Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω κόλλημα και όλο με spotify λιωνω τα κινητα μου με μεγαφωνα.

συγκρινοντας με οποιοδηποτε αλλο κινητο,ενδεικτικα

gs4,g3,930,z10,κλπ

το s3 μας ειναι απλά μέτριο προς ΚΑΛΟ.

σε καμμια περιπτωση δεν εχω δει οποιοδήποτε ένδειξη

οτι υπαρχει προβλημα.

 

φυσικά δεν είναι άριστο,αλλά καθαρό και εύηχο.

με ανησυχεί η περιγραφή σου για να πουνε και αλλοι

για να βγαλεις συμπερασματα.

 

υποψιν εχω απο μινιντιλ με στοκ ρομ ,πηρα και το ota το τελευταιο

 

editπεφτει η μπαταριουλα,αλλα σε συγκρισιμο

βαθμο με τις γνωστες ναυαρχιδες ,θα δοκιμασω να σβησω το διπλο ταπ και το swype to wake

μηπως δω σημαντικη διαφορα

 

Συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα παιδιά. Παραγγελία από geek στις 9/2 το basic. Ηρθε σε πολύ νορμάλ χρόνο στην επαρχία με NL Post. Η ταινία ασφαλείας ήταν κομμένη.

 

Η rom είναι η S3W-20150123-225823 και έχει βγάλει update. Gapps εχει αλλά δεν έχω τσεκάρει ακόμα κατα πόσο δουλευουν. Βέβαια πρέπει να είναι η rom με τα gapps που έχει το needrom, οπότε πιστεύω θα είναι εντάξει

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ποια rom εχεις?

αν ειναι αυτη..(δεν ξερω να το βλεπω) ειναι S3 20150204-161147...παντως δεν μπορω με τπτ να κανω ροοτ...καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Και εκανα και το ανάποδο παρέλαβα απο το νοτε bt φωτο στο s3. Ζεύξη με την bt συσκευη, Που θες να ανταλλάξεις αρχείο σου κανει ?

Εισαι με μαμά ρομ ή οχι?

Είμαι με τη "ROM 3" από το Needrom, που (φέρεται τουλάχιστον να) είναι μαμά, με πρόσθετα τα gapps.

Ζεύξη έχει κάνει κανονικά με τις 2-3 συσκευές που δοκίμασα (τηλέφωνα και ένα laptop με BT), αλλά από κει και ύστερα, αρνείται να μεταφέρει...

Αν εγώ του ζητήσω να στείλει, δεν κάνει *απολύτως* τίποτα (π.χ. από το σχετικό μενού σε file manager, το δικό του και τον ES Explorer, με γυρίζει στην προηγούμενη οθόνη σα να το έστειλε - ή έστω να το προσπαθεί), αλλά δε συμβαίνει ποτέ τίποτα - ούτε καν ένα error message!

Και αν προσπαθήσω να του στείλω εγώ, απλώς παίρνω μήνυμα αποτυχίας αποστολής στην άλλη συσκευή.

Κάποιες υλοποιήσεις του Android αρνούνται να στείλουν apk αρχεία (για λόγους ασφαλείας και καλά), αλλά δοκίμασα διάφορα (media κλπ) με το ίδιο πάντα αποτέλεσμα... :(

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

εγω μια χαρα έχω συγχρονίσει με BT και με χχειριστήριο PS4 και λαμβάνω και στέλνω αρχεία. με μαμα ROM
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις δεδομένων και δες τα APN. Και στο S3 (αλλά και σε άλλα πρόσφατα κινητά), παρ' ολο που έχουν τα στοιχεία των ελληνικών δικτύων, συχνά έχουν προεπιλεγμένο λάθος APN. Οπότε, αν είναι αυτό το πρόβλημα, επιλέγεις απλώς το "σωστό" με βάση τον πάροχό σου.

 

 

 

Επειδή το Ulefone το πήρα για ένα φίλο πρόσφατα -το έχει τώρα 2-3 εβδομάδες- και επιτέλους παρέλαβα κι εγώ το S3 μου (που το είχα παραγγείλει πολύ πριν από αυτόν...:(), και τα έχω δει και τα 2...

