Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια, εμεις που εχουμε μεινει με τη μαμα ρομ τι χανουμε; Απο ram μεχρι στιγμης ειμαι απο 1200mb μεχρι 800mb free.

Εχεις google play?αν ναι μείνε εκεί δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αλλαξεις..

Link to comment
Share on other sites

ωραια και το TWRP πως το περναμε για να μπουμε να εγκαταστησουμε την ρομ?

http://www.needrom.com/download/jy-s3-stock-moded-system/comment-page-3/#comments αυτη εδω κανει απο recovery?την εχει δοκιμασει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

ωραια και το TWRP πως το περναμε για να μπουμε να εγκαταστησουμε την ρομ?

http://www.needrom.com/download/jy-s3-stock-moded-system/comment-page-3/#comments αυτη εδω κανει απο recovery?την εχει δοκιμασει καποιος?

Για αυτήν την Ρομ μιλάω τόση ωρα...ναι μπανει απο recovery..

 

http://www.needrom.com/download/twrp-recovery-for-jiayu-s3/

Στο 5ο ποστ έχει εναν πολύ απλό οδηγό,αυτον ακολούθησα και έβαλα twrp..

Edited by sakis0547
Link to comment
Share on other sites

σορρυ..αλλα δεν μπορω να βρω πως θα βαλω το twrp και μπηκα στο recovery αλλα ειναι ολα κινεζικα και τωρα δεν μπορω να βγω...

Στην εφαρμογή της jiayu από play store δεν έχει τίποτα?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω την twrp αλλα δεν με αφηνει να πατησω στο install recovery για να την βαλω

Για δες το file Explorer σου, έχει πάει το recovery στο φάκελο jiayu.es?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Το ονομαζεις σε recovery.img και την περνάς με mobileuncle tools https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το έχω κάνει ειδικά στο S3, νομίζω η μέθοδος που περιγράφει εδώ είναι η απλούστερη:

 

- Εγκαθιστάς το MobileUncle.

 

- Βάζεις το custom recovery (TWRP) 'χύμα' στον αποθηκευτικό χώρο ('SD') του τηλεφώνου - και καλού κακού το μετονομάζεις απλώς σε recovery.img (χωρίς τα 'έξτρα') στο όνομα.

 

- Τρέχεις το MobileUncle, επιλέγεις 'Recovery Update' (ή κάπως έτσι το λέει) και λογικά πρέπει να βρει -και να σε αφήσει να επιλέξεις- το recovery.img.

 

Σίγουρα το έχω δει να το κάνει από εξωτερική/ξεχωριστή κάρτα SD, αλλά δε νομίζω να μην το βρει και στο internal storage...

 

 

Edit: Με πρόλαβε ο minotavros :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το έχω κάνει ειδικά στο S3, νομίζω η μέθοδος που περιγράφει εδώ είναι η απλούστερη:

 

- Εγκαθιστάς το MobileUncle.

 

- Βάζεις το custom recovery (TWRP) 'χύμα' στον αποθηκευτικό χώρο ('SD') του τηλεφώνου - και καλού κακού το μετονομάζεις απλώς σε recovery.img (χωρίς τα 'έξτρα') στο όνομα.

 

- Τρέχεις το MobileUncle, επιλέγεις 'Recovery Update' (ή κάπως έτσι το λέει) και λογικά πρέπει να βρει -και να σε αφήσει να επιλέξεις- το recovery.img.

 

Σίγουρα το έχω δει να το κάνει από εξωτερική/ξεχωριστή κάρτα SD, αλλά δε νομίζω να μην το βρει και στο internal storage...

Σωστά! Βάλτο χύμα στη κάρτα όχι μέσα σε φάκελο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτον τον οδηγο τον ακολουθησε κανενας???πιο απλο δεν μπορουσα να βρω...με mobile uncle που το εκανα μου εβγαζε σφαλμα...με τον οδηγο παρακατω εγινε σε 2 λεπτα με το ρολοι...

 

Method of installation TWRP recovery without using the PC.

