ειμαι με kk σστι S3 3GB.

 

Δοκίμασε με κάποιο πρόγραμμα που σβήνει εφαρμογές συστήματος και θα απαλλαγείς οριστικά εγώ με αυτό το έκανα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rootuninstaller.free&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το topic συγκεκριμένου κινητού δεν είναι το καλύτερο μέρος για να ρωτήσεις κάτι τέτοιο.

Υποψιάζομαι άλλωστε ότι οι περισσότεροι από εδώ, μιας και το έχουν(/έχουμε) επιλέξει θα σου προτείνουν το S3, παρά κάποιο άλλο!

(και μάλλον θα βγούμε και off-topic αν αρχίσουμε να μιλάμε για άλλες συσκευές)

Καταλληλότερο μάλλον θα ήταν το νήμα για Κινέζικα κινητά γενικά.

 

Μιας και ρώτησες πάντως, θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από Kingzone και άλλες τέτοιες μάρκες.

Δύο από τις πιο ενδιαφέρουσες αγορές αυτήν τη στιγμή (και από "καλές" εταιρίες!) είναι το Xiaomi Redmi Note 2

και το Lenovo K3 Note.

Πιθανό "μειονέκτημα" και των δύο (για κάποιους σαν εμένα - άλλοι μπορεί να το θεωρούν πλεονέκτημα!) είναι η ύπαρξη... αγρίως customised λειτουργικών (βασισμένων στο Android) και στα δυό.

 

Αν θελήσεις να δεις προτάσεις και από πιο μικρές / λιγότερο γνωστές μάρκες, θα σου έλεγα να αποφύγεις κάποιες όπως Kingzone, Elephone, Umi, Doogie κλπ. Παρά τα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά (στα χαρτιά τουλάχιστον) κάποιων μοντέλων τους, δε θα τις εμπιστευόμουν με τίποτα σε σχέση όχι μόνο με μάρκες όπως Xiaomi και Lenovo, αλλά και σε σχέση με τη Jiayu (θα προτιμούσα το S3 από οποιοδήποτε δικό τους προϊόν!).

Περισσότερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν ίσως κάποιες νεότευκτες αλλά πολλά υποσχόμενες μάρκες, όπως οι Siswoo, Oukitel ή και Blackview - αλλά μένει να τις δούμε και αυτές σε κάποιο βάθος χρόνου.

 

Αλλά καλύτερα τέτοια συζήτηση να συνεχιστεί στο προαναφερθέν γενικότερο νήμα, γιατί τώρα σίγουρα είμαστε εκτός θέματος εδώ, στο topic του S3! :)

 

Συγνωμη που θα ρωτησω παλι αλλα φαινεσαι αρκετα γνωστης της αγορας κινητων και θα ηθελα την γνωμη σου!!Ειμαι αναμεσα στο Jiayu S3,στο Xiaomi Redmi Note 2 και το Lenovo K3 Note.Αν εσυ επαιρνες κινητο αυτη τη στιγμη ποιο θα διαλεγες απο τα τρια?Αν θελεις μπορεις να απαντησεις και με προσωπικο μηνυμα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες, είχα την ατυχία την προηγούμενη εβδομάδα να μου σπάσει η οθόνη (το τζάμι). Από ali που κοίταξα, το τζάμι μαζί με την οθόνη (λέει είναι ένα κομάτι, δεν πάνε ξεχωριστά) πάει γύρω στα 50e. Βρήκα όμως και οθόνη μαζί με το frame 57e.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσος μπελάς είναι να βγάλω την παλιά οθόνη από το παλιό frame για να βάλω την καινούρια! Αξίζουν τα 7e ή να επιχειρήσω να την αλλάξω μόνος μου?

 

edit: επίσης μιας και είναι ήδη σπασμένη στην άκρη, δοκίμασα να την γρατσουνίσω με κλειδιά, κατσαβίδι, φαλτσέτα κλπ, και μετά από αρκετή προσπάθεια με πολλή δύναμη, εμφανίστηκε μαι ανεπαίσθητη γρατσουνίτσα μόνο!