Όντως το Ulefone είναι αισθητά κάτω σε προδιαγραφές από τo S3. Στην πράξη όμως πετάει παντού, είναι σταθερότατο (σε αντίθεση με τα S3 μας που έχουν ακόμα διάφορα προβληματάκια),

η κάμερά του (παρά τα κάποια παράπονα που έχουμε δει - και το θέμα που έγινε με τις... ψευδείς προδιαγραφές της) μας φάνηκε απλά εξαιρετική,

ενώ η μπαταρία, παρά τη μικρότερη ονομαστική χωρητικότητα, στην πράξη φαίνεται να κρατάει σημαντικά περισσότερο από του S3.

Α ναι, δείχνει και εξαιρετικά καλοφτιαγμένο και πανάλαφρο!

Συνολικά, αν βάλει κανείς κάτω και τη διαφορά τιμής (είχε παίξει με "κουπόνι" στο GearBest με $137 και τώρα το έχουν -με άλλο κουπόνι- $147), είναι μια εξαιρετικά τίμια πρόταση - και τελικά νομίζω ίσως καλύτερο value for money από το S3...

 

Αλλά ξεχάστηκα -ως συνήθως- και παρασύρομαι. Η κουβέντα αρμόζει περισσότερο στο γενικό topic περί κινέζικων συσκευών, ενώ εδώ πάω ολοταχώς να μας βγάλω... off-topic! :D

 

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η Ulefone νομίζω είναι ποιο αξιόπιστη εταιρεία και κατασκευάζει και για άλλα brands όπως την Elephone.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα παιδιά. Παραγγελία από geek στις 9/2 το basic. Ηρθε σε πολύ νορμάλ χρόνο στην επαρχία με NL Post. Η ταινία ασφαλείας ήταν κομμένη.

 

Η rom είναι η S3W-20150123-225823 και έχει βγάλει update. Gapps εχει αλλά δεν έχω τσεκάρει ακόμα κατα πόσο δουλευουν. Βέβαια πρέπει να είναι η rom με τα gapps που έχει το needrom, οπότε πιστεύω θα είναι εντάξει

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ποια rom εχεις?

αν ειναι αυτη..(δεν ξερω να το βλεπω) ειναι S3 20150204-161147...παντως δεν μπορω με τπτ να κανω ροοτ...καμια ιδεα?

 

Εγώ δεν έχω αυτή. Μου είχαν βάλει την τρίτη από αυτές που έχει το needrom, που έχει και gapps. Όλα δουλευουν μια χαρά (μέχρι ώρας). Το root επίσης που το τσέκαρα δεν είχε θέμα. Τι εννοείς δεν μπορείς να κάνεις? Δεν είναι έτοιμο μέσα από τις ρυθμίσεις ασφαλείας??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μπορει να μου πει καποιος αν παρω το κινητο απο το vickmall και δεν πειραξω τιποτα,ουτε rom ουτε κατι αλλο,γιατι δεν ξερω απο αυτα,θα εχω καποιο προβλημα με τις εφαρμογες απο google η με το play store?Εχει καποια προβληματα η rom που θα μου στειλουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μπορει να μου πει καποιος αν παρω το κινητο απο το vickmall και δεν πειραξω τιποτα,ουτε rom ουτε κατι αλλο,γιατι δεν ξερω απο αυτα,θα εχω καποιο προβλημα με τις εφαρμογες απο google η με το play store?Εχει καποια προβληματα η rom που θα μου στειλουν?

 

κομπλέ ειναι φίλε μου, το πολύ πολύ αν δεν σου περάσουν googleplay το περνάς εσυ με την μέθοδο του fastcardtech σε 1 λεπτό. αν και γράφουν οτι έρχεται ρουταρiσμενο με play.

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μπορει να μου πει καποιος αν παρω το κινητο απο το vickmall και δεν πειραξω τιποτα,ουτε rom ουτε κατι αλλο,γιατι δεν ξερω απο αυτα,θα εχω καποιο προβλημα με τις εφαρμογες απο google η με το play store?Εχει καποια προβληματα η rom που θα μου στειλουν?

 

Εγω απο Vick παρέλαβα δεν εχω πειράξει τπτ δεν εχω καποιο θέμα μεχρι τωρα σε οτι εχω δοκιμασει. Ειχε περασμένο Google play . Αρχικά μονο το Gmail δεν συχρονισε έβαλα κ9 μετα απο λίγες μέρες οκ κ με Gmail

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις δεδομένων και δες τα APN. Και στο S3 (αλλά και σε άλλα πρόσφατα κινητά), παρ' ολο που έχουν τα στοιχεία των ελληνικών δικτύων, συχνά έχουν προεπιλεγμένο λάθος APN. Οπότε, αν είναι αυτό το πρόβλημα, επιλέγεις απλώς το "σωστό" με βάση τον πάροχό σου.

