Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά είσαι από την περίπτωση που η εργοστασιακή σου μπαταρία δεν ήταν καλή και εμφανίζει τα συμπτώματα "θανάτου". Κάποιοι λένε ότι τους είχε ψιλοφουσκώσει κιόλας. Πρώτα έπρεπε να κάνεις κάνεις ενεργοποίηση του root και καπάκι ένα battery calibration. Μετά όλα τα άλλα τα πολύπλοκα.

Τώρα αν το κινητό δεν ανοίγει καθόλου επειδή πάτησες αυτό το "fornat" χρειάζεται άλλη διαδικασία επαναφοράς.

 

 

Με την ευκαιρία, ποια εφαρμογή battery calibration για rooted κινητό θεωρείται καλλίτερη και αποδοτικότερη;

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα οτι ελεγε στην πρωτη σελιδα για το flash tool και στο scatter loading εβαλα την rc-5.....

RC5 με FlashTools δεν υπάρχει. Αυτό που κυκλοφόρησε είναι ένα update και πρέπει να έχεις την RC4. Αφού την εγκαταστήσεις και κάνεις μια επανεκκίνηση, μετά μέσω TWRP μπορεί να περάσεις RC5.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω 1,5 χρόνο το s3 χωρίς κανένα πρόβλημα.Εκτος απο τωρα τελευταια που κάνει χαζα στην φόρτιση.

Οταν το βάζω να φορτίσει σταματαει σε τυχαιο ποσοστο και δεν φτάνει στο 100% ενω το λαμπάκι μένει κοκκινο

και πρεπει να το βγαλω και να το βάλω πάλι για να φθασει στο 100.

-Αλλαξα καινουρια γνησια μπαταρια

-Aλλαξα rom απο RC5 σε extreme 2.1

-Εκανα calibration την μπαταρια με 3 εφαρμογες απο playstore.

Το πρόβλημα παραμένει.Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Το ότι έχεις αυθεντική δεύτερη μπαταρία δε σημαίνει ότι λειτουργεί σωστά. Έχει πολλάκις συζητηθεί ότι κάποια φουρνιά βγήκε σκάρτη. Επίσης αρκετοί χρήστες αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το βύσμα USB και για αυτό μπαίνουν στη διαδικασία να αλλάξουν ολόκληρη την συγκεκριμένη πλακέτα.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την ευκαιρία, ποια εφαρμογή battery calibration για rooted κινητό θεωρείται καλλίτερη και αποδοτικότερη;

Αυτή

http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως θα περασουμε την νεα ρομ και gapps;πρεπει παλι να καθαρησουμε την παλια ρομ η ειναι σαν update;εγω φοραω την cm13.

 

Η ανακοίνωση έχει ως εξής:

New Versions of Cyanogenmod 13 and AICP 11 available now!

 

Changelog:

- fixed Bluetooth connection

- fixed Wifi drops

- added option to select 2.4 or 5Ghz Wifi frequency to advanced wifi options

- all updates from AICP / Cyanogenmod (incl. security updates)

 

Installation:

- Download prefered rom and Gapps (if changing rom or updating from Android 5 to Android 6)

- Copy rom and Gapps to internal storage

- Reboot to recovery

- If coming from another rom, or updating from Android 5 to Android 6, wipe data!

- Install rom

- install gapps (if you changed the rom or you were updating from Android 5 to Android 6)

- reboot system

-enjoy

 

που σημαίνει πως από την γνωστή σελίδα στο facebook της M.A.D. Team @ Facebook ή από το αντίστοιχο νήμα της κάθε μία ROM JiaYu s3 @ XDA , μπορείτε να βρείτε τα links με το νέο αρχείο της αναβάθμισης, (για εγκατάσταση ΜΟΝΟ μέσω TWRP)

Εν ολίγοις έχει ξαναγραφτεί η ROM για να διορθώσει σημαντικά προβλήματα οπότε:

