Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είναι microSIM έχει κοπεί το σημείο που γράφει αν είναι ή όχι.

Πήρα την Cosmote το ενεργοποίησα, το έβαλα και επιλεγμένο να είναι το 4G αλλά δεν μου εμφανίζει ένδειξη 4G πάνω.

 

Μου βγάζει 3G και μερικές φορές και ένα μικρό Η και άλλες φορές ένα Η+

Παίζει να είναι οκ ή θα χρειαστεί να την αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει σημασια αν η καρτα ειναι 3g η 4g εγω πηγα στο γερμανο να αλλαξω καρτα σε microsim και μου ειπαν οτι και αυτη που ειχα τη 3g μπορουσαν να μου την κοψουν και να δουλευε κανονικα το 4g αρκει να το ενεργοποιησει η cosmote και πηρα στην cosmote και μου ενεργοποιησαν το 4g και μου ειπαν και εκει το ιδιο οτι και η 3g καρτα δουλευει και αυτη κανονικα το 4g.Εσενα freemind μπορει να μην εχει καλο 4g εκει....παντως πρεπει οπου και να εισαι να σου βγαλει την ενδειξη 4g.....το H η το H+ ειναι κατι ενδιαμεσο σε 3g και 4g.. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

α οκ! thanks!

 

σου βγάζει τώρα 4G ένδειξη πάνω; Γιατί εγώ την ενεργοποίησα αλλά 4G δεν μου έχει βγάλει. Μόνο 3G και Η+

 

Πρέπει να αλλάξεις σιμ να λέει 4g ρώτησα και Vodafone και cosmote και και wind πρέπει να γράφει επάνω 4g εμένα γράφει 4g με μεγαλα γράμματα και στο ταμπλετ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή είναι microSIM έχει κοπεί το σημείο που γράφει αν είναι ή όχι.

Πήρα την Cosmote το ενεργοποίησα, το έβαλα και επιλεγμένο να είναι το 4G αλλά δεν μου εμφανίζει ένδειξη 4G πάνω.

 

Μου βγάζει 3G και μερικές φορές και ένα μικρό Η και άλλες φορές ένα Η+

Παίζει να είναι οκ ή θα χρειαστεί να την αλλάξω

 

Και εγώ όταν είχα το ζοπο zp998 μου έβγαζε h+ και δεν ήταν 4g πρέπει να το γράφει

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις σιμ να λέει 4g ρώτησα και Vodafone και cosmote και και wind πρέπει να γράφει επάνω 4g εμένα γράφει 4g με μεγαλα γράμματα και στο ταμπλετ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και εγώ όταν είχα το ζοπο zp998 μου έβγαζε h+ και δεν ήταν 4g πρέπει να το γράφει

 

Εγω παιδια εχω μια καρτα εδω και καμποσα χρονια και την εχουν κοψει. Ενεργοποιησα το 4g απο vodafone. Ειμαι στο Ηρακλειο και εμφανιζει κανονικα το 4g στο πανω μερος. Δεν αλλαξα καρτα. Μαλιστα βγαζει κατι ταχυτητες με M/s.

Link to comment
Share on other sites

Καθως εδω και κανενα 2μηνο διαβάζω το thread (και έχω ανατρέξει πολλες φορες ολες τις σελιδες) και έχοντας 1 μηνα σχεδον το κινητο στα χερια μου, ειπα να τα συνοψίσω και εγω:

(Ενημερωτικα το κινητο ειναι με τα 2gb ram απο vickmal με την rom3 20150205-141543 απο needrom εγκατεστημενη απο πριν)

Σχετικά με τις rom(ενημερωτικά χρησιμποιω το κινητο στα αγγλικα οποτε οτιδηποτε σχετικα με ελλειψη καλης μεταφρασης της rom στα ελληνικα δεν το γνωριζω) : εχω δοκιμάσει τις cooee, lewa, pure aosp στο κυνηγι της πιο ελαφριάς ( για τη ram) και αφου τις δουλεψα για καποιες ωρες την καθεμια σας συνιστω τις πρωτες 2 ουτε που να τις δοκιμασετε... η τελευταια αν και παναλαφρη οπως επισης και γρηγορη εχει αρκετα bugs ακομα οποτε θα την ξαναδοκιμασω σε κάποιο επομενο update της.