 

 

 

Επειδή το Ulefone το πήρα για ένα φίλο πρόσφατα -το έχει τώρα 2-3 εβδομάδες- και επιτέλους παρέλαβα κι εγώ το S3 μου (που το είχα παραγγείλει πολύ πριν από αυτόν...:(), και τα έχω δει και τα 2...

Όντως το Ulefone είναι αισθητά κάτω σε προδιαγραφές από τo S3. Στην πράξη όμως πετάει παντού, είναι σταθερότατο (σε αντίθεση με τα S3 μας που έχουν ακόμα διάφορα προβληματάκια),

η κάμερά του (παρά τα κάποια παράπονα που έχουμε δει - και το θέμα που έγινε με τις... ψευδείς προδιαγραφές της) μας φάνηκε απλά εξαιρετική,

ενώ η μπαταρία, παρά τη μικρότερη ονομαστική χωρητικότητα, στην πράξη φαίνεται να κρατάει σημαντικά περισσότερο από του S3.

Α ναι, δείχνει και εξαιρετικά καλοφτιαγμένο και πανάλαφρο!

Συνολικά, αν βάλει κανείς κάτω και τη διαφορά τιμής (είχε παίξει με "κουπόνι" στο GearBest με και τώρα το έχουν -με άλλο κουπόνι- ), είναι μια εξαιρετικά τίμια πρόταση - και τελικά νομίζω ίσως καλύτερο value for money από το S3...

 

Αλλά ξεχάστηκα -ως συνήθως- και παρασύρομαι. Η κουβέντα αρμόζει περισσότερο στο γενικό topic περί κινέζικων συσκευών, ενώ εδώ πάω ολοταχώς να μας βγάλω... off-topic! :D

 

που ακριβως ειναι καλύτερο το ulefone ? http://www.kimovil.com/en/compare/jiayu-s3-2gb,ulefone-be-pro σε όλα χειρότερο είναι ακόμα και στο μέγεθος. Επίσης το δικό μου με μαμα rom μια χαρα σταθερό ειναι, κανένα πρόβλημα.

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

που ακριβως ειναι καλύτερο το ulefone ? http://www.kimovil.com/en/compare/jiayu-s3-2gb,ulefone-be-pro σε όλα χειρότερο είναι ακόμα και στο μέγεθος. Επίσης το δικό μου με μαμα rom μια χαρα σταθερό ειναι, κανένα πρόβλημα.

 

Το θέμα που είχες με την μεγάλη διαρκεια φορτίσης τι έγινε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως ειναι καλύτερο το ulefone ? http://www.kimovil.com/en/compare/jiayu-s3-2gb,ulefone-be-pro σε όλα χειρότερο είναι ακόμα και στο μέγεθος. Επίσης το δικό μου με μαμα rom μια χαρα σταθερό ειναι, κανένα πρόβλημα.

 

και έχει και το antutu στις 35.000 για το s3, ενω εμένα μου έβγαλε 42.000

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τι συνέβαινε με το bluetooth μου (όχι βέβαια και γιατί...)

Πειραματιζόμενος, έκανα ένα clear data στο "Bluetooth share", reboot και -ως εκ θαύματος- το ΒΤ λειτούργησε και μεταφέρει αρχεία... δεξιά-αριστερά!

Τώρα τι ακριβώς είχε... Ποιός ξέρει!

 

που ακριβως ειναι καλύτερο το ulefone ? http://www.kimovil.com/en/compare/jiayu-s3-2gb,ulefone-be-pro σε όλα χειρότερο είναι ακόμα και στο μέγεθος. Επίσης το δικό μου με μαμα rom μια χαρα σταθερό ειναι, κανένα πρόβλημα.

 

και έχει και το antutu στις 35.000 για το s3, ενω εμένα μου έβγαλε 42.000

"Καλύτερο" είναι στη σχέση κόστους / απόδοση. Ναι, στα χαρτιά το είπα κι εγώ ότι είναι πολύ υποδεέστερο. Στην πράξη όμως (μιας και τα έχω δει και τα δύο από κοντά) δεν υστερεί σε τίποτα - και επιμένω ότι τελικά στις λεπτομέρειες δίνει και πιο σταθερή / ώριμη αίσθηση στη χρήση από το S3.