  • 1) αν χρησιμποιείτε ήδη κάποια από τις ΜΜ: AICP ή CM, απλά κάνετε εκ νέου εγκατάσταση
  • 2) εαν είστε με android 5.0 πχ RC4, RC5 και θέλετε να μεταβείτε σε ΜΜ (6.0) ή εαν είστε σε κάποια έκδοση ΜΜ και θέλετε να πάτε σε άλλη έκδοση ΜΜ, τότε και ΜΟΝΟ τότε, θα πρέπει να κάνετε τη διαδικασία από την αρχή. Δλδ: wipe μέσω recovery, εγκατάσταση ROM και αμέσως (πριν την επανεκίννηση) εγκατάσταση Gapps

 

σημείωση: επειδή ο developer fire888 που έχει αναλάβει την έκδοση AOSPA (PA), βρίσκεται σε διακοπές, είπε πιθανόν μέσα στο σ/κ θα δημοσιεύσει την δική του έκδοση 2.0 για την AOSPA.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά τα προβλήματα που παρουσίασε το τηλέφωνο λόγω του ιού με το χεράκι αποφάσισα να αλλάξω έκδοση στο κινητό και να πάω στην 5.1. Καθότι άσχετος να ρωτήσω αν η διαδικασία που θα ακολουθήσω είναι αυτή "οδηγός για update της ρομ με spflash tool"

Για να προλάβω κάποιους διαβάζω κάθε μέρα το forum αλλά με μπερδεύει το "update" και όχι "upgrade" της Rom, εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος, γιατί και στο τέλος του βίντεο ο Κινέζος μιλάει πάλι για την 4.4.4. Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν και είμαι σίγουρος ότι θα χρειαστώ πολλές φορές την βοήθειά σας. Καλή Παναγιά, χρόνια πολλά και υγεία πάνω απ' όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά τα προβλήματα που παρουσίασε το τηλέφωνο λόγω του ιού με το χεράκι αποφάσισα να αλλάξω έκδοση στο κινητό και να πάω στην 5.1. Καθότι άσχετος να ρωτήσω αν η διαδικασία που θα ακολουθήσω είναι αυτή "οδηγός για update της ρομ με spflash tool"

Για να προλάβω κάποιους διαβάζω κάθε μέρα το forum αλλά με μπερδεύει το "update" και όχι "upgrade" της Rom, εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος, γιατί και στο τέλος του βίντεο ο Κινέζος μιλάει πάλι για την 4.4.4. Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν και είμαι σίγουρος ότι θα χρειαστώ πολλές φορές την βοήθειά σας. Καλή Παναγιά, χρόνια πολλά και υγεία πάνω απ' όλα.

 

να πας χωρις δευτερη σκεψη στην αλλαγη της ρομ. Πες το οπως θελεις, μεσω φλαςτουλς τα πραγματα ειναι παιχνιδακι, και αν το κανεις σωστα δεν θα μεινει δειγμα ιου, και απο την αλλη θα εισαι υπερευχαριστημενος με την νεα σου Ρομ, που προτεινω την RC4 την γερμανικη.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά για την απάντηση. Ήδη έχω κατεβάσει τα απαραίτητα αρχεία και λογικά σήμερα θα κάνω την αλλαγή. Την rc4 θα έβαζα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση έχει ως εξής:

 

Εν ολίγοις έχει ξαναγραφτεί η ROM για να διορθώσει σημαντικά προβλήματα οπότε:

  • 1) αν χρησιμποιείτε ήδη κάποια από τις ΜΜ: AICP ή CM, απλά κάνετε εκ νέου εγκατάσταση
  • 2) εαν είστε με android 5.0 πχ RC4, RC5 και θέλετε να μεταβείτε σε ΜΜ (6.0) ή εαν είστε σε κάποια έκδοση ΜΜ και θέλετε να πάτε σε άλλη έκδοση ΜΜ, τότε και ΜΟΝΟ τότε, θα πρέπει να κάνετε τη διαδικασία από την αρχή. Δλδ: wipe μέσω recovery, εγκατάσταση ROM και αμέσως (πριν την επανεκίννηση) εγκατάσταση Gapps

 

σημείωση: επειδή ο developer fire888 που έχει αναλάβει την έκδοση AOSPA (PA), βρίσκεται σε διακοπές, είπε πιθανόν μέσα στο σ/κ θα δημοσιεύσει την δική του έκδοση 2.0 για την AOSPA.