Το μεγαλυτερο διαστημα χρησης το έχω περάσει με την rom που μου ήρθε (την αναφερω παραπανω) και με ενα ota update, που βγηκε στην πορεια, το οποιο δεν το εχω δει ακομα στο needrom (S3W 20150325-102656). Αν και τρωει παραπάνω ram απο οσο θα ήθελα ολα δουλευουν πολυ καλα χωρίς να εχω συναντησει σχεδον κανενα προβλημα και ειδηκα μετα το update (οπου μεταξυ αλλων καθαρισε το κινητο απο καποιες "σπαστικες" προεγκατεστημενες εφαρμογες). Το μονο προβλημα που ειχα ηταν η χρηση του google calendar οπου ο μονος τροπος να καταφερω να το τρεξω ηταν ο τροπος που αναφερει καποιος αλλος 2-3 σελιδες νωριτερα με το google installer του miui, που βεβαια μετα απο καποιο update της εφαρμογης σταματησε και παλι να δουλευει και δεν ασχοληθηκα ξανα. Υπαρχει παντα το default calendar που εχει απο την rom η συσκευη :)

Επισης αν και δεν εχει καποιο προβλημα ο default launcher, αλλα αληθεια σε 5,5 ιντσες οθονη δε μπορω να δεχτω το 4x4 grid :mad:

εχω καταληξει μετα απο δοκιμες αλλων το nova launcher που ειναι και πιο ελαφρης απο τον default. Ενημερωτικα οταν καταληξετε σε καποιον launcher καντε τη σχετικη επιλογη στις ρυθμισεις->Home γιατι αλλιως φορτωνει και τους 2..

Ολα τα υπολοιπα συγχρονιστηκαν κανονικα και με καμια αλλη εφαρμογη δε συναντησα καποιο προβλημα. Ram used σε μονιμη βαση (μετα απο καθαρισμα με το default "καθαρισμα της συσκευης και clean master) απο 0.9 μεχρι 1.1.

Αυτη τη στιγμη δοκιμαζω για καποιες μερες την rom2 20150411-155027, η οποια δεν περιεχει gapps (τα περασα χωριστα), με σκοπο να βρω τις διαφορες μεταξυ(αν υπαρχουν).

 

Στα υπολοιπα τωρα:

Αρχικα ολα τρεχουν σταθερα πολυ smooth( στα ελληνικα δεν ξερω πως να το ορισω :p ), εφαρμογες ολω των ειδων και (βαρια η μη) παιχνιδια ετρεξαν χωρις το παραμικρο θεμα.

Στις 2 καρτες και στις επιλογες για data/κλησεις, χρωματων και δεν ξερω τι αλλο δεν εχω συναντησει το παραμικρο προβλημα. Το wifi πεταει, τα 3g/4g δουλευουν κανονικα, η καμερα εχει ακομα αρκετα περιθωρια για βελτιωση(με το βιντεο να ειναι σχετικα απογοητευτικο) . Απο την οθονη ειμαι εξαιρετικα ευχαιστημενος (εξαιρωντας το 1 καμενο Pixel που ανακαλυψα το οποιο ευτυχως σε αυτη την αναλυση θελει πολυ ψαξιμο για να το ξεχωρισεις :p ) και επιπλεον με τις ρυθμισεις του miravision δε νομιζω να μπορει κανεις να πει οτι εχει το παραμικρο στραβο. Οσον αφορα τη θερμοκρασια το κινητο μονο στην περιπτωση που τρεχει καποιο παιχνιδι θα ανεβασει και αν, κατα τα αλλα δε ζεσταινεται ποτε. Για την μπαταρια μπορω να πω οτι ειμαι πληρως ευχαριστημενος:

-με πολυ βαρια χρηση βγαζει σχετικα ευκολα τη 1 μερα

-με κανονικη χρηση, wifi/4g μονιμα ανοιχτα (το μισο χρονο στο wifi) και καποια μεση χρηση browsing/εφαρμογων/κληση φτανει 1.5 μερα + ευκολα.

Τα μονα προβληματα ειναι τα ποσοστα που αλλαζουν καμια φορα απλα ανοιγοκλεινοντας το, που και παλι δε χαθηκε ο κοσμος, και η φορτιση η οποια ειναι σχετικα αργη ( ~2 ωρες ). Για τη φορτιση πλεον πιστευω οτι φταιει και ο φορτιστης καθως μετα απο 15 λεπτα στην πριζα καιει υπερβολικα και γι αυτο πηγα και αγορασα εναν καινουριο επωνυμο να ειμαι σιγουρος. δεν περιμενω θαυματα 3000mA ειναι η μπαταρια :) αν δω σημαντικη διαφορα θα σας το αναφερω.

