Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

UOTE=THANKIN;6038840]Κανε το τσεκ με το imei να δουμε τι θα σου βγάλει.

 

Πως το κάνω φιλαράκι γιατί δεν ξέρω

 

Πατα στο τηλέφωνο *#06# θα βγει ο αριθμος , πήγαινε μετα στο imei.info στο Ίντερνετ και πάτε τον αριθμό και πατά την επιλογη check. Επισης ο αριθμος imei ειναι και στο κουτί της συσκευής σου. Επισης στο antutu που έκανες σου βγάζει και ενα αναλυτικό report με τις προδιαγραφές του κινητού που τσέκαρε. Δες αν οι προδιαγραφές ταιριάζουν στις γνήσιες.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι αυτό το 20150316 (ή 20150319 που έχει στο needrom) είναι ίσως κάποιο incremental upgrade, κυρίως patches, bug fixes κλπ, παρά μία πλήρης ROM. Κάτι τέτοιο θα εξηγούσε -ίσως- και το ίδιο kernel version (αλλά μάλλον όχι και την ημερομηνία έκδοσης που γράφει μέσα - που λογικά θα έπρεπε να ανακλά τη νεώτερη ημερομηνία της αναβάθμισης!)

 

Ενδιαφέρον είναι ότι το τηλέφωνο υποστηρίζει (από το μενού της αναβάθμισης) και "local updates", υποθέτω κάποιο zip file όμοιο με αυτό που θα χρησιμοποιούσαμε για εγκατάσταση μέσω CWM/TWRP.

Υποψιάζομαι δε ότι και το OTA update κάπως έτσι γίνεται, το τηλέφωνο κατεβάζει πρώτα προσωρινά στον αποθηκευτικό του χώρο την αναβάθμιση σε zip, και εν συνεχεία την "τρέχει" με τον παραπάνω τρόπο (αυτόματα βέβαια, χωρίς ο χρήστης να καταλάβει και πολλά πράγματα, εκτός ίσως από τίποτα μηνύματα με αναφορά προόδου).

Οπότε θα είχε ενδιαφέρον να μπορούσαμε να βρούμε τα update files που κατεβάζει μέσω ΟΤΑ και να τα περάσουμε χειροκίνητα...

(και προφανώς το λέω ιδίως για τη δική μου περίπτωση, που μού λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση και δεν υπάρχει αναβάθμιση διαθέσιμη... :))

 

 

Λύσε μου αν θέλεις μια μικρή απορία...

Για να λες ότι το έχεις με το Aptoide, να υποθέσω ότι δεν έχεις περάσει τα google apps...;

Αν είναι έτσι, για πες, τα location services λειτουργούν; Βρίσκει τη θέση σου (έστω κατά προσέγγιση) από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ή/και το WiFi;

(οκ, από το GPS προφανώς και τη βρίσκει μια χαρά)

 

Ρωτάω γιατί στο Android 4.4, η Google έχει "μεταφέρει" τα location services από τα Android services (δηλαδή από τις βασικές υπηρεσίες του λειτουργικού) στο Google Play Services, προφανώς για να αναγκάσει τον κόσμο να εγκαταστήσει τα Google Apps της.

 

Για μένα δε είναι και ο μόνος λόγος πλέον που... ανέχομαι τα gapps (που ρουφάνε resources όλων των ειδών) ακόμα στη συσκευή.

Αν όμως τελικά βρίσκει location (από δίκτυα κινητής και ασύρματα πάντα, όχι από το GPS που δουλεύει έτσι κι αλλιώς!) και χωρίς gapps, θα τους δώσω το... φύσημά τους!

(έτσι κι αλλιώς βέβαια, με ένα ψάξιμο στο xda-developers βρίσκει κανείς μια χαρά εναλλακτικές και γι' αυτό...)

 

Φίλε μου δυστυχώς αν και δεν πολυασχολούμαι με το gps νομίζω οτι δεν λειτουργουν τα lovcation services χωρις το google. Αλλα να μην σε παρω στο λαιμό μου. Δεν ξερω πως ακριβώς να το τσεκάρω. Έβαλα την λειτουργια μόνο wifi και δεδομένα και δεν εντοπίζει τη θέση μου.