 

Δηλαδή, τα προβλήματα που είχαν αναφερθεί, έχουν διορθωθεί σ' αυτές που είναι αναρτημένες;

Ρωτάω γιατί δεν αποφάσιζα μέχρι τώρα να περάσω στο S3 Plus από την 5.1 στην ΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση εχω βαλει τη rc4. K κατεβασα το titanium back up αλλα μ λεει δεν ειμαι root υπαρχει καπια ρηθμηση οπως στο εργοχτασιακο firmware η πρεπει να κανω root καπος?
Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμισεις - σχετικα με το τηλεφωνο και κανεις 5 click πανω στον αριθμο εκδοδης.

Μετα ξανα πας ρυθμισεις - επιλογες για προγραμματιστες - και στην προσβαση root επιλεγεις εφαρμογες και ADB.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Όλα καλά με το upgrade σε 5.1.1. - RC4. Πανεύκολο. Οι οδηγίες κατατοπιστικότατες. Τη φοβόμουν αλλά ήταν απλή η διαδικασία. Να είστε καλά για την βοήθεια που δίνετε σε όλους μας. Τώρα θα παρακολουθήσω το κινητό να δω πως θα συμπεριφερθεί.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να κρατήσω όλες τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιώ??

είμαι RC5 και θέλω να πάω CM13!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ημέρα με την RC4:

1) Δεν μπορώ να σβήσω εισερχόμενο μήνυμα

2) Αρκετές φορές όταν ξεκλειδώνω το τηλέφωνο με βγάζει κατευθείαν στις κλήσεις, ασχέτως που το είχα πριν.

3) Οι εφαρμογές δεν μπορούν να ταξινομηθούν με την σειρά που τις χρησιμοποιώ πιο πολύ

4) Στην ένταση του σήματος στο πάνω μέρος της οθόνης δεν μου βγάζει τίποτα, δηλαδή 3G ή 2G ή G

5) Έχω στη SIM1 cosmote για ομιλία και sms και στην SIM2 δεδομένα από Wind. Δεν μπορώ να συνδεθώ στα δεδομένα.

Τελικά σκέτη αποτυχία η RC4. :(

Το ψάχνω ακόμα αλλά δεν βρίσκω κάτι που να διορθώνει τα παραπάνω. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

 

PS1:

1) Λύθηκε βάζοντας την εφαρμογή Handcent SMS. Με την μανήσια εφαρμογή δεν μπορούσε να σβήσει κανένα μήνυμα.

4 και 5) Είχε πρόβλημα η SIM. Έβαλα άλλη και λειτούργησε το 3G και το έγραψε.

Έμεινε το 2 και 3.

 

PS2:

2 και 3) Ήταν θέμα του Nova Launcher. Έβαλα τον default και λύθηκαν και αυτά τα θέματα. Όλα καλά για να έρθω και στα λόγια του panos314.

Edited by lazaros11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, ειμαι ακομα σε 4.4.4 δεν εχω φλασαρει ποτε το κινητο απο την αγορα του και τωρα αρχιζει τα ψιλοκολληματακια και λεω να το φλασαρω..

 

Μπορω να το κανω κατ'ευθειαν 6.0? Σε ποια rom θα προτεινατε να παω?

Link to comment
Share on other sites

Καλη μερα στην παρεα, ποσταρω μετα απο αρκετο καιρο και αφορμη ειναι η ΜΜ εποχη της συσκευης μας. Ειμαι με την RC4 απ'οταν κυκλοφορησε, δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα και γι'αυτο αναρωτιεμαι να παω σε ΜΜ η να περιμενω να "σταθεροποιηθει" πρωτα.

