Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μ'εστειλαν εμαιλ απο το vickmall για το S3 3gb ,promotion οτι η SG POST δεν μπορει να στειλει 2η μπαταρια και θα πρεπει να ερθει μεσω Netherland Post , λετε να εχω προβλημα απο Ολλανδια γιατι ολο απο SG POST τα παιρνω

 

Και εμένα το ίδιο μου έστειλαν οπότε μαζί θα τα πάρουμε στα χέρια μας. Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα προβλημα με την NL post πάντως

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο μου έστειλαν οπότε μαζί θα τα πάρουμε στα χέρια μας. Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα προβλημα με την NL post πάντως

 

Και γω μια από τα ίδια! Ελπίζω πάντως να μην χαθεί γιατί κάτι τέτοια περίεργα μαντάτα πήραν τ'αυτάκια μου με την NL.

Link to comment
Share on other sites

Και γω μια από τα ίδια! Ελπίζω πάντως να μην χαθεί γιατί κάτι τέτοια περίεργα μαντάτα πήραν τ'αυτάκια μου με την NL.

Ναι ενω με sg post και αλλες δεν χανονται νομιζεις, εχω χασει δεμα και απο swiss post που το εστειλε UK κατα λαθος, απο εκει πηγε στο HWDC (HEATHROW WORLD DISTRIBUTION CENTRE) και μετα με royal mail και ACS ηρθε στα χερια μου. Καμια φορα δεματα παιρνει και η ευρωπαικη μεταφορικη GLS που εδρευει στην γερμανια, απλα ολα αυτα σημαινουν αλλαγη tracking number που δεν στο δινει κανεις, απλα περιμενεις και ευχεσαι το δεματακι σου να μην πεσει σε καποιον ταχυδρομο που "ξερει" οτι δεν μπορεις να το παρακολουθησεις πλεον, μου εχει συμβει.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση για να περναει η ωρα : πριν ενα χρονο ειχα παρει το Lenovo A850 στα 130 ευρω περιπου λεω μια χαρα τωρα πηρα το S3 στα 170 λεω ολοκληρωθηκα :) σιγουρα μετα απο ενα δυο χρονια θα παρω κινητο που θα πεταει με καποιο ¨καλυτερο" κινητο απο το S3 που θα παρει καποιος σε ενα δυο μηνες και η ζωη συνεχιζεται. Νομιζω οτι το S3 για μενα ειναι overqualified για τις αναγκες μου (δεν νομιζω να αξιοποιω ουτε το 20% των δυνατοτητων του). Το θεμα ειναι να χαιρεσαι αυτο που παιρνεις γιατι αν κοιτας ολο δεξια και αριστερα χαθηκες.
Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση για να περναει η ωρα : πριν ενα χρονο ειχα παρει το Lenovo A850 στα 130 ευρω περιπου λεω μια χαρα τωρα πηρα το S3 στα 170 λεω ολοκληρωθηκα :) σιγουρα μετα απο ενα δυο χρονια θα παρω κινητο που θα πεταει με καποιο ¨καλυτερο" κινητο απο το S3 που θα παρει καποιος σε ενα δυο μηνες και η ζωη συνεχιζεται. Νομιζω οτι το S3 για μενα ειναι overqualified για τις αναγκες μου (δεν νομιζω να αξιοποιω ουτε το 20% των δυνατοτητων του). Το θεμα ειναι να χαιρεσαι αυτο που παιρνεις γιατι αν κοιτας ολο δεξια και αριστερα χαθηκες.

 

Συμφωνω απολυτα. Ακριβως της ιδιας φιλοσοφιας ειμαι και εγω.:)

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα 200 ευρω στο Pandawill προσφορα τα 3gb

 

Εντάξει αυτο με το βιαστήκαμε και δεν περιμέναμε στον χωρο των κινητών νομιζω ειναι ανώφελο. Οπότε και να παραγγείλεις κατι μετα απο 2-3 μηνες βγαίνει κατι αλλο που σε κανει να νιώθεις οτι κάπου χάνεις.

 

Για μένα στα κινητα βιάζονται μονο οσοι αγοράζουν τις ναυαρχιδες στα 699 και στα 849 ευρω μολις κυκλοφορηςουν και μετα απο 3 μηνες τα βρίσκουν στα 500. Ναι αυτοι βιάζονται!

 

Το s3 εχει το πακετο . Τρομερη ταχυτητα , καλη οθονη, καλη καμερα, οχι κόλληματα, δεν ειναι τσιπικο σε κατασκευή, εχει υποστήριξη, και ολα αυτα για λιγοτερο απο 200 ευρω. Δεν συζητώ για οσους το πήραμε στα 160 απλα η κουβέντα για το αν βιαστήκαμε ή οχι σταματα για μένα. Για την εποχη που αγοράστηκε ηταν το απόλυτο vfm.