Με τον 4-πύρηνο ΜΤ6732 είναι επόμενο να δίνει χαμηλότερες επιδόσεις σε benchmarks. Στην πράξη όμως ελάχιστες -έως καθόλου- από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούμε καθημερινά δεν έχει γραφτεί για να κάνει χρήση των... πολλών πυρήνων (όχι ακόμα τουλάχιστον), οπότε όλο αυτό το θεωρητικό πλεονέκτημα απλά δεν είναι ορατό σε πραγματική χρήση...

 

Πάντως τώρα είμαστε σαφώς εκτός θέματος!

Θα μας την πούνε και θα 'χουνε και δίκιο! :)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στο antutu μου εβγαλε 40150...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στο antutu μου εβγαλε 40150...

 

Μπορεί και καλυτερα! 419χχ το δικο μου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα τι συνέβαινε με το bluetooth μου (όχι βέβαια και γιατί...)

Πειραματιζόμενος, έκανα ένα clear data στο "Bluetooth share", reboot και -ως εκ θαύματος- το ΒΤ λειτούργησε και μεταφέρει αρχεία... δεξιά-αριστερά!

Τώρα τι ακριβώς είχε... Ποιός ξέρει!

 

 

 

 

"Καλύτερο" είναι στη σχέση κόστους / απόδοση. Ναι, στα χαρτιά το είπα κι εγώ ότι είναι πολύ υποδεέστερο. Στην πράξη όμως (μιας και τα έχω δει και τα δύο από κοντά) δεν υστερεί σε τίποτα - και επιμένω ότι τελικά στις λεπτομέρειες δίνει και πιο σταθερή / ώριμη αίσθηση στη χρήση από το S3.

Με τον 4-πύρηνο ΜΤ6732 είναι επόμενο να δίνει χαμηλότερες επιδόσεις σε benchmarks. Στην πράξη όμως ελάχιστες -έως καθόλου- από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούμε καθημερινά δεν έχει γραφτεί για να κάνει χρήση των... πολλών πυρήνων (όχι ακόμα τουλάχιστον), οπότε όλο αυτό το θεωρητικό πλεονέκτημα απλά δεν είναι ορατό σε πραγματική χρήση...

 

Πάντως τώρα είμαστε σαφώς εκτός θέματος!

Θα μας την πούνε και θα 'χουνε και δίκιο! :)

 

Εντάξει τρελό κελεπουρακι και το ulephone! Ειδικα οσοι το πήραν με κουπόνι στα ~120 ευρω απλα δεν υπαρχει...απλα ο συνδυασμός fhd οθόνης, καμερας σονυ, του οκταπυρηνου επεξεργαστή εστω και αν ακομα δεν γινεται αντιληπτή η διαφορα λογω έλλειψης εφαρμογών να τους εκμεταλλευτούν και του μηδενικού λαγκαρισματος στην τιμη των 160 ευρω κανει το s3 εκρηκτικό μείγμα!

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα επίσης ("Google is my friend"...) τι συμβαίνει με αυτό για το οποίο... διαμαρτυρόμουν 1-2 σελίδες πίσω, ότι αν το συνδέσω στον υπολογιστή, δεν εμφανίζει επιλογή για να το δεί ο υπολογιστής σαν USB storage device, παρά μόνο σαν MTP media storage - κοινώς σαν συσκευή πολυμέσων -π.χ. κάμερα- που "μιλάει" πάνω από διαφορετικό πρωτόκολλο. Επιτρέπει και πάλι τη μεταφορά αρχείων, αλλά είναι λίγο... μπελάς!

Τελικά η απάντηση ήταν απλή, αν κάτσει και το σκεφτεί λίγο κανείς... ... αλλά δεν το σκέφτηκα!

 

Όταν έχεις στο τηλέφωνο μία SD card, ή έστω όταν ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης έχει ξεχωριστό partition (που το "βαφτίζει" και πάλι SD card) για αποθήκευση δεδομένων, όταν κανείς το συνδέσει σαν USB storage device στον υπολογιστή και προκειμένου ο τελευταίος να μπορέσει να το κάνει mount για να το δει σαν external storage, το Android το κάνει (προσωρινά) un-mount - οπότε και παύει να είναι ορατό και διαθέσιμο μέσα από το Android, για όση διάρκεια το βλέπει ο υπολογιστής.

Ως εδώ, όλα καλά.

 

Σε μια συσκευή όμως σαν τη δική μας, η οποία (ευτυχώς!) έχει non-partitioned τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο (και τον χρησιμοποιεί και το λειτουργικό και ο χρήστης), προφανώς δεν είναι δυνατόν αυτός να γίνει un-mount για να τον δει το PC, γιατί τότε θα τον... χάσει το Android και κατά πάσα πιθανότητα θα καταρρεύσει!