 

Επιπλεον πληροφοριες σχετικα με updates και rom:

- Αρχικα χρησιμοποιω cwm για backups/restore/install το οποιο περνιεται ευκολα μεσω της jiayu.es

- Τις rom και τα updates τους απο αυτο το link http://www.needrom.com/download/jiayu-s3/ ΜΟΝΟ με flashtools μπορειτε να τα περασετε πολυ ευκολα (στα Windows 8.1 βεβαια δεν ειναι ολα τοσο ροδινα καθως υπαρχουν καποια θεματακια με τους drivers αλλα οποιος εχει προβλημα μπορω να τον βοηθησω).

- την πρωτη φορα που που μου εβγαλε ota update κατεληξε σε damaged το οποιο και λυθηκε αφου ξαναπερασα απο την αρχη την ιδια rom και μετα το ota update εγινε κανονικα.

- Επαναλβανω update χειροκινητα με cwm/twrp στις συγκεκριμενες rom ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να περαστει..

 

αυτα :)

 

Ξερω οτι πολλα απο αυτα εχουν αναφερθει πολλες φορες απλα τα επαναλαμβανω γιαυτους που δεν τα εχουν διαβασει :)

 

ΥΓ: επειδη ειδα οτι καποιοι απορουσαν για το gorila glass σε 2 διιαφορετικα video στο youtube (ουτε 1 ουτε 3) που χαζευα reviews οι τυποι απεκτησαν γρατσουνια πολυ ευκολα, οποτε οτι καταλαβαινετε.... εγω παντως το tempered glass το παρηγγειλα :P

 

Μπράβο για τον κόπο σου να τα συνοψίσεις όλα αυτά! Είμαι ακριβώς με την ίδια rom αλλά με stock recovery και συμφωνώ σε όλα εκτός από το θέμα της μπαταρίας. Εμένα θέλει 3-4 ώρες για να φορτίσει και για αυτό το βάζω μόνο νύχτα. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα φορτιστή πάντως, ότι Α και να βάλεις το κινητό έχει συγκεκριμένο τρόπο που ρουφάει ρευμα. Πάει στο 60-70% με 1Α και μετά πέφτει δραστικά ο ρυθμός με αποτέλεσμα το τελευταίο 25% να θέλει 1,5 ώρα μίνιμουμ

Link to comment
Share on other sites

το εξηγεί γιατί κάνει τέτοιου είδους φόρτιση.

 

στην αρχή κάνει την speed φόρτιση για γρήγορη φόρτιση και στο τέλος την πάει smooth για σωστότερη φόρτιση και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Μόλις το βλέπω in stock στο europe warehouse εδώ στα 230 ευρώ.....παίζει κάπου αλλού φθηνότερα από Ευρώπη μιας και δεν θέλω να περιμένω πολλές μέρες???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

φυσικά και αξίζει...εγώ το πήρα ακριβότερο και χωρίς την έξτρα μπαταρία και τον έξτρα φορτιστή

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγώ την S3 20150411-155027 με flashtools.Εβαλα το play store με αυτον τον τροπο:

http://www.boardsforphones.com/add-google-service-on-jiayu-s3/ Δουλεύει αλλα δεν έβαλε

όλα τα google service αλλα μόνο το play store και μερικες φορες βγάζει "δυστυχως η εφαρμογη έχει σταματησει"

Κατεβασα σε apk τα google play services αλλα λέει "Σφαλμα ανάλυσης"και δεν το κάνει εγκατασταση.

Εχω και πρόβλημα συγχρονισμου με την google.

Υπάρχει τρόπος να περαστούν όλα τα google services?