Με αφορμη διαφορα ποστ να πω κι εγω την ως τωρα εμπειρια μου, αγορασμενο 30-01-15 απο Vickmall, πηρα μια δευτερη μπαταρια προσφατα (ενα μηνα πριν) οχι για καποιον ιδιαιτερο λογο ποιο πολυ για να υπαρχει, προβλημα με την παλια δεν εχω (φουσκωματα, αποφορτισεις) το αντιθετο η καινουργια απο το 40% η 15% παει καρφι στον πατο. Παντα το βραδυ, το τηλεφωνο ειναι στον φορτιστη (εχει δεν εχει αποφορτιστει) και με την χρηση που κανω μου βγαζει ανετα την μερα, το μονο προβλημα της παλιας μπαταριας, οτι εχoντας αναμενη οθονη με χρησει GPS σε αυτοκινητο χωρις κληματιστικο ανεβαζει 45-46 βαθμους θερμοκρασια.

"Ιους" δεν εχω ουτε ειχα ποτε, και λεω "ιους" γιατι ειμαι πεπεισμενος οτι δεν ειναι αυτο που εχουμε κατα νου απο την εμπειρια μας απο τα windows, αλλα κατι αλλο που ερχεται στη σησκευη μας μεσω εφαρμογων και μας κατευθυνουν η κατευαζουν μονες τους συγκεκριμενες εφαρμοφες.

Το μονο θεματακι που εχω ειναι οτι, οταν ενεργοποιω το τηλεφωνο (και επειδη σε κατασταση αδρανειας για οικονομια της μπαταριας παει σε λειτουργια 2G) η πρωτη sim εχει ενα νεκρο διαστημα 10-15 δευτερολεπτων εως οτου επανενεργοποιηθει και μπορω να την χρησιμοποιησω :O, και αυτο συμβενει οταν ειμαι εξω, γιατι οταν ειμαι στο σπιτι και ειμαι συνδεδεμενος στο wifi δεν μου το κανει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και η RC4 ΚΑΙ η RC5 ΠΌΤΕ κανένα πρόβλημα πουθενά όλα τέλεια. Πρέπει να ακολουθήσετε της οδηγίες όπως έχει με λεπτομέρεια δηλαδή εμένα γιατί είναι όλα τέλεια?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το S3, που εμφανίστηκαν για πρώτη φορά και χρειάζομαι βοήθεια.

 

Το πρώτο είναι πως κατά την εκκίνηση του κινητού ενεργοποιείται το GPS, ενώ μέχρι τώρα ποτέ δε συνέβαινε. Λειτουργεί αρκετή ώρα κατά την οποία όμως αν είσαι σε εξωτερικό χώρο δεν κλειδώνει σε δορυφόρους και όταν στο τέλος απενεργοποιείται μόνο του, μοιάζει σαν «κολλημένο» και ποτέ δεν εντοπίζει θέση είτε με κάποιο πλοηγό είτε με κάποιο GPS fix software. Σημειώστε επίσης πως το GPS ενεργοποιείται και όταν ανοίγεις το google play, που δεν συνέβαινε παλιότερα. Μήπως κάποια υπηρεσία της google δημιουργεί το πρόβλημα……?

 

Το δεύτερο είναι πως η μπαταρία ενώ είναι φορτισμένη κατά πχ 50%, αν κάνεις reboot μπορεί ξεκινώντας να σου βγάλει μήνυμα πως χρειάζεται φόρτιση, κάτι που δεν ισχύει. Αν το φορτίσεις φτάνει γρηγορότερα στο 100%.

 

Αρχικά άλλαξα μπαταρία, και όταν ξεκίνησε το τηλέφωνο όλα δούλευαν καλά. Μετά από ένα reboot πάλι τα ίδια……

 

Προχώρησα σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και για μία μέρα όλα επιλύθηκαν και το τηλέφωνο δούλευε ρολόι (πλοηγός, μπαταρία, ιντερνέτ κλπ). Το βράδυ όμως μετά από ένα reboot (το πρώτο) στην αρχική οθόνη ενεργοποιήθηκε πάλι το GPS και εμφανίστηκαν όλα τα προβλήματα που σας ανέφερα παραπάνω.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το S3, που εμφανίστηκαν για πρώτη φορά και χρειάζομαι βοήθεια.