1. Settings – Security – superuser – enable (get root)

2. From the site aptoid.com download the application jiayu.es.

m.n101ii-2.store.aptoide.com/app/market/es.jiayu.jiayuid/55/8408762/Jiayu

3. In this app: Downloads – TWRP 2.8.4.0 – download starts.

4. After you download: Tools ROMs – Device Tools – Install Recovery – Recoverys downloaded – choose twrpS3Brecovery.Zip – installation Recovery will beginning.

Then app asked to restart in the set recovery – to accept or reject at your discretion.

Everything! TWRP installed! And this without having to use a PC .Method of installation TWRP recovery without using the PC.

1. Settings – Security – superuser – enable (get root)

2. From the site aptoid.com download the application jiayu.es.

m.n101ii-2.store.aptoide.com/app/market/es.jiayu.jiayuid/55/8408762/Jiayu

3. In this app: Downloads – TWRP 2.8.4.0 – download starts.

4. After you download: Tools ROMs – Device Tools – Install Recovery – Recoverys downloaded – choose twrpS3Brecovery.Zip – installation Recovery will beginning.

Then app asked to restart in the set recovery – to accept or reject at your discretion.

Everything! TWRP installed! And this without having to use a PC

Link to comment
Share on other sites

το εχω και εκει αλλα οχι με αυτο το ονομα...θα το δοκιμασω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε παιδια αυτον τον οδηγο τον ακολουθησε κανενας???πιο απλο δεν μπορουσα να βρω...με mobile uncle που το εκανα μου εβγαζε σφαλμα...με τον οδηγο παρακατω εγινε σε 2 λεπτα με το ρολοι...

 

Method of installation TWRP recovery without using the PC.

1. Settings – Security – superuser – enable (get root)

2. From the site aptoid.com download the application jiayu.es.

m.n101ii-2.store.aptoide.com/app/market/es.jiayu.jiayuid/55/8408762/Jiayu

3. In this app: Downloads – TWRP 2.8.4.0 – download starts.

4. After you download: Tools ROMs – Device Tools – Install Recovery – Recoverys downloaded – choose twrpS3Brecovery.Zip – installation Recovery will beginning.

Then app asked to restart in the set recovery – to accept or reject at your discretion.

Everything! TWRP installed! And this without having to use a PC .Method of installation TWRP recovery without using the PC.

1. Settings – Security – superuser – enable (get root)

2. From the site aptoid.com download the application jiayu.es.

m.n101ii-2.store.aptoide.com/app/market/es.jiayu.jiayuid/55/8408762/Jiayu

3. In this app: Downloads – TWRP 2.8.4.0 – download starts.

4. After you download: Tools ROMs – Device Tools – Install Recovery – Recoverys downloaded – choose twrpS3Brecovery.Zip – installation Recovery will beginning.

Then app asked to restart in the set recovery – to accept or reject at your discretion.

Everything! TWRP installed! And this without having to use a PC

 

 

αυτο εκανα αλλα δεν με αφηνει να πατησω το install recovery

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια ενω εχω ανοιξει to super user (root) με το uncle την ωρα που παταω την recovery μου λεει οτι δεν ειναι root...τι να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σωστά! Βάλτο χύμα στη κάρτα όχι μέσα σε φάκελο

 

παιδια ενω εχω ανοιξει to super user (root) με το uncle την ωρα που παταω την recovery μου λεει οτι δεν ειναι root...τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

το εχω και εκει αλλα οχι με αυτο το ονομα...θα το δοκιμασω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

αυτο εκανα αλλα δεν με αφηνει να πατησω το install recovery

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια ενω εχω ανοιξει to super user (root) με το uncle την ωρα που παταω την recovery μου λεει οτι δεν ειναι root...τι να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

παιδια ενω εχω ανοιξει to super user (root) με το uncle την ωρα που παταω την recovery μου λεει οτι δεν ειναι root...τι να κανω?

 

δεν εισαι ροοτ για αυτο δεν σε αφηνει να πατησεις install στον οδηγο που ανεβασα...

Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι ροοτ για αυτο δεν σε αφηνει να πατησεις install στον οδηγο που ανεβασα...