Οπότε μας αφήνει σα δυνατότητα μόνο την πρόσβαση του αποθηκευτικού χώρου απ' έξω σαν MTP media device, καθώς εκεί χρησιμοποιείται πιο... ελαφροπάτητο πρωτόκολλο, και μπορούν και τον βλέπουν και οι δύο!

 

Φαντάζομαι ότι αν κανείς βάλει (κανονική, ξεχωριστή) κάρτα SD στο τηλέφωνο και το συνδέσει στο PC, η επιλογή για USB storage device θα... επιστρέψει! (δεν το 'χω κάνει ακόμα πάντως, καθώς ο εσωτερικός διαθέσιμος χώρος με καλύπτει, οπότε για την ώρα δεν μπορώ να επιβεβαιώσω και το παραπάνω...)

Link to comment
Share on other sites

Φωτο απο την αποφορτιση της μπαταριας σχεδον 48 ωρες με 13% υπολοιπο με μετρια χρηση και σχεδον 4 ωρες οθονη.
Link to comment
Share on other sites

btw τελικα βγηκαν και αλλα στη φορα που δειχνουν οτι οσοι παραγγειλαν απο το club1941 θα παραλαβουν κανα σκρην προτεκτορ αντι για κινητο..

 

http://forum.xda-developers.com/general/general/experience-comments-club1941-t3043990

 

Θα συνιστουσα σε οσους θελουν να παραγγειλουν απο εκει να περιμενουν κανα 20μερο που θα αρχισουν να εμφανιζονται οι πρωτες μπανανες.. ή κινητα.

 

Αν και παραδοσιακα απο αυτους που αγοραζουν απο απαταιωνοσαιτ, 3-4 παραλαμβανουν κινητα στην αρχη. Ελπιζω να ειστε απο τους τυχερους. Για καλο και για κακο ριξτε κανα dispute και αν σας κανει αμεσως refund τα λεφτα ενω εχετε ηδη tracking code, θα καταλαβετε οτι ειναι και απατη.

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις δεδομένων και δες τα APN. Και στο S3 (αλλά και σε άλλα πρόσφατα κινητά), παρ' ολο που έχουν τα στοιχεία των ελληνικών δικτύων, συχνά έχουν προεπιλεγμένο λάθος APN. Οπότε, αν είναι αυτό το πρόβλημα, επιλέγεις απλώς το "σωστό" με βάση τον πάροχό σου.

 

Σ'ευχαριστω πολυ. Μια χαρα τωρα..

 

Ειμαι και γω κατοχος ενος jiayu s3 2gb (απο geekbuying με εγκαταστημενο google play) και πολλα προβληματα ηχου, παρ ολο τα στερεοφωνικα ηχεια με τις πολυ καλες προδιαγραφες που διαβασα. Η ποιοτητα του ηχου των εξωτερικων ηχειων ειναι παρα πολυ κακη οχι μονο στην μουσικη αλλα και στους απλους ηχους κλησης, και στην συνομιλια με το bluetooth του αυτοκινητου η ηχω ειναι τοσο εντονη ειδικα για τον συνομιλητη που η συνομιλια ειναι αδυνατη. Θεωρωντας οτι τα προβληματα θα διορθωθουν με καποια καινουργια rom βρηκα τις καινουργιες rom που κυκλοφορησαν στις 4/2 και 5/2 και ενω ημουν ετοιμος να εγκαταστησω την S3W 20150205 (παρ ολο που δεν ειμαι γνωστης της διαδικασιας) σημερα βρηκα στις ενημερωσεις της συσκευης την καινουργια rom και την εγκατεστησα.(διαβαζοντας στα forum για το προβλημα βρηκα οτι η καινουργια rom διορθωνει ακριβως αυτα τα προβληματα ηχου και echo που στην δικια μου περιπτωση δεν διορθωσε τιποτα) Η ποιοτητα των εξωτερικων ηχειων παραμενη παρα πολυ κακη οπως και η ηχω στο αυτοκινητο .........Μπορει καποιος να μου πει αν εχει παρομοια προβληματα και αν μπορω να κανω κατι παραπανω?