Ναι δεν εχω περάσει τα gapps. Επίσης μπορείς να μου πεις τις εναλλακτικες που λες;

Edited by dimitrisxoust
Link to comment
Share on other sites

κανεις???? απλα με ενδιαφερει πολυ αν το κανει!!!!! θα με σώσεις απο το να γραφω συνεχεια dvd!!!:D:D:D:D

Ξεκινα να γραφεις.......dvd, δεν το κανει, αλλα dvd βρε αδελφε....αρχαιοτητα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου δυστυχώς αν και δεν πολυασχολούμαι με το gps νομίζω οτι δεν λειτουργουν τα lovcation services χωρις το google. Αλλα να μην σε παρω στο λαιμό μου. Δεν ξερω πως ακριβώς να το τσεκάρω. Έβαλα την λειτουργια μόνο wifi και δεδομένα και δεν εντοπίζει τη θέση μου.

Ναι δεν εχω περάσει τα gapps. Επίσης μπορείς να μου πεις τις εναλλακτικες που λες;

Απλα πραγματα παιδια, βαλτε το androits gps test pro, τρεξτε το με wifi και data ανοιχτα, θα πρεπει κατω να δειξει τις συντεταγμενες κατα προσεγγιση, αν οχι τοτε δεν ξερω...... :wacko:

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνω φιλαράκι γιατί δεν ξέρω

 

Πατα στο τηλέφωνο *#06# θα βγει ο αριθμος , πήγαινε μετα στο imei.info στο Ίντερνετ και πάτε τον αριθμό και πατά την επιλογη check. Επισης ο αριθμος imei ειναι και στο κουτί της συσκευής σου. Επισης στο antutu που έκανες σου βγάζει και ενα αναλυτικό report με τις προδιαγραφές του κινητού που τσέκαρε. Δες αν οι προδιαγραφές ταιριάζουν στις γνήσιες

 

 

Μου βάζει 2 imei που είναι ίδια και όταν το κάνω check μου λέει model: jy-s3

Brand: jayu

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τα καλα νεα(το βιντεακι δεν μπορω να το βρω στο utube,τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα μια και ηταν που μιλουσε πολυ γρηγορα,ομωσ σιγουρα καταλαβα οτι η φωτο του ειναι πολυ καλη ομωσ το βιντεο του ηταν πολυ noisy.....)τελοσ παντων εγω το παράγγειλα απο vickmail και το πληρωσα με paypal

ΟΜΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΤΟ ΕΞΗΣ: ενω το vickmail χρεωσε 189.9$ με περιπου ισοτιμια1.09 βγαινει περιπου 173 euro,ωστοσο το paypal με χρεωσε 180 euro

ξερει κανενας τι γινεται????

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τα καλα νεα(το βιντεακι δεν μπορω να το βρω στο utube,τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα μια και ηταν που μιλουσε πολυ γρηγορα,ομωσ σιγουρα καταλαβα οτι η φωτο του ειναι πολυ καλη ομωσ το βιντεο του ηταν πολυ noisy.....)τελοσ παντων εγω το παράγγειλα απο vickmail και το πληρωσα με paypal

ΟΜΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΤΟ ΕΞΗΣ: ενω το vickmail χρεωσε 189.9$ με περιπου ισοτιμια1.09 βγαινει περιπου 173 euro,ωστοσο το paypal με χρεωσε 180 euro

ξερει κανενας τι γινεται????

Σαφεστατα, το paypal κανει την μετατροπη απο $ σε € με την δικη του ισοτιμια (παιρνει την προμηθεια του) οποτε θα πρεπει να βαζεις την τραπεζα σου να κανει την μετατροπη για να εχεις καλυτερη ισοτιμια βαση του fixing της ημερας, βεβαια αυτο εγκυμονει αλλους κινδυνους, αν κανεις πολλες αγορες σε $

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Πατα στο τηλέφωνο *#06# θα βγει ο αριθμος , πήγαινε μετα στο imei.info στο Ίντερνετ και πάτε τον αριθμό και πατά την επιλογη check. Επισης ο αριθμος imei ειναι και στο κουτί της συσκευής σου. Επισης στο antutu που έκανες σου βγάζει και ενα αναλυτικό report με τις προδιαγραφές του κινητού που τσέκαρε. Δες αν οι προδιαγραφές ταιριάζουν στις γνήσιες

 

 

Μου βάζει 2 imei που είναι ίδια και όταν το κάνω check μου λέει model: jy-s3

Brand: jayu

 

Σωστα σου τα βγαζει. Δειχνει οτι ειναι οκ. Στο antutu οι προδιαγραφες που βγαζει ταιριαζουν με του γνησιου?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να γραφεις.......dvd, δεν το κανει, αλλα dvd βρε αδελφε....αρχαιοτητα..