Φυσικά στα 160€ ηταν πολύ καλό vfm, συγκρίνοντας το ειδικα με το umi zero, που το προμοταρανε σαν το κινητό της χρονιας και αποδεικνύεται η πατάτα της χρονιας με τα τοσα σοβαρά προβλήματα που εχει, και εκανε (κανει) κοντά στα 190€.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μου ειναι το κινητο Despatched to overseas εδω και μια βδομαδα και απο τοτε δεν εχω δει αλλαγη πχ οτι ηρθε ελλαδα.....ειναι φυσιολογικο;;;
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

είδα μόλις μια σύγκριση των kingzone z1 και του δικού μας και φαίνεται πως η κάμερα είναι πολύ καλύτερη του z1 όπως επίσης και τα υλικά κατασκευής.

και μεγαλύτερο σκορ στο antuntu και μεγαλύτερη μπαταρία. Μήπως βιαστήκαμε?

Τελικά με το gps επειδή με ενδιαφέρει κι έχω ταξίδι δουλέυει με κλειστά τα δεδομένα καλά ...? Να βάλω igo ή οι χάρτες maps δουλεύουν χωρίς νετ?

 

Antutu έχουνε το ίδιο (τα +/- 500 δεν τα καταλογίζεις) και μάλιστα το Z1 έχει 1280x720 ανάλυση, που σημαίνει 1/2 του φόρτου σε σχέση με την 1920x1080 του S3, στα τεστ 2D και 3D display. Επίσης, πως να εμπιστευτείς μια εταιρία, που κλέβει ακόμη και στο μέγεθος του κινητού? 142mm μήκος το δίνουνε, ενώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι πιό μακρύ και από το S3, που είναι 152mm. Άσε που κάνει τα ίδια λεφτά, οπότε ας κάνει κάνας άλλος το πειραματόζωο στην Kingzone...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, όπως έγραφα και εγώ και ο THANKIN παραπάνω, νεώτερα και (πιθανόν) καλύτερα κινητά σίγουρα θα βγούνε αργά ή γρήγορα.

Δε σημαίνει πάντως ότι όσοι πήραμε το S3 δεν κάναμε μια απολύτως αξιοπρεπή αγορά.

Νομίζω ότι για την ώρα τουλάχιστον αντέχει άνετα στη σύγκριση με όλους τους μέχρι τώρα... σφετεριστές! :p

 

_____________________________________________

 

 

Ανεβάσανε και ROM για το 3GB version στο Needrom...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μου ειναι το κινητο Despatched to overseas εδω και μια βδομαδα και απο τοτε δεν εχω δει αλλαγη πχ οτι ηρθε ελλαδα.....ειναι φυσιολογικο;;;

 

και μενα τα ιδια και χειροτερα ειναι φιλε μου το εχω παραγγειλη απο vickmall εδω και

2 βδομαδες και δεν εχω δει καμια αλλαγη .

2015-03-09 16:00

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-03-07 16:00

Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

και μενα τα ιδια και χειροτερα ειναι φιλε μου το εχω παραγγειλη απο vickmall εδω και

2 βδομαδες και δεν εχω δει καμια αλλαγη .

2015-03-09 16:00

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-03-07 16:00

Received from Customer

 

Ακριβως τα ιδια status έχουμε.Και αναρωτιόμουν σήμερα αν υπάρχει κι άλλος. ..

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το wi-fi hotspot? Προσπαθώ να δώσω ιντερνετ σε άλλο κινητό ή στο λάπτοπ και ενώ βλέπουν κανονικά το Jiayu και συνδέονται μαζί του, δεν παίρνουν τελικά ίντερνετ. Θέλει κάτι από τις ρυθμίσεις?
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το wi-fi hotspot? Προσπαθώ να δώσω ιντερνετ σε άλλο κινητό ή στο λάπτοπ και ενώ βλέπουν κανονικά το Jiayu και συνδέονται μαζί του, δεν παίρνουν τελικά ίντερνετ. Θέλει κάτι από τις ρυθμίσεις?

Είναι θέμα kitkat. Στέλνει ερώτημα για διαμοιρασμό internet στον πάροχο, και ο δικός σου όπως και ο δικός μου ( Voda....) δεν το επιτρέπει εφόσον πουλάει πακέτα mobile internet γι αυτή τη δουλειά.

Πρέπει με το πρόγραμα sql editor (κάπου το είχα βρεί πριν 20 ημέρες γιατί στο playstore δεν είναι δωρεάν) να περάσεις εντολή tether_dun_required και value 0 σε συγκεκριμμένο αρχείο.