 

Τα εξωτερικα ηχεια οντως οπως ερχεται το κινητο στο τερμα αλλοιωνουν καπως τον ηχο, αλλα αν κατεβασεις το mobile uncle και το mtk engineer mode καπως ετσι λεγεται νομιζω η εφαρμογη, χαμηλωνεις απο εκει το max επιπεδο εντασης των εξωτερικων ηχειων κατα 20-25 μοναδες και διορθωνεται το προβλημα.. Εξ'αλλου η ενταση και οταν το χαμηλωσεις ειναι αρκετα υψηλη.. Τωρα αν εσενα ειναι εντελως χαλια ο ηχος, και μιας και λες πως και η ποιοτητα κλησης ειναι χαλια, πραγμα που σε μενα τουλαχιστον δεν συμβαινει, μπορει να εχεις πεσει σε κακο κομματι, οποτε επικοινωνησε καλου κακου και με το μαγαζι απο το οποιο το αγορασες να τους το αναφερεις..

 

Θελω επισης γενικα να αναφερω οτι μαζι με το κινητο παρηγγειλα και xiaomi pistons και οταν τα χρησιμοποιω καθομαι και ακουω ακομα και τραγουδια που δε μου αρεσουν γιατι ο ηχος ειναι πραγματικα μαγευτικος..

Αυτο που με ανησυχει με τα ακουστικα ειναι οτι δεν μου μυριζουν σοκολατα! Θα τους βαλω και μια μπανανα διπλα να ελεγξω αλλα δεν νομιζω, απο το Vickmall τα πηρα που ειναι απο τα πιο αξιοπιστα, να μου εχουν κανει κανα παραξενο?

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτη την στιγμη η αγορα απο Κινα ειναι στην χειροτερη τους δυνατη κατασταση απο πλευρας ισοτιμίας ευρώ/δολαριου της τελευταίας τουλάχιστον δεκαετιας!!!

 

Μονο και μονο από την μέρα που το παρήγγειλα 28/12 σε σχεση με το αν κανεις τωρα την παραγγελια έχει κάποιος επιβάρυνση +20 ευρώ δλδ +12% επιπλεον στην τιμη του!! Δεν συζητάμε σε σχεση με πέρυσι τετοιον καιρο το s3 θα εβγαινε το πολύ 140 ευρώ και τώρα έχει πιασει τα 180!!! γλυκοκοιταζω το ulephone pro αλλα βλεπω οτι αυτη την περιοδο μου βγαινει πιο ακριβο από το s3!!!

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

freemind εννοει οτι βασικα παει για το ταχυδρομειο στο κεντρο διαλογης και το επομενο βημα θα σου λεει SINGAPORE, ITEMS IN PACKING..και μετα Despatched to overseas (Country code: GR) οτι πεταει για ελλαδα. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Received from customer? δηλ?? τι εννοει?

freemind εννοει οτι βασικα παει για το ταχυδρομειο στο κεντρο διαλογης και το επομενο βημα θα σου λεει SINGAPORE, ITEMS IN PACKING..και μετα Despatched to overseas (Country code: GR) οτι πεταει για ελλαδα.

Να προσθέσω εδώ (σαν έξτρα εξήγηση)...: "Received from customer", δηλαδή η Singapore Post το παρέλαβε από τον πελάτη της, που είναι το Vickmal (ή Minideal ή όποιος άλλος).

Και όπως έχουμε ξαναπεί, τα μαγαζιά αυτά συνεργάζονται με τη 4PX για να μεταφέρει τα προϊόντα από το Shenzen (Κίνα) στο hub της SingPost στη Σιγκαπούρη, οπότε αυτό το πρώτο κομμάτι της διαδρομής μπορείς να το δεις (με μεγάλη λεπτομέρεια μάλιστα!) βάζοντας το tracking number σου στο site της 4PX: http://en.4px.com

 

Θα τους βαλω και μια μπανανα διπλα να ελεγξω αλλα δεν νομιζω, απο το Vickmall τα πηρα που ειναι απο τα πιο αξιοπιστα, να μου εχουν κανει κανα παραξενο?

Έγραψες!!! :lol::lol::lol:

 

Παντως αυτη την στιγμη η αγορα απο Κινα ειναι στην χειροτερη τους δυνατη κατασταση απο πλευρας ισοτιμίας ευρώ/δολαριου της τελευταίας τουλάχιστον δεκαετιας!!!

Ασ' τα να πάνε...! Μεγάλος καημός για μας τους... κινεζόφιλους (και φίλους των ιντερνετικών αγορών, γενικότερα)...

Με τη... δραχμή πάντως, τα κομπιουτεράκια θα μας βγάζουν... overflow όταν θα πηγαίνουμε να υπολογίσουμε πόσο θα μας έρθει η αγορά μας...! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...