 

Φιλε μου ολο τον καιρο ειχα βρει την υγειά μου με το καλωδιο του iphone!!! αλλα απ οτι φαινεται θα το ξεχασω τωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα σου τα βγαζει. Δειχνει οτι ειναι οκ. Στο antutu οι προδιαγραφες που βγαζει ταιριαζουν με του γνησιου?

Aν εχει πειραγμενο kernel θα του δειχνει οτι εχει τα ιδια ακριβως με ενα γνησιο, ετσι κανουν και στους κλωνους s5 - iphone6 κλπ, γραφουν οτι εχει μεσα snapdragon 3gb ram κλπ κλπ, δεν καταλαβαινεις αν ειναι αληθεια η οχι. Αλλα 21000 δεν ειναι φυσιολογικο, ειναι λιγο καλυτερο απο mtk6582. Χμμμμ μια φορα που πηγα να παρω backup rom απο κλωνο s5 με το mtkdroid tools μολις πατησα backup αμεσως μου εβγαλε μυνημα "fake kernel - do not touch", καπως ετσι και εδω αλλα εχει πει μελος σε αλλο thread οτι το droid tools me 64bit δεν δουλευει. Παιδια οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας βοηθησουμε τον φιλο μας μην τον εχει κοροιδεψει ο πωλητης , ας μας πει και απο που το πηρε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σωστα σου τα βγαζει. Δειχνει οτι ειναι οκ. Στο antutu οι προδιαγραφες που βγαζει ταιριαζουν με του γνησιου?

 

Κοιτάω αυτή τη στιγμή το antutu από το minideal που έχει και είναι όλα τα ίδια οπότε μετά δεν ξέρω ίσως να είναι από το Google store γιατί το πέρασα στην κάρτα sd

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω αυτή τη στιγμή το antutu από το minideal που έχει και είναι όλα τα ίδια οπότε μετά δεν ξέρω ίσως να είναι από το Google store γιατί το πέρασα στην κάρτα sd

οχι φιλε μου δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες, απο το minideal το πηρες? ειναι αξιοπιστο μαγαζι, εχω κανει πολλες αγορες απο εκει και δεν μου εκαναν πατατα, κανε μου μια χαρη, βαλε το cpu-z και δες τρεχουν ολοι οι πυρηνες στα 1.7ghz?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες, απο το minideal το πηρες? ειναι αξιοπιστο μαγαζι, εχω κανει πολλες αγορες απο εκει και δεν μου εκαναν πατατα, κανε μου μια χαρη, βαλε το cpu-z και δες τρεχουν ολοι οι πυρηνες στα 1.7ghz?

 

Από το coolicool το πήρα και το έβαλα το cpu-Z και μου λέει clock speed-468mhz - 1.69 gHz και cpu 0-936

Και cpu1-936

Link to comment
Share on other sites

Από το coolicool το πήρα και το έβαλα το cpu-Z και μου λέει clock speed-468mhz - 1.69 gHz και cpu 0-936

Και cpu1-936

 

Αρα κλειδωνει τους πυρηνες στα 936mhz και οχι στα 1,7ghz. δοκιμασε να του βαλεις να τρεξει κατι βαρυ στο παρασκηνιο και μετα τρεξε το cpu-z και δες τι λεει...πρεπει η cpu-0 να δειξει 1,69ghz το ιδιο και οι υπολοιπες μεχρι την cpu7 αναλογα τις αναγκες βεβαια. Αν στα λεω επιστημονικα συγχωρεσε με.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αρα κλειδωνει τους πυρηνες στα 936mhz και οχι στα 1,7ghz. δοκιμασε να του βαλεις να τρεξει κατι βαρυ στο παρασκηνιο και μετα τρεξε το cpu-z και δες τι λεει...πρεπει η cpu-0 να δειξει 1,69ghz το ιδιο και οι υπολοιπες μεχρι την cpu7 αναλογα τις αναγκες βεβαια. Αν στα λεω επιστημονικα συγχωρεσε με.