Edited by berdux
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες, είχα την ατυχία την προηγούμενη εβδομάδα να μου σπάσει η οθόνη (το τζάμι). Από ali που κοίταξα, το τζάμι μαζί με την οθόνη (λέει είναι ένα κομάτι, δεν πάνε ξεχωριστά) πάει γύρω στα 50e. Βρήκα όμως και οθόνη μαζί με το frame 57e.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσος μπελάς είναι να βγάλω την παλιά οθόνη από το παλιό frame για να βάλω την καινούρια! Αξίζουν τα 7e ή να επιχειρήσω να την αλλάξω μόνος μου?

 

edit: επίσης μιας και είναι ήδη σπασμένη στην άκρη, δοκίμασα να την γρατσουνίσω με κλειδιά, κατσαβίδι, φαλτσέτα κλπ, και μετά από αρκετή προσπάθεια με πολλή δύναμη, εμφανίστηκε μαι ανεπαίσθητη γρατσουνίτσα μόνο!

Την έπαθα και εγώ πρίν τρείς εβδομάδες που το έριξε η μικρή και έπεσε με γωνία και μου έσπασε την οθόνη.Είχα και εγώ την ίδια απορία με εσένα αλλά με τα CC δέν μπορούσα να αγοράσω οθόνη,αλλά και να αγόραζα θα την πήγαινα κάπου να μου την περάσουν (έξτρα €),οπότε αποφάσισα να την στείλω πίσω στο vick έχοντας την ελπίδα ότι μέχρι να φτάσει θα έχει βρεθεί άκρη με τα CC,κάτι το οποίο και έγινε.Κόστος 4€ περίπου τα μεταφορικά,56$ η οθόνη και 3$ Tempered glass το οποίο θα το τοποθετήσει το εργοστάσιο.Από βδομάδα περιμένω να μου το ξαναστείλουν πίσω.Έχει καθυστερήσει λίγο η επισκευή μου είπαν από το vick λόγω του ότι άλλαξε ιδιοκτήτη η Jiayu και μόλις μετακομίσανε το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ξέρει κάποιος αν αλλάζοντας recovery στο κινητό μου, που μου ήρθε με S3SW 20150812-212343 και νομίζω ότι είναι η "official", αν τοποθετήσω την TWRP-v2.8.6.0 τότε το κινητό θα σταματήσει να "παίρνει" τα OTA?

Υπάρχει τρόπος να σώσω κάπου (στο κινητό, στην εξωτερική SD ή στο PC) την official recovery έτσι ώστε να μπορώ να την επαναφέρω όποτε θέλω?

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την ROM Xtreme από την TeamForce να μας πεί εντυπώσεις;

Την έχω βάλει εδω και 5 μέρες.Ολα δουλευουν μια χαρά και στο antutu βγάζει 44700.

Το μόνο θέμα που βλέπω έιναι οτι η κάμερα στα 13M είναι μονο οταν βάζεις στις ρυθμίσεις

Τυπική (4:3).Στην πλήρης οθόνη είναι 9.5Μ. Δεν ξέρω γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα ρωτησω παλι αλλα φαινεσαι αρκετα γνωστης της αγορας κινητων και θα ηθελα την γνωμη σου!!Ειμαι αναμεσα στο Jiayu S3,στο Xiaomi Redmi Note 2 και το Lenovo K3 Note.Αν εσυ επαιρνες κινητο αυτη τη στιγμη ποιο θα διαλεγες απο τα τρια?Αν θελεις μπορεις να απαντησεις και με προσωπικο μηνυμα :)

Επιχείρησα να σου στείλω pm (γιατί μάλλον θα μας... κράξουν αν ανοίξουμε συζήτηση για σύγκριση συσκευών εδώ), αλλά φαίνεται να έχεις ορίσει από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου να μη δέχεσαι μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...