Link to comment
Share on other sites

 

κι εγω αυτο πηρα 31-3-15 και ακομα περιμενω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τον κόπο σου να τα συνοψίσεις όλα αυτά! Είμαι ακριβώς με την ίδια rom αλλά με stock recovery και συμφωνώ σε όλα εκτός από το θέμα της μπαταρίας. Εμένα θέλει 3-4 ώρες για να φορτίσει και για αυτό το βάζω μόνο νύχτα. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα φορτιστή πάντως, ότι Α και να βάλεις το κινητό έχει συγκεκριμένο τρόπο που ρουφάει ρευμα. Πάει στο 60-70% με 1Α και μετά πέφτει δραστικά ο ρυθμός με αποτέλεσμα το τελευταίο 25% να θέλει 1,5 ώρα μίνιμουμ

 

Oντως ηθελα να γραψω 3 ωρες :)

 

παντως σχετικα με το φορτιστη(τουλαχιστον αυτον που παρελαβα και δεν ξερω καταποσο ειναι official η δεν ξερω τι αλλο) οταν ζεσταινοταν παρατηρησα να πεφτει δραστικα η ταχυτητα φορτισης ( ασχετως ποσοστου που βρισκοταν) ... μπορει ιδεα μου , μπορει και οχι αλλα θα το τσεκαρω λιγο παραπανω το θεμα να σιγουρευτω

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις σιμ να λέει 4g ρώτησα και Vodafone και cosmote και και wind πρέπει να γράφει επάνω 4g εμένα γράφει 4g με μεγαλα γράμματα και στο ταμπλετ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και εγώ όταν είχα το ζοπο zp998 μου έβγαζε h+ και δεν ήταν 4g πρέπει να το γράφει

Λοιπον τι εκανα εγω για να εχω 4G.. Εχω whats up,πρωτα πηρα τηλεφωνο 13838 ενεργοποιησα το 4g αλλα η καρτα ηταν 3g και δεν δουλευε ,πηγα στον γερμανο και μου ειπαν μονο απο καρτοσυμβολαιο και συνδεση εχει 4g κι ετσι πηγα σε ενα καταστημα οτε κι εκανα την δουλεια μου,αλλαξα την καρτα σιμ με 4g και δουλεψε κανονικα,ΠΡΟΣΟΧΗ ομως τα δεδομενα τα τρωει σαν νερο 500mb μου τα εφαγε σε μια βδομαδα μονο με facebook,internet και viber

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ αυτό αγόρασα με δεύτερη μπαταρία μια χαρα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Για τη φόρτιση μπορείτε να βάλετε αυτή την εφαρμογη που δείχνει πόσα ampere τραβάει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρέλαβα εχθές το Jiayu S3 (3Gb) από Vickmall.

Είναι το πρώτο μου smartphone και έχω μια ερώτηση.

Τι μου προτείνετε να διαβάσω και πού, ώστε να μάθω τι θα χρησιμοποιήσω και πως,

ώστε να κάνω ένα πλήρες backup ώστε να υπάρχει αν "στραβώσει" κάτι ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρέλαβα εχθές το Jiayu S3 (3Gb) από Vickmall.

Είναι το πρώτο μου smartphone και έχω μια ερώτηση.

Τι μου προτείνετε να διαβάσω και πού, ώστε να μάθω τι θα χρησιμοποιήσω και πως,

ώστε να κάνω ένα πλήρες backup ώστε να υπάρχει αν "στραβώσει" κάτι ???

ποτε ειχες κανει την παραγγελια? ριξε μια ματια εδω, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350642

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες ενώ τραβάς βιντεο φαντάζομαι υποστηρίζει η συσκευή ε;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό αγόρασα με δεύτερη μπαταρία μια χαρα

 

Κι απο εμενα εγινε παραγγελια χθες. Καλη προσφορα. Αν αγοραζες αυτα ξεχωριστα θα ηθελες ~40 ευρω.

Δεν μπενω στη διαδικασια (ακομα) να ρωτησω ποια rom ειναι η καλυτερη γιατι μεχρι να παραλαβουμε σιγουρα θα βγουν καινουριες...

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα για φιλο το τηλέφωνο αλλά δε μπορώ να μπω Στα δεδομένα. Έχω Vodafone. Τα δεδομένα είναι ανοιχτά αλλά δεν συνδέεται
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα για φιλο το τηλέφωνο αλλά δε μπορώ να μπω Στα δεδομένα. Έχω Vodafone. Τα δεδομένα είναι ανοιχτά αλλά δεν συνδέεται

 

Πάνε διαχείριση σιμ εκεί κάπου έχει όνομα σημείο πρόσβασης σβηστα όλα και ξαναβαλε τις ρυθμίσεις ξανά κάνε επανεκινηση και θα στρωσει

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...