Βλέπε εδώ h..p://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/336899-updated-how-re-enable-tethering-kitkat-new-method-t-mobile-without-root.html .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Δεν το γνώριζα καθόλου το θέμα. Στη Wind είμαι οπότε δένει καλά η εξήγηση... Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αν βρω κάτι αξιόλογο που να το λύνει, θα το ποστάρω. Δηλαδή στο Lollipop δεν στέλνει ερώτημα??
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα kitkat. Στέλνει ερώτημα για διαμοιρασμό internet στον πάροχο, και ο δικός σου όπως και ο δικός μου ( Voda....) δεν το επιτρέπει εφόσον πουλάει πακέτα mobile internet γι αυτή τη δουλειά.

Πρέπει με το πρόγραμα sql editor (κάπου το είχα βρεί πριν 20 ημέρες γιατί στο playstore δεν είναι δωρεάν) να περάσεις εντολή tether_dun_required και value 0 σε συγκεκριμμένο αρχείο.

Βλέπε εδώ h..p://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/336899-updated-how-re-enable-tethering-kitkat-new-method-t-mobile-without-root.html .

 

Εγω με Cosmote σημερα που το ανοιξα δουλευε κανονικα χωρις προβλημα..Δηλαδη μου λετε οτι Wind και Voda δεν επιτρεπουν το tethering?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έμπειρος αν μπορει ας βοηθήσει. Δεν δουλεύει το home button καθόλου. Τα άλλα 2 είναι μια χαρά. Πρέπει χωρίς να το θέλω να άλλαξα το device_id της συσκευής και κάποιες εφαρμογές δεν το αναγνωρίζουν πλέον.

 

Προσπάθησα να πειράξω μια database για το hotspot. Επανέφερα το αρχικό αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Το τιτάνιουμ μου λέει αν θέλω να μου επανεφέρει το παλιο device-id αλλά αυτό το κάνει μόνο στην pro εκδοση...

 

Καμιά ιδέα????

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση να έχει όμως το device id με το home button...;

Πιο πολύ μου ακούγεται σα να πειράχτηκε το mapping των πλήκτρων.

Αυτό συνήθως ορίζεται από αρχεία κάτω από το /system/usr/keylayout, αλλά δεν αποκλείω καθόλου να μπαίνει στη μέση και κάποια db...

Μη σε πάρω στο λαιμό μου όμως, δεν ξέρω τι γίνεται...

Ποια άλλη εφαρμογή σου βγάζει πρόβλημα...;

 

Δες και τα PM σου...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν το αναγνωρίζει πλέον ο υπολογιστής μου.... Δεν μου βγάζει επιλογές για φόρτιση ή multimedia κτλ
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα kitkat. Στέλνει ερώτημα για διαμοιρασμό internet στον πάροχο, και ο δικός σου όπως και ο δικός μου ( Voda....) δεν το επιτρέπει εφόσον πουλάει πακέτα mobile internet γι αυτή τη δουλειά.

Πρέπει με το πρόγραμα sql editor (κάπου το είχα βρεί πριν 20 ημέρες γιατί στο playstore δεν είναι δωρεάν) να περάσεις εντολή tether_dun_required και value 0 σε συγκεκριμμένο αρχείο.

Βλέπε εδώ h..p://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/336899-updated-how-re-enable-tethering-kitkat-new-method-t-mobile-without-root.html .

Άρα wind και voda δεν επιτρέπουν tethering ενώ η cosmote το επιτρέπει. Με τη διαδικασία που περιγράφω το πρόβλημα μου λύθηκε άμεσα και δια παντός γιατί το τηλέφωνο πια δεν ρωτάει τον πάροχο. Είναι γενική λύση για όλα τα τηλέφωνα με kitkat. Διάφορες άλλες λύσεις μέσω κάποιων προγραμμάτων μου δούλεψαν μόνο προσωρινά. Η sony διάβασα ότι έχει μόνη της απενεργοποιήσει στις τελευταίες συσκευές το ερώτημα στον πάροχο.Για το lollipop δεν γνωρίζω, ίσως το μάθουμε όταν μας έρθει αντίστοιχο update.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση αυτό που λέτε για το tethering.

Με Wind, μια χαρά δούλευε το tethering σε ΚΚ και LP.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω με Cosmote σημερα που το ανοιξα δουλευε κανονικα χωρις προβλημα..Δηλαδη μου λετε οτι Wind και Voda δεν επιτρεπουν το tethering?

 

Wind δουλευει μια χαρα, σε οσα τηλεφωνα εχω δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...