και πως θα το κανω root?(εχω ανοιξει την επιλογη στις ρυθμισεις)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή ίσως κάποιοι δυσκολέυτηκαν με το θέμα, παραθέτω εδώ κάποιες σύντομες οδηγίες (αν και υπάρχουν και αναλυτικοί οδηγοί στο forum σχετικά με αυτό).

 

1. Βασικό προαπαιτούμενο είναι να έχετε εγκατεστημένους Android USB drivers. Ευτυχώς απ' ό,τι είδα, το τηλέφωνο δεν είναι... εκλεκτικό σε αυτό (δούλεψε με drivers από παλιότερα Mediatek devices που είχα ήδη εγκατεστημένους - όχι π.χ. σαν ένα Cubot S200, που μου... έβγαλε πρόσφατα την πίστη!).

Αναζητήστε στο Google "vcom usb drivers" ή "android usb drivers" και θα σας βγάλει ένα σωρό.

 

2. Κατεβάστε από τη σχετική σελίδα στο Needrom τη ROM και το SP Flashtools.

Ξε-ζιπάρετε το καθένα σε δικό του folder.

 

3. Τρέχτε το SP Flashtools (μέσα στο folder που ξεzipάρατε το πρόγραμμα, βρείτε και εκτελέστε το flash_tool.exe.

 

4. Κάντε click στο κουμπί "Scatter-loading" (στα δεξιά). Θα σας ρωτήσει πού να το αναζητήσει. 'Οδηγείστε' το μέσα στο folder όπου ξεzipάρατε τη ROM, και συγκεκριμένα στο αρχείο MT6752_Android_scatter.txt (ανάλογα τη ROM, ίσως το όνομα να διαφέρει ελαφρά - το "scatter.txt" πάντως είναι το ζητούμενο).

Με το που το επιλέξετε, θα εμφανίσει διάφορα στοιχεία στο μεγάλο παράθυρο από κάτω.

 

5. Πατήστε το κουμπί "Download" (επάνω αριστερά).

 

6. Τώρα (όχι νωρίτερα!) σβήστε το τηλέφωνο και σβηστό όπως είναι, συνδέστε το με το καλώδιο USB στον υπολογιστή (επαναλαμβάνω: τώρα, αφού έχετε πατήσει το "Download")

 

7. Αν όλα έχουν πάει καλά (το μόνο που μπορεί να τα χαλάσει είναι οι drivers), το πρόγραμμα θα εντοπίσει αυτόματα το τηλέφωνο και θα αρχίσει η διαδικασία. Θα εμφανιστεί χρωματιστή μπάρα προόδου στο κάτω μέρος.

Η διαδικασία κρατάει μόνο λίγα λεπτά και στο τέλος της (ενώ η μπάρα έχει "γεμίσει"), εμφανίζεται ένα παραθυράκι με έναν πράσινο δακτύλιο, που σηματοδοτεί και το (επιτυχές) πέρας!

 

Αποσυνδέετε το τηλέφωνο και το ανάβετε. Υπ' όψιν, το πρώτο boot θα πάρει λίγη ώρα, καθώς το λειτουργικό κάνει rebuild το Dalvik cache (και ό,τι άλλο...).

 

Θα συνιστούσα επίσης ένα Factory Reset αμέσως μετά, έτσι για να έχετε το... κεφάλι σας πιο ήσυχο (ΔΕΝ είναι απαραίτητο!)

 

Ελπίζω αυτά να βοηθήσουν.. :)

Μια ερώτηση φίλε διότι δεν ξέρω. Ποια απο αυτά τα βήματα (π.χ 1,2,5), κάνουμε στο κινητό και ποια στον υπολογιστη; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και πως θα το κανω root?(εχω ανοιξει την επιλογη στις ρυθμισεις)

 

Ρε παιδιά δεν υποτίθεται ότι εχει το root built-in από τη rom??

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Ειναι ρουτ .

Πας στην Ασφαλεια και ενεργοποιεις το superuser.

Για να μπορεσεις να περασεις το twrp πρεπει πρωτα να το ξεζιπαρεις στον υπολογιστη και μετα το αρχειο που θα εχει ονομα ******.img το περνας στην sd χυμα.

Μετα συνεχιζεις με mobileuncle tools οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω....

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...