 

Το πρώτο είναι πως κατά την εκκίνηση του κινητού ενεργοποιείται το GPS, ενώ μέχρι τώρα ποτέ δε συνέβαινε. Λειτουργεί αρκετή ώρα κατά την οποία όμως αν είσαι σε εξωτερικό χώρο δεν κλειδώνει σε δορυφόρους και όταν στο τέλος απενεργοποιείται μόνο του, μοιάζει σαν «κολλημένο» και ποτέ δεν εντοπίζει θέση είτε με κάποιο πλοηγό είτε με κάποιο GPS fix software. Σημειώστε επίσης πως το GPS ενεργοποιείται και όταν ανοίγεις το google play, που δεν συνέβαινε παλιότερα. Μήπως κάποια υπηρεσία της google δημιουργεί το πρόβλημα……?

 

Το δεύτερο είναι πως η μπαταρία ενώ είναι φορτισμένη κατά πχ 50%, αν κάνεις reboot μπορεί ξεκινώντας να σου βγάλει μήνυμα πως χρειάζεται φόρτιση, κάτι που δεν ισχύει. Αν το φορτίσεις φτάνει γρηγορότερα στο 100%.

 

Αρχικά άλλαξα μπαταρία, και όταν ξεκίνησε το τηλέφωνο όλα δούλευαν καλά. Μετά από ένα reboot πάλι τα ίδια……

 

Προχώρησα σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και για μία μέρα όλα επιλύθηκαν και το τηλέφωνο δούλευε ρολόι (πλοηγός, μπαταρία, ιντερνέτ κλπ). Το βράδυ όμως μετά από ένα reboot (το πρώτο) στην αρχική οθόνη ενεργοποιήθηκε πάλι το GPS και εμφανίστηκαν όλα τα προβλήματα που σας ανέφερα παραπάνω.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μηπως εισαι με την 4,4 ;

Link to comment
Share on other sites

Σημειώστε επίσης πως το GPS ενεργοποιείται και όταν ανοίγεις το google play, που δεν συνέβαινε παλιότερα.
Αυτό μου το κάνει και εμένα πλέον, και ενω είμαι συνδεδεμένος με Wifi, μου ενεργοποιεί στιγμιαία και τα cell data. Και είμαι με RC4.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το S3, που εμφανίστηκαν για πρώτη φορά και χρειάζομαι βοήθεια.

 

Το πρώτο είναι πως κατά την εκκίνηση του κινητού ενεργοποιείται το GPS, ενώ μέχρι τώρα ποτέ δε συνέβαινε. Λειτουργεί αρκετή ώρα κατά την οποία όμως αν είσαι σε εξωτερικό χώρο δεν κλειδώνει σε δορυφόρους και όταν στο τέλος απενεργοποιείται μόνο του, μοιάζει σαν «κολλημένο» και ποτέ δεν εντοπίζει θέση είτε με κάποιο πλοηγό είτε με κάποιο GPS fix software. Σημειώστε επίσης πως το GPS ενεργοποιείται και όταν ανοίγεις το google play, που δεν συνέβαινε παλιότερα. Μήπως κάποια υπηρεσία της google δημιουργεί το πρόβλημα……?

 

Το δεύτερο είναι πως η μπαταρία ενώ είναι φορτισμένη κατά πχ 50%, αν κάνεις reboot μπορεί ξεκινώντας να σου βγάλει μήνυμα πως χρειάζεται φόρτιση, κάτι που δεν ισχύει. Αν το φορτίσεις φτάνει γρηγορότερα στο 100%.

 

Αρχικά άλλαξα μπαταρία, και όταν ξεκίνησε το τηλέφωνο όλα δούλευαν καλά. Μετά από ένα reboot πάλι τα ίδια……

 

Προχώρησα σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και για μία μέρα όλα επιλύθηκαν και το τηλέφωνο δούλευε ρολόι (πλοηγός, μπαταρία, ιντερνέτ κλπ). Το βράδυ όμως μετά από ένα reboot (το πρώτο) στην αρχική οθόνη ενεργοποιήθηκε πάλι το GPS και εμφανίστηκαν όλα τα προβλήματα που σας ανέφερα παραπάνω.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Να υποθέσω είσαι σε 4.4. Συμβουλή περνά rc5. Όσο για την μπαταρία αν στο κάνει και στην rc5 τότε άλλαξε μπαταρία κάνε και ένα calibration

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...