 

Όχι φίλε μου καταλαβαίνω και ευχαριστώ που με βοηθάς μια χαρά τα λες αλλά πες μου κάτι να είναι βαρύ να το τρέξει

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει χαμηλη μπαταρια και ριχνει την ισχυ,καποια τηλεφωνα το κανουν!

ποια? Η cpu ειναι scalable και το scaling το αναλαμβανει ο εκαστοτε governor, ας μας πει ο φιλος και τι governor του λεει το cpu-z επι τη ευκαιρια.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ποια? Η cpu ειναι scalable και το scaling το αναλαμβανει ο εκαστοτε governor, ας μας πει ο φιλος και τι governor του λεει το cpu-z επι τη ευκαιρια.

Το scaling governor λέει interactive

Link to comment
Share on other sites

Το scaling governor λέει interactive

επειδη βλεπω να μας πεταει εξω ο moderator γιατι ξεφυγαμε, ανεβαζει 1,69ghz ? Aν οχι, εχει προγραμματα που αλλαζουν το governor (εγω τρεχω με hotplug) εφοσον ειναι rooted το κινητο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Από το coolicool το πήρα και το έβαλα το cpu-Z και μου λέει clock speed-468mhz - 1.69 gHz και cpu 0-936

Και cpu1-936

 

Καλα στα λεει και εδω. Δες στην καρτελα του system τι γραφει

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω να μας πεταει εξω ο moderator γιατι ξεφυγαμε, ανεβαζει 1,69ghz ? Aν οχι, εχει προγραμματα που αλλαζουν το governor (εγω τρεχω με hotplug) εφοσον ειναι rooted το κινητο.

 

Εμένα Πάντος λέει interactive και κλειδώνει στα 936 ότι και να τρέξω .τώρα τι άλλο πρέπει να κάνω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλα στα λεει και εδω. Δες στην καρτελα του system τι γραφει

 

Έχει πολλά εκεί φιλαράκι ποιο απ'ολα θέλεις να σου πω ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Πάντος λέει interactive και κλειδώνει στα 936 ότι και να τρέξω .τώρα τι άλλο πρέπει να κάνω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχει πολλά εκεί φιλαράκι ποιο απ'ολα θέλεις να σου πω ?

Δεν θελω να το παιξω εξυπνος αλλα ουτε και να προσβαλω τον φιλο, αλλα δεν θα επρεπε να κλειδωνει στα 1,69ghz ?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε να κλειδώνει τι εννοείται? σε εμενα δεν βλέπω να κλειδώνει κανένας cpu. Παίζουν απο 468 ως 1859mhz ανεβαίνουν κατεβαίνουν ή ειναι σταματημενοι. Δεν κλειδώνουν. Επισης το scaling governor interactive ειναι και σε εμενα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε να κλειδώνει τι εννοείται? σε εμενα δεν βλέπω να κλειδώνει κανένας cpu. Παίζουν απο 468 ως 1859mhz ανεβαίνουν κατεβαίνουν ή ειναι σταματημενοι. Δεν κλειδώνουν. Επισης το scaling governor interactive ειναι και σε εμενα.

 

Τελικά thankin τόσο φτάνει και μένα έφταιγε η μπαταρία που ήταν στο 1 τις 100 τώρα που φόρτισε ανέβηκε. Να σου πω έχω μια ενημέρωση να την κάνω ή όχι της jiayu εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά thankin τόσο φτάνει και μένα έφταιγε η μπαταρία που ήταν στο 1 τις 100 τώρα που φόρτισε ανέβηκε. Να σου πω έχω μια ενημέρωση να την κάνω ή όχι της jiayu εννοώ

 

Καντην ...οχι οτι θα δεις καποια διαφορα εμφανή βέβαια. Δλδ ποσο πηγε στο antutu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...